Καταστροφολογία Νο2 (2012)

morpheus

RetroActive
Joined
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
213
Αντιδράσεις
1
Εχει σκεφτει κανενας τι θα γινει το 2012? Σε περιπτωση που σταματησει ο ηλεκτρισμος τι θα τις κανουμε ολες τις κονσολες και τους υπολογιστες που με τοσο κοπο μαζευουμε τοσα χρονια?


Ολος αυτος ο κοπος μας θα παει χαμενος? κριμα δεν ειναι? Απλως θα τις κοιταμε και θα λεμε τι ωραια που ηταν τοτε τις καλες εποχες που ειχαμε ρευμα?


 


Ισως να ακουγεται πολυ καταστροφολογικο αλλα το εχει σκεφτει ποτε κανενας?



Μονο που το σκεφτομαι... για μενα μενα ειναι το πιο εφιαλτικο σεναριο!!!!
:precry: :angry: :cry: :nervous::burn:

Μηπως δε πρεπει να φοβομαστε τις ηλιακες καταιγιδες αλλα θα πρεπει να φοβομαστε πολυ περισσοτερο τη ΔΕΗ?

αυτο μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα ενα πλανοδιο να πουλαει κατι ηλιακου φορτιστες!!!

περιμενω και τις δικες σας αποψεις σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο!!!!

Αλλα υπαρχουν και λυσεις!!! :D

φυσικα η κουβεντα γινεται μεταξυ σοβαρου και αστειου και απλως ψαχνουμε ιδεες και λυσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
υπάρχουν και γεννήτριες βενζίνης/πετρελαίου οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα ;)
 
ναι αλλα χωρις ρευμα σταματανε πολλα να δουλευουν!!!οποτε μεσα σε ελαχιστο χρονικο διαστημα δε θα εχουμε ουτε βενζινη...!!!

βεβαια πιστευω οτι θα μπορουμε να εκμεταλευτουμε τις αλλες πηγες οπως ηλιος νερο και αερας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
morpheusthegod είπε:
Εχει σκεφτει κανενας τι θα γινει το 2012? Σε περιπτωση που σταματησει ο ηλεκτρισμος τι θα τις κανουμε ολες τις κονσολες και τους υπολογιστες που με τοσο κοπο μαζευουμε τοσα χρονια?
Ολος αυτος ο κοπος μας θα παει χαμενος? κριμα δεν ειναι? Απλως θα τις κοιταμε και θα λεμε τι ωραια που ηταν τοτε τις καλες εποχες που ειχαμε ρευμα?


 


Ισως να ακουγεται πολυ καταστροφολογικο αλλα το εχει σκεφτει ποτε κανενας?



Μονο που το σκεφτομαι... για μενα μενα ειναι το πιο εφιαλτικο σεναριο!!!!
:precry: :angry: :cry: :nervous::burn:

αυτο μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα ενα πλανοδιο να πουλαει κατι ηλιακου φορτιστες!!!

περιμενω και τις δικες σας αποψεις σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο!!!!
Καταρχάς θα πρέπει να ξεκινήσουμε από τώρα την κατασκευή ενός ατομικού καταφύγιου, όπου θα τα αποθηκεύσουμε όλα εκεί, με την ελπίδα να τα βρουν κάποτε οι μελλοντικοί αρχαιολόγοι!

Υ.Γ. Έχει συμβεί ήδη αυτό, μάλλον κάπου στην Αμερική, όπου κάποιοι άνθρωποι αποθήκευσαν πολλά τεχνολογικά επιτεύγματα του αιώνα που πέρασε, όπως pick-up και computers.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μακαρι να μην γτασουμε σε αυτο το ακραιο σημειο και να χρειαστει να τα αποχωριστουμε ολα αυτα αλλα μας βλεπω να κανουμε τιποτα πατεντες και να συνδεσουμε κανενα ποδηλατο σε καμια γεννητρια και να ριχνουμε ορθπεταλιες για να φορτισουμε τις μπαταριες...
 
τι μηχανικός είσαι ...? να κάτσεισ να κατασκευάσεις ... βασικα αγόρασε μια μεγάκη έκταση.και εκεί μπορείς να χτίσεις το δικό σου μικρό εργοστάσιο παραγωγήσ ηλεκτρικού ρεύματος ....!

90899_5ad1148d2eaad9afaeaad021f6154f02.jpg


photovoltaic-grid-connect-1.jpg
[

anemogenitria.gif


και έτσι είσαι άνετος .. πιστευω είναι μια πάρα πολύ καλή λύση.......! :) :D :D:D
 
το εχω σκεφτει και αυτο!!!!(τι μηχανικος θα ημουν...?) απλως κολλησα στο χρηματικο!!!!

θα ερθεις να με βοηθησεις να το στησουμε? χωρο εχω!!!!!σιγα σιγα θα το τελειωσουμε σε κατι χρονια!!!!
 
:D εννοείτε πωσ θα έρθω να σε βοηθήσω ...... ! εγω πιστεύω χρειάζεται πολύ μικρότερο χρονικο διάστημα... και μπορείς να ξεκινήσεις από τώρα οοπότε δεν θα σε νοιάζει τίποτα ..... ! ;)
 
απλως κατι τετοιο θα ηταν πιο οικονομικο και θα επιανε λιγοτερο χωρο!!!!

paw3sb.jpg


οποτε μαζευομαστε καμποσα ατομα μαζι κι εχουμε μπολικο ρευμα !!!

ή κατι τετοιο πιο ατομικο και δε πιανει χωρο (ειμαστε 3 ο ενας κανει πεδαλιες και οι αλλοι 2 παιζουν virtua striker 2 sto dreamcast!!!!)

teamwork.jpg


ή και αυτο δεν ειναι καθολου ασχημο...

pedal_generator_tread_power_gymnastic_bike_machine.jpg


ή αυτο για να μην κουραζεται και κανενας

harvester_6648.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τι γινεται κανενας αλλος δεν εχει ιδεες ή αποψεις?
 
morpheusthegod είπε:
Εχει σκεφτει κανενας τι θα γινει το 2012? Σε περιπτωση που σταματησει ο ηλεκτρισμος τι θα τις κανουμε ολες τις κονσολες και τους υπολογιστες που με τοσο κοπο μαζευουμε τοσα χρονια?Ολος αυτος ο κοπος μας θα παει χαμενος? κριμα δεν ειναι? Απλως θα τις κοιταμε και θα λεμε τι ωραια που ηταν τοτε τις καλες εποχες που ειχαμε ρευμα?

Ισως να ακουγεται πολυ καταστροφολογικο αλλα το εχει σκεφτει ποτε κανενας?

Μονο που το σκεφτομαι... για μενα μενα ειναι το πιο εφιαλτικο σεναριο!!!! :precry: :angry: :cry: :nervous::burn:

αυτο μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα ενα πλανοδιο να πουλαει κατι ηλιακου φορτιστες!!!

περιμενω και τις δικες σας αποψεις σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο!!!!

Αλλα υπαρχουν και λυσεις!!! :D
Κι εγώ κάτι διάβασα στο internet για τέτοιες φήμες.

Η αιτία, σύμφωνα με Αμερικανούς επιστήμονες, θα οφείλεται κατά πάσα πιθανότητα σε μια ηλιακή καταιγίδα. Αλλά υπάρχουν ακόμα χειρότερα σενάρια όπως η σύγκρουση ενός τεράστιου μετεωρίτη με τη Γη και οι κλιματικές αλλαγές ενώ δε λείπουν οι διάφοροι "συνωμοσιολόγοι" που εκτιμούν ότι αυτός ο κατακλυσμός θα είναι γέννημα και θρέμμα της λεγόμενης "Νέας Τάξης Πραγμάτων".

Εμείς οι απλοί άνθρωποι δεν έχουμε καμία σχέση μ'αυτές τις ανοησίες που μας σερβίρουν καθημερινά οι κάθε λογής "τηλεπροφήτες". Καλού-κακού κλείστε την τηλεόραση και διαβάστε κανά βιβλίο για να περάσει ευχάριστα η ώρα.
 
δε θα ελεγα οτι πιστεψα ποτε τους ''συνωμοσιολογους'' αλλα σε μια δυνατη ηλιακη καταιγιδα δεν ειναι απιθανο να μεινουμε χωρις ρευμα!!!οποτε γι'αυτο και ψαχνουμε λυσεις σε περιπτωση μακροχρονιας διακοπης ρευματος, μηπως και παιζουμε κανα παιχνιδι στις κονσολες και στα PC.
 
morpheusthegod είπε:
Εχει σκεφτει κανενας τι θα γινει το 2012? Σε περιπτωση που σταματησει ο ηλεκτρισμος τι θα τις κανουμε ολες τις κονσολες και τους υπολογιστες που με τοσο κοπο μαζευουμε τοσα χρονια?
Ολος αυτος ο κοπος μας θα παει χαμενος? κριμα δεν ειναι? Απλως θα τις κοιταμε και θα λεμε τι ωραια που ηταν τοτε τις καλες εποχες που ειχαμε ρευμα?


 


Ισως να ακουγεται πολυ καταστροφολογικο αλλα το εχει σκεφτει ποτε κανενας?



Μονο που το σκεφτομαι... για μενα μενα ειναι το πιο εφιαλτικο σεναριο!!!!
:precry: :angry: :cry: :nervous::burn:

αυτο μου ηρθε στο μυαλο οταν ειδα ενα πλανοδιο να πουλαει κατι ηλιακου φορτιστες!!!

περιμενω και τις δικες σας αποψεις σε περιπτωση που γινει κατι τετοιο!!!!

Αλλα υπαρχουν και λυσεις!!! :D
Έχεις σκεφτεί ότι σε δουλεύουνε θεοί και δαίμονες...; Τίποτα απολύτως δεν θα γίνει, όπως και δεν έγινε σε παλιότερες παρόμοιες περιπτώσεις "καταστροφολογίας" (για να μην αναφέρω άλλον χαρακτηρισμό...).
 
δε λεω οτι τα πιστευω!!!απλως θελω να αναφερω τη 1 στο δις περιπτωση και τις λυσεις που θα εχουμε σε περιπτωση που κοπει το ρευμα. οι λυσεις και οι πατεντες που θα κανει ο καθενας μας πιστευω οτι θα ειναι πολλες για να λειτουργησουν οι αγαπημενες μας κονσολες και παλι!!!

φυσικα η κουβεντα γινεται μεταξυ σοβαρου και αστειου και απλως ψαχνουμε ιδεες και λυσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά ρε παιδιά είναι δυνατό τώρα να πιστεύουμε σε προφήτες και μοιρολάτρες εν έτος 2010. Είμαστε επιστήμονες ή δεν είμαστε. Μέχρι να δω τρανταχτά επιστημονικά δεδομένα σε σοβαρό επιστημονικά περιοδικά (journal) όλα αυτά ανήκουν στον χώρο της επιστημονικής φαντασίας.

Δεν είμαι ειδικός επι του θέματος, αλλά γνωρίζω ότι υπάρχουν περιοδικές εξάρσεις στην ηλιακή δραστηριότητα, οι οποίες δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα τις ηλεκτρικές συσκευές. Τώρα, που διαβάσατε ότι θα υπάρχει μία έξαρση στην δραστηριότητα του ηλίου, η οποία θα προκαλέσει ηλιακή καταιγίδα, ικανή να προκαλέσει παρεμβολές στις ηλεκτρικές συσκευές;;;;

hehe. Μόνο στην Ηλιακή Καταιγίδα του μεγάλου Arthur C. Clark έχω διαβάσει κάτι τέτοιο!!
 
μα δεν ειπα κατι για τις συσκευες αλλα για το ηλεκτρικο ρευμα!!!απλως ηθελα να δειξω οτι δεν εξαρτωμαστε αποκλειστικα απο τη ΔΕΗ...!και να δειξουμε και καμια τρελλη πατεντα...!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο νέο σπίτι έχω αυτόνομο φωτοβολταϊκό. Οι μπαταρίες κρατούν 11 χρόνια. Το ρεύμα έρχεται σταθερότατο φτάνει για τις κονσόλες και την οθόνη τους.

Τα μωρά μου πίνουν ενέργεια στην υγειά μου κάθε μέρα.

2012 και κουραφέξαλα. Ηλιακή καταιγίδα και μη πω τι. Τίποτε δεν είναι χειρότερο μπροστά στην ακανόνιστη τάση της ΔΕΗ (Δαιμονισμένης Επιχείρησης Ηλεκτροπληξίας) που καταστρέφει τροφοδοτικά και πυκνωτές. Αν περίμενα να έρθει η καταστροφή από το Διάστημα ή τους Παπούα, θα ήμουν τζετ.

Ορίστε:

http://www.eshop.com.gr/aytonomo-4-8-kwh-11409

[edit]

http://www.bauerenergy.gr/index.php

Λάμπες LED και όχι "ηλεκτρονικές" φτάνουν και περισσεύουν για το χώρο του server room που στήνω. Η μεγάλη ένταση με κούραζε πάντοτε. Άλλωστε η έννοια "man cave" χάνει τη σημασία της με το πολύ φως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Στο νέο σπίτι έχω αυτόνομο φωτοβολταϊκό. Οι μπαταρίες κρατούν 11 χρόνια. Το ρεύμα έρχεται σταθερότατο φτάνει για τις κονσόλες και την οθόνη τους.
Τα μωρά μου πίνουν ενέργεια στην υγειά μου κάθε μέρα.

2012 και κουραφέξαλα. Ηλιακή καταιγίδα και μη πω τι. Τίποτε δεν είναι χειρότερο μπροστά στην ακανόνιστη τάση της ΔΕΗ (Δαιμονισμένης Επιχείρησης Ηλεκτροπληξίας) που καταστρέφει τροφοδοτικά και πυκνωτές. Αν περίμενα να έρθει η καταστροφή από το Διάστημα ή τους Παπούα, θα ήμουν τζετ.
κατι τετοιο ηθελα να πω κι εγω και καπου εκει ηθελα να καταληξω!!!με τη ΔΕΗ να μου εχει καψει κατι οθονες τροφοδοτικα κλπ.

οριστε και homemade πατεντες:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο παλιό μου σπίτι την παλεύω με τους APC σταθεροποιητές. Στο νέο δεν έχω καν ρολόι της ΔΕΗ μια και είναι αποκλειστικά για χρήση της τρέλας μου.

Βέβαια τα Alienware και τα "σταθερά" βρίσκονται υπό το δίκτυο της ΔΕΗ, όπως και οι κονσόλες. (Σημειώνω ότι το set up των κονσολών είναι εις διπλούν και πανομοιότυπο).

Η διαφορά είναι ότι στο "πράσινο" set up μου έχω οθόνες με LED backlit που καταναλώνουν περί τα 20 watts σε max φωτεινότητα, ενώ οι συμβατικές CCFL πάνε στα 60 περίπου και σαν υπολογιστής λειτουργεί το netbook (12 watts σύνολο) ενώ σαν σύστημα ήχου χρησιμοποιώ αποκλειστικά τα ηχεία των οθονών και όχι ξεχωριστό ηχοσύστημα. Τώρα το νέο σπίτι είναι στην ουσία ένα μεγάλο δώμα, που κατά τύχη πούλαγε ένας γείτονας, δεν έχω routers μέσα γιατί είναι ακριβώς πίσω από το παλιό και πιάνει 4/5 το wireless από εδώ που είμαι τώρα, ούτε και τηλεφωνική συσκευή.

Το setup δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα.

Ξέχασα, άνετα σηκώνει 42άρα LED TV αλλά είδομεν.
 
εγινε και αλλαγη στο αρχικο μηνυμα για να μπουμε στο πραγματικο θεμα!!!
 
Πίσω
Μπλουζα