Κινηματογραφικά "μαργαριτάρια"

Σίγουρα θα έχετε αναφέρει τον Μιχάλη Μόσιο ,σαν Ταμτάκος έχει πεί απίστευτα πράγματα....... :bow:
 
galatsiwtis είπε:
Σίγουρα θα έχετε αναφέρει τον Μιχάλη Μόσιο ,σαν Ταμτάκος έχει πεί απίστευτα πράγματα....... :bow:
δε θυμαμαι να αναφερθηκε, ο,τι θυμασαι μπορεις να το γραψεις :)
 
D@redevil είπε:
Βρε παιδιά, απορία ντεμί-σχετική με το θέμα, αλλά δεν αξίζει τον κόπο ν' ανοίξω καινούριο θρεντ!....
Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου έλεγε λάθος τη ρήση "Ή ταν ή επί τας". Πάντα όμως! Όσες φορές την άκουσα να λέει αυτήν την παροιμία, την έλεγε "Ή ταν, ή επί ταν".

Η μητέρα μου, με είχε πει ότι το είχε ακούσει από κάποια ελληνική ταινία -μάλλον με τη Βασιλειάδου!....

Σας λέει κάτι? Μιλάμε για απορία για περισσότερο από 25 χρόνια!....
τη συγκεκριμενη προταση την ειπε η βασιλειαδου δεν θυμαμαι ουτε και εγω σε ποια ταινεια αλλα πριν απο 3-4 μερες ειδα στη μηχανη του χρονου το αφιερωμα στη βασιλειαδου και αναφερεται και εκει και το οτι το ειπε και σε ποια ταινεια ,τωρα που σας γραφω ειναι 4:30 η ωρα και θελω να κοιμηθω δεν μπορω να ξαναδω τη μηχανη του χρονου γι'αυτο σας παραπεμπω να τη δειτε εσεις....
 
Δεν διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες αλλά κάτι ωραία έλεγε η Δήμητρα Σερεμέτη στο "Έλα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ" όπως "θα το ξηλώσουν εκ βόθρων" αντί εκ βάθρων.
 
hivthess είπε:
τη συγκεκριμενη προταση την ειπε η βασιλειαδου δεν θυμαμαι ουτε και εγω σε ποια ταινεια αλλα πριν απο 3-4 μερες ειδα στη μηχανη του χρονου το αφιερωμα στη βασιλειαδου και αναφερεται και εκει και το οτι το ειπε και σε ποια ταινεια ,τωρα που σας γραφω ειναι 4:30 η ωρα και θελω να κοιμηθω δεν μπορω να ξαναδω τη μηχανη του χρονου γι'αυτο σας παραπεμπω να τη δειτε εσεις....
hivthess απαντησα εδω και εδω σ αυτο το ερωτημα

εριξα μια ματια στο βιντεο "μηχανη του χρονου",εσυ αναφερεσαι σιγουρα στην ταινια "η κυρια δημαρχος"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη θεία από το Σικάγο στη σκηνή στην παραλία η θεία (Βασιλειάδου) λέει σε διάφορους ''Excuse me Mister''. Έχοντας ζήσει στην Αμερική θα έπρεπε να γνωρίζει πως είναι προσβλητικό αν προσφωνήσεις κάποιον "Mister'' χωρίς όνομα στη συνέχεια. Αν δεν πεις όνομα η σωστή πρόταση είναι : ''Excuse me Sir''.
 
johnny19818 είπε:
Δεν διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες αλλά κάτι ωραία έλεγε η Δήμητρα Σερεμέτη στο "Έλα να αγαπηθούμε ντάρλινγκ" όπως "θα το ξηλώσουν εκ βόθρων" αντί εκ βάθρων.
και " πρόσεχε γιατί θα πάθεις καρδιακή εισβολή"...
 
στην ταινια "γκαρσονιερα για δεκα" η Ισμηνη Καλεση λεει στον Αντρεα Φιλιππιδη "εγω μενω σε καινουργιο διαμερισμα και δινω μονο 10000 και ειναι και στα οπισθια του Χιλτονος"
 
Ωστόσο αυτό ακολουθεί παλιά συνήθεια να μετατρέπονται ξένες λέξεις σε ελληνικές που κλίνονται σύμφωνα με την κατάληξή τους ή στο περίπου. Ο George Canning απόκτησε την πλατεία Κάνιγγος, όπως ο Hastings την όδό Άστιγγος, και ακόμη μιλάμε για τους νόμους του Νεύτωνα (παλιότερα Νεύτωνος). Άρα γιατί να μην έχει κλιτά οπίσθια και ο Χίλτων? (Όχι ότι η Καλέση είπε Χίλτωνος λόγω αρχαιοπληξίας, κοτσάνα ήταν. Αλλά λέμε).

Ένας καθηγητής μου στο Πολυτεχνείο, δεινός χρήστης της καθαρεύουσας, έκλινε το computer. Ο κομπιούτωρ του κομπιούτορος, κατά το ρήτωρ ρήτορος. Μια χαρά μου φαινόταν τότε.
 
BETTY BOOP είπε:
Η Γεωργία Βασιλειάδου στην ταινία ''Η κυρία δήμαρχος'' ανακοινώνοντας την υποψηφιότητά της ως δήμαρχος στο Νίκο Φέρμα του λέει: ''Tι περιπλέον έχουν οι άλλοι από μένα;''[/quote
...και ειπε "θα εκθεσω υποψηφιοτητα"!!
 
BETTY BOOP είπε:
Η Γεωργία Βασιλειάδου στην ταινία ''Η κυρία δήμαρχος'' ανακοινώνοντας την υποψηφιότητά της ως δήμαρχος στο Νίκο Φέρμα του λέει: ''Tι περιπλέον έχουν οι άλλοι από μένα;''

Ειπε επισης "θα εκθεσω υποψηφιοτητα"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Βρε παιδιά, απορία ντεμί-σχετική με το θέμα, αλλά δεν αξίζει τον κόπο ν' ανοίξω καινούριο θρεντ!....
Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου έλεγε λάθος τη ρήση "Ή ταν ή επί τας". Πάντα όμως! Όσες φορές την άκουσα να λέει αυτήν την παροιμία, την έλεγε "Ή ταν, ή επί ταν".

Η μητέρα μου, με είχε πει ότι το είχε ακούσει από κάποια ελληνική ταινία -μάλλον με τη Βασιλειάδου!....

Σας λέει κάτι? Μιλάμε για απορία για περισσότερο από 25 χρόνια!....
Νομιζω στην ταινια Η Κυρια Δημαρχος...
 
Πίσω
Μπλουζα