Κινηματογραφικά "μαργαριτάρια"

Στην ταινια "ο αδερφος μου ο λορδος" ο Μιλτος Μπαταρας(Γιωργος Παντζας) λεει "πριτς κονφερανς"

Αργοτερα στο σπιτι της Μαρθας(Αννα Ιασωνιδου) η "μητερα" της (Μαρικα Κρεββατα) λεει "ασιαντε" και ο Παντζας απαντα "οχι Παπαστρατος φιλτρου". Μπερδευτηκε με τη μαρκα τσιγαρων "SANTE' "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια "μια ιταλιδα απ την Κυψελη" η Τουλα (Κατερινα Γιουλακη) ρωταει τον αδερφο της Αντωνη (Αλεκος Αλεξανδρακης) τι δουλεια κανει ο πατερας της Μπιανκα(Μαρω Κοντου)

ΑΑ λεει κομπιαζοντας: "εχει εργοστασιο με παστα ψαρια"

ΚΓ : Α,παστωρ!
 
στην ταινια "γαμπρος απ το Λονδινο" η Ελενη Ζαφειριου λεει στη Μαιρη Μεταξα "ξερεις τι αριστοκρατες που ειναι οι Εγγλεζοι" ;

κι εκεινη της απαντα: "ολοι πια ιστοκρατες ειναι εκει";
 
διαλογος αναμεσα στον Αλεκο Αλεξανδρακη και τη Νιτσα Μαρουδα στην ταινια "Δεσποινις διευθυντης":

ΝΜ: μα ποτε θα τελειωσεις μ αυτο το Μεσολογγι;

ΑΑ: ετσι ευκολα τελειωνει το Μεσολογγι; εδω ο Κιουταχης το πολεμαγε ενα χρονο

ΝΜ:ποιος ειναι αυτος ο Γιωταχης;

ΑΑ:απο ιστορια ειναι σαΐνι
 
Στην ταινια "ο γαμπρος μου ο δικηγορος" η Ποπη Αλβα μαλωνει με τον αντρα της Κωστα Δουκα για το δωρο(ενα αρνι ολοπαχο με τη συκωταρια του) που κουβαλησε στο νιοπαντρο ζευγαρι και ακολουθει ο παρακατω διαλογος:

ΠΑ:"δεν πανε αρνια στους γαμους τρομαρα σου!ο γαμπρος ειναι ανθρωπος επιστημονικος"

ΚΔ:"ε,και πώς ειναι δηλαδη επιστημονικος;εχω δει εγω ανθρωπους επιστημονικους να τους βαραει η ψωμολυσσα.."

ΠΑ:"χαθηκε μωρε ενα ωραιο σερβιτσιο;μια ωραια πορτσελανη;ενας ωραιος καθρεπτης βιντσουτε;ενα καντρο του Πιρκασον";

ΚΔ:"τι λες μωρε;τιρμπουσον θα του φερουμε του ανθρωπου";
 
Η Καιτη Λαμπροπουλου στην ταινια "Τριτη και 13" φερνει την εφημεριδα στο αφεντικο της Νικο Σταυριδη και του λεει

"κυριε ειδατε τι γραφει στην εφημεριδα στο ρολοσκοπιο;

στον αστερισμο του κρίου δε γεννηθηκατε";
 
Στην ταινια "Μην ειδατε τον Παναη" οταν πια διωχνουν απ το ξενοδοχειο το Θαναση Βεγγο και τον Αντρεα Μπαρκουλη ακουγεται ο παρακατω διαλογος:

ΑΜ: τι γινεται τωρα Παναγη;

ΘΒ: "cherchez la femme" που λενε και οι φιλοι μας οι Αγγλοι
 
στην ταινια "το κοροϊδακι της πριγκηπεσσας" ο Χρονης Εξαρχακος λεει καποια στιγμη στην Κατερινα Γιουλακη

"τα εν οικω μη εν δημω" κι εκεινη του απαντα "καλε ποιον Νικο και ποιον Δημο;μονο στο Χρηστο τα 'πα"

Η Ελενη Προκοπιου λεει στο Σταυρο Παραβα οτι βρηκε διαμερισμα στην οδο Νεοφυτου Βαμβακος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε κάποια ελληνική ταινία, χωρίς να ξέρω τίποτα περισσότερο (από σποτάκι το "έπιασα"), ακούγεται μια ηθοποιός να λέει "εδώ μέσα θα γίνει το ολοκαύτωμα του Ζαρκαδίου".
 
panp είπε:
Σε κάποια ελληνική ταινία, χωρίς να ξέρω τίποτα περισσότερο (από σποτάκι το "έπιασα"), ακούγεται μια ηθοποιός να λέει "εδώ μέσα θα γίνει το ολοκαύτωμα του Ζαρκαδίου".
προκειται για ατακα της Γεωργιας Βασιλειαδου στην ταινια "η ωραια των Αθηνων",δειτε και το σχετικο βιντεακι

 
Αν δεν έχει αναφερθεί, στην ταινία ''Η ωραία των Αθηνών'' η ατάκα του Βασίλη Αυλωνίτη στην Γεωργία Βασιλειάδου ''Ντύσου γκραν!''.

Εκείνη απαντά: Γκρανκάσα;

Βασίλης Αυλωνίτης: Όχι γκραν πρι!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Αν δεν έχει αναφερθεί, στην ταινία ''Η ωραία των Αθηνών'' η ατάκα του Βασίλη Αυλωνίτη στην Γεωργία Βασιλειάδου ''Ντύσου γκραν!''.Εκείνη απαντά: Γκρανκάσα;

Βασίλης Αυλωνίτης: Όχι γκραν πρι!
Χριστινα δε νομιζω να εχει αναφερθει ξανα,η ατακα περιλαμβανεται στο βιντεακι που εφτιαξα
 
Στην ταινια "η ωραια του κουρεα" η θεια Σαπφω(Ηλεκτρα Καλαμιδου)οταν η Νιτσα Μαρουδα τη ρωταει γιατι δεν παντρευεται της απαντα "αν το λες για να με πειραξεις σε πληροφορω οτι εγω θα παντρευτω και πολυ γρηγορα μαλιστα"

Η Αιμιλια Υψηλαντη τη ρωταει " και ποιος ειναι ο ευτυχης θνητος";

θεια Σαπφω: "γιατι θνητος;ζωντανο θα παρω"
 
Στην ταινια "η ωραια των Αθηνων" η Γεωργια Βασιλειαδου λεει στο Βασιλη Αυλωνιτη για τους υποψηφιους νοικαρηδες του δωματιου:

"σε μενα κυριε Ζαχο μου θα εχουν ολα τα ροκφορ"

Αργοτερα γινεται ο παρακατω διαλογος:

Νικος Σταυριδης σε Μιμη Φωτοπουλο : "οριστε,τα βλεπεις βρε αχαριστε ανθρωπε;το κοριτσι (ΓΒ) μεχρι ραδιοφωνο μας εφερε για να μας διασκεδαζει"

ΓΒ: "εμεις κυριε Νοτη(ΜΦ) τη φιλοξενια την εχουμε πετροπαραδοτη

Οταν η ΓΒ καλει τους νοικαρηδες στο σπιτι για τσάι κι εκεινοι της πηγαινουν τουρτα,τους λεει:

"εγω να στρωσω για το τσάι αλλά αμα τα φαμε ολα αυτα θα γινουμε εγγαστριμυθοι"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Καημοι στη φτωχογειτονια" ο ποιητης Ορφεας Πατσουλης(Κωστας Ρηγοπουλος) προσπαθει να πεισει με το ζορι το Βασιλη Μαυροματη να του διαβασει καποια απ τα ποιηματα του λεγοντας του: "ειμαι βεβαιος κυριε Μερκατη πως μια μερα η Ευρωπη θα μιλαει για μενα,θα παρω και το Νομπελ!εμ γιατι να μην το παρω;εχετε αντιρρηση;το βλεπω στα ματια σας..Γιατι καλυτερος ηταν ο Σπετσέρης;ο πως τον λενε,ο Λαντζερης" ; κι εκεινος του λεει "ο Σεφερης θελετε να πειτε"
 
Στην ταινια "ο μοναχογιος μου ο αγαθιαρης" ο Μπομπος(Αντωνης Παπαδοπουλος) λεει καποια στιγμη στον περιπτερα "ή τανκς ή επι τανκς"

attachment.php


monaxagath,itanksiepitanks.JPG
 
Διαλογος μεταξυ Νικου Ριζου και Γιαννη Γκιωνακη στην ταινια "οι προικοθηρες":

ΝΡ: πώς λεγεται στα γαλλικα το "καλη ορεξη";

ΓΓ: Μπον ορεξ

τοτε ο ΝΡ ευχεται στους Σουλη Σαμπαχ και Βασιλη Αυλωνιτη που καθονται σε ενα απ τα απεναντι τραπεζια "μπον ορεξ" και ακολουθει ο διαλογος αναμεσα στους ΣΣ και ΒΑ

ΣΣ: τι μου ειπε αραγε;

ΒΑ: σου συστηθηκε
 
D@redevil είπε:
Βρε παιδιά, απορία ντεμί-σχετική με το θέμα, αλλά δεν αξίζει τον κόπο ν' ανοίξω καινούριο θρεντ!....
Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου έλεγε λάθος τη ρήση "Ή ταν ή επί τας". Πάντα όμως! Όσες φορές την άκουσα να λέει αυτήν την παροιμία, την έλεγε "Ή ταν, ή επί ταν".

Η μητέρα μου, με είχε πει ότι το είχε ακούσει από κάποια ελληνική ταινία -μάλλον με τη Βασιλειάδου!....

Σας λέει κάτι? Μιλάμε για απορία για περισσότερο από 25 χρόνια!....
Μαριανα και στην ταινια "η κυρια δημαρχος" ακουγεται οταν η Γεωργια Βασιλειαδου λεει σε "κορη" (Αθηνα Τζιμουλη) και "αδερφο"(Νικος Φερμας) οτι δε θελει να συμπεθερεψει με το Βασιλη Αυλωνιτη.Συγκεκριμενα ακουμε την ατακα: "μ'εχει βαλει στον αθεμιτο διαγωνισμο(αντι για το "αθεμιτο ανταγωνισμο") ,εδω θα γινει ή ταν ή επι ταν ,νυν υπερανω ο αγων" (αντι για το "νυν υπερ παντων ο αγων") "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A, δηλαδή, το είπε παραπάνω από μια φορές! :D

Εμ, γι' αυτό η καημένη η γιαγιά μου το έμαθε λάθος! Αγράμματη γυναίκα ήταν - σκέφτηκε "για να το λέει η Βασιλειάδου, έτσι θα 'ναι!" ;)

Παρεπιπτόντως, τώρα που το λες, όντως έχεις δίκιο - την είχα δει αυτήν την ταινία... Κάτι με θυμίζει!....

Thank you! :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
D@redevil είπε:
A, δηλαδή, το είπε παραπάνω από μια φορές! :D
Εμ, γι' αυτό η καημένη η γιαγιά μου το έμαθε λάθος! Αγράμματη γυναίκα ήταν - σκέφτηκε "για να το λέει η Βασιλειάδου, έτσι θα 'ναι!" ;)

Παρεπιπτόντως, τώρα που το λες, όντως έχεις δίκιο - την είχα δει αυτήν την ταινία... Κάτι με θυμίζει!....

Thank you! :thanx2: :thanx2: :thanx2:
το πιθανοτερο ειναι και η γιαγια σου να το ακουσε σ αυτη την ταινια,θυμαμαι που την εδειχναν σχετικα συχνα στην τηλεοραση
 
Πίσω
Μπλουζα