Κινηματογραφικά "μαργαριτάρια"

Στην ταινια "Κανε με πρωθυπουργο" η Σουλα(Μπετυ Μοσχονα) λεει οτι ο "πατερας" της εχει υποτροφια της εορτης και επειδη ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος δεν καταλαβε τι εννοουσε,ο Γιωργος Παντζας εξηγει οτι ηθελε να πει "υπερτροφια της αορτης"

Προς το τελος της ταινιας ο Νικος Ριζος λεει στο ΔΠ οτι ο ανθρωπος φτανει στα υπατα ικριωματα και ο ΓΠ τον διορθωνει και του λεει "υπατα αξιωματα"
 
Δε ξερω εαν εχει ειπωθει αλλα στον μπακαλογατο Ζηκο(Της Κακομοιρας) ακουγονται χιλιαδες μαργαριταρια :lol:

Εdit, Απ οτι ειδα εχουν ειπωθει καμποσα, οποτε να αναφερω καποια αλλα

Παντελης: Α, δεν είναι πολύ. Μη σας αυταπατά ο όγκος. Εξ άλλου υπολογίστε και τις τρύπες.


Θοδωρα: Κι εξόν από αυτό, διαφέρετε και στην ηλικία
!

Ζηκος: -Ψυχραμενοι ειστε; Βλεπω μια ελαφρα ψυχρασια μεταξυ σας, ποτε ψυχραστηκατε;


-Στο λέει ο Ζήκος και να το έχεις υπό την υποψία σου!



-Πίνου για να ξεχνώ τον πόνου...


-Ο μόνος μορφωμένος και λογιστικά κατερτισμένος ειμι ηγώ


- Θα κάνεις ανακαταμετάδοση εις ρυθμόν απαγορεύσεως;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικα απ τα "μαργαριταρια" της θειας Μελπως(Δεσποινα Στυλιανοπουλου) στην ταινια "Ξυπνα καημενε Περικλη":

δεν το ξεραμε να τραγουδαμε ριγολεττο και μανταμ παντοφλάι (τη διορθωνει η "ανηψια" Ασπασια(Ξενια Καλογεροπουλου))

εμεις δεν ειμαστε παραμορφωμενες σαν και του λογου σου με 3 διπλωματα για να τα λεμε ολα "με το νι και με το συρμα"
 
Στην ταινια "Μπουζανκα αλα ελληνικα" ο Τασος Γιαννοπουλος λεει στο Μακη Δεμιρη:"ξενους ξενιζε που ελεγε κι ο φιλοξενιος Διας"
 
Ατάκες της υπηρέτριας Ασημίνας (Μαρία Κωνσταντάρου) στο "Αχ! αυτή η γυναίκα μου":

- Θα εξέλθομεν όξω απόψε (υπήρχε περίπτωση να εξέλθει μέσα??? :p )

- Είσαι και ατάσταλος!!!

- Τρέξε στο ψιλικατζίδικο να με πάρεις μπεκοντί για τα μαλλιά

- Είναι της μόδας, τα μίνια που λένε
 
στην ταινια "Ο Γιαννης τα κανε θαλασσα" ο Γιαννης Γκιωνακης αναφερει τη μαχη των Γαυγαμηλων ως "μαχη των καβγαμυλων" λεει οτι βγαινει απ τις λεξεις "καβγας" και "μυλος"
 
hannele είπε:
Ατάκες της υπηρέτριας Ασημίνας (Μαρία Κωνσταντάρου) στο "Αχ! αυτή η γυναίκα μου":
- Θα εξέλθομεν όξω απόψε (υπήρχε περίπτωση να εξέλθει μέσα??? :p )

- Είσαι και ατάσταλος!!!

- Τρέξε στο ψιλικατζίδικο να με πάρεις μπεκοντί για τα μαλλιά

- Είναι της μόδας, τα μίνια που λένε
Τι είναι το μπεκοντί; ???
 
Η Δεσποινα Στυλιανοπούλου στο "Πιο λαμπρό Αστέρι".

- Μακαρι να με αφήνε και εμενα ο πατέρας μου να γινόμουν χορεύτρια σε....οριοντάλια!!! (χορούς οριεντάλ) άλλη θα ήταν η τύχη μου...

- Ποτέ δεν ξερεις Ουρανίτσα...

- Μπα πάει πια, τώρα που έριξα και τα...παχυτάς μου (τα πάχη μου) δεν γινεται τιποτα
 
στην ταινια "Η θυρωρινα" η Σαπφω Νοταρα λεει στη Δεσποινα Στυλιανοπουλου οτι θα παει στην πουτιγκα της ανηψιας της,ηθελε να πει μπουτικ
 
spyrosd είπε:
....Αν και τάσομαι υπέρ της Δέσποινας Στυλιανοπούλου που έχει πετάξει τα καλύτερα μαργαριτάρια κυρίως ως Λόλα Ντούκουνα , λαική τραγουδίστρια

"Δεν με ακούσει εκ των δισκών μου";

"Δίσκων θέλετε να πείτε"

"Δισκών, πουλάω πολλούς"...
Στην ταινία "Ο Τζαναμπέτης" ήταν. Πραγματικά ως Λόλα Ντούκουνα είχε πει τα απίστευα!!

Αντρες απατηλοί και....αποπλανήτες!!!!

Αποστόλη θα σε μεθύσκω και θα βρεθεις κουκουλωθής!!

Λέτε να του εκδόθηκε....ψυχικώς???

Τον είδα...οφθαλμοφανώς!!!

Ενας κυριος....φαλακροειδής και τζαμοειδής!!!

Ο κυριος Βαββάς άσσος στα....κοιλιακά!! (στους χορούς της κοιλιάς)

Δεν με γνωρίζετε ούτε...ακροαστικώς??? (αν την εχει ακουσει απο τους δίσκους)

Εκαναν διάβημα αυτοχειρίας αλλα τωρα είναι σώοι και....ευλαβείς!!!!

Δεν εκφράζεσαι....ορθίως! (ορθά, σωστά)

Εχει ύφος...πισινοθανάτιον!! (πεισιθανάτιο)

Μας φέρνετε στο χείλος της...Αναβύσσου!!

Στυλιανοπούλου: Αμφιοποιός??

Μαρώ Κοντού: Αυτο δεν το επιασα ούτε εγω

Νίκος Ρίζος: Εννοει που κάνει άμφια και ράσα...

Κωνστανταρας: Η δεσποινίς Βαρβάρα η Πολίτισσα?

Στυλιανοπούλου: Οχι! η δεσποινίς Λόλα η...Λαρισαϊκή!

Στυλιανοπούλου :-Και το όνειρο εκαστου κοπελας? να εχω και εγω τον άντρα μου, το σπιτικό μου??

Νίκος Ρίζος: -Ε! δεν με εχεις? μαζί δεν ζούμε?

Στυλιανοπούλου: - Αστεφής!!! (αστεφάνωτη)

Κωνσταντάρας: Δεν εχω πάθος με τους δίσκους

Στυλιανοπούλου: Α! δεν εχετε δισκοπάθεια..
 
στην ταινια "Η ζαβολιαρα" (1971)

z3.JPG

z1.JPG

z4.JPG

z2.JPG
 
Στην ταινια Το Κλωτσοσκουφι, η υπηρετρια του Βεγγελη, Κια Μποζου, λεει στις αδελφες του οτι ο κυριος μαλλον δε θα γευματισει μαζι τους γιατι τον ειδε στο αμαξι του με μια....δεσποινις.
 
bambinella 100 είπε:
Στην ταινια Το Κλωτσοσκουφι, η υπηρετρια του Βεγγελη, Κια Μποζου, λεει στις αδελφες του οτι ο κυριος μαλλον δε θα γευματισει μαζι τους γιατι τον ειδε στο αμαξι του με μια....δεσποινις.

ΒΒ θυμαμαι οτι σε καποιο θεμα ειχες αναφερει κατι παρομοιο και για την ταινια "Στρατιωτες διχως στολη",παλι με τη λεξη "δεσποινις"
 
Ετσι ειναι, katerinak. Πολυ σωστα θυμασαι.

Και στους Στρατιωτες και στο Κλωτσοσκουφι, τα λαθη με αυτη τη λεξη ειναι ηθελημενα απο τον σεναριογραφο για να κανουν την ιστορια πιο πειστικη.

Στην πρωτη ταινια εχουμε να κανουμε με ενα παιδι της κατοχης και στη δευτερη με μια υπηρετρια του 1960. Ποιος απο τους δυο θα ηξερε σωστη γραμματικη;
 
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά από τα πιο αστεία μαργαριτάρια ήταν του Κώστα Δούκα στον Μπακαλόγατο/Της κακομοίρας:

"Οι άνθρωποι συνηθίζουν να γιορτάζουν τα χαρμόσυνα γεγονότα. Ας γιορτάσουμε λοιπόν κι εμείς αυτό το χαρμόσυνο γεγονότο"

:animlaugh: :animlaugh:
 
bambinella 100 είπε:
Ετσι ειναι, katerinak. Πολυ σωστα θυμασαι.Και στους Στρατιωτες και στο Κλωτσοσκουφι, τα λαθη με αυτη τη λεξη ειναι ηθελημενα απο τον σεναριογραφο για να κανουν την ιστορια πιο πειστικη.

Στην πρωτη ταινια εχουμε να κανουμε με ενα παιδι της κατοχης και στη δευτερη με μια υπηρετρια του 1960. Ποιος απο τους δυο θα ηξερε σωστη γραμματικη;
ετσι με εμμεσο τροπο ο σκηνοθετης καταφερε να περασει το "μηνυμα" του για τις τοτε συνθηκες

Imgema είπε:
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε αλλά από τα πιο αστεία μαργαριτάρια ήταν του Κώστα Δούκα στον Μπακαλόγατο/Της κακομοίρας:
"Οι άνθρωποι συνηθίζουν να γιορτάζουν τα χαρμόσυνα γεγονότα. Ας γιορτάσουμε λοιπόν κι εμείς αυτό το χαρμόσυνο γεγονότο"

:animlaugh: :animlaugh:
δε νομιζω να αναφερθηκε,γενικα αυτη η ταινια ειναι γεματη με "μαργαριταρια",για μενα ειναι η καλυτερη του Κωστα Χατζηχρηστου
 
Από την ταινία ''Η γυναίκα μου τρελάθηκε''

1) Μαίρη Αρώνη (απευθυνόμενη στην υπηρέτρια του σπιτιού):...ό, τι πούμε θα μείνει μυστικό, μεταξύ μας.

Υπηρέτρια:...Εγώ είμαι πολλή εχεμύθεια!.

2) Μαίρη Αρώνη (απευθυνόμενη πάλι στην υπηρέτρια):...Θα περιμένεις εκεί ώσπου να έρθει αυτή. Μόλις έρθει θα της πεις ότι ο γιατρός έφυγε για μια δουλειά επείγουσα.

Υπηρέτρια: Επείγον! (διορθώνοντας λανθασμένα την κυρία της).
 
σε αποσπασμα της ταινιας "Νυχτες της Αθηνας" ο Κωστας Χατζηχρηστος λεει :"σημερα στο σχολειο εμαθα κι ενα ποιμα:στων Ψαρων την ολοραχη μαυρη της αυτης,των αυτων,της επι ταυτης.. αυτα"
 
Ο ξεναγός Θανάσης Βέγγος στην ταινία "Ο Καταφερτζής"

Θανάσης Βέγγος: - Εδω πιο πανω στο χωριό ζούσε η Κλυτεμνήστρα, και αυτην τον σκοτωσε...

Τάκης Χριστοφορίδης (Αμερικάνος): - She killed him???

Θ.Β.: - Oχι κιλιμί, τον σκότωσε...

Τ.Χ.: - Κλεϋτεμνάστρα (αντι Κλυτεμνήστρα) ήταν γκαγκστερ??

Τ.Χ.: -Take my camera please, μια φωτογραφια..

Θ.Β.: - Ε! πες μηχανή, οχι κάμαρα, μη μιλάμε για δωμάτια...ελα για παρτε θεσεις...πιο πισω...πιο φόντο...Παναγία μου! φούντο η μαντάμ!!!

Θ.Β.: - Η αρχαία Κόρινθος είναι αρχαία, ενω η νεα Κορινθος δεν ειναι αρχαια! Εδω ήταν το Παρίσι της αρχαιότητος..

Τ.Χ.: - Paris (Πάρις)?

Θ.Β.: - Τι να πάρω μωρέ...εδω ήταν που λενε "ου παντός πλύνε εις Κορινθον"!!! (σ.σ. ου παντός πλειν ες Κόρινθον) ....αυτο θα πει οτι δεν μπορουσε κανενας να πλενει στην Κορινθο!!!

- Εδω ειναι το θεάτρο του Ηρώδη του Αττικου, του Ηρώδη αυτουνού που έσφαζε τα παιδάκια!!!
 
Πίσω
Μπλουζα