Κινηματογραφικές ατάκες που χρησιμοποιούσατε

alkis21

ΚickOff World Champ 2013
Joined
16 Οκτ 2008
Μηνύματα
2.603
Αντιδράσεις
197
Ποιες ατάκες από Ελληνικές ταινίες & σειρές είχαν γίνει κλασσικές στην παρέα σας ή την οικογένειά σας;

Θυμάμαι τις εξής:

-Μαντάμ Σουσού: Για χρόνια όποτε έμπαινε ο πατέρας μου σπίτι η μητέρα μου αναφωνούσε "Ενέσκυψεν ο Μπύθουλας"! :D

-Χούλιγκανς: Η φοβερή ρήση "Δείξε με τι πολεμάς!" αναφερόταν πολύ συχνά στις πιο άσχετες στιγμές -συνήθως πάντως όταν κάποιος πήγαινε να μιλήσει σε γκόμενα-.

-Χαμένα Όνειρα: Από τις αγαπημένες μου ατάκες! Για όσους δεν θυμούνται τη φοβερή αυτή ταινία του 1961 με το μοναδικό soundtrack, ο Παπαμιχαήλ και η Βαλάκου είχαν προσληφθεί στο γραφείο με την επωνυμία "Κουβαρίστρες Λουξ", προσωρινά όπως έλεγαν κι οι δυο τους... Τα χρόνια όμως περνούσαν και οι ατυχίες διαδέχονταν η μία την άλλη στη ζωή τους, μιλάμε για κλασσικό παλιό Ελληνικό δράμα όπου δεν υπήρχε τίποτα θετικό για τους πρωταγωνιστές (δεν έκαναν εξετάσεις για AIDS τότε, γι' αυτό μάλλον). Στο τέλος οι δύο τραγικοί (στην κυριολεξία) ήρωες αφού έχει περάσει δωδεκαετία, αποφασίζουν να παντρευτούν αφού σύμφωνα με την σπαραξικάρδια εξομολόγηση του Παπαμιχαήλ "τις μεγάλες χαρές δεν τις ζήσαμε ποτέ, και τις μεγάλες λύπες τις περάσαμε"... και τελειώνουν χορεύοντας βαλς.

Πού θέλω να καταλήξω; Πριν από μερικά χρόνια εργαζόμουν προσωρινά σε μια εταιρεία. Εγώ κι ένας συνάδελφος βλέποντας τους μήνες να περνούν και να μην φεύγουμε, σηκώναμε τα τηλέφωνα λέγοντας "Κουβαρίστρες Λουξ παρακαλώ;" :animlaugh:
 
"Ξέρεις από βέσπα;" - Θανάσης Βέγγος

Κλασικότατη ατάκα από το μεγάλο μας ηθοποιό, που ακούγεται ακόμα και σήμερα από πολλούς, κυρίως όταν κάνει κάποιος κάτι, για πρώτη φορά...

Επίσης από τον ίδιο: "Καλέ μου άνθρωπε", "Αχχααα!", "Εσείς οι από πάνω, προσέχετε τους από κάτω" και άλλες πολλές...
 
Όλα είναι ατμός. Αχ ματαιότης

Θανάσης Βέγγος στον Άτσιδα
 
Συνηθίζω να λέω και το "I'll be back", με ξερή φωνή, χωρίς συναίσθημα, όπως ο Terminator Σβαρτσενέγκερ... :D
 
Όταν μου λένε "καληνύχτα" κι έχω πολλά κέφια, συχνά απαντώ "να πας στο καλλλό", με κωνσταντινουπολίτικη προφορά, όπως ακριβώς απαντά ο Βουτσάς στον Γεωργίτση, στην ταινία Νύχτα Γάμου, όταν αναγκάζονται να μοιραστούν το ίδιο δωμάτιο και το ίδιο κρεβάτι... :D

Επίσης, πολλές ατάκες κι επιφωνήματα του Βέγγου, όσο γίνεται με τον τρόπο που τα έλεγε ο ίδιος! Π.χ. όταν θέλω να τραβήξω την προσοχή κάποιου φίλου, εντελώς αβίαστα μου βγαίνει ένα βεγγικότατο "α-Άχμ!" :)
 
" ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ! "

Ατάκα από το "Θύρα 7 - η μεγάλη στιγμή".

Την ξεστόμισε ο επίδοξος ποδοσφαιριστής Χρήστος Κάλοου όταν δοξάστηκε

από τους συμπαίκτες του, ως τοπικός Πελέ.

Υ.Γ. Η ηρωική σκηνή τελικώς αμαυρώθηκε μετά την παρέμβαση του βοθρατζή πατέρα του (Σάκης Σαμαρτζής)

που εμφανίστηκε με το βοθράμαξο στο γήπεδο και τον έκανε ρόμπα ενωπίων των θαυμαστών του.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μαντάμ Σουσού: Τι κάνει "το υψηλόν μικρόν"; - Ερώτηση προς γονείς που δε χαλούν χατήρι στο παιδί τους... :baby2:

Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα: Παθός και μαθός!!! (χωρίς σχόλια) :animlaugh:

Χτυποκάρδια στα θρανία: Απλούστατον! (Το λέω ειρωνικά, όταν κάτι είναι πολύ δύσκολο να γίνει και οι άλλοι το παρουσιάζουν ως πολύ εύκολο) :sealed:

και

Αγάπη μου, αγάπη μου! (από το ποίημα του Σααντί!!)

Η σωφερίνα: Να φύγουμε Νίκο μου, να φύγουμε! (Μόνιμη ατάκα όταν έχω άγχος) :sweat:
 
Α-ΠΑ-ΡΑ-ΔΕ-ΚΤΟ για πράκτορες!!!!
 
μια Ελληνίδα στο χαρέμι μέσα στο αεροπλάνο οταν τράβαγε τα μαλλιά του Χρόνη Εξαρχάκου η Βλαχοπουλου για πάει το αεροπλάνο επάνω "τράβα τράβα τράβα Ρένα τράβα μαλλί"...

καλά του Βεγκου είναι δεκάδες ..

ακόμα Χρόνης Εξαρχάκος : Βαγγέλη Βαγγέληηη

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=IF4VxQ8huTw]YouTube - Ξ§Ο�Ο�Ξ½Ξ·Ο� Ξ�ΞΎΞ±Ο�Ο�άκοΟ� - Ξ�Ξ±Ξ³Ξ³Ξ*λη!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=I8yX_9pEsJU&feature=related]YouTube - Ξ�ΞΉΞ± Ξ�λληνίδα Ο�Ο�ΞΏ Ο�Ξ±Ο�Ξ*ΞΌΞΉ - Ξ� Ο�Ο�Ξ�Ο�Ξ·
 
Κάτι που μου θύμησε ο Amigos, με το "Βαγγέλη", του μοναδικού Χρόνη Εξαρχάκου:

"Λούλα - Πόρτα!" - Κώστας Βουτσάς (Ο τελευταίος άντρας)

Όταν χτυπούσε η πόρτα, συνηθίζαμε να λέμε ο ένας στον άλλο την ατάκα του Βουτσά! :D
 
τωρα Dino μου θυμησες εσυ.... Βουτσας: Κατίναααα σαλαμακιιιιιιι χαχαχα πολύ γέλιο το έπαιζε πλουσιος αν θυμάμαι καλά
 
Πολλες , καποιες που μου ερχονται τωρα στο μυαλο ενδεικτικα :

- "τους <<δουλευω>> για να μου δουλευουν" και αναδιαταγμενο "με <<δουλευετε>> για να σας δουλευω " => Καλως ηρθε το Δολλαριο

- "εγω τα λεω τσεκουρατα" => Η δε γυνη να φοβηται

- "εσυ ρουφα τ αυγο σου μπουλη" => Η δε γυνη να φοβηται

- Αυτος ειναι <<Εμπορας>> αναφερομενος στο "Εγω ειμαι Εμπορας " => Ο φανουρης και το σοι του

- Πε-λα-τες-μου => Βεγγος δεν θυμαμαι σε ποια ταινεια ,οταν(καμια φορα) παιζω χαρτια/επιτραπεζια(παλιοτερα)

- "αν δεν συγχιστω τωρα ποτε θα συγχιστω <<Ειρηνη>> " Ενας ηρωας με παντουφλες (την χρησημοποιει ο πατερας μου αρκετα )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με μία κουβέντα συνεννοούμαι χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις, ήτοι:

Το "Εδώ παιδάκι μου δεν είναι εταιρεία. Είναι ανδρολίβαδο" η Λιλή Παπαγιάννη στη Τζένη Καρέζη (Δεσποινίς Διευθυντής). Το "εταιρεία" προσαρμοζόταν ανάλογα με την περίπτωση (ωραίες εποχές!)

Το "Ζηλεύει η άνοιξη τη βαρυχειμωνιά;" από το Δημήτρη Χορν (Αλλοίμονο στους νέους) για προφανείς λόγους.

Το "Μπούρδα Καραβάγγο" από τον Κώστα Δούκα (Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα). Χωρίς ... "το φελέκι σου" διότι το λέω στα μικρά.

Το "Γειά σου Κοκκάλω" απο τη Ρένα Βλαχοπούλου (Μια τρελή τρελή σαραντάρα) που καλύπτει μία ευρεία γκάμα σχολιασμού του γυναικείου φύλου (με βγάζει πάντα ασπροπρόσωπη)
 
"Έχω και κότερο" και συμπληρωνουν τη συνεχεια όποιος βρίσκεται μαζί μου!

Γενικά χρησιμοποιώ ότι μου έρχεται στο μυαλό! Βασικά ατάκες Ντένης απο δύο ξένους αρκετά ( αν και λίγο άκυρο) αλλά και από εδώ και άλλα

*το τράβα μαλλί επίσης κλασσικότατο

*το Λευτέρη σέχω γραμμένο στο παλιό μ το τεφτέρι

*τιποτα τιποτα

*τα σόδομα και γόμορα επίσης

αχ και σε μια συγκέντρωση σε ένα σπίτι που τα πίναμε μου είχε κολλήσει και έλεγα συνέχεια: 1.101.101 και 10!

Ρε παιδιά κάτι ακόμα που μου έχει κολλήσει τώρα τελευταία είναι το εξής: αναφέρεται κάτι από κάποια ταινία σε κάποια κουβέντα, και εγώ αμέσως να συμπληρώσω το τίτλο της ταινίας και ποια χρονολογία είναι. μου βγαίνει πολύ αυθόρμητα!!!!!
 
"Έχω νέα ευχάριστα καινέα δυσάρεστα ... "

Από την ταινία NIGHT OF THE CREEPS.
 
-A, ρε Μαρινα, βουλωμενο γραμμα διαβαζεις! Μαγισσα εισαι;

Ατακα του Αυλωνιτη, απο την ταινια Ο Κλεαρχος η Μαρινα και ο κοντος. Τη χρησιμοποιω οχι μονο εγω, αλλα και ο συζυγος, οταν γινεται αυτο που περιμεναμε στα σιγουρα η μαλλον αυτο που φοβομασταν..... :D
 
''Παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω!!''(Κωνσταντίνου στο ''Η δε γυνή'')

''Μπουρλότο!!/Εδώ μέσα γίνονται σόδομα και γόμορα!''(Αχ,αυτή η γυναίκα μου)

''Πολλά τα λεφτά...τάδε :p (Λόλα)

''Έχω και κότερο...''

''Ποιος είναι αυτός ο ίκας;''(Μπακαλόγατος)

''Χούφτω'στη,Χούφτω'στη''(σε ερωτοχτυπήμενους φίλους)

''Τράβα μαλλί-άσε μάλλι''

Κυρίως αυτά. :p
 
Μερικές ατάκες ακόμη χρησιμοποιούνται στις παρέες με αστείο τρόπο όπως αυτή του Γιώργου Φούντα... Στέλλα κρατάω μαχαίρι!! Κι εγώ σακούλα. Πάμε για χόρτα;; :)
 
Την...υπογραφή μου! Από το Magnum Force (1973) :D ...
 
Πίσω
Μπλουζα