Κινηματογραφικές ατάκες που χρησιμοποιούσατε

Ατάκα Βέγγου σε υποψήφια οδηγό όντας δάσκαλος οδήγησης, τη στιγμή που εκείνη ...ταλαιπωρεί τη μίζα.

"Σιγά κυρία μου δεν είναι αεροπλάνο να δοκιμάζετε τον έλικα"

Ειδικά εκέινο το τρίλεπτο είναι απίστευτο και γεμάτο ατάκες.

http://www.youtube.com/watch?v=i01k0u2IWbA
 
Μια και δυο να 'ταν! :)

 


Από τις πλέον συνηθέστερες στην καθομιλουμένη! (και κάποιες πολλοί τις ακούν, λίγοι τις καταλαβαίνουν....)


 


"Λοιπόν δε ξέρω αν το προσέξατε, αλλά σήμερα
είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!" Ηλιόπουλος - Ο ατσίδας


"Έχω και κότερο - πάμε μια βόλτα?" Βουτσάς - Κορίτσια για φίλημα



"Όλοι κοιμηθήκαμε Λάκη?" (όταν κάποιος προσπαθεί να με "δώσει" στεγνά, αλλά έχει λερωμένη τη φωλιά του!
:D ) ή η Λάσκαρη, ή η Λιάσκου - Μερικοί το προτιμούν κρύο


"Όχι άλλο κάρβουνο" Κούρκουλος - Ορατότης Μηδέν



"Εδώ είναι κράτος" Ηλιόπουλος - Γκαρσονιέρα για δέκα! (όχι που θα έλειπε! Έχω κι άλλες, αλλά θα βαρεθείτε να διαβάζετε!
:p )


"Πηδώ, χτυπώ και τη μάνα μου αγαπώ" Βλαχοπούλου - Φανταρίνες (η Βλαχοπούλου μαθαίνει στις στρατιωτίνες πώς να περνούν το ναρκοπέδιο με αυτήν την ατάκα & φυσικά ανατινάζεται! Τη χρησιμοποιώ για να δηλώσω το "μάταιο" του πράγματος!...
:p )


"Σούζυ τρως! Σούζη και ψεύδεσαι και τρως! Και κρυφοτρώς και τρως και πολύ!" Βλαχοπούλου - Η παριζιάνα (το προφανές!
:p )

 


Και είναι κι άλλες, αλλά δε μου έρχονται!


 


Πολύ ωραίο θρεντ!
:D
 
Θεϊκή ατάκα και ύφος του Γαρδέλη στην ταινία "Τα Τσακάλια" όταν μπαίνει στο μαγαζί με την παρέα του για να πλακωθούν με κάτι τύπους που έχει προηγούμενα:


Ακόμα και σήμερα συνεχίζουμε να χρησιμοποιούμε την ατάκα όταν συναντιόμαστε με τους φίλους μου και καμιά φορά, αν έχουμε όρεξη, αναπαριστούμε ολόκληρη την σκηνή, μαζί με τις υπόλοιπες βρισιές και το ξύλο. Στα 30 μας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτό που χρησιμοποιώ πάντα είναι από τη ''Χαρτοπαίχτρα'' με τη Βλαχοπούλου...


...τι ζωή Χριστέ μου σ'αυτό το σπίτι!!!



 
"Έχω νέα ευχάριστα και νέα δυσάρεστα".

Από την ταινία τρόμου NIGHT OF THE CREEPS.
 
Είμαστε στο subforum Ελληνικών ταινιών Κωνσταντίνε. :)
 
" Δε μου λες καπετάνιε, πολλά παφ-πουφ κάνει αυτό".... :D
 
"βεβαιως βεβαιως" του Χρηστου Τσαγανεα στην ταινια "το ξυλο βγηκε απ τον παραδεισο"
 
"Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα...είμαστε." από τον Ατσίδα.

"Θέλω να φάω μικρές πράσινες μολόχες". "Ε λοιπόν 3 ηλίθιους έχω γνωρίσει στη ζωή μου. Εσένα, εμένα και τον Μίλλα(ερ)" από το Η γυναίκα μου τρελάθηκε.
 
το "βεβαιως-βεβαιως".το "μαλιστα-μαλιστα" του χατζηαντωνιου-δουκα απο τα κιτρινα γαντια

ολες σχεδον τις ατακες του χατζηχρηστου ειδικα το "ασουπη"

"κατινα σαλαμακι "και "ε ανθρωπε ξερεις απο βεσπα"
 
Είναι τελικά στάνταρ. Κάποιες από τις ατάκες που λέτε όπως το "Είναι πολλά τα λεφτά ʼρη", το "Βουλωμένο γράμμα διαβάζεις", το "Όχι άλλο κάρβουνο", το "Όλα είναι ατμός" έμειναν στην καθημερινή μας ομιλία. Εγώ χρησιμοποιώ πολύ και τα

"Συγκράτησου λόγω της ημέρας" από το "Η δε γυνή να φοβήται τον άντρα"

​"Δε με ξέρεις δε σε ξέρω, υποφέρεις κι υποφέρω" από τον "Ηλία του 16ου" (Αυτό, όταν νίπτω τας χείρας μου ή δε θέλω να φανεί ότι έχω ανακατευτεί σε κάτι) :D

"Η καθαριότης, μανδάμ, είναι το σήμα κατατεθέν του καταστήματος" από τον "Μπακαλόγατο" όταν ο Χατζηχρήστος φτύνει τα ποτήρια για να τα σκουπίσει (αυτό φυσικά όταν καθαρίζω, μονολογώ) :D

"Μωρ σαν ποιον μοιάζει, μωρ σαν ποιον μοιάζει" από την "Νεράιδα και το παλικάρι" όταν ο Τζανετάκος ψάχνει να βρει ποιος είναι ο "νεαρός" που χορεύει.

Και από την ίδια ταινία το "Α, εγώ τρώω πολύ για να είμαι αεράτη" της Σαμιωτάκη.
 
Mια πολύ συμπαθητική ατάκα του Δημήτρη Καλλιβωκά, που περνάει σχεδόν απαρατήρητη στην ταινία "Ο γόης". Όταν ο Εξαρχάκος λέει στον Καλλιβωκά, που κάνει το γιατρό και έχει συστήσει στο Βουτσά μια θεραπεία με χαπάκια, ότι "...ξέρετε, ο Μπάμπης πραγματικά δεν έχει θείο !", εκείνος του κοιτάει λίγο το μάτι και του απαντάει :

- Καλά, πάρε και συ ένα χαπάκι !

Τη χρησιμοποιώ συχνότατα...

Eπίσης, μου αρέσει και χρησιμοποιώ πάρα πολύ, στη σημερινή εποχή της Βαβέλ των συνεννοήσεων με τα μηνύματα και τα κινητά, η ατάκα του Λογοθετίδη, "Πάρ'τους και πάρε με", "Ξαναπάρ'τους και ξαναπάρε με".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο την ταινια ''Μακρυκωσταιοι και κοντογιωργηδες'' η ατακα του Περικλη Χριστοφοριδη σε απαντηση της μαμας τουΒασ. Καιλα '''μα παιδι ειναι και και παιζει'', ηταν ''και γω μεγαλος ειμαι και βαραω''. Χρησιμοποιηται συχνοτατα, αυστηρα ως απειλη και μονο.
 
"Και πεινάω και βαριέμαι και διψώ και κατουριέμαι!" Θανάσης Βέγγος - Παπατρέχας

"Ας το πιστέψω..." Χάρρυ Κλυνν - Αλαλούμ (ως Αστυνόμος Μπέκας)

"Ωχ Παναγία μου" (με την χαρακτηριστική απελπισία) Χάρρυ Κλυνν - Made in Greece

"Ασε μας ρε φίλε, άσε μας!" - Θεατής στο σινεμά από σκετς Αρτέμη με Χάρρυ Κλυνν - Αλαλούμ

Αυτήν την ατάκα τη χρησιμοποιώ όταν βλέπω κάποια ταινία όπου γίνεται κάτι εκτός πραγματικότητας, (πχ Η σκηνή στο James Bond-Goldeneye, που βουτάει στον γκρεμό, προλαβαίνει το Cessna και το σηκώνει)

"Αρβανίτικα ξέρεις;" Στάθης Ψάλτης - Βασικά καλησπέρα σας...

Όταν κάποιος χωρίς λόγο μου μιλάει αγγλικά ή γαλλικά για να κάνει φιγούρα

"Εις τον στρατόν Καραμάνο, δεν γίνονται διακρίσεις... Και επιστήμων να είσαι, σκ..ά θα καθαρίσεις" Ανδρέας Φιλιππίδης - Λούφα και παραλλαγή

Όταν πέφτει φασίνα στη δουλειά και χωνόμαστε όλοι για αγγαρεία, άντρες-γυναίκες, μεγάλοι-μικροί... Γενικά όταν πέφτει αγγαρεία

"Απαράδεκτο για πράκτορες!" Θανάσης Βέγγος - Ταινίες ΘΒ πράκτωρ 000

"Άχου και δε με νοιάζει..." Τα κίτρινα Γάντια, Νίκος Σταυρίδης

και άλλες πολλές
 
"Γιατί να μη χαρώ; Μαύρος είμαι;" (Κάτι κουρασμένα παλληκάρια)

και φυσικά το "Χούφτωσ' τη".
 
-Πολλά τα λεφτα...(όνομα καθε φορα)=όταν ειναι να αγορασω κατι....και μου λενε ότι ειναι ευκαιρια αλλά βλέπω την τιμή...

(ταινια ''Λολα'')

-Μπουρλότο!!!!!!!! = όταν θελω να σπάσω όλα λόγω εκνευρισμου....

(ταινια ''Αχ αυτη η γυναικα μου'')

-Ειμαστε μια ωραια ατμόσφαιρα...

(ειρωνικα...)

(ταινια ''Ο ατσιδας'')

-....λογω της ημέρας....(σε περιπτωσεις που πρεπει να βρεθω με συγγενεις και φιλους ενω δεν θελω, αντι αυτου προτιμω να χαλαρωσω στο σπιτι...)

(ταινια ''η γυνη να φοβηται τον αντρα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κούλα? Πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος!!!

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΣΒΗΣΤΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Κούλα.. Πολύ κωλόπαιδο ο Κυριάκος!!

2. Aντεεεε, λογω της ημερας!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "μπουρλότο" το χρησιμοποιούσα κι εγώ, και παραμένει από τις αγαπημένες μου κινηματογραφικές ατάκες. Μετά κάποιες φορές το "βεβαίως βεβαίως" του Τσαγανέα, όπως και αυτό που λέει η Μάρω Κοντού στο Η δε γυνή να φοβήται τον άντρα, το "ξύπνησαν οι σκλάβοι Αντωνάκη", το οποίο το χρησιμοποιούσα και κρατώντας το πρωτότυπο όνομα αλλά και αλλάζοντάς το ανάλογα.
 
Πίσω
Μπλουζα