Κι αν άλλαζε κάτι;

Για την ταινία ''Αναζήτησις'' που αναφέρθηκε παραπάνω θα επέλεγα τη Μπέτυ Λιβανού, μου ταιριάζει καλύτερα.

Για την ταινία ''Το τελευταίο ψέμα'' θα επέλεγα τη Γκέλυ Μαυροπούλου, πιστεύω θα της ταίριαζε ο ρόλος που είχε η Έλλη Λαμπέτη στην ταινία αυτή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τον ρόλο του Νίκου στην σωφερίνα θα διάλεγα τον Παπαμηχαηλ. Στα άλλα συμφωνω με την Μπετυ Μπου. Η Γκελυ ήταν πολύ καλή σε μελοδραματικούς ρόλους ( η δε Βαλακου υπέροχη ηθοποιός αλλά πάντα την συνδυαζω με την φτωχή μεν αλλά με φινέτσα κοπέλα και όχι με αυτη του καλού κόσμου, την κοσμογυρισμένη , δεν θυμάμαι να την εχω δει να παίζει το χαιδεμένο πλουσιοκόριτσο )και η Λιβανού φυσικά γεμάτη μυστήριο, γοητεία και σαγήνη, επιπλέον ειναι και μελαχροινή θα ταιριαζε ως Ελενα . Φυσικά και ο Αλεξανδρακης, η Ναθαναήλ και η Λαμπέτη ηταν πολύ καλοί στους εν λόγω ρόλους :) και οι τρεις και τους σφραγισαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Συνεχιζουμε με την ταινια Αναζητησις και την Ελενα Ναθαναηλ.


Ποια ηθοποιο απο τις ακολουθες θα μπορουσατε πιο ευκολα να φανταστειτε ως Ελενα Χρυσου διπλα στον Αγγελο Αντωνοπουλο, αν το ρολο δεν ειχε παρει τελικα η Ναθαναηλ;


 


Ζωη Λασκαρη


Αννα Φονσου



Μπετυ Λιβανου



Αλλη
Η Μπετυ Λιβανου η ποιο καταλληλη απο τις 3 αλλα κατι δεν μου ταιριαζει ,οπως και στην περιπτωση της Λασκαρη .

Οσο για την Αννα Φονσου με ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ ,εκτος του οτι ηταν ηδη εμφανισιακα... -συγχωρεστε μου την εκφραση- "θειτσα" ,"εξεπεμπε" πλεον παρακμη και καθολου φινετσα .

Επομενως Αλλη


με πρωτη επιλογη την Μπετυ Αρβανιτη.

Εναλλακτικα Χαριτινη Καρολου ,γιατι οχι η συμπρωταγωνιστρια της (Ναθαναηλ στο εργο) Daniele Launder

,ισως η Τονια Καζιανη ή η "αχωνευτη" Μ.Σοκαλη .

bambinella 100 είπε:
Μπετυ Λιβανου κι απο μενα. Πιστευω πως θα ηταν υπεροχη!Η σημερινη μας ταινια ειναι Το τελευταιο ψεμα.


Αν δεν ειχε παρει το ρολο της Χλοης η Ελλη Λαμπετη, ποια ηθοποιος νομιζετε πως θα ηταν η καλυτερη;





Τζενη Καρεζη



Αντιγονη Βαλακου



Γκελυ Μαυροπουλου



Αλλη



Θα επιλεξω Αλλη και συγκεκριμμενα την Νίνα Σγουρίδου (οι ποιο πολλοι θα την θυμουνται απο τον Τζο τον Τρομερο -η ξανθια)

και παρολιγο Στελλα,

και λεγοντας Τζο ο Τρομερος ,αναρρωτιεμαι ανακλαστικα η Μαργαριτα Παπαγεωργιου αν ....

Παντως ομολογουμενως ,αν θα επρεπε να επιλεξω απο τις 3 διαθεσιμες επιλογες ΜΟΝΟ ,αναμφιβολα/αδιαμφισβητητα/δαγκωτο Γκελυ Μαυροπουλου .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι αν άλλαζε κάτι; Ν° 4

Θα προτιμουσα την Αντιγονη Βαλακου για το Τελευταιο Ψεμα. Νομιζω πως θα ηταν υπεροχη ως Χλοη.

Για σημερα η ταινια μας ειναι το Ξυπνα Βασιλη. Ποιος ηθοποιος απο τους ακολουθους θα ηταν ο ιδανικοτερος Βασιλης Βασιλακης, αν δεν ειχε παρει το ρολο ο Γιωργος Κωνσταντινου;

 


Κωστας Βουτσας


Σταυρος Παραβας



Χρονης Εξαρχακος



Αλλος
 
bambinella 100 είπε:
Θα προτιμουσα την Αντιγονη Βαλακου για το Τελευταιο Ψεμα. Νομιζω πως θα ηταν υπεροχη ως Χλοη.Για σημερα η ταινια μας ειναι το Ξυπνα Βασιλη. Ποιος ηθοποιος απο τους ακολουθους θα ηταν ο ιδανικοτερος Βασιλης Βασιλακης, αν δεν ειχε παρει το ρολο ο Γιωργος Κωνσταντινου;

 


Κωστας Βουτσας


Σταυρος Παραβας



Χρονης Εξαρχακος



Αλλος
Δαγκωτό για μένα Χρόνης Εξαρχάκος, μπορούσε πολύ πιο εύκολα να περνάει τάχιστα από το κωμικό στα δραματικό στοιχείο-και νομίζω πως τη σκηνή ειδικά στο τρελοκομείο θα την απέδιδε ίσως και καλύτερα από τον Κωσταντίνου. Παράλληλα με πείθει περισσότερο και ως θύμα σε σχέση με ΒΟυτσά ή Παράβα

Υ.Γ.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου bambinella για τη Βαλάκου ως Χλόη στο Τελευταίο Ψέμα. Μπορεί η Μαυροπούλου σαν στυλ να παραμπέμπει περισσότερο στη Λαμπέτη, αλλά υποκριτικά η Βαλάκου θα ήταν πολύ καλύτερη σε σχέση με τη ΜΑυροπούλου. Αν και εν τέλει πιστεύω πως η Λαμπέτη ταίριαζε γάντι για το ρόλο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω πιστεύω πως ο Χρόνης Εξαρχάκος θα ήταν πολύ καλός σε αυτό το ρόλο.
 
Χρόνης Εξαρχάκος, για τους ίδιους λόγους με τοn thanos75...
 
Εξαρχάκος χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
Απ τους προτεινομενους ηθοποιους θα πω κι εγω το Χρονη,τους αλλους δυο δε μπορω να τους φανταστω στο συγκεκριμενο ρολο

προσπαθω τοσες μερες να βρω ποιος "αλλος" θα μπορουσε να ενσαρκωσει το ρολο του Βασιλη Βασιλακη :wait2: ο Δημητρης Χορν πιστευω θα ηταν καταλληλος αν φυσικα συνεχιζε την κινηματογραφικη του καριερα

 
Κι αν άλλαζε κάτι; Ν°5

Δυσκολευτηκα να διαλεξω αναμεσα σε Παραβα και Εξαρχακο. Ειμαι σιγουρη οτι και οι δυο θα ηταν εξαισιοι.

Τελικα ομως μαλλον εχετε δικιο. Χρονης Εξαρχακος κι απο μενα.

Η ταινια στην οποια θα αναφερθουμε σημερα ειναι ο Επαναστατης ποπολαρος.


Αν το ρολο δεν ειχε παρει ο
Κωστας Πρεκας, ποιος αλλος νομιζετε πως θα ηταν καλυτερος στο ρολο του Ζεπου Πεμποναρη;

 


Νικος Γαλανος


Κωστας Καρρας



Χρηστος Νομικος



Αλλος
 
χμμμ.. μάλλον θα πω Κώστας Καρράς. Με τον Γαλανό κάτι γίνεται, αλλά ο Νομικός πιστεύω ότι δεν θα ταίριαζε καθόλου στο ρόλο...

Μιλάω για στυλ και ερμηνευτική ικανότητα. Για την εμφάνιση, ας μιλήσουν οι κυρίες του φόρουμ... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Γαλανός έχει το physique του πολύ καλού νεαρού, του πλούσιου και του καλομαθημένου - δεν θα μπορούσα να τον φανταστώ ως Ζέπο. Τον θεωρώ ιδανικό στην Αμαρτία της Ομορφιάς.

Ο Νομικός πάλι είναι γοητευτικός, φαίνεται τζεντλμαν και της καλής κοινωνίας αλλά μπορεί να κρύβει ένα καθίκι μέσα του. Μπορώ να τον φανταστώ ως πολιτικό να παθιάζει τα πλήθη αλλά όχι ως Ζέπο που τα βάζει με τους κόντηδες :armed:

Ο Καρράς από τους αναφερόμενους είναι ο ιδανικότερος στα μάτια μου αλλά τον θεωρώ περισσότερο όμορφο παρά γοητευτικά αρρενωπό... :wait2:

ενώ ο Πρέκας τα έχει όλα! και καλό παιδί, μοσχαναθρεμμένο αλλά από εμπορική τάξη, πείθει και ως τζεντλμαν και ως επαναστάτης, και είναι πολύ αρρενωπός.

Τί θα λέγατε για τον Σπύρο Φωκά? πιστεύω θα ήταν ιδανικός! στην εμβέλεια του Πρέκα, ίσως και καλύτερος! :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
andrianna είπε:
Τί θα λέγατε για τον Σπύρο Φωκά? πιστεύω θα ήταν ιδανικός! στην εμβέλεια του Πρέκα, ίσως και καλύτερος! :flower:

Θα ακουγόταν " κάπως " όταν θα έβγαζε τους λόγους... ;)
 
Και γω στον Κώστα Καρρά προσανατολίζομαι... :)
 
bambinella 100 είπε:
Δυσκολευτηκα να διαλεξω αναμεσα σε Παραβα και Εξαρχακο. Ειμαι σιγουρη οτι και οι δυο θα ηταν εξαισιοι.Τελικα ομως μαλλον εχετε δικιο. Χρονης Εξαρχακος κι απο μενα.

Η ταινια στην οποια θα αναφερθουμε σημερα ειναι ο Επαναστατης ποπολαρος.

Αν το ρολο δεν ειχε παρει ο Κωστας Πρεκας, ποιος αλλος νομιζετε πως θα ηταν καλυτερος στο ρολο του Ζεπου Πεμποναρη;

Νικος Γαλανος

Κωστας Καρρας

Χρηστος Νομικος

Αλλος

Βambinella λυπαμαι πολυ πραγματικα που βρισκομαι σ 'αυτη την θεση αλλα θα διαφωνησω καθετα με τους τωρινους 3

(και πολυ-πολυ περισσοτερο με τους προηγουμενους 3 του "Κι αν άλλαζε κάτι; Ν°4" αλλα αυτο μου διεφυγε και ειναι παρελθον οποτε προχωραμε ).

Βεβαια θα διαφωνησω καθετα με τους τωρινους 3 υποψηφιους παντα απο την δικη μου ματια του "Ζεπου Πεμποναρη"ή"Κοντε ντι Μαρα" ,χωρις να ξεχνω οτι εσυ απο την αλλη μερια με την ματια της " Ελντας ΝτιΜαρα" μπορει να τα βλεπεις εντελως διαφορετικα.

Ο Ζεπος ,οπως τον σκιαγραφει το σεναριο -αν θυμαμαι καλα- , ειναι μεν ενας νεος με

1)τους απαραιτητους τροπους

2) κοινωνικες παραστασεις

και 3) ικανοποιητικη καταγωγη/κοινωνικη θεση )

να σταθει ~σχεδον/οριακα κοινωνικα με τους αριστοκρατες (και επομενως και τα μελλοντικα πεθερικα τους ΝτιΜαρα) , αλλα συγχρονως ειναι καποιος ο οποιος

4) εχει αρχες ,

5)εχει προσωπικη μορφωση(σπουδαζει αν θυμαμαι καλα ) ,αλλα και συγχρονως

6) δεν ειναι ο συνηθης -επιτρεψτε μου τον χαρακτηρισμο- μετροσεξουαλ ,οπως η δραματικη πλειοψηφια των αριστοκρατων υποψηφιων μνηστηρων (αλλωστε τα βαζει με τον/τους μπραβους του Κοντε ΝτιΜαρα οπως και με τον εξαγρειωμενο οχλο για να προστατευσει τον μελλοντικο πεθερο του .

Τα 1) 2) και 3) εκαναν μεν συμβατο αρκετα τον Ζεπο Πεπονιαρη ,ωστε να μην απορριφθει εξ αρχης απο την Ελντα ΝτιΜαρα αλλα αυτα που την κερδισαν λογικα ηταν 4) 5) και 6) που τον ξεχωριζαν απο τους αντιζηλους αριστοκρατες .

Χρηστος Νομικος - δεν προδιαθετει / πειθει για τα 1) 2) και λιγοτερο στο 4)

Κωστας Καρρας - δεν προδιαθετει / πειθει για τα 4) και κυριως για το 6) θα ηταν ιδανικοτερος για τον αριστοκρατη αντεραστη του Ζεπου Πεπονιαρη (με λιγη ιντριγκα παραπανω και μεγαλυτερο ρολο)

Νικος Γαλανος o ποιο συμβατος αλλα κοβεται λογω physique-υψους (που να τα βαλει με τους μπραβους του ΝτιΜαρα )

Ποιο αλλος θα ηταν καταλληλοτερος

(οπως ειπαν πανω /κατω και οι προηγουμενοι)

ο Σπ. Φωκας

ο Ν. Κούρκουλος των πρωτων χρονων της καριερας του <1960 (π.χ. Μπαρμπα Γιαννης ο Κανατας)

ισως οι

-Δημ Παπαμιχαήλ των πρωτων χρονων της καριερας του

και ισως οριακα ο λιγο "ψοφιος" Λ. Κομνηνος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo, επειδη Ο Επαναστατης ποπολαρος γυριστηκε το 1971, Κουρκουλος και Παπαμιχαηλ δεν ετεθησαν απο εμενα ως πιθανοι υποψηφιοι για το ρολο, λογω ηλικιας. Αν διαβασεις το παρον θεμα απο την πρωτη σελιδα, θα δεις οτι βαζω παντα ηθοποιους που την εποχη κατα την οποια γυριζοταν η καθε ταινια, θα ταιριαζαν οχι μονο επειδη εκαναν καριερα τοτε, αλλα και ηλικιακα για τον εκαστοτε ρολο.

Το γραφεις και μονος σου, αλλωστε: Κουρκουλος και Παπαμιχαηλ των πρωτων χρονων της καριερας τους.

Ελα ομως που αυτοι οι δυο δεν ηταν τοσο φρεσκοι πια! Αν ο Ποπολαρος γυριζοταν το 1960, κατα πασαν πιθανοτητα θα τους εβαζα ως εναλλακτικους για το ρολο (η εστω τον εναν απο τους δυο). Ιδιως ομως για τον Παπαμιχαηλ εν ετει 1971, δεν το συζητω καν.

Τελος παντων, βεβαιως και εχεις το δικαιωμα να διαφωνεις με τις επιλογες μου, κι εσυ και ολα τα παιδια του φορουμ.

Και επειδη προεβλεψα την οποια πιθανη και απολυτως σεβαστη διαφωνια σας, ακριβως γι' αυτον το λογο εβαλα εξ' αρχης την επιλογη "Αλλος".
 
bambinella 100 είπε:
Nemo, επειδη Ο Επαναστατης ποπολαρος γυριστηκε το 1971, Κουρκουλος και Παπαμιχαηλ δεν ετεθησαν απο εμενα ως πιθανοι υποψηφιοι για το ρολο, λογω ηλικιας. Αν διαβασεις το παρον θεμα απο την πρωτη σελιδα, θα δεις οτι βαζω παντα ηθοποιους που την εποχη κατα την οποια γυριζοταν η καθε ταινια, θα ταιριαζαν οχι μονο επειδη εκαναν καριερα τοτε, αλλα και ηλικιακα για τον εκαστοτε ρολο.Το γραφεις και μονος σου, αλλωστε: Κουρκουλος και Παπαμιχαηλ των πρωτων χρονων της καριερας τους.

Ελα ομως που αυτοι οι δυο δεν ηταν τοσο φρεσκοι πια! Αν ο Ποπολαρος γυριζοταν το 1960, κατα πασαν πιθανοτητα θα τους εβαζα ως εναλλακτικους για το ρολο (η εστω τον εναν απο τους δυο). Ιδιως ομως για τον Παπαμιχαηλ εν ετει 1971, δεν το συζητω καν.

Τελος παντων, βεβαιως και εχεις το δικαιωμα να διαφωνεις με τις επιλογες μου, κι εσυ και ολα τα παιδια του φορουμ.

Και επειδη προεβλεψα την οποια πιθανη και απολυτως σεβαστη διαφωνια σας, ακριβως γι' αυτον το λογο εβαλα εξ' αρχης την επιλογη "Αλλος".
"Τελος παντων, βεβαιως και εχεις το δικαιωμα να διαφωνεις με τις επιλογες μου, "

Το παραπανω νομιζω ειναι περιττο και αχρειαστο .

Το γεγονος οτι

"Μας βαζεις στην πριζα με το ενδιαφερον και ιντριγκαδορικο θεμα-thread " να αναλυουμε και να κανουμε υποθετικο ~casting για μια ταινια που προσωπικα -αν και μου αρεσε τις πρωτες φορες που το ειδα μικρος (και γιαυτο θυμαμαι τοσες λεπτομερειες), με αφηνει εδω και καιρο αδιαφορο ,για την οποια ταινια γραφουμε ολοκληρη παραγραφο παραθετωντας με λεπτομερειες γιατι διαφωνουμε με καποιες επιλογες και τι αντιπροτεινουμε"

ειναι κατι ασφαλως, που σιγουρα μονο αρνητισμο δεν αντανακλα (καθε αλλο) νομιζω .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Θα ακουγόταν " κάπως " όταν θα έβγαζε τους λόγους... ;)
Ο Φωκάς δεν είχε συμπρωταγωνιστήσει με τη Λιβανού σε κάποια ταινία? ή μήπως τον μπερδεύω με τον Κούρκουλο?

Νομίζω και οι δύο θα ταιριαζαν στο ρόλο του Ζέπου αλλά σε διαφορετικές ηλικιακές φάσεις, ο Ζέπος είναι φοιτητής. Ο Φωκάς κάλλιστα θα μπορούσε να τον ερμηνεύσει και υπό την κατάλληλη σκηνοθετική καθοδήγηση θα του έβγαιναν οι λόγοι! με τέτοιο παράστημα, εμφάνιση και καλή άρθρωση, δε νομίζω να ήταν κάτι τραγικά δύσκολο για αυτόν... Ο Κούρκουλος το '70 ήταν λίγο μεγαλούλης για φοιτητής, για δικηγόρος πείθει μια χαρά. Στην αρχή της καριέρας του συμφωνώ, θα ήταν ιδανικός!
 
Nemo είπε:
ειναι κατι ασφαλως, που σιγουρα μονο αρνητισμο δεν αντανακλα (καθε αλλο) νομιζω .
Εχεις δικιο. Το μονο που αντανακλα αρνητισμο ειναι το υφος σου απεναντι μου.

Και αυτο ειναι κατι που το θεωρω κι εγω περιττο, αχρειαστο και ανεξηγητο μαζι.
 
Πίσω
Μπλουζα