Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

Επισης και στην ταινια "οι κληρονομοι" ακουγεται μεταξυ των αλλων και η μουσικη του τραγουδιου "η πρωτη μας νυχτα" (αυτη τη φορα η εκτελεση του κομματιου γινεται μονο απο πιανο)τη στιγμη της επιδειξης μοδας και συγκεκριμενα οταν εμφανιζεται η Χλοη Λιασκου(γυρω στα 01:14:25 λεπτα της ταινιας)

Μουσικοσυνθετης ολων των κομματιων που ακουγονται σ αυτη την ταινια ειναι ο Μιμης Πλεσσας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και στην ταινια "εκλαψα πικρα για σενα" ακουγεται το τραγουδι "ζουσα μοναχος χωρις αγαπη",υποτιθεται οτι το τραγουδαει ο Χρηστος Νεγκας(στην πραγματικοτητα ερμηνευτης ειναι ο Πανος Τζανετης)μαζι με την εικονιζομενη τραγουδιστρια

attachment.php


Επισης η παρακατω εικονιζομενη τραγουδιστρια (Ριτα Σακελλαριου) ; ερμηνευει "τα δακρυα"

attachment.php


Το τραγουδι αυτο το ακουμε και στην ταινια "το θαυμα της Μεγαλοχαρης",το ερμηνευει η Βικυ Μοσχολιου (μου αρεσει περισσοτερο αυτη η εκτελεση)


ΥΓ: οι εικονιζομενες τραγουδιστριες ειναι σιγουρα 2 απ τις 3 που αναφερονται στους τιτλους

attachment.php


ek,zousamon.JPG

ek,ta dakria.JPG

zzz.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "ο εξυπνακιας" ακουγεται το τραγουδι "μεσανυχτα πού να σε βρω",το ερμηνευουν η Βικυ Μοσχολιου με τον Πανο Τζανετη

http://www.youtube.com/watch?v=CNzIpGAn2yI

Το τραγουδι αυτο το ακουμε και στην ταινια "περαστε την πρωτη του μηνος" και παλι ερμηνευμενο απ τους Μοσχολιου - Τζανετη
 
το γνωστο σέικ ακουγεται και στην ταινια "η κρεβατομουρμουρα" με τη διαφορα οτι στην περιπτωση αυτη δεν το χορευει κανεις.. :wait2: μηπως προκειται για προσθηκη της Καραγιαννης-Καρατζοπουλος;

[video=youtube;WYqrYKlY-Rk]

 
Στο φιλμ Τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι, οταν η Βαλσαμη μπαινει στο νυχτερινο κεντρο συνοδευομενη απο τεσσερις καβαλιερους ακουγεται η μουσικη του Μια μια τις νυχτες μου μετρω. Ενος τραγουδιου που υποτιθεται οτι τραγουδαει η Λασκαρη στο Ενα κοριτσι για δυο.
 
bambinella 100 είπε:
Στο φιλμ Τα δυο ποδια σε ενα παπουτσι, οταν η Βαλσαμη μπαινει στο νυχτερινο κεντρο συνοδευομενη απο τεσσερις καβαλιερους ακουγεται η μουσικη του Μια μια τις νυχτες μου μετρω. Ενος τραγουδιου που υποτιθεται οτι τραγουδαει η Λασκαρη στο Ενα κοριτσι για δυο.
:thanx2: :thanx2: ΒΒ,καταντησε βαρετο να γραφω συνεχεια εγω στο θρεντ..

προσθετω και το βιντεο που βρηκα στο γιουτιουμπ με την αγαπημενη σου Ζωη Λασκαρη

http://www.youtube.com/watch?v=sSWEvkvdxVA
 
Στην ταινια "ο πυργος των ιπποτων" ο Φωτης Πολυμερης κανει κανταδα κατω απ το παραθυρο της Σμαρουλας Γιουλη τραγουδωντας το "αποψε την κιθαρα μου"

[video=youtube;-dKx8LhNC6s]

Επισης η κανταδα αυτη ακουγεται και στην ταινια "επαναστατης ποπολαρος",ο Κωστας Πρεκας κανει κανταδα κατω απ το σπιτι της Ελντας (Μπετυ Λιβανου)

attachment.php
attachment.php


1.JPG

2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στις ταινιες "Η Αθηνα τη νυχτα" και "Μιας πενταρας νιατα" ακουγεται το τραγουδι "ο πιτσιρικας" του Γιωργου Ζαμπετα

[edit]"ΓΙΩΡΓΟΣ ΖΑΜΠΕΤΑΣ.Ο ΠΙΤΣΙΡΙΚ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Στις ταινιες "Η Αθηνα τη νυχτα" και "Μιας πενταρας νιατα" ακουγεται το τραγουδι "ο πιτσιρικας" του Γιωργου Ζαμπετα
Εδω εχουμε μια λιγο διαφορετικη περιπτωση καθως δεν προκειται απλως για ενα τραγουδι που το ακουμε σε δυο ταινιες.

Προκειται για σκηνη παρμενη απο το Μιας πενταρας νιατα, που προστεθηκε ατοφια στην ταινια Η Αθηνα τη νυχτα. Αυτο εγινε αρκετα χρονια μεταγενεστερα, αν σκεφτουμε οτι Η Αθηνα τη νυχτα, γυριστηκε το '62 και το Μιας πενταρας νιατα, το '67.

Αρα η εν λογω σκηνη δεν υπηρχε στην αρχικη κοπια της Αθηνας τη νυχτα.
 
bambinella 100 είπε:
Εδω εχουμε μια λιγο διαφορετικη περιπτωση καθως δεν προκειται απλως για ενα τραγουδι που το ακουμε σε δυο ταινιες.Προκειται για σκηνη παρμενη απο το Μιας πενταρας νιατα, που προστεθηκε ατοφια στην ταινια Η Αθηνα τη νυχτα. Αυτο εγινε αρκετα χρονια μεταγενεστερα, αν σκεφτουμε οτι Η Αθηνα τη νυχτα, γυριστηκε το '62 και το Μιας πενταρας νιατα, το '67.

Αρα η εν λογω σκηνη δεν υπηρχε στην αρχικη κοπια της Αθηνας τη νυχτα.
ευχαριστουμε πολυ ΒΒ για την πληροφορια :)

μολις εντοπισα στην ταινια "Η Αθηνα τη νυχτα" τη σκηνη με το Γιαννη Μιχαλοπουλο και τον Αντρεα Μπαρκουλη αμεσως μου ηρθε στο μυαλο η ταινια "μιας πενταρας νιατα" και μολις πηγα να δω και σ αυτη την ταινια τη σκηνη,παρατηρησα οτι ηταν ολόιδιες :eek:

οποτε κι εδω καποιος εβαλε το χερακι του και προσθεσε ασχετη σκηνη:burn:

ποιος ξερει αραγε ποιο τραγουδι ερμηνευσε στην πραγματικοτητα ο Ζαμπετας στην ταινια "Η Αθηνα τη νυχτα"; μαλλον δε θα το μαθουμε ποτε,εκτος κι αν καποιος εχει την αρχικη κοπια της ταινιας
 
katerinak είπε:
Ποιος ξερει αραγε ποιο τραγουδι ερμηνευσε στην πραγματικοτητα ο Ζαμπετας στην ταινια "Η Αθηνα τη νυχτα"; μαλλον δε θα το μαθουμε ποτε,εκτος κι αν καποιος εχει την αρχικη κοπια της ταινιας.
Μαλλον κανενα. Δεν τον ειδα στους τιτλους.
 
Στην ταινια "φτωχος αλλά τιμιος" ακουγεται η μουσικη απο ορισμενα τραγουδια του Γιωργου Ζαμπετα,μονο μια μπορεσα να ξεχωρισω με σιγουρια..προκειται για τη μουσικη του τραγουδιου "Δεν εχει δρομο να διαβω"
 
Στην ταινια Η Αλικη δικτατωρ, την ωρα που η Αλικη ψωνιζει παιχνιδια για τα παιδια απο το Βασιλοπουλο, ακουμε την ιδια μουσικη που παιζει στο Τower Club μεσα στην ταινια Ο βαλτος.
 
Το τραγουδι "ποιος ηπιε δακρυ για νερο" το ερμηνευει ο Πανος Τζανετης στην ταινια "η ζωη μου ανηκει σε σενα"

attachment.php
attachment.php


συμφωνα με ενα σχολιο που βρηκα εδω το τραγουδι γραφτηκε και πρωτοακουστηκε σ αυτη την ταινια

Η μουσικη του τραγουδιου ακουγεται και στους τιτλους εναρξης αυτων των ταινιων

Μουσικοσυνθετης ο Γιωργος Ζαμπετας

izoimouanikisesena.JPG

iz.JPG
 
Σε αυτό το μοτίβο τα φωνητικά είναι από τις αδελφές μπρόγιερ
 
KOSTAS097 είπε:
Σε αυτό το μοτίβο τα φωνητικά είναι από τις αδελφές μπρόγιερ
ευχαριστουμε αλλά δεν καταλαβα σε ποιο μουσικο μοτιβο αναφερεσαι..στην ταινια "η ζωη μου ανηκει σε σενα" δεν ακουγονται φωνητικα,τραγουδαει μονος του ο Πανος Τζανετης
 
tonytony είπε:
Το πασίγνωστο τραγούδι "Είμαι γυναίκα του κεφιού" που τραγούδησε η Μαίρη Χρονοπούλου στην ταινία "Μια κυρία στα μπουζούκια" , ακούγεται ορχηστρικά στην ταινία "Το θύμα".
[edit] Το βίντεο αυτό έχει αφαιρεθεί από το χρήστη. [edit]
http://www.youtube.com/watch?v=qYgRFjXPI6I
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "η κρεβατομουρμουρα" η Λιτσα Διαμαντη ερμηνευει το τραγουδι "δεν υπαρχει ευτυχια"


Επισης στην ταινια "να 'τανε το 13 να 'πεφτε σε μας" υποτιθεται οτι το τραγουδαει η Ρικα Διαλυνα αλλά στην πραγματικοτητα μαλλον ακουγεται η φωνη της Ριτας Σακελλαριου;το δικο της ονομα αναφερεται στους τιτλους..

attachment.php


attachment.php


Μουσικοσυνθετης ο Γιωργος Κατσαρος και στιχουργος ο Πυθαγορας

nata.JPG

5.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα