Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

:thanx2: :thanx2: panp!! οποτε μουσικοσυνθετης ειναι ο Γιωργος Ζαμπετας

Η φωτογραφια που βλεπουμε στο βιντεο που προσθεσες στο ποστ σου δεν ξερω αν ανηκει σε μια απ τις δυο ταινιες που εχουν κοινη μουσικη γιατι δεν τις ειδα ποτε
 
Το τραγουδι "περιφρονα με γλυκεια μου" ακουγεται στην ομωνυμη ταινια απ τον Νικο Ξανθοπουλο

[video=youtube;i-sQRtCEheo]http://www.youtube.com/watch?v=i-sQRtCEheo

και στην ταινια "αγαπησα και πονεσα",τραγουδουν ο Μιχαλης Μενιδιατης και η Φουλη Δημητριου

Μουσικοσυνθετης ειναι ο Αποστολος Καλδαρας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω την εντυπωση οτι το παρακατω κομματι με τα "σφυριγματα" το ακουσαμε και σε αλλη/-ες ελληνικη/-ες ταινια/-ες εκτος απ την "Ησαΐα μη χορευεις"

 
Συγχωρήστε με αν έχει αναφερθεί ξανά. Το τραγούδι "Βρέχει φωτιά στη στράτα μου" το ακούμε αρχικά στην ταινία "Ορατότης μηδέν" και κατόπιν στην ταινία "Αστερισμός της παρθένου".
 
tonytony είπε:
Συγχωρήστε με αν έχει αναφερθεί ξανά. Το τραγούδι "Βρέχει φωτιά στη στράτα μου" το ακούμε αρχικά στην ταινία "Ορατότης μηδέν" και κατόπιν στην ταινία "Αστερισμός της παρθένου".
Αντωνη εχει αναφερθει στο ποστ 12 :flower:

Η μουσικη που υπαρχει στους τιτλους εναρξης των ταινιων "φουσκοθαλασσιες" και "το προσωπο της ημερας" ακουγεται και στην ταινια "Φιφης ο αχτυπητος" στη σκηνη που δειχνει το Σταυρο Παραβα στο καραβι (στα 06:20 λεπτα της ταινιας).

Μουσικοσυνθετης και των τριων ταινιων ειναι ο Κωστας Κλαββας
 
Στην ταινια "παρε κοσμε" ο Γιωργος Ζαμπετας που ειναι και ο μουσικοσυνθετης,ερμηνευει το "Ο Αγαθοκλης"

το τραγουδι αυτο ακουγεται και στο πικαπ στην ταινια "τρελος,παλαβος και Βεγγος".Ο Θανασης Βεγγος βαζει το δισκο αμεσως μετα το ατυχημα που ειχε την ωρα που εκανε το τελευταιο μπανιο πριν φορεσει το γαμπριατικο κοστουμι
 
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε. Στην ταινία "Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας" στην οποία τη μουσική έγραψε ο Μίμης Πλέσσας , ακούγονται πολλά ορχηστρικά κομμάτια από παλιότερες κινηματογραφικές επιτυχίες του μουσικοσυνθέτη.
 
tonytony είπε:
Δεν ξέρω αν αναφέρθηκε. Στην ταινία "Ο άγνωστος εκείνης της νύχτας" στην οποία τη μουσική έγραψε ο Μίμης Πλέσσας , ακούγονται πολλά ορχηστρικά κομμάτια από παλιότερες κινηματογραφικές επιτυχίες του μουσικοσυνθέτη.
Αντωνη εκανα μια αναφορα εδω ομως μονο για το τραγουδι "καινουριο μου φεγγαρι" και τη μουσικη του τραγουδιου "εχω στεναχωρη καρδια", ευχαριστω και παλι
 
ο uploader του παρακατω βιντεο αποσπασματος της ταινιας "ο μοναχογιος μου ο αγαθιαρης"γραφει οτι το ορχηστρικο αυτο του Χρηστου Μουραμπα πρωτοακουστηκε στην ταινια "ηθελε να γινει βασιλιας"

http://www.youtube.com/watch?v=KXR4G1TNr0U
 
Στην ταινια "μια κυρια στα μπουζουκια" βλεπουμε το Γιαννη Πουλοπουλο να ερμηνευει το "μην του μιλατε του παιδιου"

[yt deadlink]


ενω στην ταινια "Τροχονομος Βαρβαρα" ακουμε το ρεφρεν του τραγουδιου στα 58:28λεπτα

το παραπανω βιντεο σβηστηκε,βρηκα ομως ενα αλλο στο γιουτιουμπ

http://www.youtube.com/watch?v=wJevuxCW39o
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Μανος Παπαδακης ερμηνευει το τραγουδι "θα τα καψω τα λεφτα μου" στην ομωνυμη ταινια μαζι με τη Ρενα Βιολαντη

[video=youtube;uZ6-2TvoIBA]


Μουσικοσυνθετης ο Βασιλης Βασιλειαδης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το τραγουδι "χωρισαμε ενα δειλινο" ερμηνευεται στην ομωνυμη ταινια απ το Γιωργο Φερη και καποιους απ τους πρωταγωνιστες της ταινιας,κυριως τη Τζινα Βουλγαρη

attachment.php
attachment.php


Το τραγουδι αυτο ακουγεται και στην ταινια "ορφανη σε ξενα χερια" απ το Βασιλη Τσιτσανη και την Καιτη Γκρέυ


Μουσικοσυνθετης ο Βασιλης Τσιτσανης

xd1.JPG

xd0.JPG
 
ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΤΕ ΣΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΠΕΝΔΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΜΗ ΠΛΕΣΣΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ "ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ"-"Ο ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΣ"-"Ο ΚΥΡ ΓΙΩΡΓΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ".ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΠΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ "ΜΟΝΑΞΙΑ" ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΜΠΟΥΜ "ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ" ΤΟΥ 1975 ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΥΡΑ.ΣΤΗΝ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΜΙΜΗ ΠΛΕΣΣΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ Η ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΕΥΡΕΣΗ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΟΥ,ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΥΤΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
 
darkhado γράφε όμως σε παρακαλώ με μικρά γράμματα. Τα κεφαλαία "δείχνουν" πως φωνάζεις :)
 
Στις παρακατω ταινιες ακουγεται απ τη λατερνα το τραγουδι "γαρυφαλλο στ αυτι"

λατερνα φτωχεια και φιλοτιμο

λατερνα φτωχεια και γαρυφαλλο

πεθαμενο λικερ

http://www.youtube.com/watch?v=G3LQeuCBqbc
 
Η μουσικη του 1ου βιντεο εκτος απ τις ταινιες "Ησαΐα μη χορευεις" , "η αγαπη μας" και "εμπαινε Μανωλιο" ακουγεται και στην ταινια "τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας"

(βρηκα βιντεο που ακουγεται λιγο η μουσικη αυτη.Στην ταινια υπαρχει ολοκληρη σκηνη που βλεπουμε τον Παυλο Λιαρο να φερνει το δισκο και λιγο αργοτερα να χορευει με τη Μαρω Κοντου σέικ και προς το τελος της σκηνης ερχεται και ο Θανασης Παπαδοπουλος για χορο μαζι με την κατσαρολα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Δημητρη μου Δημητρη μου" ο Γιωργος Ζαμπετας παιζει στο μπουζουκι τη μουσικη του τραγουδιου "δεν εχει δρομο να διαβω" (το τραγουδι / μουσικη ακουστηκε και σ αυτες τις ταινιες) και ταυτοχρονα χορευουν ο Φωτης Μεταξοπουλος και η Ναντια Φοντανα
 
Το σέικ που ακουγεται στις ταινιες "ο στριγγλος που εγινε αρνακι" και "τον αραπη κι αν τον πλενεις το σαπουνι σου χαλας",το ακουμε και στην ταινια "οι 4 ασσοι" και μαλιστα 2 φορες: τη μια το χορευει ο Ντινος Ηλιοπουλος και την αλλη στο μαγαζι που πινουν το ποτο τους ο Αλεκος Τζανετακος με τη Βικυ Βανιτα

[video=youtube;_u9Sed-oq7o]

 
To ιδιο σέικ το χορευει και η Κατερινα Γιουλακη στην ταινια "για μια τρυπια δραχμη"

attachment.php
attachment.php


κι αμεσως μετα μπαινει στο χορο και ο Σταυρος Παραβας

trrr.JPG
attachment.php


Επισης στην ταινια αυτη ακουγεται το ιδιο μουσικο μοτιβο με την ταινια "Ησαΐα μη χορευεις" και μαλιστα 2 φορες: οταν ο Κωστας Ρηγοπουλος με το Σταυρο Παραβα κανουν ωτοστοπ και λιγο αργοτερα οταν κοιταζουν (ξελιγωμενοι απ την πεινα)τη μακαροναδα που τρωνε αυτοι που τους κουβαλησαν

tr,gioulakiseik.JPG

tr.JPG

trrrr.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα