Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

Στην ταινια "ο κυρ Γιωργης εκπαιδευεται" μουσικοσυνθετης ειναι ο Μιμης Πλεσσας ,συχνα κατα τη διαρκεια της ταινιας ακουμε το μουσικο μοτιβο της ταινιας "ο κατεργαρης" (μετα τα 01:10 λεπτα του βιντεο ),δειτε και εδω λιγο μετα τα 4 λεπτα του βιντεο. Επισης ακουγεται και η μουσικη "στη φτωχεια μας την αυλη" απο την ταινια "η θεια μου η χιπισσα" γυρω στα 6:35λεπτα του βιντεο .Τελος (στα 10:09λεπτα του προηγουμενου βιντεο),ακουγεται και το μουσικο μοτιβο "η βολτα των ερωτευμενων" που ακουσαμε στην ταινια "οι θαλασσιες οι χαντρες"

και φυσικα ηταν και οι τιτλοι εναρξης της σειρας "λουνα παρκ"
 
Με αφορμη το ποστ του sagma666 ανακαλυψαμε ακομη ενα κοινο ορχηστρικο "παμε μια βολτα στο φεγγαρι" που ακουγεται στις ταινιες "Αγιουπα,το κοριτσι του καμπου" και "ποτε την Κυριακη" ,το βαζει στο πικαπ η Ιλια(Μελινα Μερκουρη) στη σκηνη που βρισκεται στο δωματιο της με το ναυτη(Δημητρη Παπαμιχαηλ).

http://www.youtube.com/watch?v=1XpWYSUPXWc (στα 02:13λεπτα του βιντεο)

Το τραγουδι "παμε μια βολτα στο φεγγαρι" στίχοι: Νότη Περγιάλης - Γιώργος Εμιρζάς, τραγούδι: Φλέρυ Νταντωνάκη


Ακούστηκε για πρώτη φορά (ως ορχηστρικό θέμα) το 1957 στην ταινία του Γκρέκ Τάλλας ΑΓΙΟΥΠΑ. Αργότερα ακούστηκε και στην ταινία του Jules Dassin ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (1960).Η συγκεκριμένη ηχογράφηση εκδίδεται για πρώτη φορά σε δίσκο σ αυτή τη συλλογή.
πηγη
 
Στην ταινία Λατέρνα φτώχια και φιλότιμο ο Μίμης Φωτόπουλος, ο Βασίλης Αυλωνίτης και ο Τόλης Χάρμας τραγουδούν το τραγούδι " Είμαι άντρας και το κέφι μου θα κάνω". Το ίδιο τραγούδι χορεύει ζείμπεκικο ο Γιάννης Γκιωνάκης στην ταινία "της νύχτας τα καμώματα".
 
Στην ταινία "Κυριακάτικοι ήρωες" η αλλιώς "Οι άσοι του γηπέδου", που μπορείτε να βρείτε ολόκληρη [edit] στο youtube [/edit], ακούμε από το 50:25 και μετά, στη σκηνή με τα πιτσιρίκια στη γειτονιά, ένα πάρα πολύ γνωστό ορχηστρικό του Γιώργου Ζαμπέτα, που σίγουρα έχει "μπει" και σε πολλές ακόμα ταινίες. Το κομμάτι ακούγεται αρκετές ακόμα φορές μέσα στην ταινία.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
(Δεν κατάλαβα, και η παραπομπή στο link του youtube αποτελεί έγκλημα πνευματικής ιδιοκτησίας; Δεν μετέφερα την ταινία, είπα πού βρίσκεται. όπως κάθε άλλο "δημόσιο" υλικό του διαδικτύου)
Nαι, αποτελεί έγκλημα πνευματικής ιδιοκτησίας. Link απο youtube με ολόκληρες ταινίες δεν επιτρέπονται. Δε διαφέρει ουσιαστικά σε τίποτα από το να δώσεις ένα link από torrent με ολόκληρη ταινία. Και κει link δίνεις, δεν μεταφέρεις την ταινία. Εξάλλου αυτα τα links και στο youtube έχουν ημερομηνία λήξης.

Και σε παρακαλώ για ότι έχεις απορία PM στους διαχειριστές.

ΥΓ. Εξαιρούνται οι ταινίες που έχουν ελεύθερα τα πνευματικά δικαιώματα και υπάρχουν νόμιμα ολόκληρες στο διαδίκτυο
 
panp είπε:
Στην ταινία "Κυριακάτικοι ήρωες" η αλλιώς "Οι άσοι του γηπέδου", που μπορείτε να βρείτε ολόκληρη [edit] στο youtube [/edit], ακούμε από το 50:25 και μετά, στη σκηνή με τα πιτσιρίκια στη γειτονιά, ένα πάρα πολύ γνωστό ορχηστρικό του Γιώργου Ζαμπέτα, που σίγουρα έχει "μπει" και σε πολλές ακόμα ταινίες. Το κομμάτι ακούγεται αρκετές ακόμα φορές μέσα στην ταινία.
(Δεν κατάλαβα, και η παραπομπή στο link του youtube αποτελεί έγκλημα πνευματικής ιδιοκτησίας; Δεν μετέφερα την ταινία, είπα πού βρίσκεται. όπως κάθε άλλο "δημόσιο" υλικό του διαδικτύου)
panp αναφερεσαι σ αυτο το ορχηστρικο : [edit] Το video έχει αφαιρεθεί από τον χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, ακριβώς σε αυτό αναφερόμουν. Κι επειδή δεν έχω δυνατότητα να "κόψω" απόσπασμα, ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση.

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή προφανώς το πρόβλημα το έχεις με μένα...

Σε παρακαλώ ό,τι θες να συζητήσουμε μέσω πμ.

Α, κι ενημερωτικά: Νόμιμες ταινίες υπάρχουν: http://www.youtube.com/movies?hl=en

Κάποιες από αυτές είναι free και κάποιες ενοικιάζονται.

Σε παρακαλώ ας μείνουμε στο θέμα μας & ως συνήθως, τα offtopics θα διαγραφούν.
 
Στην ταινια "ο αδερφος μου ο τρελαρας" / "ο αδερφος μου ο λορδος" ακουγεται για λιγα δευτερολεπτα μια παραλλαγη του ορχηστρικου "τα παιδια του Πειραια" που ερμηνευει η Ιλια (Μελινα Μερκουρη) στην ταινια "ποτε την Κυριακη" :


ΥΓ: στο βιντεακι που εφτιαξα η μουσικη που ακουμε πριν τα 14 δευτερολεπτα υπαρχει και σε αλλες ελληνικες ταινιες
 
το γνωστο μουσικο μοτιβο του μουσικοσυνθετη Μιμη Πλεσσα το ακουμε στην ταινια "ο φαντασμενος" τουλαχιστον 3 φορες:

 
Το καταπληκτικό τραγούδι των Ζαμπέτα-Χριστοδούλου "Δεν είναι δρόμος η καρδιά", έχει τραγουδήσει σε δίσκο ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ.


Στην ταινία "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου", το τραγούδι περνάει μέσα στην ταινία με δυο διαφορετικούς στίχους, μία φορά όπως εκδόθηκε :

http://www.youtube.com/watch?v=91xRT2uLTzw

Και μία σε παραλλαγή κάποιων στροφών, όπως τους "εμπνεύστηκε" ο Δημήτρης συναντώντας την Καλογεροπούλου :

http://www.youtube.com/watch?v=8U_9V4NCx2U

Παραθέτω και τους "επίσημους" στίχους (και να ξέρετε, με πολύ βαριά καρδιά δεν έγραψα αυτό ως καλύτερο τραγούδι του Παπαμιχαήλ στο σχετικό θέμα...):

Δεν είναι δρόμος η καρδιά

που τον περνάς μονάχος

χωρίς αγάπης συντροφιά

μαύρος θα γίνει βράχος

Το δρόμο πήρες που δεν βγαίνει

απ' τα χείλη στην καρδιά

και θα μείνεις σαν το δέντρο

που του φυγαν τα πουλιά

Τα χέρια έλα δώσε μου

πριν χάσεις την καρδιά σου

εγώ είμαι ο αέρας σου

και τα πλατιά φτερά σου

Το δάκρυ διωξε και τον πόνο

και για μια ματιά χρυσή

θα σου δώσω τη ζωή μου

και ο ήλιος θα 'σαι εσύ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "ο μοδιστρος" η Βικυ Μοσχολιου ερμηνευει το τραγουδι "ο Λευτερης" ,μουσικη του συνθετη Σταυρου Ξαρχακου


το ομοτιτλο τραγουδι ακουγεται και στην ταινια "διπλοπενιες" αλλά απ την Αλικη Βουγιουκλακη

http://www.youtube.com/watch?v=PtwPyBd2FYA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και (παρωδία του) στο τέλος του "Το κλάμα βγήκε απ' τον παράδεισο". Άσχετο, αλλά πολύ διασκεδαστική ταινία, ειδικά για ρετρομανιακούς.

http://www.youtube.com/watch?v=RlnLSjpd9fw
 
Το τραγουδι Φευγουν τα Νιατα, που λεει η Αλικη στα Χτυποκαρδια....ακουστηκε για πρωτη φορα 5 χρονια νωριτερα, δηλαδη το 1958 στη Λιμνη των Ποθων. Μια ταινια με τη Τζενη Καρεζη, το Γιωργο Φουντα και τη Σονια Ζωιδου.

Λιγο μετα τα πρωτα 15 λεπτα της ταινιας, το τραγουδουν οι ψαραδες, αλλα με αλλους στιχους:

"Πες μου στ' αληθεια, μικρη μου αν μ' αγαπας...."
 
bambinella 100 είπε:
Το τραγουδι Φευγουν τα Νιατα, που λεει η Αλικη στα Χτυποκαρδια....ακουστηκε για πρωτη φορα 5 χρονια νωριτερα, δηλαδη το 1958 στη Λιμνη των Ποθων. Μια ταινια με τη Τζενη Καρεζη, το Γιωργο Φουντα και τη Σονια Ζωιδου.Λιγο μετα τα πρωτα 15 λεπτα της ταινιας, το τραγουδουν οι ψαραδες, αλλα με αλλους στιχους:

"Πες μου στ' αληθεια, μικρη μου αν μ' αγαπας...."

σ ευχαριστω bambinella:) αυτος ηταν και ο λογος που ανοιξα το παρον θρεντ,εχω γραψει ολους τους στιχους στο πρωτο ποστ
 
Δε θυμομουν οτι το ειχες γραψει κι εσυ, katerinak...

Με συγχωρεις.
 
bambinella 100 είπε:
Δε θυμομουν οτι το ειχες γραψει κι εσυ, katerinak...Με συγχωρεις.
εχεις δικιο να μην το θυμασαι γιατι μολις τωρα καταλαβα οτι εκανα λαθος στο στιχο.. δεν ειναι "φευγουν καϊκια" αλλά ειναι "πες μου στ αληθεια" οπως εγραψες εσυ bambinella,παλι καλα δηλαδη που εκανες το ποστ και βρηκαμε ακρη :) ευχαριστω πολυ!! Μπερδευτηκα απ τις εικονες της ταινιας και ακουγα για καϊκια που φευγουν..

εδω και το σχετικο βιντεακι:



ειδαμε και ακουσαμε το τραγουδι στους τιτλους εναρξης της ταινιας "η αγαπη μας" , παρατηρησα οτι το ιδιο μουσικο μοτιβο (μουσικοσυνθετης ο Γιωργος Κατσαρος) ακουγεται στους τιτλους εναρξης της ταινιας "η ζηλιαρα" φυσικα απουσιαζουν τα λογια.Το μουσικο μοτιβο επαναλαμβανεται και κατα τη διαρκεια της ταινιας

[edit] To video δεν υπάρχει [Edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ιδιοι τιτλοι εναρξης στις ταινιες "ο στριγγλος που εγινε αρνακι" και "η κρεβατομουρμουρα" ,μουσικοσυνθετης ο Γιωργος Κατσαρος.Μιλαμε ομως για δυο ταινιες της Καραγιαννης-Καρατζοπουλος,δεν ειμαι σιγουρη αν στην ταινια "η κρεβατομουρμουρα" οι τιτλοι εναρξης ειναι οι αυθεντικοι..
 
Στην ταινια του 1968, Ο Μπουφος, ακουμε την Ελενη Προκοπιου να τραγουδα το Ποιος ειν' αυτος ο αψηλος.

Ενα χρονο αργοτερα ακουμε το ιδιο τραγουδι στον Μπλοφατζη, σε αυθεντικη εκτελεση απο τη Μαρινελλα.

Katerinak, στο τελευταιο σου ερωτημα για τις ταινιες Ο στριγγλος που εγινε αρνακι και Κρεβατομουρμουρα, και των δυο οι τιτλοι εναρξης ειναι αυθεντικοτατοι.

Αυτο φαινεται απο το στυλ των γραμματων, απο το πολυτονικο συστημα καθως βλεπουμε ψιλες και δασειες και απο το γεγονος οτι οι τιτλοι δειχνουν πληρως εναρμονισμενοι με την ταινια στην οποιαν ανηκουν.

Μονο τους κοινο τους χαρακτηριστικο ειναι η μελωδια του Γιωργου Κατσαρου που προφανως υπαρχει στην Κρεβατομουρμουρα για λογους οικονομιας.

Ας μην ξεχναμε οτι το 1971 που γυριστηκε η ταινια, η τηλεοραση ειχε κανει εντονη την παρουσια της σχεδον σε καθε ελληνικο σπιτι. Ετσι οι κινηματογραφικες εταιριες προσπαθουσαν να εξοικονομησουν χρηματα απο παντου και το να πληρωσουν εκ νεου εναν συνθετη για να γραψει μουσικη, ειχε γινει πολυτελεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "φτωχαδακια και λεφταδες" ακουγεται μια παραλλαγη του μουσικου μοτιβου του τραγουδιου "οι θαλασσιες οι χαντρες" ενω το ιδιο το τραγουδι το ακουμε στην ταινια "η Αθηνα τη νυχτα" απ τον Δημητρη Χορν (στα 01:35λεπτα του βιντεο):


Φυσικα ο μουσικοσυνθετης ειναι ο Μιμης Πλεσσας
 
Πίσω
Μπλουζα