Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

katerinak είπε:
Η μουσικη "Wintertime of love" ακουγεται και στους τιτλους εναρξης της ταινιας "καρδιες στην καταιγιδα"

επισης την ακουμε και στους τιτλους εναρξης της ταινιας "συντομο διαλειμμα"/"προδωσες την αγαπη μου"
 
Κάτι που συμβαίνει πιο συχνά: άλλος τραγουδά την πρώτη εκτέλεση στην ταινία, άλλος κάνει τον πρώτο δίσκο
 
Το τραγουδι "

" το ερμηνευει η Ντορα Γιαννακοπουλου στην ταινια "Καταιγιδα" και ακουγεται και στην ταινια "Τα δακρυα μου ειναι καυτα"μουσικοσυνθετης ο Μικης Θεοδωρακης,στιχοι : Οδυσσεας Ελυτης
 
στην ταινια "ο καζανοβας" η Αννα Μαριαννα ερμηνευει το "θελω στα μπουζουκια αποψε να με πας",μουσικοσυνθετης ο Γιωργος Μητσακης

https://www.youtube.com/watch?v=Y31ZJzN06uo

η Γεωργια Βασιλειαδου τραγουδαει (τη στιγμη που μακιγιαρεται) την 1η στροφη στην ταινια "γκολ στον ερωτα"

11.JPG
 
katerinak είπε:
Τελικα,το τραγουδι "Τα τρενα που φυγαν" ερμηνευεται στην ταινια "Του χωρισμου το τρενο" (1967),ακουμε μονο τη φωνη της Βικυς Μοσχολιου (γυρω στα 47:27 λεπτα)

Ομως ενα χρονο πριν (με διαφορετικο τιτλο και στιχους) ακουστηκε στην ταινια "Η Ελλας χωρις ερειπια"(1966),ερμηνευτρια ηταν η Αλεκα Μαβιλη,δυστυχως δεν ειδα την ταινια και δε μπορω να το διασταυρωσω.Συμφωνα με το σχολιο του vbotis :"Στο δισκο που κυκλοφορησε με τα τραγουδια του Θεοδωρακη και του Ξαρχακου για την ταινια(MINOS,1964) ειναι η Αννα Χρυσαφη που το τραγουδαει μ αυτους τους στιχους κι οχι η Αλεκα Μαβιλη"

Για πρωτη φορα στον ελληνικο κινηματογραφο το ακουσαμε στην ταινια "Αμοκ" (1963) με διαφορετικους στιχους οπως ειδαμε εδω

Μουσικοσυνθετης ειναι ο Σταυρος Ξαρχακος
επισης ακουγεται η φωνη της Βικυς Μοσχολιου στο τραγουδι "τα τρενα που φυγαν" και στην ταινια "δακρυα οργης" (1967)

στην ιδια ταινια βλεπουμε τη Βικυ Μοσχολιου να ερμηνευει το τραγουδι "

"10.JPG

το ιδιο τραγουδι ερμηνευει και η Μαρθα Βουρτση στην ταινια "αποκληροι της κοινωνιας" (1965)

https://www.youtube.com/watch?v=W1yPIJ9G5IM

μουσικοσυνθετης ο Αποστολος Καλδαρας
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
νομιζω οτι δεν αναφερθηκε ξανα το τραγουδι που ακουγεται στις 2 ταινιες που αναφερει ο paulk εδω

η Μαιρη Λιντα και ο Μανωλης Χιωτης ερμηνευουν το τραγουδι "δε σε ρωτω" στις ταινιες:

"τυφλα να χει ο Μαρλον Μπραντο"

[video=youtube;I9gIbaSpE-A]

μουσικοσυνθετης ο Μανωλης Χιωτης
 
Οπως βλεπω, katerinak, προκειται για την ιδια σκηνη που απο τον Μαρλο Μπραντο συνεραφθη στον Καταφερτζη, ενα χρονο αργοτερα.

Απλως στα πλανα των διαλογων μεταξυ των πρωταγωνιστων, εγινε μονταζ.
 
bambinella 100 είπε:
Οπως βλεπω, katerinak, προκειται για την ιδια σκηνη που απο τον Μαρλο Μπραντο συνεραφθη στον Καταφερτζη, ενα χρονο αργοτερα.Απλως στα πλανα των διαλογων μεταξυ των πρωταγωνιστων, εγινε μονταζ.
ευχαριστω ΒΒ :flower:

απ τη στιγμη που τα ονοματα των τραγουδιστων υπαρχουν στους τιτλους και των δυο ταινιων πιστευω οτι πρεπει να αναφερθει το συγκεκριμενο τραγουδι ως "κοινο" ανεξαρτητα απ το μονταζ των πλανων.Στο παρον θεμα ειδαμε κι αλλες τετοιες περιπτωσεις
 
Βεβαιως. Μιλαμε για δυο διαφορετικες ταινιες. Επραξες πολυ σωστα που το ανεφερες.
 
Καλησπέρα παιδιά,

συγγνώμη εκ των προταίρων αν έχω κάνει πατατα με αυτό το ποστ, ωστόσο θέλω απεγνωσμένα τη βοήθεια των "παλιών" και των "ειδικών"

Ψάχνω ένα τραγουδι που παίζει σε πολλές ταινίες του βέγγου, και είναι και το τραγουδι εισαγωγής στην ακόλουθη ταινία

[edit] Επειδή το Link οδηγεί σε ολόκληρη ταινία, αφαιρέθηκε λόγω copyright. Ο τίτλος της ταινίας είναι "Τρελός,Παλαβός και Βέγγος" [edit]

σωστός ο mod, γι'αυτό παραθέτω βιντεακι με τους τιτλους αρχής για διευκολυνση

[video=youtube;ji-5BoqH-a4]


Ψάχνω κοντά ενα χρόνο τώρα δεν έχω βρει τίποτα. Αν γνωρίζει κάποιος παρακαλώ ας λύσει αυτό το άλυτο μυστήριο

Ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το τραγουδι "το κομπολογακι" ακουγεται και στην ταινια "δυσκολοι δρομοι"

ftoxokobologakimoudisoklidrom.JPG το ερμηνευει η Ζωη Φυτουση και υποτιθεται οτι τραγουδαει και ο Θανασης Μυλωνας
 
το τραγουδι "ανοιξε το παραθυρο" ακουγεται στους τιτλους εναρξης της ταινιας "ενας νομοταγης πολιτης",το ερμηνευει ο Αντωνης Καλογιαννης

και σε σκηνη της βιντεοταινιας "ο νομος της νυχτας"

μουσικοσυνθετης ο Γιωργος Χατζηνασιος
 
katerinak είπε:
η μουσικη αυτη ακουγεται και στην ταινια "προσκλητηριο στη μανα"
την ιδια μουσικη στους τιτλους εναρξης ακουμε και στην ταινια "ολοκαυτωμα" (1971)
 
σε αρκετες δραματικες ταινιες ακουγεται η μελωδια "jeux interdits"

 
στις ταινιες "Βοηθεια!ο Βεγγος φανερος πρακτωρ 000" και "θα τα καψω τα λεφτα μου" ακουμε το τραγουδακι εισαγωγης της εκπομπης "θεια Λενα",το "

"
 
στην ταινια "φτωχαδακια και λεφταδες" η Μαιρη Λιντα και ο Μανωλης Χιωτης ερμηνευουν το "περασμενες μου αγαπες"

το ιδιο τραγουδαει και η Αριστεα Παντελοπουλου στους τιτλους εναρξης της βιντεοταινιας "για μια χουφτα εκατομμυρια"
 
Επισης Γιανκα χορευουν η Εφη Οικονομου με την παρεα της στην ταινια "με ιδρωτα και δακρυα"

meidr.JPG

meidryanka.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα