Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

hannele είπε:
Ακουγεται στο "Υιε μου, υιέ μου" με τον Κώστα Καρρά, την Μάρω Κοντου και τον Λαμπρο Κωνσταντάρα και σε καποιο σημειο της ταινιας το τραγουδάει και ο υιος Κώστας Καρρας στον πατερα του Λάμπρο Κωνσταντάρα "ταραταν ταταταν ταταταταν"...
:thanx2:hannele τη σκεφτηκα κι εγω αυτη τη σκηνη αν και το "ταραταταν" του Κωστα Καρρα δεν ειναι ολόιδιο με τη μουσικη του σέικ των τιτλων του παραπανω ποστ.Αλλη ταινια στην οποια ακουγεται η μουσικη του σέικ υπαρχει;

 
Το συγκεκριμένο τραγουδι ακουγεται και στους τίτλους της ταινίας, στο σημειο που χορευει ο Καρρας με την Κοντου και το τραγουδαει ο Τονι Πινέλι...ειναι το ιδιο τραγουδι με διαφορετικο τροπο εκτελεσης
 
Xθες βλεποντας τον "Αετο των σκλαβομένων", προσεξα οτι στη σκηνή που ο Στεφανος Στρατηγός συνανταει για πρωτη φορά τον Νίκο Ξανθοπουλο στο βουνο και του λεει "εσύ δεν εισαι ο Μανωλης ο εγγονος του Σγουρου? εγω ειμαι ο μπαρμπα-Σίφης!" ακουγεται μουσική υποκρουση ξανα απο τη Μελωδία της Ευτυχίας με την Τζουλι Αντριους. Αυτη τη φορά ακουγεται διακριτικά η μουσική απο το

που τραγουδουσε η Τζουλι Αντριους στην αρχή της ταινίας. Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα, παντως ειναι λιγο δυσκολο να διαβαστουν 40 σελιδες και η αναζητηση που το εψαξα δεν "επιασε" κατι
 
hannele είπε:
Το συγκεκριμένο τραγουδι ακουγεται και στους τίτλους της ταινίας, στο σημειο που χορευει ο Καρρας με την Κοντου και το τραγουδαει ο Τονι Πινέλι...ειναι το ιδιο τραγουδι με διαφορετικο τροπο εκτελεσης
ευχαριστω hannele,ακουγεται ομως στην ιδια ταινια,σε αλλη το πετυχες πουθενα;

η μουσικη των τιτλων της ταινιας "Γιακουμης,μια ρωμέικη καρδια" υπαρχει κι αλλου;
 
bambinella 100 είπε:
Εχω την εντυπωση οτι εχω ακουσει και σε αλλη ελληνικη ταινια την εναρξη του Charade.Mακαρι να καταφερω να θυμηθω....
BB μερος της μουσικης των τιτλων του "Charade" ακουγεται και σε καποιο σημειο της ταινιας "Η μοιρα μιας γυναικας" ,στα 31:36 λεπτα εκει που οι νιοπαντροι Κωστας Πρεκας - Ελενη Ερημου εχουν μολις κοψει τη γαμηλια τουρτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ σωστα, katerinak, ακουγεται κι εκει. Επειδη ομως δεν εχω δει ποτε τη Μοιρα μιας γυναικας, πρεπει να ακουμε τη μουσικη αυτη και σε τριτη ελληνικη ταινια.
 
bambinella 100 είπε:
Πολυ σωστα, katerinak, ακουγεται κι εκει. Επειδη ομως δεν εχω δει ποτε τη Μοιρα μιας γυναικας, πρεπει να ακουμε τη μουσικη αυτη και σε τριτη ελληνικη ταινια.
σιγουρα ΒΒ :)

το "Charade" ειναι ταινια του 1963 ενω η ελληνικη ταινια "η μοιρα μιας γυναικας" ειναι του 1968(οπως και η ταινια "Αυτη που δε λυγισε"),λογικα μεσα σ αυτο το χρονολογικο οριο ολο και σε καποια αλλη ελληνικη ταινια θα ακουστηκε εκτος απ αυτες τις 2 που αναφερθηκαν

Δε νομιζω να το ακουσαμε σε ταινιες με το Νικο Ξανθοπουλο
 
Στις ταινιες Φτωχαδακια και λεφταδες (1961) και Η Αθηνα τη νυχτα (1962) ακουγεται το κομματι Οι πρασινες οι κοκκινες οι θαλασσιες σου οι χαντρες.
 
Στην ταινια Ο χαζομπαμπας (1967) ο Νικος Σταυριδης τραγουδα το Σπουργιτακι, τραγουδι που ειχε πει εφτα χρονια νωριτερα η Αλικη στο Κλωτσοσκουφι. Εκεινος ομως το λεει παραφρασμενο. Αντι δηλαδη να πει Βλεπω ενα σπουργιτι ερημο κι αλητη, λεει Βλεπω ενα σπουργιτι να μου τρωει το σπιτι.

Φυσικα, εχει τους λογους του!
 
το τραγουδι "Αποτομα" ερμηνευουν οι Μαιρη Λιντα και Μανωλης Χιωτης στις ταινιες "να ζησουν τα φτωχοπαιδα"

7.JPG

και το παρακατω αποσπασμα(αν και δεν ειδα ποτε την ταινια)πρεπει να ειναι απ την ταινια "πεντε γυναικες για εναν αντρα"

μουσικοσυνθετης ο Μανωλης Χιωτης
 
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους! Δεν ξέρω αν η παρατήρησή μου ανταποκρίνεται απόλυτα στο θέμα του νήματος, αλλά με προβληματίζει μια καταπληκτική ομοιότητα στο πρώτο μέρος της μουσικής τίτλων της ταινίας "Έρωτες στη Λέσβο" (1967) και ενός πασίγνωστου πολύ μεταγενέστερου ξένου τραγουδιού. Δεν έχω τη δυνατότητα να "κόψω" το κομμάτι από την ελληνική ταινία, αλλά μπορείτε να τη βρείτε εύκολα στο Youtube. Ακούστε τα πρώτα 40" και πείτε μου αν σας θυμίζει κάτι. Νομίζω ότι οι ομοιότητες στην αρμονία και το ρυθμό είναι τέτοιες, ώστε δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν: ή ο παγκοσμίως γνωστός ξένος άκουσε τη μουσική του Κώστα Κλάβα (όπως λένε οι τίτλοι) και τη ζήλεψε ή και οι δύο είχαν μια προγενέστερη κοινή πηγή. Υπάρχει βέβαια πάντα και το τρίτο "τινό", η ...σύμπτωση. :)
 
στην ταινια "το μυστικο μιας μητερας" ακουγονται τα τραγουδια:

1."Δεν περιμενα απο σενα να τιμωρηθω",ερμηνευτης και μουσικοσυνθετης ο Πανος Γαβαλας

tomistiko1mitera.JPG

ακουγεται και στην ταινια το φτωχοπαιδιο,εδω το βιντεο

2."Τα δακρυα",ερμηνευτρια η Βικυ Μοσχολιου (στο συγκεκριμενο τραγουδι ακουμε μονο τη φωνη της),το τραγουδι αυτο το ακουσαμε και σε αλλες ταινιες στο παρον θεμα

3."Ο χωρισμος",ερμηνευτρια η Βικυ Μοσχολιου το τραγουδι ακουστηκε και σε αλλες ταινιες του θρεντ

tomist,xorismos.JPG
 
στην ταινια "μανα μου παραστρατησα" ακουγεται το τραγουδι "φευγω με πικρα στα ξενα"το ερμηνευουν οι Στελιος Καζαντζιδης και Μαρινελλα,μουσικοσυνθετης ο Στελιος Καζαντζιδης και στιχουργος η Ευτυχια Παπαγιαννοπουλου

https://www.youtube.com/watch?v=0Ti4frWAc7E

το ιδιο τραγουδι ακουγεται και στην ταινια "κλαψε φτωχη μου καρδια"

" πανω κατω με τον τροπο που το εκανε ο Θανασης Βεγγος και η Γεωργια Βασιλειαδου στις ταινιες που αναφερθηκαν σε παλιοτερα ποστς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είναι απλώς το ίδιο τραγούδι. Εϊναι ακριβώς η ίδια κινηματογραφημένη σκηνή. Απλώς έχουν αλλάξει τις τσόντες με τη δακρύβρεκτη πρωταγωνίστρια. Ας πούμε, μόλις ακούμε το "Και ό,τι αγαπούσα το έχασα πια", στο 1:13 του πρώτου βιντεακίου, βλέπουμε την πανέμορφη Χριστίνα Σύλβα που σιγοκλαίει (και βλέπουμε και έναν θαμώνα πίσω της, που μου λέει ότι ήταν η αρχική κινηματογράφηση, άλλωστε αυτή η ταινία βγήκε έναν χρόνο πριν την άλλη, 1961 και 1962 αντίστοιχα). Ακριβώς το ίδιο κάνει και η Μαριάννα Κουράκου στο 1:49 της δεύτερης.

Και οι δύο άλλωστε ενώ κλαψουρίζουν ονειρεύονται τον Αντρέα Μπάρκουλη, ο οποίος και στις δύο ταινίες λέγεται Πέτρος και τις έχει αφήσει έγκυες (καρπερές οι πρωταγωνίστριες των ελληνικών μελό). Και καλά οι ηρωίδες ήταν βούρλα διότι ήταν αθώες και δεν ξέραν πώς το τρίβουν το πιπέρι οπότε πού να ξέρουν από αντισύλληψη? Αλλά ο Πέτρος Μπάρκουλης, που το 1961 είχε γίνει μπαμπάς από τη Μαρίνα Σύλβα (μπα? Αυτή ήταν υποψήφια πρόεδρος της Βραζιλίας πέρσι), δεν είχε βάλει μυαλό να είναι πιο προσεκτικός με τη Ρένα το 1962?

Στο "Μάνα μου παραστράτησα" (σκηνοθεσία Κώστα Στράντζαλη, Σενάριο Γ. Β. Ιωαννίδη), "Ύστερα από έναν δυνατό έρωτα, ο Πέτρος, θα εγκαταλείψει την Μαρίνα έγκυο. Η τσιγγάνα μητέρα της, την προτρέπει να πάει κοντά του. Πράγματι ο Πέτρος θα την παντρευτεί, αλλά δεν θα πει τίποτε στους δικούς του και θα φέρει την Μαρίνα στο σπίτι ως υπηρέτρια."

Στο "Κλάψε φτωχή μου καρδιά" (σκηνοθεσία Κώστα Στράντζαλη, Σενάριο Γ. Β. Ιωαννίδη), "Η Ρένα είναι ερωτευμένη και ευτυχής με τον Πέτρο. Όταν όμως μένει έγκυος, εκείνος την εγκαταλείπει και η κοπέλα, επειδή δεν μπορεί να αναθρέψει το παιδί της, αναγκάζεται να το αφήσει στην πόρτα ενός πλουσιόσπιτου. Στη συνέχεια ζητάει δουλειά στο ίδιο σπίτι και η κυρία Ελένη την προσλαμβάνει ως γκουβερνάντα της μικρής."

Οπότε οι δυο ταινίες είχαν πολύ περισσότερα κοινά από το Μανούλα θα φύγω

Όσο για τον Μανέλλη, ίσως το τραγούδι που τραγουδάει είναι το "Η Καλλιόπη απ' τη Γούβα", επίσης του 1962. Του ταιριάζει περισσότερο :)


Αν και το ελληνικό λέει "Μπριτζίτε" κι αυτός "Μπριζίτε" όπως το ξένο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στην ταινια "τα παιδια της πιατσας" ακουγονται αρκετα τραγουδια και ορχηστρικα του Σταυρου Ξαρχακου:

1."Ασπρη μερα και για μας" - και τραγουδι και ορχηστρικο ,ορχηστρικο ακουγεται και στην ταινια "η Αθηνα μετα τα μεσανυχτα"

2."Ο Λευτερης" - ορχηστρικο , το τραγουδι ακουστηκε σε αλλες ταινιες που αναφερθηκαν στο παρον ποστ

3."Ματια βουρκωμενα" - ορχηστρικο , ισχυει ο,τι εγραψα στο 2.

4."Παλικαρι διψασμενο" - τραγουδι , το τραγουδι ακουγεται και στην ταινια "γυμνοι στο δρομο"

5."Βαλε κι αλλο πιατο" - τραγουδι , στα σχολια αναφερεται η ταινια "Τετραγωνα" (1965) δεν την εχω δει ποτε και δε μπορω να το διασταυρωσω

6."Φτωχολογια" - τραγουδι , το τραγουδι ακουστηκε και στην ταινια "τα κοκκινα φαναρια"

7."Σαββατοβραδο στην Καισαριανη" - τραγουδι , δε θυμαμαι αν το ακουσαμε σε αλλη ταινια
 
το "ζεϊμπεκικο της Ευδοκιας" το βλεπουμε στην ταινια "Ευδοκια" αλλά το χορευει και ο Δημητρης Μαυροπουλος στη βιντεοταινια "το τελευταιο παιχνιδι"

https://www.dailymotion.com/embed/video/xw1loy E%BA%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%85%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%AF%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%BB%CE%BF%CE%90%CE%B6%CE%BF%CF%82_music
 
η ταινια "καινουργια μερα χαραξε" σε καποια σημεια παρουσιαζει κοινη μουσικη με την ταινια "το θαυμα της Μεγαλοχαρης"
 
στην ταινια "ψυχραιμια Ναπολεων" ακουγεται το τραγουδι "τα καβουρακια" (στην αρχη τραγουδανε καποιους στιχους ο Νικος Σταυριδης κι ο Νικος Ριζος,αργοτερα ακουγεται και στο κεντρο που πηγαινουν,μαλλον το ερμηνευει το συγκροτημα του Γιωργου Μητσακη

2.JPG

στη μη ολοκληρη κοπια δε δειχνει το συγκροτημα.. εκτος κι αν ειναι καμμια απ τις αυθαιρετες μουσικες προσθηκες της Καραγιαννης-Καρατζοπουλος)

Επισης ακουγεται και στην ταινια "πιασαμε την καλη",ερμηνευουν οι Μαρικα Νινου και Βασιλης Τσιτσανης

https://www.youtube.com/watch?v=EWDt1loNW7g

εδω αναφερεται οτι ακουγεται και στην ταινια "Σε ποιον να πω τον πονο μου" (1964),το ερμηνευουν οι Ριτα Σακελλαριου και Βασιλης Τσιτσανης

δεν την εχω δει ποτε αυτη την ταινια

μουσικοσυνθετης ο Βασιλης Τσιτσανης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην κατά τ' άλλα τελείως ανόητη κωμωδία (ο θεός να την κάνει, και κρίμα τους καλούς ηθοποιούς) "Πιάσαμε την καλή" οι σκηνές στο κέντρο με τη Νίνου και τον Τσιτσάνη είναι πολύτιμο ιστορικό ντοκουμέντο, διότι είναι γυρισμένες στην περίφημη ταβέρνα του Τζίμη του Χοντρού. Δεκαετίες μετά βρέθηκε μια ερασιτεχνική ηχογράφηση σε μπομπίνες, η οποία τελικά κυκλοφόρησε με τίτλο "Μαρίκα Νίνου - Μια βραδιά στου Τζίμη του Χοντρού". Εδώ όμως δεν ακούμε μόνο αλλά και βλέπουμε αυτή την καταπληκτική και τόσο πρόωρα χαμένη τραγουδίστρια. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη ταινία στην οποία να βλέπουμε τη Νίνου
 
Πίσω
Μπλουζα