Κουίζ επαρχίας

retrofan

RetroMasteR
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.204
Αντιδράσεις
339
Για να δούμε ποια μέρη της πατρίδας μας (πλην της προφανούς Αθήνας) τίμησε ο παλιός ελληνικός κινηματογράφος :)

1. Ποια ήταν η πρώτη ελληνική ταινία που είχε γυρισματα εκτός Αθηνών; Υπήρξε μετέπειτα ταινία που να έχει γυριστεί στο ίδιο μέρος;

2. Σε ποια/ποιες ταινίες φαίνεται η Πάτρα; Σε ποια/ποιες γίνεται αναφορά σε αυτήν;

3. Σε ποια/ποιες ταινίες φαίνεται η Χαλκίδα; Σε ποια/ποιες γίνεται αναφορά σε αυτήν;

4. Ποια/ποιες ταινίες έχουν γυριστεί στον Πόρο;

5. Ποια ταινία έχει γυρίσματα στην Κατερίνη;

6. Ποια ταινία έχει γυρίσματα στα Καμμένα Βούρλα;

7. Ποια ταινία έχει γυριστεί στις Σπέτσες;

 


8. Ποια/ποιες ταινίες έχουν γυριστεί στην Αίγινα;

10.Ποια ταινία διαδραματίζεται εν μέρει στην Θήβα;

11. Ποια ταινία διαδραματίζεται εν μέρει στην Λάρισα;

12. Σε ποια ταινία γίνεται αναφορά στην Λαμία;

13. Ποια/ποιες ταινίες έχουν γυριστεί στην Κέρκυρα;

14.Ποια/ποιες ταινίες έχουν γυριστεί στην Ύδρα;

15. Προσθέτοντας σε όλες τις προηγούμενες απαντήσεις την Αντίπαρο της Μανταλένας, την Τζια της Μαρίας της Σιωπής, τον νομό Τρικάλων στο Χώμα βάφτηκε κόκκινο, τη Θεσσαλονίκη του Ατσίδα και το Πήλιο στη Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά, υπάρχουν άλλες ταινίες με γυρίσματα εκτός Αθηνών; (για να μάθω και κάτι :p )
 
2. η χαρτοπαιχτρα

4.καπεταν φαντης μπαστουνι- η αλικη στο ναυτικο

6.ο κλεαρχος η μαρινα και ο κοντος

7.τζενη τζενη

8.διακοπες στην αιγινα

13.διακοπες στην κερκυρα, η κομισσα της κερκυρας, η αρχοντισσα και ο αλητης

14.γοργονες και μαγκες, το κοριτσι με τα μαυρα, ο τρελοπενηνταρης, κοριτσια για φιλημα, κριμα το μποι σου

15.αστερω-σπηλαιο ιωαννινων
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόνο στη 15 μπορώ να συνεισφέρω!

Ο Παπαφλέσσας έχει γυρίσματα στα Αμπελάκια (Λάρισα-κοντά στα Τέμπη)! Ειχαν χρησιμοποιήσει και κατοίκους της περιοχής ως κομπάρσους!

Το "Αλαλουμ" με τον Χάρρυ Κλυν (το βουκολικό κομμάτι) γυρίστηκε στον Παλιό Παντελεήμονα Κατερίνης

Και το "Κορίτσι με τα μαυρα" γυρίστηκε σε κάποιο από τα νησιά του Αργοσαρωνικού.

O "άνθρωπος του τρένου" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%85) έχει γυρίσματα σε Επίδαυρο και Ναύπλιο

Το Δόλωμα με τη Βουγιουκλάκη στη Ρόδο.

Αυτά για την ώρα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεσσαλονίκη -> Κάτι να καίει (το οποίο έχει και γυρίσματα στα Τέμπη), Ο μπαμπάς εκπαιδεύεται, και ταινίες του Τάκη Κανελλόπουλου.

Ρίο -> Σιλουέττες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το "Πρωτευουσιάνικες Περιπέτειες" με τη Ρένα Βλαχοπούλου επίσης είχε γυρίσματα στην Κέρκυρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Πολύ ωραία ερώτηση αυτή, η πιο παλιά που μου έρχεται και σίγουρα γυρίστηκε σε κάποιο νησί είναι η ΕΥΑ (1954) της Μαρίας Πλυτά με τον Αλέκο Αλεξανδράκη.Αλλά δεν γνωρίζω σε ποιο :)
 
Georgeikos, για άλλη μια φορά γρήγορος και σωστός :)

6, 7 ολόσωστες.

Η 2 θέλει συμπλήρωση (τόσο για την ταινία που έχει γυριστεί εν μέρει στην Πάτρα όσο και για άλλες αναφορές). Συμπλήρωση και στην 4 (τουλάχιστον μία ταινία ακόμα ξέρω που να έχει γυριστεί στον Πόρο) και στην 8 (πάλι ξέρω άλλη μια ταινία).

Η 13 νομίζω πλήρης με τις ταινίες που ανέφερες και την συμπλήρωση του avacalop :)

Η 14 έχει ένα λάθος και σίγουρα μία ακόμα συμπλήρωση.

Για την 15, μαθαίνω πράγματα μαζί σας :D (ωστόσο, ντροπή μου #) , να μη θυμηθώ το "Κάτι να καίει"; :( )

Για τις υπόλοιπες βρε παιδιά;

edit για τον Γιάννη αλεπού. Δεν είναι η Εύα ...
 
Υπάρχει μια ταινία του 1947 περίπου Η ΚΡΗΤΗ ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ,αλλά δεν γνωρίζω αν έχει γυρίσματα στην Κρήτη λολ (και αν είναι η πρώτη εκτός Αθηνών)
 
Μονο το 14 ξέρω απο το ᾽Κοριτσι με τα μαυρα᾽ του Κακογιάννη, η Υδρα πριν γινει κοσμικη. ᾽Το τελευταιο ψέμα᾽ δεν ξέρω αν οντως το φινάλε ειναι στην Τηνο.
 
Η τελευταια ερωτηση ειναι καπως χαοτικη,γιατι ειναι πολυ μεγαλη η λιστα

15. Ραντεβού στην Κέρκυρα,Νύχτες στο Μιραμάρε (Ρόδος),Ο Άσωτος,

Κατι κουρασμενα παλληκαρια (Ροδος),Κρουαζιερα στη Ρόδο, Ποια ειναι η Μαργαριτα (Κως), Το φως που σβηνει,

Η κυρια δημαρχος (Πορος),Ελ Γκρέκο (Ρόδος), Μια ιταλιδα στην Ελλαδα (Πορος),Μανταλένα (Αντίπαρος), Aliki My Love (Ίος),

Ταξιδι με τον ερωτα (Πορος),Κατάχρηση Εξουσίας (Κάπου στον ΄'Εβρο), Μικροι και μεγαλοι εν δρασει (Πορος),Οι Παρανομοι (Μετέωρα),

Αδελφός Αννα (Αγιο ορος), Μια ζωη την εχουμε (Πόρος), Μακρια απο τον κοσμο (Πορος)

Α και ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ στην Σπιναλογκα ε!
 
John τα περισσότερα απ' αυτά που λες δεν είναι στην 15 αλλά στην 4:)

Την 1 την έχεις αν μετακινηθείς ελάχιστα χρονικά σ' αυτά που έχεις ήδη γράψει ;)

Το "Μια ζωή την έχουμε" δεν είχε γυριστεί σε παραλία της Αττικής; Νομίζω ότι κάτι είχα ακούσει για γυρίσματα στη Βάρκιζα :xm: . Είσαι σίγουρος για τον Πόρο;
 
Το ξερω οτι αυτα που εγραψα ειναι και για την 4, απλα εγραψα στην 15 ο,τι μου ερχοταν...

Για το ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ειμαι σχεδον σιγουρος

Edit: Έψαξα για να βεβαιωθω και βρηκα αυτο:"Παλιότερα ο Πόρος και ο Γαλατάς ήταν ιδανική τοποθεσία για τα γυρίσματα κινηματογραφικών ταινιών. Δεκάδες οι ταινίες που γυρίστηκαν εκεί : "Το παιδί και το δελφίνι"με τη Σοφία Λόρεν, "Η Αλίκη στο ναυτικό"με την Αλίκη Βουγιουκλάκη, "Η κυρία δήμαρχος" με το Νίκο Κούρκουλο, "Μιά ζωή την έχουμε" με το Δημήτρη Χόρν. "
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να λοιπόν που δεν απαντήθηκαν ερωτήσεις που τις είχα σίγουρες :xm:

Πάμε λοιπόν: ;)

1. Η πρώτη ταινία που γυρίστηκε εκτός Αθήνας ήταν μόλις το 1948. Η "Άννα Ροδίτη" μας προσφέρει τη Ρόδο αμέσως μετά τον πόλεμο (ενσωματωμένες και οι σκηνές του πανηγυρισμού για την ένωση με την Ελλάδα) με κυρίαρχη την σκηνή όπου η Καίτη Πάνου ξεναγεί τον Λάμπρο Κωνσταντάρα στην κοιλάδα με τις πεταλούδες. Η Ρόδος βέβαια είχε την τιμητική της σε πάμπολλες ταινίες έκτοτε. Στις ασπρόμαυρες βρίσκουμε την "Κρουαζιέρα στην Ρόδο" με την Βούλα Χαριλάου και το "Νύχτες στο Μιραμάρε" (μπράβο john!)και στις έγχρωμες έρχεται το βαρύ πυροβολικό

:D . "Κορίτσια για φίλημα" (Ρόδος κι όχι Ύδρα georgeikos), "Κάτι κουρασμένα παλλικάρια" (μπράβο john!), "To δόλωμα" (μπράβο sypsi!).
2. Η Πάτρα μας προσφέρει ένα πολύ ωραίο πλάνο από τα Ψηλά Αλώνια στο τέλος του "Λατέρνα, φτώχια και φιλότιμο". Ακολουθούν σκηνές γυρισμένες στο λιμάνι προς αναζήτηση του Αλεξανδράκη - Δημητράκη, αγαπημένου της Καίτης. Αναφορά στην πόλη γίνεται βέβαια στην "Χαρτοπαίκτρα" (μπράβο georgeikos!) και στον "Ζηλιαρόγατο" (η ξαδέλφη Μίνα που καταφτάνει από την Πάτρα έχοντας μάλιστα γνωρίσει στο τρένο κι έναν σταφιδέμπορο, πολύ χαρακτηριστικό επάγγελμα της αχαϊκής πρωτεύουσας :p ).

3. Το τρίο Καρέζη - Αυλωνίτης - Φωτόπουλος τιμούν την Χαλκίδα στην επόμενη ταινία τους. Το "Λατέρνα, φτώχια και γαρύφαλλο" κλείνει πάλι με την αναζήτηση του Αλεξανδράκη, εξ Αμερικής ερχόμενου αυτή την φορά, στο θρυλικό ξενοδοχείο "Λούση" και στην κλασική γεφυρούλα της πόλης. Αναφορά γίνεται και στα "Κίτρινα γάντια" ως ο τόπος όπου αρχικά θα πήγαινε ο Σταυρίδης πριν καταλήξει στους Αγίους Θεοδώρους.

4. Κοντινό νησί ο Πόρος και ουκ ολίγες οι ταινίες που γυρίστηκαν σε αυτόν. Ανάσα και ξεκινάμε :D : "Καπετάν Φάντης Μπαστούνης", "Η Αλίκη στο ναυτικό" (μπράβο georgeikos!), "H κυρία δήμαρχος", "Μια Ιταλίδα στην Ελλάδα", "Μια ζωή την έχουμε", "Ταξίδι με τον έρωτα", "Μικροί και μεγάλοι εν δράσει", "Μακριά από τον κόσμο" (μπράβο john!), "Τύφλα να 'χει ο Μάρλον Μπράντο"

 


5. "Το πρόσωπο της ημέρας" ξεκινάει με σκηνή γυρισμένη στην αγορά της Κατερίνης όπου υποτίθεται ότι διατηρεί κατάστημα ο Βουτσάς.

6. "Ο Κλέαρχος, η Μαρίνα κι ο κοντός" (μπράβο georgeikos!) με την κλασική πλέον ατάκα του μεθυσμένου Ρίζου στην πλαζ "εγώ απόψε σκίζω Μαρίνες. Φέρτε μου την Μαρίνα να την σκίσω! Φέρτε μου την Μαρίνα ... να με σκίσει!":D

7. "Τζένη - Τζένη" (μπράβο georgeikos!)

8. "Διακοπές στην Αίγινα" (μπράβο georgeikos!), το "Αγοροκόριτσο" και τα "Ερωτικά παιχνίδια"

9. Το περάσαμε στην αρίθμηση :p :p:p

10. αλλά και 11. "Η νύφη το 'σκασε" όπου ο μεν Πάρις Αλεξάντερ υπηρετεί στην Λάρισα, η Τζένη Καρέζη το σκάει για να τον βρει, αυτός το σκάει για να εμποδίσει τον γάμο, παρ' ολίγου να βρεθούνε σε μια γιορτή στην Θήβα και τελικά συναντιούνται το επόμενο πρωί :) , έξω από την πόλη.

12. Στο "Ξύπνα Βασίλη", μάνα κι αδελφή του Γιώργου Κωνσταντίνου μένουν σ' ένα χωριό κοντά στην Λαμία.

13. Άλλο πασίγνωστο και πανέμορφο νησί κι άλλο κατεβατό :) : "Διακοπές στην Κέρκυρα", "Η κόμισσα της Κέρκυρας", "Η αρχόντισσα κι ο αλήτης" (μπράβο georgeikos!), "Πρωτευουσιάνικες Περιπέτειες" (μπράβο avacalop!), "Επιχείρηση Απόλλων"

14. Τελευταίο κατεβατό αυτό της Ύδρας. Άλλο κοντινό και πανέμορφο νησί :) . "Το κορίτσι με τα μαύρα" (η Ύδρα την εποχή που ήταν ακόμα επαρχία κι όχι κοσμοπολίτικος προορισμός), "Γοργόνες και Μάγκες", "Ο τρελοπενηντάρης", "Κρίμα στο μπόι σου" (μπράβο georgeikos!)

Στην 15 με μαθαίνετε πράγματα :) :) :) :)

Νικητής ο georgeikos :award: :award: :award: :award: :award:

ερώτηση για τον john: ο "Άσωτος" της Πλυτά που είναι γυρισμένος; Στη Ρόδο; Εγώ νόμιζα Εύβοια.

 
1.μα στο κοριτσια για φιλημα δεν παιρνει η λασκαρη μαζι με τον ντουζο και πανε στην υδρα και εκει τους πετυχαινει η καραγιαννη αποκαλυπτοντας στην λασκαρη την αληθινη ταυτοτητα του ντουζου? αφου δειχνει καθαρα το λιμανι της υδρας και το λενε και στην ταινια μαλιστα!!!!
 
Ο Ασωτος?Δεν γνωριζω ακριβως,Σε καποιο νησι παντως λολ!
 
15. Τυφλα να 'χει ο Μαρλον Μπραντο και Ο γαμπρος μου ο προικοθηρας, στον Πορο.

Επαναστατης Ποπολαρος, στη Ζακυνθο.

Νταμα Σπαθι και Ο ανθρωπος του τραινου, στο Ναυπλιο.
 
Και το Σ'ΑΓΑΠΩ στο Ναύπλιο (ισως το πε ο georgeikos)
 
georgeikos είπε:
1.μα στο κοριτσια για φιλημα δεν παιρνει η λασκαρη μαζι με τον ντουζο και πανε στην υδρα και εκει τους πετυχαινει η καραγιαννη αποκαλυπτοντας στην λασκαρη την αληθινη ταυτοτητα του ντουζου? αφου δειχνει καθαρα το λιμανι της υδρας και το λενε και στην ταινια μαλιστα!!!!
Georgeikos, το κάνουμε ανάποδα; Να βάζεις εσύ τα κουίζ και να προσπαθώ να δίνω εγώ τις απαντήσεις; :p :p:p:p:p

Αφού το 'χεις στην πλήρη του μορφή :bow:

Την συγκεκριμένη ταινία την είχα τόσο συνδέσει με την Ρόδο που την Ύδρα την είχα εντελώς ξεχάσει #)
 
retrofan είπε:
Georgeikos, το κάνουμε ανάποδα; Να βάζεις εσύ τα κουίζ και να προσπαθώ να δίνω εγώ τις απαντήσεις; :p :p:p:p:p
Αφού το 'χεις στην πλήρη του μορφή :bow:

Την συγκεκριμένη ταινία την είχα τόσο συνδέσει με την Ρόδο που την Ύδρα την είχα εντελώς ξεχάσει #)
χαχαχαχα!!!!
 
Επειδή ζω στη Λάρισα έχω να σας πω και το εξής. Έξω από την πόλη υπάρχει ένα παλιό αρχοντικό , έρημο πια , το οποίο ανήκει στην Μελίνα Μερκούρη. Εκεί λοιπόν έχουν γυριστεί σκηνές σε αρκετές ταινίες! Θα προσπαθήσω να σας τις περιγράψω για να καταλάβετε για ποιό κτίριο μιλάω...


Στην "Δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά" υποτίθεται πως είναι το νοσοκομείο που νοσηλεύεται ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ.



Στον "Αστραπόγιαννο" είναι το σπίτι της Νίκης Τριανταφυλλίδη και του Γιάννη Αργύρη.


 


Αυτές οι 2 μου έρχονται στο μυαλό προς το παρών , θα προσπαθήσω να θυμηθώ κι άλλες...



 
Πίσω
Μπλουζα