Κουίζ με ατάκες

sunset89 είπε:
Μαρού, θα σου βάλω εγώ μια ατάκα να μου την πεις που την ξέρεις:"Αχ εσείς οι ενζενύ, όλο αθωότητα είστε". :D
Αυτή ήταν κανονική ατάκααα όχι από ταινία χιχι ( βασικά από τις βιογραφίες της Έλλης Λαμπέτη για την ακρίβεια )

αλλά το 8 ειδικά μου κάνει οτι θα μπορούσε να ήταν από το Αλίμονο στους νέους αλλα δεν είμαι σίγουρη και πω πω ντροπή μου!!!!
 
Κουίζ με ατάκες 3

1. -Ήρθε ο άλλος ο κόπανος με 8 βαθμούς μυωπία από την Αυστραλία, την είδε κούκλα και την πήρε μαζί του να κάνει παρέα στα καγκουρό.

2. -Καλύτερα στον δρόμο, παρά στο σαράβαλό του. Αν μας πετάξει μάλιστα σε κανέναν απ' αυτούς τους δρόμους που έφτιαξε ο Καραμανλής, θα την περνάμε ζάχαρη.

3. -Μα μου είπε να κοιταχτώ!

-Κι εσύ τρέχεις αμέσως; Πας αύριο!

4. -Δεν κάθομαι. Έχω νεύρα.

-Και τα νεύρα τα έχετε σε μέρος που σας εμποδίζει να καθίσετε;

5. -Σε σιχαίνεται η ψυχή μου.

-Αυτό δεν το έχει!

-Αηδιάζω που σε βλέπω;

-Α μάλιστα. Τον κακό χρόνο να 'χεις!

6. -Δεν έχεις αφήσει τρελό για τρελό που να μην τον φέρεις σ' αυτό το σπίτι.

7. -Πόσο καιρό έχεις να με φιλήσεις έτσι τρυφερά!

-Ε! Πόσο καιρό έχεις να πεις έξυπνη κουβέντα;

8. -Εικόνισμα; Εμένα να φιλήσεις! Άγιος Πότης μαρτυρήσας επί Μάρκου του τρελάρα!

9. -Εγώ είμαι ο φίλος σου. Ο μοναδικός σου φίλος.

10. -Αει στον διάολο!

-Να πάτε κύριε.

-Με συγχωρείτε. Δεν το 'λεγα για σας.

-Ε τότε να μην πάτε.
 
3. Η χαρτοπαίχτρα (Κώστας Βουτσάς - Γιώργος Βρασιβανόπουλος)

8. Ο ζηλιαρόγατος (Βασίλης Λογοθετίδης)
 
7. Τζένη-Τζένη (Κωνσταντάρας-Λαλοπούλου)

το 10 μου λέει κάτι με Ηλιόπουλο αλλά δεν ξέρω που :p
 
4. Το κοροϊδάκι της δεσποινίδος (Ντίνος Ηλιόπουλος)

6. Η παριζιάνα (Ρένα Βλαχοπούλου)

το 9 κάτι μου θυμίζει αλλά δεν μπορώ να το βρω

10. Τύφλα να χει ο Μάρλον Μπράντο (Κώστας Κακκαβάς - Θανάσης Βέγγος)
 
9. "O γρουσούζης". Το έλεγε ο Ηλιόπουλος στον Μακρή
 
Η 1, 2 και 5 μείνανε :) .

Από κωμωδίες κι οι τρεις, η μία μάλιστα πασίγνωστη (η ταινία, όχι η ατάκα :p )
 
5. Χαρουμενο ξεκινημα
 
1. Ο γεροντοκόρος. Ο ανιψιός Πρέκας διαμαρτύρεται στον υπάλληλο Ξενίδη για την απώλεια (λόγω γάμου) της γραμματέως του γραφείου

2. Λατέρνα, φτώχεια και γαρύφαλο. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, πριν γίνει πρωθυπουργός, υπήρξε ένας επιτυχημένος υπουργός Δημοσίων Έργων, στις αρχές της δεκαετίας του 50΄. Κι ο Φωτόπουλος απαντά στη γειτόνισσα που τον πληροφορεί ότι ο σπιτονοικοκύρης απειλεί με έξωση αν δεν καταβάλουν τα χρωστούμενα νοίκια, των οποίων η αποπληρωμή έγινε δυσκολότερη λόγω της αρρώστιας του Αυλωνίτη

3. Η χαρτοπαίκτρα. Βουτσάς και Βρασιβανόπουλος (αδελφός και γαμπρός) βρίσκονται σε συνεχή κόντρα στην συγκεκριμένη ταινία. Αυτή είναι η απάντηση του Βουτσά όταν ο γαμπρός - Γιαννάκης διαμαρτύρεται που η Βλαχοπούλου του είπε "να πας να κοιταχτείς" (μπράβο dimitrissss!)

4. To κοροϊδάκι της δεσποινίδος. Ο θυμωμένος πελάτης διαμαρτύρεται στον απατεωνίσκο υπάλληλο του γραφείου Ξενίδη και ο έτερος υπάλληλος Ηλιόπουλος παρεμβαίνει (μπράβο rapide!)

5. Χαρούμενο ξεκίνημα. Το πρώτο ζευγάρι που τα "βρίσκει" στην συγκεκριμένη ταινία είναι οι ήπιοι Ηλιόπουλος και Παπαγεωργίου. Για να μην θυμώσουν όμως τους φίλους τους που βρίσκονται στα μαχαίρια σκέφτονται έναν τρόπο επικοινωνίας όπου κάθε βρισιά αντιστοιχεί σ' ένα γλυκόλογο. Ο κατάλογος όμως δεν είναι πλήρης :D (μπράβο bambi!)

6. H παριζιάνα. Μετά από τις επισκέψεις του γιεγιέ Σειληνού και του πειναλέου καλλιτέχνη Εξαρχάκου, η Βλαχοπούλου εξίσταται στην αδελφή της Μπρόγερ για τους μνηστήρες που την πολιορκούν (μπράβο rapide!)

7. Τζένη - Τζένη. Η κυρία Κασανδρή (Λαλοπούλου) σκέφτεται την λύση του λευκού γάμου και ο άντρας της (Κωνσταντάρας) μένει έκπληκτος με την ξαφνική ευφυία της γυναίκας του (μπράβο danailicious!)

8. Ο ζηλιαρόγατος. Με τη λύση της παρεξήγησης ο Πότης (Λογοθετίδης) εξηγεί στη γυναίκα του ότι σε όλα τον παρέσυρε η αχαλίνωτη φαντασία του κουμπάρου Μάρκου (μπράβο dimitrissss!)

9. Ο γρουσούζης. Ο Ηλιόπουλος (μοναδικός πελάτης που ανέχεται την παραξενιά του καφετζή Μακρή), λέει συχνά (και με υπέροχο τρόπο) αυτή την ατάκα (μπράβο spyrosd!)

10. Τύφλα να 'χει ο Μάρλον Μπράντο. Ο ληξίαρχος Στέφανος Αυγερινός (Βέγγος) συναντιέται στο πλοίο προς τον Πόρο με τον ποιητή Στέφανο Αυγερινό (Κακκαβά). Η έκπληξη του δεύτερου, την στιγμή της σύστασης, είναι μεγάλη (μπράβο rapide!)

Νικήτρια του κουίζ η rapide:award: :award: :award: :award:
 
όλο κουίζ μου είσαι εσύ! χεχε

τι κερδίζει η rapide όμως;
 
Την εκτίμησή μας βρε ;) Τι άλλο;

Πως όταν παίζουμε χαρτιά με φασόλια ...
 
1. -Τώρα τι να σου πω; Καλημέρα να σου πω; Καληνύχτα να σου πω;

-Ό,τι και να μου πεις, εγώ θα πάω να ρίξω κάτι ύπνους ...

2. -Αυτό το ξύλινο πόδι μ' ανατριχιάζει.

3. -Τι κάνατε τόσο πρωί κύριε καθηγητά;

-Ρουφούσα το κύριο άρθρο της Αυγής!

4. -Στητά, στητά κι ορθά τα κυπαρίσια

Μιας και το θέλησε της θάλασσας η λύσσα

Στέκονται σαν κατάρτια ίσια

Και κλαιν κορμιά παλικαρίσια

5. -Τι να μου πεις! Βέβαια ... Μα έτσι; Έτσι πια; Τι έχω κάνει; Έχω κάνει κανένα κακό; Με κυνηγάνε οι άνθρωποι, με κυνηγάει κι ο Θεός;

6. -Τι είπατε κύριε; Ε; Ήρθα εγώ να κυβερνήσω το σκάφος σας;

7. -Τι νομίζεις ... Κι ο κόσμος, αν τον γυρίσεις πολλές φορές, στο τέλος γίνεται πιο μικρός κι από την οδό Κούρμελη.

8. -Μια και σας δροσίσαμε απ' έξω, να σας δροσίσουμε κι από μέσα.

9. -Σάμπως εγώ περίμενα να μου φέρουν για γαμπρό τον αρχιτεντυμπόαρο των Βαλκανίων;

10. -Όλοι οι έξυπνοι άνθρωποι σήμερα κρατάνε πισινή χρυσέ μου. Τελείωσε! Πάρτο απόφαση! Είναι η εποχή των πισινών!
 
1.μοντερνα σταχτοπουτα

8.η θεια απο το σικαγο

10.φωναζει ο κλεφτης
 
1)Μοντερνα Σταχτοπουτα

7)Ο Φανουρης και το Σοϊ του

8 )Η Θεια απο το Σικαγο
 
3. Δεσποινις διευθυντης

4. Καπεταν - Φαντης μπαστουνι

5. Χαμενα ονειρα

6. Ενας ιπποτης για τη Βασουλα
 
Mπραβο για το 4 και το 6,δεν μπορουσα να τα συνδεσω με τιποτα.
 
Ευχαριστω.

2. Μια γυναικα στην αντισταση
 
Μπράβο παιδιά μου!

1. Μοντέρνα Σταχτομπούτα (ο Μπιθικώτσης, ένοικος της αυλής, επιστρέφει το πρωί από τη δουλειά του και συναντάει έτερο ένοικο, έτοιμο να φύγει για το μεροκάματο) (μπράβο georgeikos!)

2. Μια γυναίκα στην αντίσταση (η Καρέζη εκφράζει την αποστροφή της για το ξύλινο πόδι του θείου Απόστολου -Δήμος Σταρένιος- και σκάβει τον λάκκο της καθώς ο ωσονούπω ακρωτηριασθείς στο αλβανικό μέτωπο αρραβωνιαστικός της Καζάκος θα της κρύβεται καθ' όλη τη διάρκεια της ταινίας :) ) (μπράβο bambi!)

3. Δεσποινίς Διευθυντής (ο καθηγητής Περικλής Χριστοφορίδης ακούει, πίσω από την κλειστή πόρτα, τον κομμουνιστή κλητήρα Βογιατζή να καταφέρεται εναντίον των παχύδερμων πλουτοκρατών) (μπράβο bambi!)

4. Καπετάν Φάντης Μπαστούνι (στο μνημόσυνο του καπετάνιου ο αρραβωνιαστικός της ανιψιάς Μεσσάλας απαγγέλει) (μπράβο bambi!)

5. Χαμένα όνειρα (σπαρακτική σκηνή, σπαρακτικό και το παίξιμο της Βαλάκου. Στη διάψευση και της δεύτερης ελπίδας με τον θάνατο του αρραβωνιαστικού της, η Λίζα ξεσπάει στον Κώστα -Δημήτρη Παπαμιχαήλ) (μπράβο bambi!)

6. Ένας ιππότης για τη Βασούλα (ο δικηγόρος Μπερέτας (Μιχαλακόπουλος) επιπλήττει τον καπετάν Διαμαντή (Παπαγιαννόπουλος) που μπήκε στα επιστημονικά χωράφια του και επιχείρησε -με την πρόταση του λευκού γάμου- να δώσει νομική λύση στο θέμα της διαθήκης) (μπράβο bambi!)

7. Ο Φανούρης και το σόι του (ο ναυτικός Βαγγέλης (Δημητρίου) επιστρέφει και συναντά την παιδική του φίλη Κατίνα (Μαυροπούλου). Της ζητά τα νέα της για να πάρει την απάντηση "τι νέα να 'χω εγώ βρε Βαγγέλη από την οδό Κούρμελη 16; Εσύ που γυρνάς τον κόσμο ολόκληρο να μου πεις τα νέα σου") (μπράβο aardvark!)

8. Η θεία από το Σικάγο (σχόλιο του Μακρή όταν ο πρώτος γαμπρός ανεβαίνει στο σπίτι και του προσφέρουν ποτό) (μπράβο georgeikos!)

9. Αυτό το κάτι άλλο (η Νανά - Φόνσου - και ο Τέλης - Πάντζας - έχουν ήδη συναντηθεί σ' ένα ξέφρενο πάρτυ. Ξανασυναντιούνται σε συνοικέσιο που έχουν οργανώσει ο πατέρας της και η θεία του με σκοπό να τους φέρουν στον ίσιο δρόμο, ζευγαρώνοντάς τους μ' ένα καλό παιδί - κορίτσι. Η έκπληξή τους είναι προφανής :D )

10. Φωνάζει ο κλέφτης (η Βλαχοπούλου προσπαθεί να δώσει μαθήματα "επιβίωσης" στον αθεράπευτα τίμιο Ηλιόπουλο) (μπράβο georgeikos!)

Νικήτρια του κουίζ η bambi :) :award: :award: :award: :award:
 
1. -Χορέψτε χαριτωμένες μου βιοπαλαίστριες ... και βιοπαλαιστές. Ουκ επ' άρτω μόνον ζήσεται άνθρωπος!

2. -Πάντως αύριο, αν δεχτεί ν' αλλάξει όνομα και μαλλί, κάτι μπορεί να γίνει.

3. -Και μπορούμε βρε ηλίθιε να τρώμε όλοι αστακό; Πρέπει να βρεθούν τόσοι αστακοί όσος είναι ο πληθυσμός της γης. Δηλαδή δυόμισυ δισεκατομμύρια αστακοί. Αν μου βρεις δυόμισυ δισεκατομμύρια αστακούς, στρώσε μου τραπέζι κι εγώ έρχομαι να φάω μαζί σου.

4. -Ήρθες με λόγια πλάνα να ξυπνήσεις ό,τι πιο όμορφο υπήρχε μέσα μου και τώρα μ' αφήνεις. Σκληρέ!

5. -Πώς είναι ο κύριός σου Ασημίνα;

-Καλά είναι. Αλλά τώρα είναι άρρωστος στο κρεβάτι και πονάει πολύ.

-Εμ τότε, τι μαύρα καλά είναι;

6. -Τρελάθηκες καλέ; Τι έπαθε αυτός και μας βρίζει πρωί - πρωί;

-Τι να σας κάνω! Έπρεπε να σας βρίσω βράδυ - βράδυ αλλά μου ήρθε ξαφνικό.

7. -Μοιάζει σαν ανθισμένη πέργκολα πάνω σε βυζαντινό μοναστήρι.

8. -Το κορμί μου μπορείς να το πάρεις. Με τη θέλησή μου όμως ποτέ.

-Είχες δική σου θέληση εσύ όταν έσκυβες το κεφάλι στου πατέρα σου τις προσταγές;

-Ήταν της μοίρας μου οι προσταγές.

9. -Ε! Αφού το έχει δει στον κινηματογράφο, ας το δει και στο θέατρο!

10. -Γιατί το περιστέρι που 'πες κάποτε είναι πιο δυνατό απ' το γεράκι.
 
1. Δεσποινις διευθυντης

3. Ξυπνα Βασιλη

4. Γοργονες και μαγκες

5. Η κυρα μας η μαμμη

8. Αστραπογιαννος

9. Τζενη - Τζενη
 
Πίσω
Μπλουζα