Κουίζ με ατάκες

Θα αναφέρω το 10 που δεν απαντήθηκε αλλά δίχως τον τίτλο (η ταινία είναι πασίγνωστη).

Το είπε ο Χατζηχρήστος ως κουρέας σε έναν πελάτη (νομίζω τον Κ. Παπαχρήστο - δεν γνωριζόταν εύκολα).

Δοθείσης της ευκαιρίας θέτω ένα μικρό συμπλήρωμα :

σε ποιά ταινία υποδύεται τον κουρέα ο Γ. Γαβριηλίδης ;

Το ερώτημα αυτό είναι εκ του πονηρού.

Στο νήμα "ξέρατε ότι" έχει αναφερθεί ότι δεχόταν μόνον "ευγενείς" ρόλους - ωστόσο το παραπάνω δείχνει ότι αυτή η φήμη δεν ευσταθεί τελείως...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
10. Να υποθέσω "οι κληρονόμοι"

Για τον Γ.Γαβριηλίδη μπορώ πάλι να υποθέσω στην ταινία "πως καντήσαμε Σωτήρη". Επίσης έχει υποδυθεί έναν μπακάλη στην ταινία Στουρναρα 288.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως αυτή είναι, "Οι κληρονόμοι".

Ας επιβεβαιώσει κάποιος ότι ο πελάτης ήταν ο Κ. Παπαχρήστος.

Αλλά για τον Γ. Γαβριηλίδη, όχι, υποδύεται τον κουρέα σε άλλο έργο...

-
 
1. Η Καραγιάννη πετυχαίνει τον ψευτοπρίγκιπα Βουτσά με την λαϊκή σταρ Σαπουντζάκη στον Ξυπόλυτο πρίγκιπα (μπράβο bambi!)

2. Ο Σταυρίδης συνομιλεί με τον τρελό - Μπρίλη (Γκιωνάκη) στα Κίτρινα Γάντια (μπράβο bambi!)

3. Στο τέλος της συζήτησης Χατζηχρήστου - Νέζερ για το επικείμενο προξενιό (η περίφημη σκηνή "θα του τα φορέσει") εμφανίζεται ο Φέρμας κι ο Χατζηχρήστος τον υποδέχεται μ' αυτή την ατάκα στο Της κακομοίρας (μπράβο katerinak!)

4. Η Καραγιάννη έχει σύρει τον Ηλιόπουλο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης όπου παίζει το συγκρότημα των φίλων της με το οποίο τα έχει "σπάσει". Φοράει ένα καταπράσινο φόρεμα και δίνει παραγγελιά στον Βουτσά στο Κάτι να καίει (μπράβο tzias57!)

5. Η Λαμπροπούλου, πριν αρχίσει την κατάθεσή της στο δικαστήριο, πρέπει να δηλώσει την ηλικία της. Ξεκινάει από 21, "ορκίσου", πάει στα 23, "ορκίσου" επιμένει ο Παπαγιαννόπουλος, "31 και ορκίζομαι":). Σωφερίνα (μπράβο bambi!)

6. Ο ιδανικός αντεραστής από το παρελθόν Στέφανος, επανέρχεται με μπόλικα προβλήματα υγείας. Χολή, καρδιά, σπασμένο πόδι κλπ. Όπως λέει κι ο Κωνσταντάρας "μόνο τα νύχια και οι κάλοι μείνανε". Της ζήλειας τα καμώματα (μπράβο dimitrissss!)

7. Απάντηση του Βουτσά στον Ρίζο όταν τον περνά για πελάτη και του ζητά εγγυητική από τράπεζα στο Ένα έξυπνο - έξυπνο μούτρο (μπράβο bambi!)

8. Ο Λογοθετίδης ζητά τα καλά του μεταξωτά σώβρακα για το ταξίδι στη Θεσσαλονίκη επειδή "διευθύνων σύμβουλος είναι, μπορεί να τον καλέσει ο νομάρχης, μπορεί να τον καλέσει ο δήμαρχος" και η Λιβυκού ξεσπάει στο Ούτε γάτα ούτε ζημιά (μπράβο bambi!)

9. Αυλωνίτης - Βασιλειάδου στην Ωραία των Αθηνών (μπράβο bambi!)

10. Ο Χατζηχρήστος κουρέας στους Κληρονόμους (μπράβο εξ ημισείας v.i.smirnov και tzias57:(). Και ναι! Ο Παπαχρήστος είναι ο πελάτης

Νικήτρια η bambi! :award: :award: :award: :award:

 

 

 


ΥΓ. Ο Γαβριηλίδης υποδύεται τον κουρέα στο "Ένας βλάκας με πατέντα"
 
retrofan είπε:
Και ναι! Ο Παπαχρήστος είναι ο πελάτης
ΥΓ. Ο Γαβριηλίδης υποδύεται τον κουρέα στο "Ένας βλάκας με πατέντα"
O Κ. Παπαχρήστος μας έχει συνηθίσει σε κάπως διαφορετική περιβολή.

Εκεί τον αναγνωρίζω από την φωνή αλλά δεν το είχα επαληθεύσει ποτέ, γι' αυτό ζήτησα επιβεβαίωση.

Η ταινία όπου ο Γ. Γαβριηλίδης υποδύεται τον κουρέα είναι πράγματι η αναφερθείσα.

Κάνει ένα μικρό πέρασμα όπου λογομαχεί με τον Φ. Μανέλη.

Τώρα που το συλλογίζομαι, το επάγγελμα του κουρέα προβλήθηκε αρκετά στις παλιές ταινίες.

Να λοιπόν δυο ερωτήματα όχι και τόσο τετριμμένα :

- σε ποιά ταινία υποδύεται τον κουρέα ο Μ. Φωτόπουλος και πόσα άτομα ξυρίζει σε μια μέρα ;

- σε ποιά ταινία εμφανίζεται ο πιο εξωφρενικός - έως και επικίνδυνος - κουρέας που έχουμε δει ;

Άντε, και χρόνια πολλά...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. -Δηλαδή απ' ότι καταλαβαίνω εσύ σαββατοκύριακο, αδύνατο να παλουκωθείς κάτω.

2. -Ωραία γυναίκα αυτή η Ζερμπίνη.

-Πολύ!

-Φαίνεται ότι κι ο άντρας σου έχει την ίδια γνώμη με σένα.

-Έχουμε πάντα το ίδιο γούστο.

3. -Να προσευχηθείς πολύ σήμερα γιατί είναι πολλές οι αμαρτίες σου.

4. -Ε τότε μην τα τρως! Πέτα τα!

-Πώς να πετάξω έναν τόσο ωραίον αστακόν;

5. -Πού είναι λοιπόν; Θέλω να την δω όπως και να είναι!

-Κουτσή;

-Κουτσή.

-Κουλή;

-Κουλή.

6. -150.000 κι εξακολουθείς να θυμάσαι;

-Με όλες τις λεπτομέρειες!

7. -Κι αν δεν πέσει; Γιατί δεν έρχεσαι να βολευτείς μαζί μου που είμαι πεσμένος;

8. -Hurrah! Hurrah!

-Να πας να κάνεις ανάλυση!

9. -Αυτό να μου πεις ... Άλλο ένας κύριος και μια κυρία, άλλο δύο κύριοι, άλλο δύο κυρίες, άλλο τρεις παπάδες, άλλο τέσσερις πυροσβέστες, άλλο πέντε γεωπόνοι κι άλλο η Λεγεών των Ξένων!

10. -Είμαι μια δυστυχισμένη μάνα που σέρνεται στους πέντε δρόμους και ζητιανεύει να της δώσουν το παιδί της!
 
6.Το Κοροιδάκι της δεσποινίδος

8. Μια Ιταλίδα απ΄ την Κυψέλη

9.Τα κίτρινα γάντια

10. το ρισκαρω το κοροιδάκι της πριγγιπέσσας
 
1. Θα σε κανω βασιλισσα

2. Ο ανθρωπος του τραινου

3. Επαναστατης ποπολαρος

5. Το σραβοξυλο

6. Το κοροιδακι της δεσποινιδος

7. Μαριχουανα στοπ

8. Μια Ιταλιδα απ' την Κυψελη

9. Τα κιτρινα γαντια

10. Μαριχουανα στοπ
 
Mήπως τo 10: To κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας?!

[edit] Μέχρι να προλάβω ν' απαντήσω! :p :D
 
4.αναζητησις :τη φραση τη λεει ο Αντωνοπουλος σε καποιον υπαλληλο του
 
Χρόνος ρεκόρ! Μπράβο!!!!

1. Ο Μούτσιος, γαμπρός που κουβαλάει ο θείος Μπιλ (Κωνσταντάρας) έχει ένα σπίτι στο Λονγκ Μπιτς αλλά δεν το νοικιάζει τον χειμώνα γιατί πετάγεται τα σαββατοκύριακα κι ένα διαμέρισμα στη Νέα Υόρκη αλλά δεν το νοικιάζει το καλοκαίρι γιατί πετάγεται τα σαββατοκύριακα και ο τσιγγούνης Βέγγος επαναστατεί στο Θα σε κάνω βασίλισσα (μπράβο bambi!)

 


2. Διάλογος της Ζωρζ Σαρή με την Συνοδινού περί Γιώργου Παππά και Μάρως Κοντού στον Άνθρωπο του τραίνου (μπράβο bambi!)

3. Ο πληγωμένος από την κοροϊδία της κοντεσίνας Έλντας Ζέπος την ακολουθεί παντού, μέχρι και στην εκκλησία όπου πάει να προσευχηθεί στον Επαναστάτη ποπολάρο (μπράβο bambi!)

4. Κομμάτι του σουρεαλιστικού διαλόγου του Αντωνόπουλου με τον μπάτλερ του στην Αναζήτηση (μπράβο katerinak!)

5. Ο Γκιωνάκης προσπαθεί να αποπέμψει τον δεύτερο γαμπρό Τζανετάκο περιγράφοντας ένα τραγικό ατύχημα της νύφης. Αλλά αυτός δεν πτοείται! Στραβόξυλο (μπράβο bambi!)

6. Άλλα εννοεί η Καρέζη κι άλλα ο Ηλιόπουλος στο Κοροϊδάκι της δεσποινίδας. Και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί του προσφέρουν χρήματα για να ξεχάσει (μπράβο tzias57!)

7. Η Μαρία (Νικόλ Κοκκίνου) είναι ερωτευμένη με τον Βοσκόπουλο. Και θα τον κυνηγά μέχρι να "πέσει", περιφρονώντας τον κοντοπίθαρο Σπύρο που είναι ήδη "πεσμένος". Μαριχουάνα στοπ (μπράβο bambi!)

8. Ο σερ Τζων (Γαβριηλίδης) πανηγυρίζει επειδή η Κοντού έδειρε στο μπουζουκζίδικο και ο Προύσαλης παρανοεί το αγγλικό του επιφώνημα. Μια Ιταλίδα απ' την Κυψέλη (μπράβο tzias57!)

9. Απολαυστικός Σταυρίδης που μονολογεί σε πλήρη πανικό στο καφενείο των Αγίων Θεοδώρων στα Κίτρινα Γάντια (μπράβο tzias57!)

10. Η λαϊκή σταρ Προκοπίου γυρίζει το μελό "Μια μάνα στο Κουρμπέτι" και αυτά είναι τα λόγια μιας σκηνής του έργου. Tο κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας (μπράβο tzias57!)

Νικήτρια η bambi!!! :award: :award: :award:
 
1. -Τι βλέπουν τα ωραία και μεγάλα, μεγάλα μάτια μου;

2. -Ώχου και δεν με νοιάζει! Ώχου και δεν με νοιάζει!

3. -Εγώ το μόνο που πίνω είναι γάλα το πρωί και κατ' εξαίρεση μεταλλικό νερό μετά το φαγητό μου!

4. -Τώρα καταλαβαίνω γιατί ο Χίτλερ ήτανε μπογιατζής!

5. -Ψάχνω να βρω κανένα αστείο αλλά δεν βρίσκω. Όλο τη μάνα μου σκέφτομαι.

6. -Μαέστρο τη χαρτούρα σου! Τσάκο το δίφραγκο!

7. -Πού πας;

-Στον άντρα μου μητέρα.

8. -Όσο για τις λίρες, λίρες είναι. Από τη μια μεριά τ' αλόγατα, από την άλλη εκείνος με το μούσι.

9. -Ρώτα με εμένα που προσπέρασα και με το πένθος ξέμεινα. Τι θα πει ν' αποτραβιέσαι ανύπαντρη; Να περιμένεις να δεις την πρώτη άσπρη τρίχα για να το χωνέψεις και να πεις "αυτό ήταν, πάει η ζωή μου"

10. -Έλα! Πάμε στα σπιτάκια μας.

-Στα σπιτάκια μας... Πότε θα πάμε και στο σπιτάκι μας;
 
2. -Ώχου και δεν με νοιάζει! Ώχου και δεν με νοιάζει!

Σταυριδης στην Βλαδιμηρου στα "Κιτρινα Γαντια"

7. -Πού πας;

-Στον άντρα μου μητέρα.

Τριφυλλη στην Βαλαση στο "Ο Θανασης και το καταταμενο φιδι"

8. -Όσο για τις λίρες, λίρες είναι. Από τη μια μεριά τ' αλόγατα, από την άλλη εκείνος με το μούσι.

Λογοθετιδης στον Τζενεραλη στο "Δεσποινις Ετων 39"

(Στο ρημεικ "Ο Ρωμιος εχει φιλοτιμο" ο Κωνστανταρας το λεει διαφορετικα... αντι "εκείνος με το μούσι" λεει "εκεινη η νταρντανα" μιας και μιλουσε για διαφορετικης κοπης λιρες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
10. Κωνσταντάρας - Αρώνη (Μικροί και μεγάλοι εν δράσει)
 
7. -Πού πας;

-Στον άντρα μου μητέρα.

Ζωή Λάσκαρη στην Τασσώ Καββαδία (Όλγα αγάπη μου)
 
Το 1 πρέπει να το λέει ο Βουτσάς, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ την ταινία...
 
το 6. μηπως ειναι απ την ταινια "λατερνα,φτωχεια και γαρυφαλλο" και το λεει ο Μιμης Φωτοπουλος σ αυτον(δεν ξερω πώς λεγεται) που κανει το μαεστρο με το βιολι και τον βλεπουμε στο βιντεο;

http://www.youtube.com/watch?v=291Tz2I2m9k
 
katerinak είπε:
το 6. μηπως ειναι απ την ταινια "λατερνα,φτωχεια και γαρυφαλλο" και το λεει ο Μιμης Φωτοπουλος σ αυτον(δεν ξερω πώς λεγεται) που κανει το μαεστρο με το βιολι και τον βλεπουμε στο βιντεο;
Δημήτρης Βουδούρης.
 
@rio το 1 όντως το λέει ο Βουτσάς ;)

@katerinak το 6 το λέει γυναίκα :)

Το 3 και το 4 είναι από δύο πολύ πετυχημένες κωμωδίες που όμως δεν περιλαμβάνονται στο "βαρύ πυροβολικό" του είδους

Το 5 και το 9 είναι από δράματα, το ένα μάλιστα πασίγνωστο.

@θλον και τεμνον τη Λάσκαρη είχα στον νου μου για την 7. Υπάρχει όμοια ατάκα και από την Τριφύλλη;
 
1. Βουτσάς στην ταινία μια κυρία στα μπουζούκια όταν βλεπει τον Γεωργίτση στο σπίτι της κυρίας Απέργη

5. Χρόνης Εξάρχάκος σε μια από τις καλύτερες ερμηνείες του στην ταινία αυτοί που μίλησαν με το θάνατο. Το λέει νομίζω στην λάσκαρη ενώ όλη ομάδα έχει συλυφθεί από τους γερμανούς

6. Ζωή Λάσκαρη στην ταινία μια κυρία στα μπουζούκια μετά το τραγούδι της χρονοπούλου "του αγοριού απέναντι"
 
Πίσω
Μπλουζα