Κουίζ με ατάκες

Στο έξυπνο μούτρο νομίζω έλεγε " Με μια κοιλιά σαν χαβούζα, μπούμπης!" :D
 
Eτσι ακριβως, RIO!!....ατακα του Βουτσα προς τη Νινη Τζανετ (Νανα).
 
Άντε και οι απαντήσεις :)

1. Υπάρχει και φιλότιμο (ο Κωνσταντάρας γειώνει τον τέως συνάδελφό του και Υπουργό Παιδείας που έχει όλη την καλή πρόθεση να του κάνει το ρουσφέτι που ζήτησε η κόρη του και να μην αποβληθεί απ' όλα τα γυμνάσια της χώρας ο φίλος της που γιαούρτωσε τον γυμνασιάρχη του) Μπράβο bambi!

 


2. Μακρυκωσταίοι και Κοντογιώργηδες (ο Χατζηχρήστος δηλώνει στη θεία του πως δεν έχει καμία όρεξη να συνεχίσει τη βεντέτα και καθόλου δεν θα ντραπεί, γυρνώντας στο χωριό, το πηγάδι και το πλατάνι στα οποία σκοτώθηκαν οι πρόγονοί του) Μπράβο bambi!

3. Της κακομοίρας (ο Χατζηχρήστος αναλύει στον Φέρμα για ποιο λόγο έμαθε περισσότερα γράμματα με το να κάνει κάθε μία από τις τέσσερις τάξεις που πήγε τέσσερις φορές!) Μπράβο katerinak!

4. O Hλίας του 16ου (ο Βέγγος έχει μόλις φτάσει στο τμήμα και ο αστυνόμος που τον συνέλαβε διηγείται στον διοικητή και στον Χατζηχρήστο πώς τον έπιασε) Μπράβο bambi!

5. Oι κυρίες της αυλής (η Φλωρέτα Ζάννα αποχαιρετά τον Αλεξανδράκη πριν φύγει σε κάποια χώρα του ανατολικού μπλοκ για να συναντήσει τον άντρα της)

6. Γοργόνες και μάγκες (ο Εξαρχάκος απαντά στο γκαρσόνι που έρχεται να τους πάρει παραγγελία, ενώ μόλις έχουν δεχθεί μπουγέλωμα από τα τέσσερα ταυτόχρονα ραντεβού του Γεωργίτση) Μπράβο tzias57!

7. Μια ελληνίδα στο χαρέμι (η Βλαχοπούλου εκφράζει την αποδοκιμασία της χωρίς να γνωρίζει ότι το αφεντικό - Μπούμπης είναι κοντά) Μπράβο bambi!

8. Η θεία από το Σικάγο (Ζερβός στον Μακρή λίγο μετά την ανακοίνωση του αρραβώνα της δικής του κόρης από έρωτα) Μπράβο bambi!

9. Νύχτα γάμου (Αρβανίτη στον Γεωργίτση μέσα στο αμάξι αμέσως μετά τη γαμήλια τελετή) Μπράβο bambi!

10. Μια τρελή - τρελή σαραντάρα (η Βλαχοπούλου μόλις έχει διαπιστώσει πως ο υποψήφιος γαμπρός Γαβριηλίδης είναι ένα κινητό νοσοκομείο!) Μπράβο bambi!

 


Νικήτρια η bambi!!!!
:award: :award: :award:
 
Για να το πιάσουμε ξανά το θεματάκι γιατί σκούριασε ;)

1. -Με θυσίες ανεβήκαμε στο Βόραβα, με θυσίες εμπήκαμε στην Κορυτσά, με θυσίες επήραμε το Αργυρόκαστρο.

-Κι εσείς που υπηρετούσατε;

-Στο Φρουραρχείον Αθηνών!

2. -Ε βέβαια! 263 εκατομμύρια πήγε η άλλη και τέλος πάντων έκανα κουμάντο εγώ που, εδώ που τα λέμε, με τρέμανε οι πιτσιρίκοι.

3. -Κι ας πάει στον διάολο, και μόνο για το σπαθί μου, ένα εικοσάρικο θα μου το δώσουν.

4. -Κι εγώ στο σχολείο όλο άριστα έπαιρνα.

-Τα μόνα άριστα που παίρνατε ήταν τα "Άριστα Ματσάγκου"

5. -Σπουδαία τα πράσα, για να μεταχειριστώ μια έκφραση που άκουσα από του λόγου του την ημέρα που πήγα στο μανάβικο.

6. -Διασταυρώνω γαρύφαλλα με γαρδένιες.

-Α περίφημα! Θα βγάλεις λιναρόσπορο!

7. -Καλός κι άγιος ο γκόμενος που μου κονόμησες αλλά εμένα, πώς να το κάνουμε, δεν μου αρέσει η μάπα του.

8. -Δεν σε περιποιηθήκαμε; Δεν σου φερθήκαμε σαν αδέλφια; Δεν σου δώσαμε ό,τι πολυτιμότερο και αρχαιότερο έχει το σπίτι μας;

9. -Ν' αυτοκτονήσω; Για ποιον λόγο; Τόσα χρήματα έχει ο μπαμπάς.

10. -Πού ανεβήκατε δεσποινίς;

-Παρνασσό, Γκιώνα, πολύ ωραίο μέρος η Γκιώνα, μας άρεσε πάρα πολύ, Λυκαβηττό, Τουρκοβούνια.
 
^^

μαύρα μεσάνυχτα... (αν κι είμαι σίγουρος ότι όταν απαντηθούν θα θυμηθώ τις πιο πολλές :) )
 
Μαύρα μεσάνυχτα κυριολεκτικώς ή μεταφορικώς; :cool:

Κι έλεγα ότι μόνο εγώ έχω προχριστουγεννιάτικες - ελληνοκινηματογραφικές αυπνίες :cool:
 
retrofan είπε:
Μαύρα μεσάνυχτα κυριολεκτικώς ή μεταφορικώς; :cool:
Κι έλεγα ότι μόνο εγώ έχω προχριστουγεννιάτικες - ελληνοκινηματογραφικές αυπνίες :cool:
κυριολεκτικώς ΚΑΙ μεταφορικώς :)

αυπνίες... μπα όχι. αδειούχος από σήμερα και έχω χρόνο να τριγυρνάω με την ησυχία μου ;)
 
retrofan είπε:
Για να το πιάσουμε ξανά το θεματάκι γιατί σκούριασε ;)
1. -Με θυσίες ανεβήκαμε στο Βόραβα, με θυσίες εμπήκαμε στην Κορυτσά, με θυσίες επήραμε το Αργυρόκαστρο.

-Κι εσείς που υπηρετούσατε;

-Στο Φρουραρχείον Αθηνών!

3. -Κι ας πάει στον διάολο, και μόνο για το σπαθί μου, ένα εικοσάρικο θα μου το δώσουν.

4. -Κι εγώ στο σχολείο όλο άριστα έπαιρνα.

-Τα μόνα άριστα που παίρνατε ήταν τα "Άριστα Ματσάγκου"

8. -Δεν σε περιποιηθήκαμε; Δεν σου φερθήκαμε σαν αδέλφια; Δεν σου δώσαμε ό,τι πολυτιμότερο και αρχαιότερο έχει το σπίτι μας;

9. -Ν' αυτοκτονήσω; Για ποιον λόγο; Τόσα χρήματα έχει ο μπαμπάς. (μια
1) Στουρναρας 288

3)Ενας ηρωας με παντουφλες

8)Η ωραια των Αθηνων (με επιφυλαξη)

9)Μια τρελλη τρελλη οικογενεια ??? (με επιφυλαξη)
 
10) Μερικοί το προτιμούν κρύο.
 
2. Θανασάκης ο πολιτευόμενος

7. Λατέρνα φτώχια και φιλότιμο

8. Οι γαμπροί της ευτυχίας
 
Οι 5 και 6 είναι δύο από τις πιο παλιές ελληνικές ταινίες. Η 4 είναι ασπρόμαυρη αλλά όχι τόσο παλιά.

Έλα κι οι τελευταίες να ξεπουλήσουμε!!!! :D
 
5 Να πάρω ένα ρίσκο "ο πύργος των ιπποτών"
 
Να και οι απαντήσεις:

1. Ο βουλευτής Καλοχαιρέτας εξιστορεί το ηρωικό του παρελθόν στο Στουρνάρα 288 (μπράβο nemo!)

2. Ο Μελέτης μόλις έχει ακούσει από την αδελφή του Μαίρη ότι η δεύτερη προεκλογική εκστρατεία του γαμπρού εξανέμισε το κληρονομικό της μερίδιο στο Θανασάκης ο πολιτευόμενος (μπράβο tzias57!)

3. Μια σκηνή που πάντοτε μου φέρνει δάκρυα στα μάτια. Ο στρατηγός Δεκαβάλλας σκέφτεται να πάει να ζητήσει τα λεφτά που χρειάζονται για το γιατρικό της κόρης του από την "πλατεία Συντάγματος", φορώντας τη μεγάλη του στολή στο Ένας ήρωας με παντούφλες (μπράβο nemo!)

4. Ο Μπάρκουλης αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό τον αριστούχο Ληναίο και προκαλεί την οργή του Μιχαλόπουλου στο Μιας πεντάρας νιάτα

 


5. Ο παρ' ολίγον συμπέθερος του τέως μανάβη και νυν ζάμπλουτου Δελαρόσα πληροφορείται από τη γυναίκα του για τη δεξίωση που θα παραθέσει και που όλη η κοσμική Αθήνα αναμένει μ' ανυπομονησία στο Ο πύργος των ιπποτών (καλά έκανες που τόλμησες tzias57! :) )

6. Ο Άλεκ απαντά με τον μοναδικό ειρωνικό στυλ του Δημήτρη Χορν στη μητέρα του που ασχολείται με τους "έρωτες των λουλουδιών" στον Μεθύστακα

 


7. Ο Φωτόπουλος δίνει ιδέες στην Καρέζη πώς θα μπορούσε να είχε αρνηθεί τον γαμπρό που της έφερε ο πατέρας της στο Λατέρνα, φτώχια και φιλότιμο (στην σκηνή ακούγεται η φωνή του ενώ φαίνεται η Καρέζη και η αντίθεση εμφάνισης και λόγων είναι ξεκαρδιστική) (μπράβο tzias57!)

8. O Αυλωνίτης μέμφεται τον μετανιωμένο αρραβωνιαστικό Ρίζο στο Οι γαμπροί της Ευτυχίας (μπράβο nemo!)

9. Ο Καλιβωκάς χαλάει τα σχέδια της Καρέζη που ήθελε να τον παρουσιάσει αυτοκτονημένο για τον έρωτά της στον Αλεξανδράκη στο Μια τρελή τρελή οικογένεια (μπράβο nemo!)

10. Η Βλαχοπούλου μιλά για τις ορειβατικές της εξορμήσεις στο προξενιό που της φέρανε στο Μερικοί το προτιμούν κρύο (μπράβο rio!)

Νικητής με 4 σωστές απαντήσεις ο nemo :award: :award:
 
1. -Πώς την είπαμε την ταινία που είδαμε με τη δεσποινίδα Μάρλεν;

-"Η μάνα μου με καταράστηκε"

-Καλά σου 'κανε!

2. -Αμ αγαπάει ο Θεός τον κλέφτη, αγαπάει και τον νοικοκύρη.

-Κι εγώ αγαπάω μία 19 χρόνια!

3. -Καλώς τον πεθερό του ρινόκερου!

4. -Τι συμβαίνει δεσποινίς με το γρασίδι;

-Παρακαλώ, ένα τουίστ για νεαρούς.

5. -31 και ορκίζομαι!

6. -Κατά τ' άλλα όμως ...

-Ποια άλλα; Δεν μείναν άλλα. Οι κάλοι και τα νύχια μείνανε.

7. -Αν πάω σε τράπεζα εγώ κύριε, θα σηκωθούν από κλητήρα μέχρι προσωπάρχη και θα βαράνε όλοι μαζί.

8. -Με το σώβρακο λογαριάζεις να υποδεχθείς τας αρχάς του τόπου;

9. -Ντύσου γκραν!

-Γκραν κάσα;

-Όχι. Γκραν πριν!

10. -Εσύ για να ξουριστείς δεν θες κουρείο. Εσύ θες να πας να γραφτείς στον γεωργικό συνεταιρισμό να 'ρθει καμιά αλωνιστική να σε κουρέψει.
 
1. Ξυπολητος πριγκηψ

2. Τα κιτρινα γαντια

5. Η σωφερινα

7. Ενα εξυπνο - εξυπνο μουτρο

8. Ουτε γατα ουτε ζημια

9. Η ωραια των Αθηνων
 
retrofan είπε:
Νικητής με 4 σωστές απαντήσεις ο nemo :award: :award:
:D :D:D (μαλλον ημουν τυχερος ,μια και λογω εορτων φαινεται τα <<γνωστα>> τσακαλια ηταν αλλου απασχολημενα)

retrofan είπε:
6. -Κατά τ' άλλα όμως ...

-Ποια άλλα; Δεν μείναν άλλα. Οι κάλοι και τα νύχια μείνανε.

10. -Εσύ για να ξουριστείς δεν θες κουρείο. Εσύ θες να πας να γραφτείς στον γεωργικό συνεταιρισμό να 'ρθει καμιά αλωνιστική να σε κουρέψει.
6. Της ζήλειας τα καμώματα (προφανως τον θυμηθηκαμε και λογω του .... χλεμπονιαρη του Στεφανου (χρονια πολλα στους εορταζοντες/ουσες btw))

10. Καπεταν φαντης μπαστουνη ?????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα