Κουίζ με ατάκες

retrofan

RetroMasteR
Joined
14 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.204
Αντιδράσεις
339
Για την καλή βδομάδα, ας θυμηθούμε σε ποιες ταινίες ακούστηκαν οι παρακάτω ατάκες :)

1. -Ήρωας! Ήρωας! Δόξα και τιμή στον ήρωα!

2. -Τι δουλειά κάνετε;

-Με τον πατέρα μου.

-Α μπράβο! Εκτιμώ πολύ τα παιδιά που αφοσιώνονται στην οικογένειά τους. Κι ο μπαμπάς;

-Συνταξιούχος!

3.-Να μπορούσαμε να ζήσουμε ξένοιαστα. Μια μέρα ... Όσο βαστάει ένας περίπατος. Έναν περίπατο ... Δεν ζητάω πολλά, ε;

4. -Πεθαίνει μια κοπέλα άμα τη διαφθείρεις;

-Τι λέτε κύριε! Απεναντίας, πολλαπλασιάζεται!

5. -Δεν έχεις κανέναν άλλον θείο για σήμερα;

-Εμ πού να τον βρω;

-Για σκέψου.

-Έχω έναν μακρινό.

-Πόσο μακρινό;

-Ουουου! Μένει στα Καλάβρυτα.

6. -Τι διάολο σ' έκανα ωραίο μωρέ και μου 'φαγες τα καλύτερα υλικά;

7. -Άκου ερώτηση! Γυναίκα μου είναι, ό,τι θέλω την κάνω. Την ψήνω και την τρώω!

8. -Είσαι να σε πάρω για αριστερό;

-Δηλαδή θα τραγουδάω τραγούδια του Θεοδωράκη;

-Όχι βρε, για αριστερό ψάλτη!

-Μα δεν ξέρω.

-Θα μάθεις.

-Ναι, αλλά ώσπου να μάθω θ' ανατριχιάσει μέχρι και ο Ύψιστος από τα φάλτσα.

9. -Πολλά δολάρια. Ποτάμι ρέει το χρήμα. Όποια πέτρα και να σηκώσεις, βρίσκεις από κάτω δολάρια.

-Κι εμείς εδώ το έχουμε αυτό αλλά με κατσαρίδες!

10. -Πόσα;

-Τώρα πήρα το ενδεικτικό από τη φυλακή. Είμαι πολύ στεγνός. Το ξέρεις αυτό.
 
9: Θανάσης Βέγγος - Θα σε κάνω βασίλισσα.

6: Βασίλης Αυλωνίτης - Ο θησαυρός του μακαρίτη.
 
4-Ο Aτσιδας

5-Ο Γοης

6-Ο Θησαυρος του Μακαριτη

9-Θα σε κανω Βασιλισσα
 
Κοιτα συμπτωση......Την 7 την προοριζα για το δικο μου, Ατακα Κουιζ Νο 3!
 
Τα μεγάλα πνεύματα ... :p

Η συγκεκριμένη ταινία bambi έχει τόσες ατάκες που δυσκολεύεσαι να διαλέξεις.
 
2. Μαίρη Αρώνη-Τζανετάκος. Μια τρελλή τρελλή οικογένεια.
 
3. Λαμπέτη στο ''Κορίτσι με τα μαύρα'' απευθυνόμενη στο Χορν

5. Μήπως ''Κάλπικη Λίρα'';
 
1. Θανάσης Βέγγος-ο Παπατρέχας

8. Μιας πεντάρας νιάτα Ληναίος-Μιχαλόπουλος
 
Bambi καλείσαι να δώσεις την απάντηση στην 7;)

Κάποιος καλός άνθρωπος και για την 10 και να κλείσει το κουίζ :)
 
retrofan είπε:
Bambi καλείσαι να δώσεις την απάντηση στην 7;)Κάποιος καλός άνθρωπος και για την 10 και να κλείσει το κουίζ :)
7. Ο Δημος απ' τα Τρικαλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εύγε παιδιά μου!!!!!!

1. Ο Θανάσης Βέγγος στον Παπατρέχα έχει να παντρέψει 6 αδελφές και μια θεία, την Ταϋγέτη :D . Όταν τελικά βρίσκεται γαμπρός (Κρητικός και ήρωας της Αντίστασης) ο ανακουφισμένος ανιψιός δεν μπορεί παρά να φωνάξει στην εκκλησία την συγκεκριμένη ατάκα :) (μπράβο tzias57!)

2. Η Πάστα Φλώρα (Αρώνη) γνωρίζει το φλερτ της μικρής της κόρης (Τζανετάκος) στο Μια τρελή τρελή οικογένεια (μπράβο ntsmrtz!)

3. Η Μαρίνα (Λαμπέτη) μιλάει στον Αθηναίο επισκέπτη (Χορν) για την οικογενειακή της τραγωδία και εκφράζει σπαρακτικά την επιθυμία της για λίγη χαρά στο Κορίτσι με τα μαύρα (μπράβο danailicious!)

4. Πρώτη συνάντηση Ηλιόπουλου - Στρατηγού στο καφενείο του Θρασύβουλα (Βέγγος) και συζήτηση περί στρίβειν δια του αρραβώνος στον Ατσίδα (μπράβο Aardvark!)

5. Το τέταρτο επεισόδιο της Κάλπικης λίρας ξεκινάει με την Αλίκη (Λαμπέτη) και τον Παύλο (Χορν) να σχολιάζουν την επίσκεψή τους στο σπίτι του θείου Μακρή και ν' αναζητούν λύση για το σημερινό φαγητό τους (μπράβο danailicious!)

6. Ο Αυλωνίτης προτρέπει τον γιο του να κάνει τα γλυκά μάτια στην Καλογεροπούλου στον Θησαυρό του μακαρίτη (μπράβο gogeta!)

7. Ο Παρασκευάς (Χατζηχρήστος) απαντά στον αδελφό του για το αν μπορεί να πείσει τη γυναίκα του να βγουν σ' ένα συγκεκριμένο κέντρο στον Δήμο από τα Τρίκαλα (μπράβο bambinella!)

8. O Μιχαλόπουλος προσπαθεί να βρει λύσεις για να βοηθήσει οικονομικά τον Ληναίο στο Μιας πεντάρας νιάτα (μπράβο tzias57!)

9. Ο θείος εξ Αμερικής (Κωνσταντάρας) συνομιλεί με τον τσιγκούνη άντρα της ανιψιάς του (Βέγγος) στο Θα σε κάνω βασίλισσα (μπράβο gogeta!)

10. Ο Καλογήρου προσπαθεί να εκβιάσει τον εισαγγελέα Κούρκουλο στο Κατηγορώ τους ανθρώπους

Νικητές κατ' ισοψηφία οι tzias57, danailicious, gogeta:award: :award: :award:
 
Κουίζ με ατάκες 2

1. -Άσε την πείρα! Δεν υπάρχει πια. Πέρασε απάνω μου και κύλησε σαν τη βροχή στον τσίγκο!

2. -Πάντως για καλό και για κακό μην περνάς από το Περιστέρι.

-Γιατί να μην περνάω από το Περιστέρι;

-Γιατί εκεί κουρεύουνε.

-Ποιος κουρεύει;

-Η Αστυνομία.

-Μπα, δεν στα 'πανε καλά φαίνεται. Κάποιος φαλακρός έβγαλε τη διαταγή από τη ζούλια του.

3.-Πολύ σοβαρό κι έχει σχέση μαζί μου; Περίεργο!

4.-Σ' αυτές τις περιπτώσεις μια λύση υπάρχει μοναχά. Αναλαμβάνει τον λόγο ο αδελφός. Πηγαίνει στον αρραβωνιαστικό, του λέει "κύριε, μουά αδελφός σουά αρραβωνιαστικός", σε σβερκώνω, σου ρίχνω ένα γερό μπερντάκι και συνέρχεσαι.

5.-Θα τρώμε το ψωμί μας στα χωράφια, θα κοιμόμαστε κάτω από τα δέντρα. Και δεν θα ξέρει κανείς πού πάμε, τι τρώμε, πόσο αγαπιόμαστε.

6.-Κι οι εφοπλιστές τι είναι; Αδέλφια μας. Αδέλφια μας που τρώνε το πικρό ψωμί της ξενιτιάς. Να μην τους γλυκάνουμε τον πόνο μ' ένα τραγούδι; Να μην τους τονώσουμε το εθνικόν φρόνημα; Αλλιώς πώς θα υψώσουνε και στην Ρώμη ακόμα γαλανόλευκη σημαία ελληνική;

-Ποια Ρώμη;

-Δεν τους ξέρεις καλά αυτούς. Παντού είναι ικανοί να υψώσουν ελληνική σημαία. Εκτός από τα καράβια τους!

7.-Κύριοι, κύριοι! Όπως βλέπετε βρισκόμαστε ενώπιον μιας συγκινητικής οικογενειακής στιγμής.

8.-Μου θυμίζεις τον ατμοσφαιρικό αέρα.

-Ευχαριστώ.

-Ακριβώς. Τον ατμοσφαιρικό αέρα. Δεν τον βλέπουμε κι όμως δεν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτόν.

9.-Μπα, δεσποινίς; Ωραία δεσποινίς, προχωρήστε στον διάδρομο, στην άλλη στάση κατεβαίνετε!

10.-Καθόλου υπερβολές. Ε λοιπόν εγώ εσένα θα σε παντρευτώ για να του μπω στο μάτι.

-Ε όχι για να μπεις στο μάτι αυτού, να στραβωθώ εγώ.
 
1. Κάτι κουρασμένα παλικάρια

2. Το κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας

5. Το ταξίδι

7. Η Ρένα είναι οφ σάιντ

9. Κάτι να καίει

10. Μικροί και μεγάλοι εν δράσει
 
Πω πω τελικά αν δεν σημειώνω δεν έχω καθόλου καλό μνημονικό!! το 4 κ το 8 στάνταρ τα έχω δει αλλά δεν μου έρχονται με τπτ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
6. Τι 30, τι 40, τι 50 (διάλογος Λάμπρου Κωνσταντάρα και Νέλλης Γκίνη)
 
mariadegrecia είπε:
Πω πω τελικά αν δεν σημειώνω δεν έχω καθόλου καλό μνημονικό!! το 4 κ το 8 στάνταρ τα έχω δει αλλά δεν μου έρχονται με τπτ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ω ναι! Τα έχεις δει :) . Είναι στάνταρ δύο ταινίες που εσύ θα τις έχεις στις αγαπημένες σου ;)

Rapide για τη χαρά της κουβέντας, ξέρεις ποιος είναι ο εν λόγω "ζουλιάρης" φαλακρός από την 2;
 
Ο Παττακός ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
retrofan είπε:
Ω ναι! Τα έχεις δει :) . Είναι στάνταρ δύο ταινίες που εσύ θα τις έχεις στις αγαπημένες σου ;)
αχ ας απαντήσει κάποιος γιατί πραγματικά θα σκάσω!!!

αν είναι θα βάλω και εγώ ένα ατάκα κουιζ όταν τελείωσει αυτό , έχω μερικές σημειωμένες
 
mariadegrecia είπε:
αχ ας απαντήσει κάποιος γιατί πραγματικά θα σκάσω!!!αν είναι θα βάλω και εγώ ένα ατάκα κουιζ όταν τελείωσει αυτό , έχω μερικές σημειωμένες
Μαρού, θα σου βάλω εγώ μια ατάκα να μου την πεις που την ξέρεις:

"Αχ εσείς οι ενζενύ, όλο αθωότητα είστε". :D
 
Άντε και οι απαντήσεις :)

1.Αξεπέραστος Λάμπρος Κωνσταντάρας προς Νόρα Βαλσάμη στο Κάτι κουρασμένα παλικάρια (μπράβο rapide!)

2. Εν μέσω χούντας ο Σταύρος Παράβας βρίσκει την ευκαιρία να σαρκάσει τον Παττακό στο Κοροϊδάκι της πριγκιπέσσας (μπράβο rapide!)

3. Ο αλκοολικός Κούρκουλος εκφράζει στον αδελφό του την απορία του για την τοποθέτησή του στην επιτροπή ελέγχου του αεροπορικού ατυχήματος στο Κοινωνία ώρα μηδέν

4. Ο Κώστας Βουτσάς λέει στη Χλόη Λιάσκου την άποψή του για τις κόνξες του αρραβωνιαστικού Γιαννάκη στην Χαρτοπαίκτρα

5. Η Αλίκη Βουγιουκλάκη περιγράφει τα όνειρά της στο Ταξίδι (μπράβο rapide!)

6. Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας προσπαθεί να ξεφορτωθεί προς Λονδίνο μεριά την ερωμένη του και τραγουδίστρια Δόμνα στο τι 30, τι 40, τι 50 (μπράβο dimitrissss)

7. O Βασίλης Τσιβιλίκας απευθύνεται στους δημοσιογράφους αρκετές φορές μ' αυτή την ατάκα στο Η Ρένα είναι οφ σάιντ (μπράβο rapide!)

8. Ο Λάμπρος Κωνσταντάρας αντιλαμβάνεται (με κάποια καθυστέρηση :D ) την αξία της σταθερής παρουσίας της Καίτης Πάνου στη ζωή του στο Ένας Δον Ζουάν για κλάματα

9. Ο Κώστας Βουτσάς αποκαλεί στην πλαζ της Θεσσαλονίκης τη Ρένα Βλαχοπούλου "κυρία" και όταν αυτή τον διορθώνει ακολουθεί η ειρωνική ατάκα στο Κάτι να καίει (μπράβο rapide!)

10. Η Μαίρη Αρώνη επιτέλους επαναστατεί εναντίον του ελέγχου του γιου της στο Μικροί και Μεγάλοι εν δράσει. Ο Αυλωνίτης όμως δεν είναι και τόσο ευχαριστημένος :D (μπράβο rapide!)

Νικητής του κουίζ ο rapide:award: :award: :award: :award:
 
Πίσω
Μπλουζα