Κουίζ με σκίτσα

alexis

Retro Member
Joined
23 Ιουν 2024
Μηνύματα
105
Αντιδράσεις
88
Έχετε προσπαθήσει ποτέ να αποτυπώσετε γνωστές προσωπικότητες του πάλαι ποτέ θέατρου και κινηματογράφου σε χαρτί; Μετά σας έχει ζητηθεί να τους αναγνωρίσετε; Μία φίλη μου, λάτρης των παλιών ηθοποιών, ασχολείται επαγγελματικά με τη σκιτσογράφηση "ιστορικών" προσωπικοτήτων του καλλιτεχνικού χώρου ζωγραφίζοντας μόνο με σκίαση χωρίς χρωματισμό. Με τη άδεια της, παραθέτω τα σκίτσα που έφτιαξε γιατί πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ένα πολύ ενδιαφέρον κουίζ. Εγώ αναγνώρισα μερικούς αμέσως, λόγω ιδιόμορφων χαρακτηριστικών, αλλά σε άλλους δυσκολεύτηκα αρκετά. Ποιος θα τους αναγνωρίσει; Θα παραθέσω τα σκίτσα σταδιακά (α) για να δω πόσες απαντήσεις θα υπάρξουν και άμα κάποιος απαντήσει σωστά και (β) επειδή είναι πολλά και καλύτερα να μην τα φορτώσω όλα απευθείας.
Λοιπόν ξεκινάμε

1719526582302.png
 
Δυσκολεύομαι να μαντέψω τους εικονιζόμενους..
 
Θα περιμένουμε να δούμε άμα υπάρξει κάποια απάντηση. Αλλοιώς θα το φανερώσω και θα δώσω άλλες εικόνες
 
Αν περιλαμβάνονται και οι ξένοι ηθοποιοί θα πω στην τύχη Χάμφρευ Μπόγκαρτ για β φωτο
Όχι είναι μόνο Έλληνες. Σε κάποιες υπάρχουν και σκηνοθέτες-θεατρικοί συγγραφείς. Έχετε κάποια άλλη πρόταση;
 
Πάντως μπορείτε να δώσετε και μία τυχαία απάντηση που θεωρείτε πιθανή
Ως στοιχείο μπορώ να αναφέρω ότι η πλειοψηφία των ηθοποιών στα σκίτσα σπανίως υπήρξαν πρωταγνωιστές στον κινηματογράφος. Συνήθως είχαν δεύτερους ρόλους
 
Η πρωτη εικονιζόμενη ... φερνει ... στην Ταυγέτη ...
 
Ως στοιχείο μπορώ να αναφέρω ότι οι ηθοποιοί των εικόνων σπανίως υπήρξαν πρωταγνωιστές στον κινηματογράφος. Συνήθως είχαν δεύτερους ρόλους

Η πρωτη εικονιζόμενη ... φερνει ... στην Ταυγέτη ...
Δεν είναι η Ταϋγέτη. Λίγη βοήθεια. Ήταν μεγαλύτερη ηλικιακά της Ταϋγέτης και ως προς τη χρήση του ονόματός της είχε κάτι κοινό με την Ταϋγέτη
 
Δεν είναι η Ταϋγέτη. Λίγη βοήθεια. Ήταν μεγαλύτερη ηλικιακά της Ταϋγέτης και ως προς τη χρήση του ονόματός της είχε κάτι κοινό με την Ταϋγέτη
εγινε γνωστή με το όνομά της, οχι με το επώνυμο;
 
Έχετε προσπαθήσει ποτέ να αποτυπώσετε γνωστές προσωπικότητες του πάλαι ποτέ θέατρου και κινηματογράφου σε χαρτί; Μετά σας έχει ζητηθεί να τους αναγνωρίσετε; Μία φίλη μου, λάτρης των παλιών ηθοποιών, ασχολείται επαγγελματικά με τη σκιτσογράφηση "ιστορικών" προσωπικοτήτων του καλλιτεχνικού χώρου ζωγραφίζοντας μόνο με σκίαση χωρίς χρωματισμό. Με τη άδεια της, παραθέτω τα σκίτσα που έφτιαξε γιατί πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ένα πολύ ενδιαφέρον κουίζ. Εγώ αναγνώρισα μερικούς αμέσως, λόγω ιδιόμορφων χαρακτηριστικών, αλλά σε άλλους δυσκολεύτηκα αρκετά. Ποιος θα τους αναγνωρίσει; Θα παραθέσω τα σκίτσα σταδιακά (α) για να δω πόσες απαντήσεις θα υπάρξουν και άμα κάποιος απαντήσει σωστά και (β) επειδή είναι πολλά και καλύτερα να μην τα φορτώσω όλα απευθείας.
Λοιπόν ξεκινάμε

Προβολή συνημμένου 280959
Κυβέλη;
 
Έχετε προσπαθήσει ποτέ να αποτυπώσετε γνωστές προσωπικότητες του πάλαι ποτέ θέατρου και κινηματογράφου σε χαρτί; Μετά σας έχει ζητηθεί να τους αναγνωρίσετε; Μία φίλη μου, λάτρης των παλιών ηθοποιών, ασχολείται επαγγελματικά με τη σκιτσογράφηση "ιστορικών" προσωπικοτήτων του καλλιτεχνικού χώρου ζωγραφίζοντας μόνο με σκίαση χωρίς χρωματισμό. Με τη άδεια της, παραθέτω τα σκίτσα που έφτιαξε γιατί πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ένα πολύ ενδιαφέρον κουίζ. Εγώ αναγνώρισα μερικούς αμέσως, λόγω ιδιόμορφων χαρακτηριστικών, αλλά σε άλλους δυσκολεύτηκα αρκετά. Ποιος θα τους αναγνωρίσει; Θα παραθέσω τα σκίτσα σταδιακά (α) για να δω πόσες απαντήσεις θα υπάρξουν και άμα κάποιος απαντήσει σωστά και (β) επειδή είναι πολλά και καλύτερα να μην τα φορτώσω όλα απευθείας.
Λοιπόν ξεκινάμε

Προβολή συνημμένου 280959
Μαλαίνα Ανουσάκη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ερρίκος Μπριόλας
Δεν είναι αυτός. Είναι πιο μεγάλος, γεννημένος μεταξύ 1910 και 1920. Θα πω ότι κανένα σκίτσο δεν απεικονίζει κάποιο πρόσωπο γεννημένο μετά τμετά το 1930
 
Πίσω
Μπλουζα