Κουίζ με σκίτσα

Έχετε προσπαθήσει ποτέ να αποτυπώσετε γνωστές προσωπικότητες του πάλαι ποτέ θέατρου και κινηματογράφου σε χαρτί; Μετά σας έχει ζητηθεί να τους αναγνωρίσετε; Μία φίλη μου, λάτρης των παλιών ηθοποιών, ασχολείται επαγγελματικά με τη σκιτσογράφηση "ιστορικών" προσωπικοτήτων του καλλιτεχνικού χώρου ζωγραφίζοντας μόνο με σκίαση χωρίς χρωματισμό. Με τη άδεια της, παραθέτω τα σκίτσα που έφτιαξε γιατί πιστεύω ότι μπορεί να γίνει ένα πολύ ενδιαφέρον κουίζ. Εγώ αναγνώρισα μερικούς αμέσως, λόγω ιδιόμορφων χαρακτηριστικών, αλλά σε άλλους δυσκολεύτηκα αρκετά. Ποιος θα τους αναγνωρίσει; Θα παραθέσω τα σκίτσα σταδιακά (α) για να δω πόσες απαντήσεις θα υπάρξουν και άμα κάποιος απαντήσει σωστά και (β) επειδή είναι πολλά και καλύτερα να μην τα φορτώσω όλα απευθείας.
Λοιπόν ξεκινάμε

Προβολή συνημμένου 280959
λελα πατρικιου
 
Μόλις θα έγραφα σχόλιο σχετικά με αυτό.

Θα συγκεντρώσω εδώ στοιχεία:
Μέχρι τώρα αναφέρθηκαν οι: Ταϋγέτη, Τζόλυ Γαρμπή, Σαπφώ Νοταρά, Μαλαίνα Ανουσάκη και Κυβέλη
Στοιχεία: Η ηθοποιός ήταν γνωστή στους θεατρικούς κύκλους με το μικρό της όνομα, γεννήθηκε μεταξύ 1900 και 1910 και έχει πρωταγωνιστήσει στο θέατρο σε πασίγνωστο έργο με τη Σαπφώ Νοταρά
 
Τόσο άσχημη ήταν;
Απλώς την έκανε σε μεγάλη ηλικία. Γενικά όλοι ηθοποιοί είναι φτιαγμένοι όπως ήταν γύρω στη δεκαετία του 50. Για αυτό και ο Πρωτοππαπάς είναι σχετικά νεαρός
όχι είστε σε σωστό δρόμο. Αν δεν σας έρχετε, μπορείτε ίσως να βρείτε ποιο ήταν το έργο που έπαιξε με τη Νοταρά;
 
Νομίζω ότι η Νοταρά δεν είχε παίξει σε αυτό το έργο (δεν παίρνω και όρκο). Εννούσω όμως θεατρικό έργο, στο θέατρο
ναι το συγκεκριμενο εργο του καζανζακη εχει μεταφερθει στην γνωστη τηλεοπτικη μεταφορα
κινηματογραφικα με ντασεν και μελινα
και θεατρικα με μανο κατρακη
 
Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Είναι η Κατερίνα Ανδρεάδη ή κυρία Κατερίνα ή Κατερίνα. Το έργο "Η Χαρτοπαίχτρα", η πρώτη διδάξασα της Αλέκας
 
Τα σκίτσα δεν είναι αρκετά βοηθητικά, αλλά θα πορευτούμε με ότι είναι διαθέσιμο
 
Τα θερμά μου συγχαρητήρια. Είναι η Κατερίνα Ανδρεάδη ή κυρία Κατερίνα ή Κατερίνα. Το έργο "Η Χαρτοπαίχτρα", η πρώτη διδάξασα της Αλέκας

αν ευαρεστηθητε
φορτωστε αλλο ενα πριν την πεσω
Η φίλη μου εμπνεύστηκε το πορτραίτο της Κατερίνας από αυτή τη φωτογραφία στο Facebook
1719696378623.png Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ζωγραφίζουν μαλλί τέτοιου τύπου πόσο μάλλον κοτσίδες
 
Πίσω
Μπλουζα