Κουίζ: ταινίες μέσα σε ταινίες

Στην ταινία "Η Νεράϊδα και το Παλικάρι" ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ πάνω σε διάλογο λέει στον Αλέκο Τζανετάκο την ατάκα:


- "σιγά το λεβεντόπαιδο".



Η "Νεράϊδα και το Παλικάρι" γυρίστηκε το 1969. Την ίδια ακριβώς χρονιά και μάλιστα πριν από αυτήν την ταινία, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "το Λεβεντόπαιδο" με τον ίδιο σκηνοθέτη (Ντίνο Δημόπουλο), την ίδια εταιρεία παραγωγής (Finos Films)
και μάλιστα αυτές οι δυο ταινίες βγήκαν σχεδόν μαζί στους κινηματογράφους.


Δεν ξέρω αν η λέξη "λεβεντόπαιδο" χρησιμοποιήθηκε τυχαία ή οχι στην ατάκα, προσωπικά πάντως μου δίνει την αίσθηση ότι ήταν ένα πάρα πολύ έξυπνο τρικάκι να "ακουστεί" (ή να διαφημιστεί αν θελέτε) με πλάγιο τρόπο, ο τίτλος μιας ταινίας μέσα σε μια άλλη ταινία, χωρίς να έχει μπει αφίσα της σε κάποια σκηνή.
;)

 

 





Κάτι ανάλογο εχω προσέξει και στην ταινία "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" όπου σε μια ατάκα λέει η Βουγιουκλάκη:


-
"ο εξυπνάκιας αυτός εδώ είναι άντρας μου"... δείχνοντας τον Παπαμιχαήλ.


Πριν απο αυτήν την ταινία, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "ο Εξυπνάκιας" με την Μαριάννα Κουράκου.



Μπορεί βεβαια να μην έχει καμία σχεση, εγω πάντως σαν θεατής στο άκουσμα της λέξης "εξυπνάκιας"
αμεσως το μυαλό μου πηγε στην εν λόγω ταινία, έχοντας βεβαια και τον Παπαμιχαήλ πρωταγωνιστή τον οποίο αυτόν εννούσε η Βουγιουκλάκη στην ατάκα.
 
hannele είπε:
Στην ταινία "Η Νεράϊδα και το Παλικάρι" ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ πάνω σε διάλογο λέει στον Αλέκο Τζανετάκο την ατάκα:
- "σιγά το λεβεντόπαιδο".



Η "Νεράϊδα και το Παλικάρι" γυρίστηκε το 1969. Την ίδια ακριβώς χρονιά και μάλιστα πριν από αυτήν την ταινία, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "το Λεβεντόπαιδο" με τον ίδιο σκηνοθέτη (Ντίνο Δημόπουλο), την ίδια εταιρεία παραγωγής (Finos Films)
και μάλιστα αυτές οι δυο ταινίες βγήκαν σχεδόν μαζί στους κινηματογράφους.


Δεν ξέρω αν η λέξη "λεβεντόπαιδο" χρησιμοποιήθηκε τυχαία ή οχι στην ατάκα, προσωπικά πάντως μου δίνει την αίσθηση ότι ήταν ένα πάρα πολύ έξυπνο τρικάκι να "ακουστεί" (ή να διαφημιστεί αν θελέτε) με πλάγιο τρόπο, ο τίτλος μιας ταινίας μέσα σε μια άλλη ταινία, χωρίς να έχει μπει αφίσα της σε κάποια σκηνή.
;)

 

 





Κάτι ανάλογο εχω προσέξει και στην ταινία "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" όπου σε μια ατάκα λέει η Βουγιουκλάκη:


-
"ο εξυπνάκιας αυτός εδώ είναι άντρας μου"... δείχνοντας τον Παπαμιχαήλ.


Πριν απο αυτήν την ταινία, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "ο Εξυπνάκιας" με την Μαριάννα Κουράκου.



Μπορεί βεβαια να μην έχει καμία σχεση, εγω πάντως σαν θεατής στο άκουσμα της λέξης "εξυπνάκιας"
αμεσως το μυαλό μου πηγε στην εν λόγω ταινία, έχοντας βεβαια και τον Παπαμιχαήλ πρωταγωνιστή τον οποίο αυτόν εννούσε η Βουγιουκλάκη στην ατάκα.
ενδιαφερουσες οι πληροφοριες σου hannele :thanx2:
 
Ευχαριστώ katerinak.

Ξέχασα να πω, οτι στην περίπτωση "Η Νεράϊδα και το Παλικάρι" - "Λεβεντόπαιδο" εκτός από τον ίδιο σκηνοθέτη και την ίδια εταιρεία παραγωγής, αυτές οι δυο ταινίες είχαν και τον ιδιο σεναριογράφο (Λάκης Μιχαηλίδης).

Επίσης οταν είπα ότι βγήκαν μαζί στους κινηματογράφους, το "Λεβεντόπαιδο" εκανε πρεμιερα 10 Νοεμβρίου 1969 και η "Νεράϊδα" 22 Δεκεμβρίου 1969. Και φυσικά παιχτηκαν και οι δυο τη σεζον 1969-1970, δηλαδη απο τις 22 Δεκεμβρίου που έκανε πρεμιέρα και η "Νεράϊδα", παιζοντουσαν και οι δυο ταινίες στους κινηματογραφους την ίδια χρονική περίοδο ταυτόχρονα. Δηλαδη άνετα όποιος έβλεπε την "Νεραϊδα" ακούγοντας την ατάκα "σιγά το λεβεντόπαιδο" έβαζε στο μυαλό του και την άλλη ταινία. ;)

...τρομερά πανέξυπνο!!
 
ο πιο εξυπνος τροπος διαφημισης ειναι αυτος :)

δε θυμαμαι να εχει τυχει να ξαναδουμε παρομοια περιπτωση διαφημισης ταινιων μεσα σε ταινιες που παιχτηκαν στον κινηματογραφο την ιδια χρονικη περιοδο
 
Η δεύτερη περίπτωση που εχώ παρατηρήσει είναι αυτό με τον "Εξυπνάκια" και το "Αχ! αυτή η γυναικα μου" που προανέφερα.

Απλα έδω εχουμε να κανουμε με άλλη χρονιά (Εξυπνάκιας 1966) (Αχ! αυτη η γυναικα μου 1967) και με άλλη εταιρεία παραγωγής (Eξυπνάκιας, Καραγιάννης-Καρατζόπουλος) (Αχ! αυτη η γυναικα μου, Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης).

Στην περιπτωση όμως της "Νεράϊδας" με το "Λεβεντόπαιδο" ειναι σαν να λες τι κάνει νιαου-νιάου στα κεραμίδια; ;)

πραγματικά υποκλινομαι! τρομερά πανέξυπνο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
hannele είπε:
Στην περιπτωση όμως της "Νεράϊδας" με το "Λεβεντόπαιδο" ειναι σαν να λες τι κάνει νιαου-νιάου στα κεραμίδια; ;)
ειναι ολοφανερη η διαφημιση :)

το περιεργο ειναι οτι η ατακα αυτη μου φαινοταν καπως περιεργη οταν την ακουγα στην ταινια "η νεράιδα και το παλικαρι",σαν να μη μου κολλουσε .. τωρα εμαθα και που οφειλεται αυτο ;)
 
Μα και εγω δεν το είχα συνδιάσει εξ αρχής. Ακούγοντας βέβαια τον Παπαμιχαήλ να λεει "σιγά το λεβεντόπαιδο" αμέσως το μυαλό μου πηγε στην ομώνυμη ταινία του αλλά με το σκεπτικό οτι "μα έχει γυρίσει μια ταινία με αυτόν τον τίτλο" ....μετα βεβαια βλεποντας στο retro και τις χρονικές περιοδους των ταινίων... φως φανάρι!!!"
 
Μα και εγώ δεν το είχα συνδιάσει εξ αρχής. Ακούγοντας βέβαια τον Παπαμιχαήλ να λεει "σιγά το λεβεντόπαιδο" αμέσως το μυαλό μου πηγε στην ομώνυμη ταινία του, αλλά με το σκεπτικό οτι "έχει γυρίσει μια ταινία με αυτόν τον τίτλο".


Μετά βέβαια βλέποντας τις χρονικές περιόδους των ταινιών... φως φανάρι...
 
στην ταινια "Κοσμος και κοσμακης" στη σκηνη που η Μαρικα Κρεββατα εξηγει στο Νικο Σταυριδη οτι δεν ειναι ματσουκια αυτα που κραταει αλλά "στικ",δηλαδη μπαστουνια του γκολφ,τον ρωταει:"ξερεις απο γκολφ"; ο ΝΣ της απαντα:" ε πώς δεν ξερω; δεν την εκανε ταινια ο Λασκος";

ΜΚ: "ποια";

ΝΣ: "Τη Γκολφω"

ΜΚ: "ποια Γκολφω καλε; γκολφ ειναι ενα παιχνιδι της αριστοκρατιας"


Σκηνοθετης της ταινιας "Γκολφω" αλλα και της ταινιας "Κοσμος και κοσμακης" ειναι ο Ορεστης Λασκος
 
Στην ταινία "Η Αθήνα τη νύχτα"(1961-1962) ο Σταυρίδης λέει: έχω να γράψω εκπομπή αύριο Τον Σταμάτη και τον Γρηγόρη. Ξέρετε αν υπήρχε τέτοια εκπομπή ή αν αναφέρεται την ταινία του "Ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης" που βγήκε στις αίθουσες την ίδια χρονιά(1961-1962)?
 
jasonk είπε:
Στην ταινία "Η Αθήνα τη νύχτα"(1961-1962) ο Σταυρίδης λέει: έχω να γράψω εκπομπή αύριο Τον Σταμάτη και τον Γρηγόρη. Ξέρετε αν υπήρχε τέτοια εκπομπή ή αν αναφέρεται την ταινία του "Ο Σταμάτης και ο Γρηγόρης" που βγήκε στις αίθουσες την ίδια χρονιά(1961-1962)?
jasonk δε γνωριζω αν υπηρχε τετοια εκπομπη,ισως να αναφερεται στην ταινια οπως λες κι εσυ

ομως δεν ηταν αυτος ο σεναριογραφος αλλά οι : Δημητρης Βασιλειαδης και Κωστας Νικολαΐδης
 
katerinak έχεις δίκιο αλλά δεν το έλεγε με αυτή την έννοια, ως "έχω γύρισμα" το έλεγε αν κατάλαβα καλά.....
 
Παιδια, να εξηγηθω: Δεν ειμαι εκατο τοις εκατο σιγουρη, αλλα νομιζω πως καπου εχω ακουσει πως υπηρχε ραδιοφωνικη εκπομπη ονοματι " Ο Σταματης κι ο Γρηγορης" που την παρουσιαζε ο Σταυρος Ξενιδης.

Αν κανεις γνωριζει με απολυτη βεβαιοτητα, ας μας διαφωτισει.
 
Αν κάποιος ξέρει ας μας πει, εγώ το μετέφερε με κάθε επιφύλαξη.....
 
στην ταινια "Αρτιστα" ο Φωτης Μεταξοπουλος ρωταει καποιον ποια ταινια γυριζεται διπλα για να πανε μαζι με τη Μαριαννα Κουρακου να παρακολουθησουν γυρισματα αλλης εταιριας και η απαντηση που παιρνει στην ερωτηση:"ποιος γυριζει διπλα" ειναι:"Ο Γιαννακας,"τα μυστικα της αμαρτωλης Αθηνας""

επισης βλεπουμε και αφισες ταινιων,οταν ετοιμασω τα στιγμιοτυπα θα τα ποσταρω
 
katerinak είπε:
στην ταινια "Αρτιστα" ο Φωτης Μεταξοπουλος ρωταει καποιον ποια ταινια γυριζεται διπλα για να πανε μαζι με τη Μαριαννα Κουρακου να παρακολουθησουν γυρισματα αλλης εταιριας και η απαντηση που παιρνει στην ερωτηση:"ποιος γυριζει διπλα" ειναι:"Ο Γιαννακας,"τα μυστικα της αμαρτωλης Αθηνας""
επισης βλεπουμε και αφισες ταινιων,οταν ετοιμασω τα στιγμιοτυπα θα τα ποσταρω
ετοιμα,βλεπουμε τις αφισες των ταινιων:

"το γελιο βγηκε απ τον παραδεισο"

"Μπουμπουλινα"

"Η Κυπρος στις φλογες"

"ο δρομος με τα κοκκινα φωτα" (ιδια αφισα μ αυτη που ειδαμε εδω) + ξενογλωσσαη αφισα της ταινιας με τιτλο "The red lights street"

"Μυρτια"

"Η μεγαλη θυσια"

κι αλλες 2-3 που δε μπορω να καταλαβω ποιες ειναι :help:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
μηπως ειναι σκηνες της ταινιας "Η Κυπρος στις φλογες";

attachment.php
;;

attachment.php
attachment.php
attachment.php
πανω απ την ταινια "Η μεγαλη θυσια" ποια ταινια να ειναι που ο τιτλος της αρχιζει απο "Α";

attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "η αγαπη μας" φαινεται μια αφισα απ την ταινια "το κοριτσι του λουνα παρκ":
attachment.php


ταιριαζει και με την αφισα που ειχε βαλει ο tonytony
Επισης οπως βλεπουμε τη φωτογραφια, στα αριστερα, υπαρχει πανω και μια μικρή αφίσα με τον Δημήτρη.

Αυτη ειναι απο την ταινία "Δημήτρη μου, Δημήτρη μου" και εχουν αφαιρεσει τον τιτλο της ταινίας που ειναι απο κάτω.

Και για του λόγου του αληθές: Δημήτρη μου Δημήτρη μου.jpg

:D :D :D
 
Παρότι είχαν περασει 12 χρόνια, η αφίσα απο την ταινία "Η αγαπη μας" (1968) χρησιμοποιήθηκε στο "Πονηρο θηλυκό κατεργάρα γυναίκα" (1980) ως αφίσα για το έργο "Κάρμεν" όπου σύμφωνα με το σενάριο της ταινίας θα επαιζε η Ελενα Ντάβαρη (Αλίκη Βουγιουκλακη).

Πονηρό θηλυκό.jpg
 
hannele είπε:
Παρότι είχαν περασει 12 χρόνια, η αφίσα απο την ταινία "Η αγαπη μας" (1968) χρησιμοποιήθηκε στο "Πονηρο θηλυκό κατεργάρα γυναίκα" (1980) ως αφίσα για το έργο "Κάρμεν" όπου σύμφωνα με το σενάριο της ταινίας θα επαιζε η Ελενα Ντάβαρη (Αλίκη Βουγιουκλακη).
Μαλλον θα εβαλαν την αφισα του 1968 λογω του λουλουδιου στα μαλλια της Αλικης που παραπεμπει σε Σπανιολα.... :)
 
Πίσω
Μπλουζα