Κουίζ: ταινίες μέσα σε ταινίες

απ τα παρακατω στιγμιοτυπα που εντοπισα στη σειρα "Ο Πετρος και τα κοριτσια του" επιβεβαιωνεται αυτο που γραφω εδω

attachment.php
attachment.php


η αφισα ειναι οντως αυτη της ταινιας "Ανταρτες των πολεων"

petr.JPG

petrs.JPG
 
διαφορες αφισες ελληνικων ταινιων που εντοπισα σε στιγμιοτυπα της σειρας "Ο Πετρος και τα κοριτσια του",ολο και καπου θα φανουν χρησιμες ειδικα στο παρον θρεντ

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε κάποια ταινία του ο Βέγγος (νομίζω αυτήν που κάνει τον ποιητή Αυγερινό), στο τελευταίο πλάνο, που ετοιμάζεται για γαμήλια νύχτα, λέει "Τώρα ξέρω τι περιμένετε, να δείτε τίποτα σκηνές σαν εκείνες στη "Σιωπή", ε; Να σας λείπουν αυτά, από δω και πέρα το έργο γίνεται ακατάλληλον !(κλείνει την κουρτίνα και την ξανανοίγει σχεδόν αμέσως) ΟΥΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ !"
 
ΦΖΠ1 είπε:
Σε κάποια ταινία του ο Βέγγος (νομίζω αυτήν που κάνει τον ποιητή Αυγερινό), στο τελευταίο πλάνο, που ετοιμάζεται για γαμήλια νύχτα, λέει "Τώρα ξέρω τι περιμένετε, να δείτε τίποτα σκηνές σαν εκείνες στη "Σιωπή", ε; Να σας λείπουν αυτά, από δω και πέρα το έργο γίνεται ακατάλληλον !(κλείνει την κουρτίνα και την ξανανοίγει σχεδόν αμέσως) ΟΥΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ !"
ΦΖΠ1,οταν εφτιαξα το θρεντ εγραψα οτι θα αναφερουμε μονο ελληνικες ταινιες αφου το κουιζ βρισκεται στην κατηγορια "Ελληνικες ταινιες" :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κοντινοτερο πλανο της αφισας "μια τρελη τρελη σαρανταρα" στην ταινια "Μαριχουανα στοπ"

attachment.php


Η παρακατω αφισα ειναι απο ελληνικη ταινια;σαν να βλεπω το Λαμπρο Κωνστανταρα..

attachment.php


mar1.JPG

mar.JPG
 
Ερωτηση: η αφισα που βλεπουμε στην ταινια "Καταιγιδα" ειναι απο ελληνικη ταινια;

attachment.php
attachment.php


kataigid.JPG

kat1.JPG
 
Aπο ελληνικη ταινια πρεπει να ειναι. Σαν να διακρινω Φουντα και Χρονοπουλου...
 
bambinella 100 είπε:
Aπο ελληνικη ταινια πρεπει να ειναι. Σαν να διακρινω Φουντα και Χρονοπουλου...
ευχαριστω ΒΒ :)

κι εγω αυτους τους δυο ξεχωρισα,δεν ειναι και πολλες οι ταινιες που επαιξαν μαζι :

"Πολυ αργα για δακρυα" (η αγαπημενη σου)

"Τα κοκκινα φαναρια"

"Κραυγη"

δε θυμαμαι αλλη

Μπορει να ειναι αφισα της ταινιας "Κραυγη"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Καταιγιδα ειναι του 1965, αρα Το πολυ αργα για δακρυα που ειναι του 1968 το αποκλειουμε.

Αναμεσα στην Κραυγη και τα Κοκκινα φαναρια, θεωρω πιθανοτερη την Κραυγη.
 
bambinella 100 είπε:
H Καταιγιδα ειναι του 1965, αρα Το πολυ αργα για δακρυα που ειναι του 1968 το αποκλειουμε.Αναμεσα στην Κραυγη και τα Κοκκινα φαναρια, θεωρω πιθανοτερη την Κραυγη.
κι εγω ΒΒ θεωρω οτι ειναι η "Κραυγη" για δυο λογους

1.αν ηταν "Τα κοκκινα φαναρια" δε θα επρεπε να βαλουν στη φωτο και τις αλλες πρωταγωνιστριες;

2.προσεχοντας καλυτερα την αφισα φαινονται τα γραμματα "ΡΑΥ"

3.JPG
 
Μπραβο, katerinak! Τωρα πια δεν εχω αμφιβολια πως ειναι η Κραυγη.
 
αφισες ελληνικων ταινιων στην ταινια "Τα μυστικα της αμαρτωλης Αθηνας", :help:

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


ευτυχως μερικες φαινονται καθαρα:

"Η αρτιστα" (διπλα της νομιζω οτι ειναι η αφισα της ταινιας "Θα σε κανω βασιλισσα" αλλά δεν ειμαι σιγουρη :wait2: )

"διαβολου καλτσα"

"οι κολασμενοι"

"Η εξοδος του Μεσολογγιου"

με τις υπολοιπες δε μπορω να βγαλω ακρη

Ερωτηση: υπαρχει ταινια με τιτλο "ενωμενοι ως τα ουρανια";

mis7.JPG
 
στην ταινια "υπεροχες νυφες κορόιδα γαμπροι" φαινονται δυο αφισες η μια ειναι σιγουρα απο ελληνικη ταινια για την αλλη δεν ειμαι σιγουρη,εχετε καμμια ιδεα;

ipe5.JPG "Ηλιογεννητη" της Αργω Φιλμ

ipe1.JPG ;

ipe3.JPG
 
Το 1966 ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ κάνει την ταινία "ο Εξυπνάκιας" μαζί με την Μαριάννα Κουράκου. Αμέσως μετά, το 1967, κάνει την ταινία "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη.


Μέσα σε αυτήν την ταινία υπάρχει μια ατάκα που λέει η Βουγιουκλάκη: - "ο Εξυπνάκιας αυτός εδώ είναι άντρας μου"... δείχνοντας τον Παπαμιχαήλ.


Δεν ξέρω αν η λέξη "εξυπνάκιας" χρησιμοποιήθηκε τυχαία ή όχι, πάντως εγώ σαν θεατής (γνωρίζοντας και τις χρονολογίες που γυρίστηκαν οι ταινίες) το εξέλαβα σαν διαφημιστικό τρικ για την ταινία του Παπαμιχαήλ. Αμεσως το μυαλό μου πηγε εκεί. Άλλωστε αυτές οι δυο ταινίες βγήκαν σχεδόν μαζί στους κινηματογράφους.





Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και στην ταινία "Η Νεράϊδα και το Παλικάρι" όπου ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ πάνω σε διάλογο λέει στον Αλέκο Τζανετάκο την ατάκα:- "Σιγά το Λεβεντόπαιδο".


Η "Νεράϊδα και το Παλικάρι" γυρίστηκε το 1969 και την ίδια χρονιά πριν από αυτήν την ταινία ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "Το Λεβεντόπαιδο" με την Νόρα Βαλσάμη, με τον ίδιο σκηνοθέτη (Ντίνο Δημόπουλο) και την ίδια εταιρεία παραγωγής (Finos Films).


Για την πρώτη περίπτωση, τον "Εξυπνάκια", ίσως όπως προανέφερα να ήταν τυχαίο και να μην έχει καμία σχέση.


Ομως για το "Λεβεντόπαιδο" έχω την αίσθηση ότι η αναφορά της λέξης δεν έγινε τυχαία, αλλά ότι ήταν ένας πάρα πολύ έξυπνος τρόπος να "ακουστεί" με πλάγιο τρόπο ο τίτλος μιας ταινίας μέσα σε μια άλλη ταινία, χωρίς να έχει μπει αφίσα.


 
Το 1966 ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ κάνει την ταινία "ο Εξυπνάκιας" μαζί με την Μαριάννα Κουράκου. Αμέσως μετά, το 1967, κάνει την ταινία "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη. Μέσα σε αυτήν την ταινία υπάρχει μια ατάκα που λέει η Βουγιουκλάκη:


-
"ο Εξυπνάκιας αυτός εδώ είναι άντρας μου"... δείχνοντας τον Παπαμιχαήλ.


Δεν ξέρω αν η λέξη "εξυπνάκιας" χρησιμοποιήθηκε τυχαία ή όχι, πάντως εγώ σαν θεατής (γνωρίζοντας και τις χρονολογίες που γυρίστηκαν οι ταινίες) το εξέλαβα σαν διαφημιστικό τρικάκι για την ταινία. Αμεσως το μυαλό μου πηγε στην ταινία, θυμήθηκα τον τίτλο.





Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και στην ταινία "Η Νεράϊδα και το Παλικάρι" όπου ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ πάνω σε διάλογο λέει στον Αλέκο Τζανετάκο την ατάκα:


- "Σιγά το Λεβεντόπαιδο".


Η "Νεράϊδα και το Παλικάρι" γυρίστηκε το 1969 και την ίδια χρονιά πριν από αυτήν την ταινία ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "Το Λεβεντόπαιδο" με την Νόρα Βαλσάμη, με τον ίδιο σκηνοθέτη (Ντίνο Δημόπουλο) και την ίδια εταιρεία παραγωγής (Finos Films).


Για την πρώτη περίπτωση, τον "Εξυπνάκια", όπως προανέφερα το πιθανότερο να ήταν τυχαίο και να μην έχει καμία σχέση.


Ομως για το "Λεβεντόπαιδο" έχω την αίσθηση ότι η αναφορά της λέξης δεν έγινε τυχαία, αλλα ήταν ένας πάρα πολύ έξυπνος τρόπος να "ακουστεί" (ή να "διαφημιστεί αν θελέτε) με πλάγιο τρόπο ο τίτλος μιας ταινίας μέσα σε μια άλλη ταινία, χωρίς να έχει μπει αφίσα.

;)
 
Το 1966 ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ κάνει την ταινία "ο Εξυπνάκιας" μαζί με την Μαριάννα Κουράκου. Αμέσως μετά, το 1967, κάνει την ταινία "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη. Μέσα σε αυτήν την ταινία υπάρχει μια ατάκα που λέει η Βουγιουκλάκη:


-
"ο Εξυπνάκιας αυτός εδώ είναι άντρας μου"... δείχνοντας τον Παπαμιχαήλ.


Δεν ξέρω αν η λέξη "εξυπνάκιας" χρησιμοποιήθηκε τυχαία ή όχι, πάντως εγώ σαν θεατής (γνωρίζοντας και τις χρονολογίες που γυρίστηκαν οι ταινίες) το εξέλαβα σαν διαφημιστικό τρικάκι για την ταινία. Αμεσως το μυαλό μου πηγε στην ταινία, θυμήθηκα τον τίτλο.





Κάτι παρόμοιο είχε συμβεί και στην ταινία "Η Νεράϊδα και το Παλικάρι" όπου ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ πάνω σε διάλογο λέει στον Αλέκο Τζανετάκο την ατάκα:


- "Σιγά το Λεβεντόπαιδο".


Η "Νεράϊδα και το Παλικάρι" γυρίστηκε το 1969 και την ίδια χρονιά πριν από αυτήν την ταινία ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "Το Λεβεντόπαιδο" με την Νόρα Βαλσάμη, με τον ίδιο σκηνοθέτη (Ντίνο Δημόπουλο) και την ίδια εταιρεία παραγωγής (Finos Films).


Για την πρώτη περίπτωση, τον "Εξυπνάκια", όπως προανέφερα το πιθανότερο να ήταν τυχαίο και να μην έχει καμία σχέση.


Ομως για το "Λεβεντόπαιδο" έχω την αίσθηση ότι η αναφορά της λέξης δεν έγινε τυχαία, αλλα ήταν ένας πάρα πολύ έξυπνος τρόπος να "ακουστεί" (ή να "διαφημιστεί αν θελέτε) με πλάγιο τρόπο ο τίτλος μιας ταινίας μέσα σε μια άλλη ταινία, χωρίς να έχει μπει αφίσα.

;)
 
Στην ταινία "Η Νεράϊδα και το Παλικάρι" ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ πάνω σε διάλογο λέει στον Αλέκο Τζανετάκο την ατάκα:


- "σιγά ρε το λεβεντόπαιδο".



Η "Νεράϊδα και το Παλικάρι" γυρίστηκε το 1969. Την ίδια ακριβώς χρονιά και μάλιστα πριν από αυτήν την ταινία, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "το Λεβεντόπαιδο" με τον ίδιο σκηνοθέτη (Ντίνο Δημόπουλο), την ίδια εταιρεία παραγωγής (Finos Films)
και μάλιστα αυτές οι δυο ταινίες βγήκαν σχεδόν μαζί στους κινηματογράφους.


Δεν ξέρω αν η λέξη "λεβεντόπαιδο" χρησιμοποιήθηκε τυχαία ή οχι στην ατάκα, προσωπικά πάντως έχω την αίσθηση ότι δεν έγινε τυχαία. Νομίζω ότι ήταν ένα πάρα πολύ έξυπνο τρικάκι να "ακουστεί" (ή να διαφημιστεί αν θελέτε) με πλάγιο τρόπο, ο τίτλος μιας ταινίας μέσα σε μια άλλη ταινία, χωρίς να έχει μπει αφίσα. ;)

 

 





Κάτι ανάλογο εχω προσέξει και στην ταινία "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" όπου σε μια ατάκα λέει η Βουγιουκλάκη:


-
"ο εξυπνάκιας αυτός εδώ είναι άντρας μου"... δείχνοντας τον Παπαμιχαήλ.


Πριν απο αυτήν την ταινία, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "Ο Εξυπνάκιας" με την Μαριάννα Κουράκου.



Μπορεί βεβαια αν μην έχει καμία σχεση, εγω πάντως σαν θεατής στο άκουσμα τη λέξη "εξυπνάκιας"
αμεσως το μυαλό μου πηγε στην εν λόγω ταινία, έχοντας βεβαια και τον Παπαμιχαήλ πρωταγωνιστή τον οποίο αυτόν εννούσε η Βουγιουκλάκη.









 
Στην ταινία "Η Νεράϊδα και το Παλικάρι" ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ πάνω σε διάλογο λέει στον Αλέκο Τζανετάκο την ατάκα:


- "σιγά ρε το λεβεντόπαιδο".



Η "Νεράϊδα και το Παλικάρι" γυρίστηκε το 1969. Την ίδια ακριβώς χρονιά και μάλιστα πριν από αυτήν την ταινία, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "το Λεβεντόπαιδο" με τον ίδιο σκηνοθέτη (Ντίνο Δημόπουλο), την ίδια εταιρεία παραγωγής (Finos Films)
και μάλιστα αυτές οι δυο ταινίες βγήκαν σχεδόν μαζί στους κινηματογράφους.


Δεν ξέρω αν η λέξη "λεβεντόπαιδο" χρησιμοποιήθηκε τυχαία ή οχι στην ατάκα, προσωπικά πάντως έχω την αίσθηση ότι δεν έγινε τυχαία. Νομίζω ότι ήταν ένα πάρα πολύ έξυπνο τρικάκι να "ακουστεί" (ή να διαφημιστεί αν θελέτε) με πλάγιο τρόπο, ο τίτλος μιας ταινίας μέσα σε μια άλλη ταινία, χωρίς να έχει μπει αφίσα. ;)

 

 





Κάτι ανάλογο εχω προσέξει και στην ταινία "Αχ! Αυτή η γυναίκα μου" όπου σε μια ατάκα λέει η Βουγιουκλάκη:


-
"ο εξυπνάκιας αυτός εδώ είναι άντρας μου"... δείχνοντας τον Παπαμιχαήλ.


Πριν απο αυτήν την ταινία, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ είχε γυρίσει την ταινία "Ο Εξυπνάκιας" με την Μαριάννα Κουράκου.



Μπορεί βεβαια αν μην έχει καμία σχεση, εγω πάντως σαν θεατής στο άκουσμα της λέξης "εξυπνάκιας"
αμεσως το μυαλό μου πηγε στην εν λόγω ταινία, έχοντας βεβαια και τον Παπαμιχαήλ πρωταγωνιστή τον οποίο αυτόν εννούσε η Βουγιουκλάκη στην ατάκα.









 
Πίσω
Μπλουζα