Κουίζ του πορτραίτου 2 σε 1

Έχει ήδη αναφερθεί μια περίπτωση, βλ. posts #10, #11.

Θα θέσω και ένα παρεμφερές θέμα που δεν έχει συζητηθεί :

σε ποιές ταινίες κάποιος εκ των πρωταγωνιστών συνομιλεί με τον εαυτό τoυ ή με κάποιο άλλο φανταστικό πρόσωπο ;

(ο 'διάλογος' με θρησκευτική εικόνα μπορεί να θεωρηθεί ειδική περίπτωση)

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δύο που μου έρχονται αμέσως στο μυαλό είναι η Αλίκη Βουγιουκλάκη που μιλάει στο πορτρέτο του "παππού" της στη "Νεράιδα και το παλικάρι" και ο Δημήτρης Χορν στη ταινία "Αλοίμονο στους νέους" που συνομιλεί με τον διάβολο.
 
Εγώ θυμάμαι αμέσως τους

- Κ. Χατζηχρήστο (Λαός & Κολωνάκι),

- Μ. Φωτόπουλο (Η ωραία των Αθηνών)

- Β. Λογοθετίδη (Κάλπικη λίρα)

- Ν. Σταυρίδη (ο γαμπρός μου ο δικηγόρος)

- Σ. Ληναίο (κόμισσα της φάμπρικας)

- Γ. Μιχαλόπουλο (μιας πεντάρας νιάτα)

- Θ. Βέγγο σε 2 τουλάχιστον περιπτώσεις

και αρκετά στιγμιότυπα με τον Λ. Κωνσταντάρα.

Επίσης, σε πολλά έργα μελό, ο πρωταγωνιστής συνομιλεί με τις εικόνες...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η απαντηση στο δικο μου κουιζ (που απαντηθηκε εμμεσα ) ειναι η ταινια "τρελος και πασης Ελλαδος", προσθετω και τις σχετικες φωτογραφιες με τα δυο πορτραιτα που συνομιλουν.Ειναι οι γονεις του Θαναση Κουκουρα(Θανασης Βεγγος),προκειται για τον Θοδωρο Συριωτη (πατερας) και την Ειρηνη Κουμαριανου (μητερα)

Επισης και οι δυο ηθοποιοι κατεβαινουν απ το αντιστοιχο πορτραιτο τους και σινομιλουν με τον "γιο" τους

Τελος υπαρχει και συνομιλια μεταξυ της μητερας (που κατεβηκε απ το πορτραιτο) και του γιου με τον πατερα που παραμενει πορτραιτοt16.JPG

t13.JPG

t00.JPG

t4.JPG

t14.JPG

t15.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Η απαντηση στο δικο μου κουιζ (που απαντηθηκε εμμεσα ) ειναι η ταινια "τρελος και πασης Ελλαδος", προσθετω και τις σχετικες φωτογραφιες με τα δυο πορτραιτα που συνομιλουν.Ειναι οι γονεις του Θαναση Κουκουρα(Θανασης Βεγγος),προκειται για τον Θοδωρο Συριωτη (πατερας) και την Ειρηνη Κουμαριανου (μητερα)
Επισης και οι δυο ηθοποιοι κατεβαινουν απ το αντιστοιχο πορτραιτο τους και σινομιλουν με τον "γιο" τους

Τελος υπαρχει και συνομιλια μεταξυ της μητερας (που κατεβηκε απ το πορτραιτο) και του γιου με τον πατερα που παραμενει πορτραιτοΠροβολή συνημμένου 60630
Παρακαλώ πολύ, από την ταινία αυτή όποιος θα είχε την καλωσύνη, ας μεταφέρει το περίφημο "συναξάρισμα" (αυτό που η Βίνα Ασίκη λέει τα ονόματα της παρέας της και καταλήγει στο "και η Μαίρη Λου"), στο θέμα "Tα καλύτερα κατεβατά στον ελληνικό κινηματογράφο".
 
Στην ταινια "εχθρος του λαου" ειμαι σχεδον σιγουρη οτι εμφανιζεται και παλι το πορτραιτο του κυριου Βελισσαριου Κοντογιαννη,τι λετε κι εσεις;

Η σκηνη ειναι απ το βυρσοδεψειο του Νικολαου Μανεση,θειου της γυναικας του Σταυρου Βουτσινα(Νικος Κουρκουλος)

ex.JPG
 
Μεχρι και στον Εχθρο του λαου, βρεθηκε το περιφημο πορτραιτο! :)

Μπραβο σου, katerinak, που το ανακαλυψες. Ειναι σιγουρα αυτο.
 
bambinella 100 είπε:
Μεχρι και στον Εχθρο του λαου, βρεθηκε το περιφημο πορτραιτο! :) Μπραβο σου, katerinak, που το ανακαλυψες. Ειναι σιγουρα αυτο.
ευχαριστω πολυ ΒΒ για την επιβεβαιωση :)

χαιρομαι που βρεθηκε και 6η ταινια με το πορτραιτο αυτο!!
 
Απο ολη τη Φινος Φιλμ περασε το πορτραιτο του Βελισσαριου Κοντογιαννη!

Μπορει ως ηθοποιος να μην εγινε ιδιαιτερα γνωστος, αλλα ως φωτογραφια διεπρεψε!
 
bambinella 100 είπε:
Απο ολη τη Φινος Φιλμ περασε το πορτραιτο του Βελισσαριου Κοντογιαννη! Μπορει ως ηθοποιος να μην εγινε ιδιαιτερα γνωστος, αλλα ως φωτογραφια διεπρεψε!
συμφωνω κι εγω ΒΒ ,εγινε περισσοτερο γνωστος ως "ο μπαρμπας του καδρου"
 
bambinella 100 είπε:
Κατερινα, πολυ ευχαριστως να απαντησω στην ερωτηση σου:Ο ηθοποιος αυτος ονομαζεται Βελισσαριος Κοντογιαννης και εχει εμφανιστει σε ορισμενες ελληνικες ταινιες και χωρις να παριστανει.....το καδρο!

Τον θυμαμαι στο Κλωτσοσκουφι να δινει πληροφοριες στην Αλικη για το γραφειο του Αλεξανδρακη. Επισης στην ταινια Ο Ατσιδας, εχει μεγαλυτερο ρολο.

Εκει υποδυεται τον πατερα της αγαπημενης του Ντινου. Μαζι με την κορη και τη γυναικα του πηγαινει στο σπιτι του Ντινου για να κανονιστει το ζητημα του γαμου μεταξυ Ηλιοπουλου και Μαριας Βουλγαρη.

Εδω βλεπουμε τον Βελισσαριο Κοντογιαννη στο 4.02.......

........και εδω στο 1.16.50
προσθετω τις φωτογραφιες απ τις δυο ταινιες γιατι απ οτι βλεπω σιγα σιγα "εξαφανιζονται" τα βιντεο απ το ΥΤ..

Ο Βελισσαριος Κοντογιαννης στην ταινια "το κλωτσοσκουφι"

attachment.php
attachment.php


και στην ταινια "ο ατσιδας"

attachment.php


klots.JPG

klotsosk.JPG

oatsida.JPG
 
O Bελισσαριος Κοντογιαννης εχει κι αλλο ρολακι σε ταινια.

Στο Χαρουμενο Ξεκινημα εμφανιζεται στο 20ο λεπτο περιπου, υποδυομενος τον βιομηχανο που παραγει την οδοντοκρεμα Sanogyl.
 
bambinella 100 είπε:
O Bελισσαριος Κοντογιαννης εχει κι αλλο ρολακι σε ταινια.Στο Χαρουμενο Ξεκινημα εμφανιζεται στο 20ο λεπτο περιπου, υποδυομενος τον βιομηχανο που παραγει την οδοντοκρεμα Sanogyl.
σ ευχαριστω πολυ ΒΒ :) Κι ελεγα σε ποια αλλη ταινια τον ειχα δει και δε θυμομουν..

ετοιμες και οι φωτογραφιες απ την ταινια "χαρουμενο ξεκινημα"

attachment.php
attachment.php


xaroumeno.JPG

x1.JPG
 
Πολύ "τσαχπίνης" στην πρώτη!!!! :D
 
miki-mik7 είπε:
Πολύ "τσαχπίνης" στην πρώτη!!!! :D

:D στην 1η φωτογραφια με παιδεψε μεχρι να τον πετυχω σε στιγμιοτυπο που να εχει ανοιχτα τα ματια
 
Πολυ ωραια και τα δυο στιγμιοτυπα που παρεθεσες, katerinak, ιδιως το πρωτο οπως πιστευει και ο miki-mik. :)

Τελικα ο Βελισσαριος Κοντογιαννης, οση δοξα δε γνωρισε στα χρονια της επαγγελματικης ζωης του, τη γνωρισε μεσα στο Retromaniax!

Κριμα που δε ζει για να τη χαρει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
<---------- Ούτε εγώ μπόρεσα να αντισταθώ στην τσαχπινιά του :p
 
lass είπε:
<---------- Ούτε εγώ μπόρεσα να αντισταθώ στην τσαχπινιά του :p
Αδικο εχω οταν μιλαω για στιγμες δοξας; Μεχρι και αβαταρ εγινε!
 
bambinella 100 είπε:
Αδικο εχω οταν μιλαω για στιγμες δοξας; Μεχρι και αβαταρ εγινε!
Και να σκεφτείς ότι μέχρι χτες δεν γνώριζα καν πως υπήρχε. Τι να πω... love at first sight.
 
lass είπε:
Και να σκεφτείς ότι μέχρι χτες δεν γνώριζα καν πως υπήρχε. Τι να πω... love at first sight.
Yστερα απο αυτα που βλεπω και διαβαζω, μονο με τον τιτλο μιας ελληνικης ταινιας μπορω να απαντησω:

"Τυφλα να' χει ο Μαρλον Μπραντο".
 
Πίσω
Μπλουζα