Κουίζ του πορτραίτου 2 σε 1

Ευχαριστω, Aretara. Ακριβως αυτο εννοουσα στο τελευταιο μου μηνυμα.

Η φωτογραφια που εβαλες αριστερα, ειναι ενα στιγμιοτυπο απο τον Ατσιδα και μας επιτρεπει την καλυτερη συγκριση.
 
Δεν ήταν τελικά και τόσο δύσκολο, απλά ήθελε κατάλληλη φωτογραφία αναφοράς. :)
 
στην ταινια "η χαρτοπαιχτρα" εμφανιζεται το πορτραιτο αυτο;δεν το θυμαμαι :(

δε γραφει τιποτα σχετικο στη φιλμογραφια του Κοντογιαννη για συμμετοχη του στην ταινια αυτη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχήν, ευχαριστώ την Λορένα που είχε την καλοσύνη να μου απαντήσει σε pm (αν και κάπως καθυστερημένα).

(όπως βλέπεις αγαπητή μου δεν ξεχνώ τις περασμένες συζητήσεις...)

Δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω και για την ταυτότητα ενός άλλου ηθοποιού που,

όπως και το πρόσωπο του εν λόγω πορτραίτου, αποτελεί για μένα ένα διαχρονικό αίνιγμα.

Ποιός είναι ο ηθοποιός που υποδύεται τον θείο στην ταινία "Έλα στον θείο" με τον Ν. Σταυρίδη ;

Έχει εμφανιστεί επίσης στις ταινίες :

- "Το αμαξάκι",

- "Η άγνωστος"

- "Κάλπικη λίρα"

- "Mια ζωή την έχουμε" (με κάποια επιφύλαξη)

Κοινό γνώρισμα των παραπάνω ταινιών είναι ότι όλες ανήκουν χρονολογικά στην δεκαετία του '50.

Αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω την ταυτότητά του από τους τίτλους σε καμία....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομιζω katerinak, οτι το πορτραιτο εμφανιζεται και στη Χαρτοπαιχτρα, χωρις ομως να ειμαι απολυτα βεβαιη.

Το οτι δεν αναφερεται η Χαρτοπαιχτρα στη φιλμογραφια του Κοντογιαννη, δεν εχει να κανει ομως με την εμφανιση η μη του πορτραιτου στην ταινια αυτη.

Αν παρατηρησεις, θα δεις οτι δεν αναφερεται καμια αλλη ταινια οπου ο ηθοποιος εμφανιζεται στο καδρο. Ουτε ο Κλεαρχος, ουτε Η κυρια του κυριου, ουτε Ο Αστερισμος της παρθενου, ουτε αλλη.

Η φιλμογραφια του αναφερει ταινιες οπου ο ηθοποιος επαιξε ομιλουντα ρολο.

Μοναδικη εξαιρεση γινεται στην πρωτη του εμφανιση ως καδρο το 1959 στο Θησαυρο του μακαριτη, οπου οπως εγραψα παραπανω, ραινει με ρυζι τους δυο πρωταγωνιστες.
 
V.I.Smirnov είπε:
Καταρχήν, ευχαριστώ την Λορένα που είχε την καλοσύνη να μου απαντήσει σε pm (αν και κάπως καθυστερημένα).(όπως βλέπεις αγαπητή μου δεν ξεχνώ τις περασμένες συζητήσεις...)

Δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω και για την ταυτότητα ενός άλλου ηθοποιού που,

όπως και το πρόσωπο του εν λόγω πορτραίτου, αποτελεί για μένα ένα διαχρονικό αίνιγμα.

Ποιός είναι ο ηθοποιός που υποδύεται τον θείο στην ταινία "Έλα στον θείο" με τον Ν. Σταυρίδη ;

Έχει εμφανιστεί επίσης στις ταινίες :

- "Το αμαξάκι" (στο στιγμιότυπο όπου τραγουδά η παρέα),

- "Η άγνωστος" (ως πρόεδρος του δικαστηρίου)

- "Κάλπικη λίρα" (ως ο αμερικάνος που φέρνει το ρολόι στον Β. Λογοθετίδη)

Αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω την ταυτότητά του από τους τίτλους σε καμία....

-
Γιάννης Ιωαννίδης νομίζω ότι λέγεται ο ηθοποιός...
 
bambinella 100 είπε:
Νομιζω katerinak, οτι το πορτραιτο εμφανιζεται και στη Χαρτοπαιχτρα, χωρις ομως να ειμαι απολυτα βεβαιη.Το οτι δεν αναφερεται η Χαρτοπαιχτρα στη φιλμογραφια του Κοντογιαννη, δεν εχει να κανει ομως με την εμφανιση η μη του πορτραιτου στην ταινια αυτη.

Αν παρατηρησεις, θα δεις οτι δεν αναφερεται καμια αλλη ταινια οπου ο ηθοποιος εμφανιζεται στο καδρο. Ουτε ο Κλεαρχος, ουτε Η κυρια του κυριου, ουτε Ο Αστερισμος της παρθενου, ουτε αλλη.

Η φιλμογραφια του αναφερει ταινιες οπου ο ηθοποιος επαιξε ομιλουντα ρολο.

Μοναδικη εξαιρεση γινεται στην πρωτη του εμφανιση ως καδρο το 1959 στο Θησαυρο του μακαριτη, οπου οπως εγραψα παραπανω, ραινει με ρυζι τους δυο πρωταγωνιστες.
δικιο εχεις bambinella,πρεπει ομως να ξανακοιταξω προσεκτικα την ταινια για να δω αν οντως εμφανιζεται το πορτραιτο
 
Στην χαρτοπαιχτρα, υπαρχει μια σκηνη που η Ρενα τηλεφωνει, και την ωρα που παει να κλεισει το τηλ, δειχνει καπως φευγαλεα το πορταιτο που ειναι στον τοιχο ακριβως απο πανω απο το τηλεφωνο.

Που ακριβως ειναι αυτη η σκηνη δεν θυμαμαι καλα. Δηλ αν ειναι πριν ή μετα που της κοψαν το τηλ. Νομιζω ομως οτι ειναι μετα, γιατι παντα οταν το εβλεπα αναρωτιομουν αν "εχασα" προηγουμενο πλανο να τηλεφωνουν, και πως τοτε λογικα θα πρεπει να το εδειχναν καλυτερα το καδρο
 
Λορενα σ ευχαριστω πολυ για την πληροφορια,θα εστιασω την προσοχη μου στο τηλεφωνο του σπιτιου και μετα θα σας ενημερωσω
 
Τελικά ήταν δική μου η λάθος εντύπωση για τον κύριο του κάδρου. Το μυστήριο λύθηκε και σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες σας.

Και αγαπητέ/η V.I.Smirnov, όπως πολύ σωστά ανέφερε ο RIO, ο ηθοποιός είναι ο Γιάννης Ιωαννίδης.

Υ.Γ. Η φωτογραφία του Β. Κοντογιάννη που παρέθεσα είναι από την ταινία "Χαρούμενο Ξεκίνημα".
 
V.I.Smirnov είπε:
Δράττομαι της ευκαιρίας να ρωτήσω και για την ταυτότητα ενός άλλου ηθοποιού που,

όπως και το πρόσωπο του εν λόγω πορτραίτου, αποτελεί για μένα ένα διαχρονικό αίνιγμα.

Ποιός είναι ο ηθοποιός που υποδύεται τον θείο στην ταινία "Έλα στον θείο" με τον Ν. Σταυρίδη ;
Δράττομαι κι εγώ της ευκαιρίας για να σας ρωτήσω εάν έχετε προσέξει στη συγκεκριμένη ταινία την απίστευτα σουρεαλιστική σκηνή, στην οποία ανηψιός και θείος περπατούν δίπλα-δίπλα, κουστουμαρισμένοι, ακριβώς σαν το Χοντρό και το Λιγνό και ακούγεται η κλασική μουσική των Λόρελ και Χάρντι, παιγμένη με... μπουζουκάκι!
 
ξαναπαρακολουθησα την ταινια "η χαρτοπαιχτρα" δινοντας προσοχη σε ολα τα καδρα(ενα σωρο ειχε αυτη η ταινια), προσεξα και την πλευρα με το τραπεζακι και το τηλεφωνο αλλα σ αυτον τον τοιχο στο καδρο δε μοιαζει να ειναι ο Κοντογιαννης απ αυτο το λιγο που μπορω να διακρινω προς το τελος της ταινιας οταν η Νινα(Χλοη Λιασκου) παει να ανοιξει την πορτα διαπλατα ωστε οταν κατεβει η μαμα της(Ρενα Βλαχοπουλου)απ τον επανω οροφο,να ανησυχησει.Ξαναβλεπουμε λιγο καλυτερα το καδρο αλλα και παλι απο γωνια οταν η Ρενα μπαινει στο σπιτι ανησυχη:αυτο που ειδα φαινεται σαν αντρας που φοραει κοστουμι(βλεπω και καποιο τμημα του παντελονιου) αλλα δεν εχει καμμια σχεση με το πορτραιτο

Στις αλλες 5ταινιες του κουιζ το πορτραιτο φαινεται καθαρα και ο Κοντογιαννης εχει παντα την ιδια ποζα
 
Μπορει και να εχεις δικιο katerinak.

ΑΝ μπορουσα να την δω και εγω τωρα, θα σου εδειχνα το πλανο που εννοω. Και οποιος αλλος μπορεσει για να βγαλουμε και εδω μια ακρη :)
 
Μακαρι Λορενα να μας δειξει καποιος το πλανο ή εστω τη φωτογραφια με το υπο γωνιαν καδρο για να λυσουμε το μυστηριο :)
 
η πρωτη φωτογραφια που περιγραφω στο ποστ 52 ειναι αυτη xartopaixtra..jpg

xartopaixtra.jpg
 
Νομιζω οτι υπαρχει και αλλη καλυτερη.. Σιγουρα προσεξες καλα; (ή δεν θυμαμαι εγω καλα.. :xm: )
 
Λορενα αν εννοεις αυτο το συγκεκριμενο καδρο που φαινεται στις 2φωτογραφιες ,δυστυχως δεν εντοπισα καλυτερη εικονα απ την τελευταια.Μηπως ειδες το πορτραιτο σε αλλη ταινια;
 
Στην ταινια "εξω φτωχεια και καλη καρδια" εχουμε "κινηση" πορτραιτου :

attachment.php
το πορτραιτο της "Ελενιτσας" κλεινει το ματι και χαμογελαει στο Θαναση Βεγγο

Επισης ξεχασα να προσθεσω ενα αποκομμα απο το περιοδικο "οικογενειακος θησαυρος" που ειχε προσθεσει ο tonytony στο θρεντ και ειναι σχετικο με το παρον θρεντ

kinimatografnea.JPG

exoftoxiakkalikardia,elenitsa.JPG
 
Στην ταινια "πες τα βρωμοστομε" βλεπουμε το πορτραιτο του παππου να "ζωντανευει" και να "μιλαει"

attachment.php
attachment.php


kadro,pestavromostome.JPG

pes1.JPG
 
Σε ποια ταινια βλεπουμε δυο πορτραιτα να "συνομιλουν" ; εχουν καποια συγγενικη σχεση μεταξυ τους ;
 
Πίσω
Μπλουζα