Κουίζ των Ασμάτων

bambinella 100 είπε:
Μα τη βλεπουμε τη Γιωτα στο βιντεο και ακουμε τη φωνη της. Δεν ειναι η Μαιρη Λιντα αυτη που τραγουδαει.
δεν ξερω Βιβη,εμενα μου εστειλε μηνυμα καποιος μουσικος για να διορθωσω τον τιτλο στο βιντεο,ειχα γραψει "Γιωτα Λυδια" αλλα μου ειπε οτι

"Η Λύδια είναι η Μαίρη Λίντα η μεγάλη αυτή ερμηνεύτρια Θεοδωράκη και όχι μόνο

Στο γράφω για το info του βίντεο..." .

Αυτο ειναι ενα μερος του μηνυματος που μου εγραψε
 
Ειδικα απο το 4.45 που εχουμε κοντινα πλανα της τραγουδιστριας, νομιζω πως ο καθενας ανγνωριζει τη Γιωτα Λυδια. Ο boomer το εκανε ηδη.

http://www.youtube.com/watch?v=pogIakF8I9k
 
Η Μαίρη Λίντα έχει πάρει βραβείο στο φεστιβαλ τραγουδιού το 61 ερμηνεύοντας την απαγωγή του Θεοδωράκη!! Μήπως το μπέρδεμα ξεκινά από κει;
 
παιδια εστειλα μηνυμα στο μουσικο που μου εκανε τη διορθωση στον τιτλο του βιντεο,οταν θα εχω μια απαντηση θα σας ενημερωσω
 
Μιληστε κι εσεις ρε παιδια! Η Μαιρη Λιντα ειναι αυτη που βλεπουμε στο πιο πανω βιντεο στο 4.45;
 
bambinella 100 είπε:
Μιληστε κι εσεις ρε παιδια! Η Μαιρη Λιντα ειναι αυτη που βλεπουμε στο πιο πανω βιντεο στο 4.45;
Σε προηγούμενο πόστ είπα πως μάλλον έχεις δίκιο. Η Γιώτα Λύδια είναι αυτή που εμφανίζετε. Επίσης το κομμάτι λέγετε και μελαχρινή μου κοπελιά. Ελπίζω να μας το διαλευκάνει και η Κατερίνα αυτό γιατί το θέμα έχει πάρει διαστάσεις θρίλερ. χαχα
 
δεν ειναι η μαιρη λιντα στο βιντεο!!!
 
αν συγκρινω το βιντεο που ανεβασα εγω,δηλαδη αυτο που προσθεσε η Βιβη (bambinella 100)

με αυτο εδω

στο οποιο τραγουδα η Μαιρη Λιντα,φαινεται οτι ειναι διαφορετικα τα προσωπαΕμενα με μπερδεψε η διορθωση που μου εκανε ο μουσικος..
 
Δε λεω για σενα boomer. Εσυ αμεσως αναγνωρισες το λαθος και αυτο το γραφω και στο ποστ Νο 22.

Ζητησα κι απο αλλα παιδια να κανουν το ιδιο για να πειστει και η Κατερινα. Boomer και Georgeiko, ευχαριστω!

Κατερινα, τι επαγγελμα ειπαμε οτι κανει ο κυριος που σου διορθωσε το βιντεο;
 
bambinella 100 είπε:
Δε λεω για σενα boomer. Εσυ αμεσως αναγνωρισες το λαθος και αυτο το γραφω και στο ποστ Νο 22.Ζητησα κι απο αλλα παιδια να κανουν το ιδιο για να πειστει και η Κατερινα. Boomer και Georgeiko, ευχαριστω!

Κατερινα, τι επαγγελμα ειπαμε οτι κανει ο κυριος που σου διορθωσε το βιντεο;
μουσικος ειναι Βιβη.. γι αυτο μπερδευτηκα.. στα βιντεο που προσθεσαμε προκειται για 2 διαφορετικα προσωπα,δηλαδη λογικα στο βιντεο που ανεβασα ειναι η Γιωτα Λιδια οπως αναφερει και ο Σταυρος Ξενιδης στην αφηγηση του..
 
Το ξερω οτι ειναι μουσικος. Απλως ηθελα να το επαναλαβεις και να το ξαναδω γραμμενο, γιατι δεν πιστευα στα ματια μου.

Και στην τελικη, σιγα μη δεν ηξεραν το 1962 να ξεχωρισουν στην ταινια, τη Γιωτα Λυδια απο τη Μαιρη Λιντα. Εποχη που και οι δυο μεσουρανουσαν.
 
3. Η Βέμπο τραγουδάει και στην ταινία του 1938 Η προσφυγοπούλα, ένα από τα τραγούδια που λέει είναι το πολύ ωραίο τραγούδι "Πόσο η ζωή είναι ωραία".

 
Rapide είπε:
3. Η Βέμπο τραγουδάει και στην ταινία του 1938 Η προσφυγοπούλα, ένα από τα τραγούδια που λέει είναι το πολύ ωραίο τραγούδι "Πόσο η ζωή είναι ωραία".

σ ευχαριστω Rapide ,θα το συμπληρωσω κι αυτο το τραγουδι στις απαντησεις του κουιζ :)
 
katerinak είπε:
σ ευχαριστω Rapide ,θα το συμπληρωσω κι αυτο το τραγουδι στις απαντησεις του κουιζ :)
Μπορεί όμως να λέει κι άλλα τραγούδια στην ταινία εκτός απ' αυτό. Δεν την έχω δει, και δεν ξέρω.
 
Rapide είπε:
Μπορεί όμως να λέει κι άλλα τραγούδια στην ταινία εκτός απ' αυτό. Δεν την έχω δει, και δεν ξέρω.
υπαρχει ανεβασμενη εδω: http://www.youtube.com/watch?v=rW8y-hQ1_vc κι απ οτι βλεπω ηδη υπαρχει ενα ακομη τραγουδι της στους τιτλους αρχης,ισως ο τιτλος του τραγουδιου να ειναι "ζητω να σε ξεχασω" ;
 
Ειδα την ταινια και διαπιστωσα οτι τελικα τα περισσοτερα τραγουδια η Σοφια Βεμπο τα ερμηνευσε στην ταινια "η προσφυγοπουλα" ,θα μπω σε περισσοτερες μολις κανω ανακεφαλαιωση των απαντησεων του κουιζ
 
ενημερωση : για την ερωτηση Νο 10. ειχα απαντηση και απο το μουσικο και μου ειπε οτι εκανε λαθος,μπερδευτηκε λογω σωματοτυπου και δεν ακουσε τα λογια του Σταυρου Ξενιδη.Η τραγουδιστρια που εμφανιζεται στο βιντεο και ερμηνευει την "κοκκινια" ειναι η Γιωτα Λυδια

Ζητω κι εγω συγγνωμη απο ολους σας για το λαθος μου..
 
Το κουιζ αυτο τελειωσε και μετα απο διευκρινισεις και διορθωσεις θα προσπαθησω να βαλω και τα αντιστοιχα βιντεο που περιλαμβανουν τις απαντησεις ,αν φυσικα υπαρχουν στο youtube

1."της μιας δραχμης τα γιασεμια" : http://www.youtube.com/watch?v=5jHWF...eature=related στα 03:19 λεπτα η απαντηση

2.η "γαρυφαλλια" στην ταινια "μπετοβεν και μπουζουκι" :

στα 01:58 λεπτα
10. Στην ταινια " η Αθηνα τη νυχτα" η Γιωτα Λυδια ερμηνευει την "κοκκινια" : http://www.youtube.com/watch?v=pogIakF8I9k στα 03:13
 
Κουιζ των ασματων Νο2

Κουιζ των ασματων Νο2

1. Σε ποιες ταινιες ακουμε το τραγουδι "ασ' τα τα μαλλακια σου" ;

2.Ο Νικος Δαδινοπουλος σε ποια ταινια ερμηνευει το τραγουδι "ειναι η αγαπη μας μεγαλη" ;

3.Σε ποιες ταινιες ακουμε το τραγουδι " πρωίαν σε ειδον" ; ποιοι ηθοποιοι το ερμηνευουν;

4.Η Κλειω Δεναρδου στην ταινια "το δολωμα" ποιο τραγουδι ερμηνευει;

5.Στην ταινια "λατερνα,φτωχεια και φιλοτιμο" ακουμε ενα τραγουδι που εχει σχεση με τροφιμο,ποιο ειναι;

6.Ο Κωστας Χατζης στην ταινια "χαμενη ευτυχια" ποιο τραγουδι ερμηνευει;

7.Σε ποια ταινια η Μαριαννα Κουρακου ερμηνευει το "αμορε μου ερωτα μου" ;

8.Στην ταινια "ο Θοδωρος και το δικανο" ποσες τραγουδιστριες ερμηνευουν το "σου 'στησα καρτερι" ; ποιες ειναι αυτες;

9.Πώς λεγεται το τραγουδι που ακουμε στην ταινια "η αρχοντισσα και ο αλητης" (στη σκηνη που η Αλικη ειναι στο παραθυρο και ετοιμαζεται να το σκασει απ το σπιτι) και το ερμηνευει η Ποπη Αστεριαδη; ποιος ειναι ο συνθετης;

10.Ποιο τραγουδι του νεου κυματος ακουγεται στην ταινια "μια ιταλιδα απ' την Κυψελη"; ποιος το ερμηνευει;
 
1) ''Εκείνες που δεν πρέπει να αγαπούν'' και ''Ζητείται επειγόντως γαμπρός''

5) ''Μέλι-μέλι'' λέγεται το τραγούδι

10) ''Σκληρό μου αγόρι'' από την Πόπη Αστεριάδη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα