Κουίζ των Ασμάτων

BETTY BOOP είπε:
1) ''Εκείνες που δεν πρέπει να αγαπούν'' και ''Ζητείται επειγόντως γαμπρός''5) ''Μέλι-μέλι'' λέγεται το τραγούδι

10) ''Σκληρό μου αγόρι'' από την Πόπη Αστεριάδη
στην 1. υπαρχει σιγουρα ακομα μια ταινια στην οποια ακουγεται το τραγουδι " ασ' τα τα μαλλακια σου"

οι αλλες 2 απαντησεις σου ειναι σωστες!!
 
1. Ξυπνα Βασιλη.

2. Διακοπες στην Κυπρο μας η αλλιως Ο κυρ Γιωργης και οι τρελες του.

3. Οι γαμπροι της ευτυχιας.

4. Μπουζουκι μπουζουκακι μου.

8. Τρεις τραγουδιστριες. Ερρικα και Μαργαριτα Μπρογερ και Τζενη Βανου.

9. Αναψα ψηλα τα αστερια. Τραγουδι του Νικου Μαμαγκακη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
1. Ξυπνα Βασιλη.2. Διακοπες στην Κυπρο μας η αλλιως Ο κυρ Γιωργης και οι τρελες του.

3. Οι γαμπροι της ευτυχιας.

4. Μπουζουκι μπουζουκακι μου.

8. Τρεις τραγουδιστριες. Ερρικα και Μαργαριτα Μπρογερ και Τζενη Βανου.

9. Αναψα ψηλα τα αστερια. Τραγουδι του Νικου Μαμαγκακη.
για την 1. αλλη ταινια ειχα στο μυαλο μου,τελικα ειναι τουλαχιστον 4 οι ταινιες στις οποιες ακουγεται το "ασ' τα τα μαλλακια σου"

η 2.ειναι σωστη

η 3.θελει συμπληρωμα ,λειπουν τα ονοματα των ηθοποιων που τραγουδουν(ειμαι σιγουρη πως τους ξερεις) και το ονομα μιας ακομα ταινιας

οι 4. και 8.ειναι σωστες

η 9.ξερω οτι ο τιτλος ειναι "βαρκαρολα" ,τις πληροφοριες της βρηκα εδω:http://www.stixoi.info/stixoi.php?info=Lyrics&act=details&song_id=16149
 
3. Το τραγουδαει ο ηθοποιος που υποδυεται τον φαρμακοποιο και αργοτερα συζυγο της Ευτυχιας. Βαγγελης Σακαινας.

9. Για την 9, δεν ηξερα οτι και αυτο το τραγουδι λεγεται βαρκαρολα. Αλλο τραγουδι απο ταινια της Αλικης εχει αυτον τον τιτλο. Αυτο που παιζει στους τιτλους της ταινιας Το ταξιδι. Ενταξει ομως, οπως λεει και ο συνδεσμος που εδωσες κι αυτο βαρκαρολα ειναι.

Μια ενσταση για ενα σημειο του στιχου, συμφωνα με τον συνδεσμο παντοτε: Δεν λεει αλμυρο φεγγαρι (σιγα μην ειναι και ξινο! :D )

Αργυρο λεει, ασημενιο δηλαδη. Οπως εχω δει και στο παρελθον, εχουν γινει κι αλλα λαθη στο stixoi.info
 
bambinella 100 είπε:
3. Το τραγουδαει ο ηθοποιος που υποδυεται τον φαρμακοποιο και αργοτερα συζυγο της Ευτυχιας. Βαγγελης Σακαινας.9. Για την 9, δεν ηξερα οτι και αυτο το τραγουδι λεγεται βαρκαρολα. Αλλο τραγουδι απο ταινια της Αλικης εχει αυτον τον τιτλο. Αυτο που παιζει στους τιτλους της ταινιας Το ταξιδι. Ενταξει ομως, οπως λεει και ο συνδεσμος που εδωσες κι αυτο βαρκαρολα ειναι.

Μια ενσταση για ενα σημειο του στιχου, συμφωνα με τον συνδεσμο παντοτε: Δεν λεει αλμυρο φεγγαρι (σιγα μην ειναι και ξινο! :D )

Αργυρο λεει, ασημενιο δηλαδη. Οπως εχω δει και στο παρελθον, εχουν γινει κι αλλα λαθη στο stixoi.info
πολυ σωστες οι απαντησεις σου! υπαρχει ακομα ενας ηθοποιος που ερμηνευει το τραγουδι σε αλλη ταινια

Δικιο εχεις για την ενσταση :) εχουμε και ολοκληρη εκτελεση του τραγουδιου απ τη Ληδα Χαλκιαδακη

 
Σε όσο αφορά την ερώτηση 1 νομίζω πως το τραγούδι το ακούμε και στο δόλωμα
 
Για την 1), είναι εκείνη με τον Κωνσταντάρα (άκα Πετρόχειλος), τους τρεις γιους του και την Κοντού...

-
 
στην 1. προκειται για την ταινια "ο στριγγλος που εγινε αρνακι"υπαρχουν 2 σκηνες που ακουμε το τραγουδι "ασ τα τα μαλλακια σου"

http://www.youtube.com/watch?v=5uDeqsgvnKo

η μια ειναι στα 13:12 - 13:31 λεπτα ,το τραγουδαει η Μαρω Κοντου μονη της και η αλλη ειναι στα 20:16 - 20:55 ,το τραγουδαει μαζι με το Λαμπρο Κωνστανταρα στην αρχη και μετα με τη συνοδεια των 3 γιων
 
1,5 ερωτησεις εμειναν ακομη για να ολοκληρωθει το κουιζ

η 3.λειπει το ονομα μιας ταινιας και το ονομα του ηθοποιου και η 6.

Κουιζ των ασματων Νο2

1. Σε ποιες ταινιες ακουμε το τραγουδι "ασ' τα τα μαλλακια σου" ;

2.Ο Νικος Δαδινοπουλος σε ποια ταινια ερμηνευει το τραγουδι "ειναι η αγαπη μας μεγαλη" ;

3.Σε ποιες ταινιες ακουμε το τραγουδι " πρωίαν σε ειδον" ; ποιοι ηθοποιοι το ερμηνευουν;

4.Η Κλειω Δεναρδου στην ταινια "το δολωμα" ποιο τραγουδι ερμηνευει;

5.Στην ταινια "λατερνα,φτωχεια και φιλοτιμο" ακουμε ενα τραγουδι που εχει σχεση με τροφιμο,ποιο ειναι;

6.Ο Κωστας Χατζης στην ταινια "χαμενη ευτυχια" ποιο τραγουδι ερμηνευει;

7.Σε ποια ταινια η Μαριαννα Κουρακου ερμηνευει το "αμορε μου ερωτα μου" ;

8.Στην ταινια "ο Θοδωρος και το δικανο" ποσες τραγουδιστριες ερμηνευουν το "σου 'στησα καρτερι" ; ποιες ειναι αυτες;

9.Πώς λεγεται το τραγουδι που ακουμε στην ταινια "η αρχοντισσα και ο αλητης" (στη σκηνη που η Αλικη ειναι στο παραθυρο και ετοιμαζεται να το σκασει απ το σπιτι) και το ερμηνευει η Ποπη Αστεριαδη; ποιος ειναι ο συνθετης;

10.Ποιο τραγουδι του νεου κυματος ακουγεται στην ταινια "μια ιταλιδα απ' την Κυψελη"; ποιος το ερμηνευει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1. Εκείνες που δεν πρέπει να αγαπούν και σε μια διαφορετική βερσιόν, στο "Δόλωμα"

2. Αναζητώντας την ευτυχία ;

3. Οι γαμπροί της ευτυχίας

4. Το μπουζουκάκι

8. Τρεις, οι αδελφές Μπρόγιερ και η Τζένη Βάνου

9. Σίγουρα είναι του Νίκου Μαμαγκάκη

10. "Σκληρό μου αγόρι", Πόπη Αστεριάδη
 
3.το τραγουδι "πρωιαν σε ειδον" το ακουμε και στην ταινια "ο Αριστειδης και τα κοριτσια του" ,το ερμηνευει ο Ορεστης Μακρης:

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit] στα 04:20 λεπτα του βιντεο, βεβαια παρατηρησα οτι αντι να πει "πρωιαν σε ειδον"

λεει "πρωιαν σε υδωρ"... μαλλον θα μπερδευτηκε

6.στην ταινια "χαμενη ευτυχια" ακουμε τον Κωστα Χατζη να ερμηνευει το τραγουδι "το κυμα παιρνει δακρυα"


Αργοτερα θα προσθεσω αναλυτικα τις απαντησεις μαζι με τα αντιστοιχα βιντεο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απαντησεις του Κουιζ Νο2 :

1.το τραγουδι "ασ τα τα μαλλακια σου" το ακουμε: α)στην ταινια "εκεινες που δεν πρεπει ν αγαπουν" :

(στο βιντεο που προσθεσα το τραγουδαει η Ληδα Χαλκιαδακη,δε βρηκα την εκτελεση με την Ποπη Αστεριαδη)10.Στην ταινια "μια ιταλιδα απ' την Κυψελη" το τραγουδι του νεου κυματος που ακουγεται ειναι το "σκληρο μου αγορι" και το ερμηνευει η Πόπη Αστεριάδη

http://www.youtube.com/watch?v=XNsQgqorHnA
 
Κουιζ των ασματων Νο3

1.Στην ταινια "το λεβεντοπαιδο" ποιος τραγουδιστης ερμηνευει το τραγουδι αυτο και σε ποιον ηθοποιο αναφερεται;

2.Ο Νικος Γουναρης σε ποια ταινια ερμηνευει το τραγουδι "η κοτα η στρουμπουλη" ;

3.Σε ποια ταινια η Αλικη Βουγιουκλακη ερμηνευει ενα τραγουδι σχετικο με μια ημερα της εβδομαδος και ποιος ειναι ο τιτλος του τραγουδιου;

4.Σε ποια ταινια ο Δημητρης Παπαμιχαηλ ερμηνευει τραγουδι σχετικο με μια αριθμητικη πραξη και ποιος ειναι ο τιτλος του τραγουδιου;


5.Σε ποια ταινια ο Δημητρης Παπαμιχαηλ ερμηνευει το τραγουδι "το χαμογελο" και ποιος ειναι ο συνθετης;

6.Το τραγουδι "το πετειναρι" σε ποια ταινια ακουγεται,ποσες φορες και ποιος το ερμηνευει;

7.Το τραγουδι "σβηστε με απ' το χαρτη" σε ποια ταινια το ακουμε;

8.Η Ρενα Κουμιωτη σε ποια ταινια ερμηνευει το τραγουδι "δωσε μου το στομα σου" ;

9.Ποιος ειναι ο ερμηνευτης του τραγουδιου "στη φτωχεια μας την αυλη" και σε ποια ταινια το ακουμε;

10.Σε ποια ταινια ακουμε το "πού πας χωρις αγαπη" και ποιος ειναι ο συνθετης;
 
1) O Γιάννης Καλατζής και αναφέρεται στον Δημήτρη Παπαμιχαήλ ("Αρίστος)...

3) "Η Κυριακή" από το φιλμ "Η κόρη μου η σοσιαλίστρια".

4) "Ένα κι ένα δυο" του Γιάννη Μαρκόπουλου σε στίχους Λευτέρη Παπαδόπουλου από το φιλμ "Το πιο λαμπρό αστέρι".

6) "Η κόμισσα της Κέρκυρας" από τη Ρένα Βλαχοπούλου, νομίζω μία φορά (έχω να δω καιρό το φιλμ...).

9) Ο Γιάννης Πουλόπουλος στην "θεία μου τη χίπισσα" (μάλλον...).

10) Συνθέτης ο Γιώργος Ζαμπέτας και νομίζω ότι ακούγεται στον "Τζαναμπέτη" με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα.
 
A, ξεχάστηκα:

5) Πάλι Γιώργος Ζαμπέτας συνθέτης, φιλμ "Η κόρη μου η σοσιαλίστρια". Αυτό και "Το περιστέρι" ήτανε τα πρώτα τραγούδια που ηχογράφησε στην καριέρα του και υπάρχουνε στο ίδιο 45άρι...
 
Τασο,οι απαντησεις σου ηταν ολες σωστες,μονο που στην 6 το τραγουδι ακουγεται πανω απο μια φορα σε ολοκληρη την ταινια

Μενουν ακομα αναπαντητες οι 2,7,8 και θελει συμπληρωμα η 6
 
Πίσω
Μπλουζα