Κουτάκια αναψυκτικών με το παλιό άνοιγμα

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
μόνο σε μένα προκαλεί ακόμα αηδία το τωρινό καινούριο σύστημα που το καπάκι υποχωρεί προς το εσωτερικό του κουτιού? ποτέ δεν αγάπησα τα αναψυκτικά σε κουτάκι, αλλά από τότε που άλλαξε και το άνοιγμα δεν τα πλησιάζω!
 
Υποθέτω είναι πιο ασφαλές και πιο εύκολο από το παλιό, ιδιαίτερα για τις μικρότερες ηλικίες που μπορεί να κοπούν.

Το σημερινό καπάκι μπορεί να υποχωρεί προς το εσωτερικό αλλά δεν μπαίνει μέσα στο υγρό.

Στην πραγματικότητα δεν έχω κανένα πρόβλημα και με τα δύο. Ίσως να βρίσκω πιο βολικό το σημερινό λόγω ευκολίας στο άνοιγμα όπως είπα.

edit:

τώρα που το σκέφτομαι, άσε που ήταν και πιο συχνό φαινόμενο με το παλιό άνοιγμα να σπάει το δαχτυλίδι με αποτέλεσμα να μην μπορείς να ανοίξεις το κουτάκι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν γουσταρω καθολου τα τενεκεδενια κουτια. Προτιμω να μην πιω καθολου μπυρα απο το να πιω απο χαζοκουτι.

Μπουκαλι...ρετρο και καλο
 
Πάντα μπουκάλι. Άλλη φάση!!!!
 
Ποιο παλιο ανοιγμα;

Γιατι ειμαι νέος δεν θυμάμαι μπορει καποιος να μου πει τι ενοειτε και αν το ειχα προλαβει ισως το θυμηθω....
 
K oμως , το παλιο ανοιγμα των αναψυκτικών ειταν πιο επικυνδυνο (κυριως για τα μικρα παιδια) για μικροτραυματισμους ,μαλλον γ αυτο καταργηθηκε.
 
Μηπως εννοειτε το παλιο γυαλινο μπουκαλι που ηθελες ανοιχτηρι για να το ανοιξεις?

Μου λεγαν παντα να προσεχω μην εχει κομματακια απο γυαλι πανω του, ενω θα πηγαινα να πιω το αναψυκτικο

Υ.Γ. θυμαμαι πως καποιοι μαζευαν αυτα τα πωματα και παιζαν ενα παιχνιδι (δεν θυμαμαι τι παιχνιδι)
 
Wally είπε:
Δεν γουσταρω καθολου τα τενεκεδενια κουτια. Προτιμω να μην πιω καθολου μπυρα απο το να πιω απο χαζοκουτι.Μπουκαλι...ρετρο και καλο

pooky(1) είπε:
Πάντα μπουκάλι. Άλλη φάση!!!!
Όου μαι γκαντ η Αλεξανδράτου έχει 2 λογαριασμούς εδώ μέσα.:Ρ
 
Linkmastersword είπε:
Ποιο παλιο ανοιγμα;Γιατι ειμαι νέος δεν θυμάμαι μπορει καποιος να μου πει τι ενοειτε και αν το ειχα προλαβει ισως το θυμηθω....

Δεν θυμαμαι ποτε καταργηθηκαν αλλα πρεπει να ηταν καπου στα τελη δεκαετιας 80.

Στα παλια κουτακια το κομματι του στομιου εβγαινε τελειως οταν το ανοιγες. Τωρα υποχωρει προς τα μεσα.

Να πως ηταν τα ανοιχτα

7up_old.png


Δεν γουσταρω καθολου τα τενεκεδενια κουτια. Προτιμω να μην πιω καθολου μπυρα απο το να πιω απο χαζοκουτι.

Μπουκαλι...ρετρο και καλο
Για καποιο λογο εχει διαφορετικη αισθηση. Ισως επειδη η γλωσσα ακουμπαει στο μεταλλικο. Στο κουτακι επισης μου φαινονται πιο δυνατα τα αεριουχα γενικως. Γι αυτο και η μπυρα δεν μου αρεσει απο κουτακι, αλλα η κοκακολα ναι. Αυτη δε μου αρεσει καθολου απο πλαστικο μπουκαλι για καποιο λογο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σίγουρα για λόγους ασφαλείας έγινε η αλλαγή, εμένα όμως μου τη σπάει τρομερά! ακόμα!!! :D άσε που για ασφάλεια θα'΄πρεπε να καταργηθούν γενικά οι κονσέρβες ενώ ζουν και βασιλεύουν ...
 
Σε τι δοχείο δηλαδή θέλεις να αποθηκευτεί το περιεχόμενο των κονσερβών; :p
 
Haros είπε:
Σε τι δοχείο δηλαδή θέλεις να αποθηκευτεί το περιεχόμενο των κονσερβών; :p
το αφήνω στην κόκα κόλα να το λύσει όπως έλυσε το θέμα με την ασφάλεια των κουτιών των αναψυκτικών :p
 
παιδια αυτο το 8υμαται μονο η μαμα μου που της το εδει3α.. εγω δεν το 8υμαμαι αυτο το ανοιγμα.. κ υποστηριζει πως το παλιο ηταν καλυτερο..
 
Στο παλιο, οταν εκοβες στα δυο το ανοιγμα (χωριζες τη "γλωσσα" και δακτυλιδι) μπορουσες να κανεις το κολπο με το πεταγμα.

Βαζω υποψηφιοτητα για το πιο ακατανοητο ποστ του 2010...
 
Μια χαρά τα είπες!

picture.php
 
Wally είπε:
Στο παλιο, οταν εκοβες στα δυο το ανοιγμα (χωριζες τη "γλωσσα" και δακτυλιδι) μπορουσες να κανεις το κολπο με το πεταγμα.
Βαζω υποψηφιοτητα για το πιο ακατανοητο ποστ του 2010...
Το να πιάσεις το κουτάκι και τα λοιπά υπολείμματα του κουτακίου (ατς) ήταν "κόλπο";

Το 2010 το λέμε ανακύκλωση τουλάϊστο!:Ρ
 
τα παλια μπουκαλια ειχαν το ανοιγμα που εχει τωρα η αμστελ pulse?
 
status είπε:
Το να πιάσεις το κουτάκι και τα λοιπά υπολείμματα του κουτακίου (ατς) ήταν "κόλπο";Το 2010 το λέμε ανακύκλωση τουλάϊστο!:Ρ
8)

Τι δουλειά έχει η ανακύκλωση με το πέταγμα του δαχτυλιδίου;
 
To γαλα Βλαχας, η κονσέρβα, εξακολουθεί να έχει το παλιό άνοιγμα
 
Θυμάμαι ότι λίγο πριν την κατάργηση του παλιού ανοίγματος έγραφαν πάνω στο κουτάκι "put ring inside empty can" για να περιορίζεται το φαινόμενο των δρόμων σπαρμένων με τα εν λόγω δαχτυλίδια -τα οποία κι εγώ τα έκανα ιπτάμενα με το προαναφερθέν κόλπο. Μάλλον όμως ήταν δύσκολο να κρατάς το δαχτυλίδι ώσπου να πιείς το περιεχόμενο κι έτσι ήρθε το νέο άνοιγμα, το οποίο κι εγώ σιχαίνομαι λιγάκι μιας και είμαι σίγουρος ότι βυθίζεται στο υγρό.

Όσο για τη διαφορά γεύσης ανάμεσα σε πλαστικό μπουκάλι και μεταλλικό κουτάκι, είναι κάτι που είχαμε συζητήσει και στην παρέα μου παλιότερα. Το "πόρισμα" ήταν ότι είτε πίνουμε και λίγο τενεκέ, είτε ότι το υγρό παγώνει πιο "άμεσα" στο κουτάκι και αποκτά πιο όξινη γεύση. Τώρα που το σκέφτομαι, μήπως πίνουμε και πλαστικό που κάνει πιο "απαλή" τη γεύση; :p Γυαλί και πάλι γυαλί, που κρατά και τη θερμοκρασία χαμηλότερη για περισσότερη ώρα.
 
Πίσω
Μπλουζα