Λάουρα (1980 ΥΕΝΕΔ)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
Λάουρα (1980-81), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Παρασκευή 31/10/1980



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Λάουρα_%281980%29

παιδιά τη θυμάται κανείς αυτή τη σειρά, βασισμένη σε μυθιστόρημα του Ξενόπουλου? ούτε καν ποια ήταν η πρωταγωνίστρια και ποιος ο Φρέντο δε μπορώ να φέρω στο νου μου ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
'Αλλη μια εξαιρετική διασκευή για την τηλεόραση του μυθιστορήματος του Γρηγορίου Ξενόπουλου που προβλήθηκε από την ΥΕΝΕΔ το 1980 σε 26 επεισόδια, με πρωταγωνίστρια την Μαρία Τσομπανάκη και τον Γιώργο Κιμούλη στον ρόλο του Φρέντο.

Η σειρά έχει σβηστεί ολοσχερώς και δεν υπάρχει δυστυχώς ούτε ένα καρέ. (Αθάνατη ΕΡΤ)

picture.php
 
Η "Λαουρα", οπως και οι περισσοτερες σειρες του Ξενοπουλου, ηταν ενα κοσμημα για την ΥΕΝΕΔ. Καλογυρισμενη, με εξαιρετικο σεναριο και σκηνοθεσια και την Μαρια Τζομπανακη μαζι με τον Γιωργο Κιμουλη στα ξεκινήματά τους. Το θεμα αρκετα προκλητικο, με τραγικες συνεπειες απο τα μεσα της σειρας και μεχρι το τελος. Η ατμοσφαιρα της Λαουρας, ενας συνδυασμος προκλητικων πλάνων και σαγηνευτικης μουσικης, την εκανε να ξεχωριζει. Δυστυχως η ερτ χωρις καμμια ευαισθησια ως προς την ποιοτητα αλλα και την επιτυχια της σειρας, μερικα χρονια αργοτερα την εσβησε και ετσι χαθηκε για παντα. Τυχεροι οσοι προλαβαν και την ειδαν αλλα και ατυχοι γιατι δεν θα την ξαναδουν ποτέ...
 
Ούτε αυτή υπάρχει; :(

Ήμουν πολύ μικρή όταν προβλήθηκε και θυμάμαι μόνο δύο πράγματα:

1.Τα μακριά μαλλιά της πρωταγωνίστριας που στο παιδικό μου μυαλό ήταν το απόγειο της γυναικείας ομορφιάς :)

2.Την τελευταία σκηνή με τη μητέρα της να πηγαίνει να την βρει στο μοναστήρι για να την πείσει να γυρίσει πίσω και αυτή να αρνείται και να χάνεται στο βάθος με το ράσο ν' ανεμίζει πίσω της.

Καμιά φωτογραφία τουλάχιστον έχει διασωθεί;
 
Ευχαριστούμε πολύ ChristosM:thanx2:

Ειλικρινά έχω εντυπωσιαστεί με το αρχείο πολλών εδώ μέσα :sealed:

Τελικά το μεράκι του συλλέκτη είναι μεγάλη υπόθεση ...

Μια ερώτηση: Η Λάουρα ήταν έγχρωμη σειρά; Οι λίγες εικόνες που έχω είναι ασπρόμαυρες αλλά τότε είχαμε κι ασπρόμαυρη τηλεόραση :)

Και γενικότερα: Πότε άρχισαν να γυρίζονται έγχρωμες σειρές στην ελληνική τηλεόραση;
 
Όχι δεν ήταν έγχρωμη η σειρά. Η πρώτη έγχρωμη σειρά ήταν η Εκάτη (το 1979) και σταδιακά άρχισαν να γυρύζονται έγχρωμες οι σειρές.

Μετά το 1981 ήταν όλες έγχρωμες (αναφέρομαι στις καινούργιες σειρές, γιατί πολλές παλιές πχ Λούνα πάρκ, Μεθοριακός σταθμός προβάλονταν ασπρόμαυρες ως το τέλος, στα τέλη του 1981)
 
Ειδικά για σένα tsalk το σχόλιό μου για τον συλλέκτη και το μεράκι βρίσκει την πλήρη σημασία του :) . Κατά καιρούς έχω "μείνει" από τα πράγματα που βγάζεις στο forum:worship:.

(Μια δίωρη επίσκεψη στο αρχείο σου θα ήταν φοβερό δώρο γενεθλίων. Να σου πω πότε γιορτάζω; :p )

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Υποθέτω λοιπόν ότι η μία φωτογραφία που έβαλε ο christosM είναι απλώς επιχρωματισμός.
 
Ευχαριστώ πολύ retrofan για τα καλά σου λόγια.
 
retrofan είπε:
Υποθέτω λοιπόν ότι η μία φωτογραφία που έβαλε ο christosM είναι απλώς επιχρωματισμός.
Οχι, ειναι μια κανονικη εγχρωμη φωτογραφια που τραβηχτηκε σε καποιο διαλειμμα των γυρισματων. Η σειρα ηταν οντως Α/Μ. Ο μονος εγχρωμος Ξενοπουλος, απο τους 7 που προβληθηκαν στην σειρα, ηταν "Ο Κοσμος και ο Κοσμας".
 
Και το "ο κόσμος κι ο Κοσμάς" ασπρόμαυρο το είχα δει :(

7 Ξενόπουλοι;

Εγώ ξέρω (όχι με τη σειρά)

1.Αναδυομένη

2.Μυστικοί αρραβώνες

3.Απερίγραπτη

4.Λάουρα

5.Τερέζα Βάρμα Δακόστα

6.Ο κόσμος κι ο Κοσμάς

και μετά, στο έγχρωμο

1.Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες και

2.Μαργαρίτα Στέφα

Προφανώς κάποια μου λείπει στον πρώτο κατάλογο. Ποια όμως;
 
ΑΝτε, βρες το για να ανεβασουμε δημοψηφισμα αγαπημενης σειρας βασισμενης σε βιβλια του Ξενοπουλου (δεν νομιζω να εχει ξανα-ανεβει)
 
Το βρήκα :cheers:

(δηλαδή κοίταξα στα πιο παλιά τόπικς #) )

Αφροδίτη (με τον Πολίτη σε εποχή προ Γιάγκου Δράκου)

Συμπληρωμένη λοιπόν η επτάδα.
 
Wally είπε:
ΑΝτε, βρες το για να ανεβασουμε δημοψηφισμα αγαπημενης σειρας βασισμενης σε βιβλια του Ξενοπουλου (δεν νομιζω να εχει ξανα-ανεβει)
Αυτό θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον θα έλεγα, και βεβαίως να θυμίσω απλώς πάλι ότι από τους 7 πρώτους Ξενόπουλους που φυσικά ήταν και οι καλύτεροι κατά γενική ομολογία, οι ............. της ΕΡΤ δεν αφήσαν ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα.

φούντωσα πάλι
 
retrofan είπε:
Και το "ο κόσμος κι ο Κοσμάς" ασπρόμαυρο το είχα δει :(
7 Ξενόπουλοι;

Εγώ ξέρω (όχι με τη σειρά)

1.Αναδυομένη

2.Μυστικοί αρραβώνες

3.Απερίγραπτη

4.Λάουρα

5.Τερέζα Βάρμα Δακόστα

6.Ο κόσμος κι ο Κοσμάς

και μετά, στο έγχρωμο

1.Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες και

2.Μαργαρίτα Στέφα

Προφανώς κάποια μου λείπει στον πρώτο κατάλογο. Ποια όμως;

Η Τερεζα Βαρμα Δακοστα προβληθηκε μερικα χρονια νωριτερα.

Οι 7 σειρες του Ξενοπουλου που προβληθηκαν απο την ΥΕΝΕΔ στη σειρα ηταν:

Αφροδίτη 11-11-1977 (και σε επαναληψη 2-8-1981)

Αναδυομένη 3-11-1978 (και σε επαναληψη 11-7-1980)

Τυχεροί και Ατυχοι 23-2-1979

Μυστικοί Αρραβώνες 14-9-1979

Λάουρα 31-10-1980

Απερίγραπτη (Θάλεια) 1-5-1981

Ο Κόσμος και ο Κοσμάς 9-10-1981

Ολες σβήστηκαν απο το 1982 και μετα......
 
Από όλη αυτή την επτάδα έχω σκόρπιες εικόνες μόνο από τα τρία τελευταία:sad:

Στην εφηβεία διάβαζα Ξενόπουλο μανιωδώς. Υπάρχει μια ντουλάπα με όοοοολα του τα έργα από τις εκδόσεις Βλάσση. Τα καλύτερά του για μένα είναι το "Μυστικοί Αρραβώνες", το "Τυχεροί και Άτυχοι", το "Απάνεμα Βράδια", το "Ένας Αλλόκοτος Γάμος", το "Λάουρα", το "Μεγάλη Αγάπη", το "Πόλεμος" και το "Μεγάλη Περιπέτεια".

Είναι πολύ απογοητευτικό να ξέρω ότι μερικά από αυτά γυρίστηκαν σειρές με εκπληκτικούς ηθοποιούς (πχ. μετά την πληροφορία του ChristosM ότι το "Τυχεροί και Άτυχοι" ήταν ένα από τα επτά σίριαλς, το έψαξα και συνειδητοποίησα ότι έναν από τους κεντρικούς ρόλους τον κρατούσε η Ράνια Οικονομίδου :bow: ) κι εμείς δεν θα έχουμε ποτέ την ευκαιρία να τα απολαύσουμε.
 
Πίσω
Μπλουζα