Λάουρα (1980 ΥΕΝΕΔ)

retrofan είπε:
Από όλη αυτή την επτάδα έχω σκόρπιες εικόνες μόνο από τα τρία τελευταία:sad:.
Kαι το δυστύχημα είναι ότι μ αυτές θα μείνεις, όπως και όλοι μας!

δεν λέω καμιά άλλη κακία για το γνωστό ίδρυμα!
 
retrofan είπε:
Είναι πολύ απογοητευτικό να ξέρω ότι μερικά από αυτά γυρίστηκαν σειρές με εκπληκτικούς ηθοποιούς (πχ. μετά την πληροφορία του ChristosM ότι το "Τυχεροί και Άτυχοι" ήταν ένα από τα επτά σίριαλς, το έψαξα και συνειδητοποίησα ότι έναν από τους κεντρικούς ρόλους τον κρατούσε η Ράνια Οικονομίδου :bow: ) κι εμείς δεν θα έχουμε ποτέ την ευκαιρία να τα απολαύσουμε.
Οντως οι σειρες αυτες ξεχωριζαν για πολλους λογους. Το καστ ηταν μοναδικο: Αλεξανδρακης, Ρηγοπουλος, Φιλιππιδης, Βαλσαμη, Μυρατ, Πολιτης, Ατζολετακη, Τζομπανακη, Κιμουλης, Κατρανιδης, Λαμπροπουλου και πολλοι ακομα. Η σκηνοθεσια του Ερρικου Ανδρέου εκπληκτικη. Τα σεναρια της Σουλας Πιερράκου αψογα. Η μουσικη επενδυση ονειρεμενη. Και φυσικα, επτα απο τα ωραιοτερα μυθιστορηματα του Γρηγοριου Ξενοπουλου.
 
Εχω στη βιβλιοθηκη μου 26 βιβλια του Ξενοπουλου. Το πιο αγαπημενο μου ειναι η Λιζα. Το εχω διαβασει 6-7 φορες. Αυτο που βρηκα πολυ κουραστικο ειναι Η Παρουσα Ωρα.

Δεν πιστευα οτι αυτο που διαβαζα ηταν Ξενοπουλος.
 
Και αφού δεν υπάρχει η σειρά ας παρηγορηθούμε με διάφορες φωτογραφίες και περιλήψεις επεισοδίων από διάφορα έντυπα

picture.php
 
Σήμερα το μεσημέρι στην εκπομπή της Λαμπίρη στο STAR θα είναι καλεσμένη η Μαρία Τζομπανάκη και απ' όσο γνωρίζω θα προβληθεί ένα απόσπασμα από την αξέχαστη "Λάουρα".
 
Τελικά προβλήθηκε αυτό το απόσπασμα, ξέρει κανείς? το είδε?

Δυστυχώς εγώ ήμουν εκτός σπιτιού και δεν το ήξερα προκειμένου να προγραμματίσω το dvd.
 
tsalk είπε:
Τελικά προβλήθηκε αυτό το απόσπασμα, ξέρει κανείς? το είδε?
Ναι βεβαια. Δυο μικρα, αλλα πολυ ομορφα αποσπασματα. Γενικα το βιντεο-αφιερωμα στην Μαρια Τζομπανακη ηταν καλοφτιαγμενο και ομορφο.
 
ChristosM είπε:
Δυο μικρα, αλλα πολυ ομορφα αποσπασματα. Γενικα το βιντεο-αφιερωμα στην Μαρια Τζομπανακη ηταν καλοφτιαγμενο και ομορφο.
Δεν τα είδα ούτε εγώ (προφανώς, λόγω τόπου κατοικίας!!) :(

Θα ήθελα τόσο πολύ να τα δω!!
 
Το έχω δει, johnalepou, σε ευχαριστώ!

Το βίντεο με τα αποσπάσματα από τις τηλεοπτικές δουλειές της ηθοποιού είναι άψογο, με πολύ καλά επιλεγμένες "δυνατές" σκηνές, οι οποίες είναι άψογα δεμένες / μονταρισμένες μεταξύ τους. Όσο για τις ίδιες τις σκηνές και την ίδια σε αυτές; Οι μεν σκηνές είναι σπανιότατες, η δε Μ.Τζομπανάκη θα είναι για πάντα "η Λάουρά μας", πανέμορφη στα ασπρόμαυρα πλάνα της θρυλικής αυτής σειράς... :flower:
 
Ευχαριστούμε johnalepou :)

Τα αποσπάσματα είναι μικρούτσικα (ίσα να μας ανοίγουν την όρεξη :( ) αλλά πολύτιμα.

Η Τζομπανάκη πανέμορφη (ξεκαθάρισε λίγο κι η θολή εικόνα της που είχα από τα μικράτα μου όταν έβλεπα την σειρά) κι ο Κιμούλης καλός ηθοποιός :p . Και το λέω αυτό γιατί μου κάνει εντύπωση πως αυτόν τον άνθρωπο τον βλέπω φανατικά στις παλιές του σειρές και δεν μπορώ να τον αντέξω με τίποτα στο σημερινό του παίξιμο ...
 
Παρακαλώ retrofan,χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο...Πρέπει όλοι μας μόλις βλέπουμε κάτι στο Utube να το ποστάρουμε στο ανάλογο θέμα και να μην τεμπελιάζουμε/αδιαφορούμε για τους υπόλοιπους! Η ισχύς εν τη ενώσει!
 
johnalepou είπε:
Παρακαλώ retrofan,χαίρομαι που σου φάνηκε χρήσιμο...Πρέπει όλοι μας μόλις βλέπουμε κάτι στο Utube να το ποστάρουμε στο ανάλογο θέμα και να μην τεμπελιάζουμε/αδιαφορούμε για τους υπόλοιπους! Η ισχύς εν τη ενώσει!
Δεν πιστεύω να αναφέρεσαι σε μένα johnalepou?? :cry:
 
Πως σου ρθε αυτο βρε?? Εσυ μονο τεμπελια δεν εχεις επιδειξει εδω μεσα!!! Εχεις κανει τις τελειοτερες αναλυσεις σειρων ever!!
 
johnalepou είπε:
Πως σου ρθε αυτο βρε?? Εσυ μονο τεμπελια δεν εχεις επιδειξει εδω μεσα!!! Εχεις κανει τις τελειοτερες αναλυσεις σειρων ever!!
Πω, πω, τι μου κάνεις τώρα...!! #)

Μπορώ να μην ανταποδώσω την φιλοφρόνηση και να μην ξαναπώ για άλλη μια φορά (και θα το λέω πάντα!) ότι το πολυαγαπημένο Κουίζ σου των Ελληνικών σειρών ήταν αυτό που με "τράβηξε" στο Retromaniax στα τέλη του 2007 και επομένως η αιτία που ξεκίνησε η πολύχρονη σχέση μου με το forum?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χεχεχε σε ευχαριστω παρα πολυ Bernie ,αλλα πιστευω οτι αργα η γρηγορα και χωρις το Κουιζ θα εβρισκες τον δρομο σου εδω μεσα! Τιμη μου ομως ολα αυτα που λες και παντα χαιρομαι να τα ακουω ειδικα απο σενα που εχεις γραψει κι εσυ...ιστορια στο φορουμ!
 
Επιστρέφοντας στο θέμα του βίντεο όμως, να επισημάνω ότι τα λίγα δευτερόλεπτα που βλέπουμε από τη "Λάουρα" σε δύο στιγμές του βίντεο αυτού είναι τα πρώτα της σειράς που έχουμε δει από τότε που ολοκληρώθηκε η προβολή της από την ΥΕΝΕΔ το 1981... Άλλη μια σειρά που δεν την λυπήθηκαν στην ΕΡΤ και την έσβησαν, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πια στο Αρχείο της... :(

Ευχαριστούμε πάρα πολύ λοιπόν τον ChristosM που ανέβασε αυτό το βιντεάκι με τα πολύ σπάνια αποσπάσματα για να το χαρούμε όλοι μας!!

:thanx2:

ΥΓ Πόσο πολύ νέοι είναι η Τζομπανάκη και ο Κιμούλης στα αποσπάσματα της Λάουρας; Τι όμορφα χρόνια που ήταν αυτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bernard.c είπε:
Άλλη μια σειρά που δεν την λυπήθηκαν στην ΕΡΤ και την έσβησαν, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει πια στο Αρχείο της..
Μήπως έχουμε κάποια αναφορά πότε και αν προβλήθηκε στο εξωτερικό? (Κύπρος, Αμερική, Αυστραλία)
 
tsalk είπε:
Μήπως έχουμε κάποια αναφορά πότε και αν προβλήθηκε στο εξωτερικό? (Κύπρος, Αμερική, Αυστραλία)
Το μόνο που εγώ γνωρίζω φίλε tsalk είναι ότι η σειρά προβλήθηκε από το ΡΙΚ. Δεν ξέρω όμως την χρονολογία προβολής (το 1981 ή το 1982; ), αλλά ούτε γνωρίζω αν προβλήθηκε και από ποιο κανάλι στον Ελληνισμό της διασποράς (Αμερική και/ή Αυστραλία)... Δεν ξέρω αν ο ChristosM γνωρίζει κάτι παραπάνω επί του θέματος...
 
Πίσω
Μπλουζα