Λάουρα (1980 ΥΕΝΕΔ)

Τελικά είχε πολύ σουξέ αυτό το όνομα. Υπήρχε αυτή η σειρά, χτες-προχτές κάποιος αναφέρθηκε σε μια ταινία "Λάουρα" και βέβαια υπήρχε και το ραδιοφωνικό σήριαλ "Λάουρα" με τη Βέρα Ζαβιτσιάνου, βασισμένο (πολύ, μα πάρα πολύ ελεύθερα) στη "Γυναίκα με τα άσπρα" του Collins. Και η φοβερή τραγουδίστρια Λάουρα. Μόνο θεατρικό σουξέ "Λάουρα" δεν φαίνεται να υπήρχε
 
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες από τη σειρά!! tonytony και tsalk, σας ευχαριστούμε πολύ!! :)
 
Πάρα πολύ ωραίο το υλικό σου! :thumbup:

Καλώς μας ήρθες! :) Πέρνα κι από εδώ να σε καλωσορίσουμε κι επίσημα! :D
 
Πολυ Βύρωνα Κολάση βλεπω στις φωτογραφιες της Αμαζονας!

Ο Βυρων εμφανιζοταν τακτικοτατα στην τηλεοραση τα πρωτα χρονια της δεκαετιας του '80, αλλα αργοτερα ψιλοχαθηκε.
 
Ευχαριστουμε την αμαζονα για τις πολυ ωραιες φωτογραφιες και να την καλοσωρισουμε στην παρεα μας.
 
Όλες οι μεταφορές των βιβλίων του Ξενόπουλου στην ΥΕΝΕΔ από τον σκηνοθέτη Ερρίκο Ανδρέου ήταν πραγματικά σπουδαίες και γνώρισαν τεράστια επιτυχία. Είναι έγκλημα ότι κάποιοι ελεεινοί θέλησαν να καταστρέψουν αυτά τα μικρά αριστουργήματα και να τα στερήσουν για πάντα από τις νεότερες γενιές. Η Λάουρα ήταν υπόδειγμα καλογυρισμένης σειράς, με εκπληκτική μουσική που και αυτή "χάθηκε" με το σβήσιμο της σειράς μια και δεν κυκλοφόρησε ποτέ σε δίσκο, με υπέροχες ερμηνείες και από τους νέους Μαρία Τζομπανάκη και Γιώργο Κιμούλη, αλλά και από τους παλαιότερους όπως η Ελένη Ανουσάκη και ο Γιώργος Γεωγλερής. Από τα λίγα αποσπάσματα που "σώθηκαν" μπορούμε να καταλάβουμε το ύφος της σειράς, το οποίο ήταν ιδιαίτερα ρομαντικό και περιείχε την αμαρτία, ένα στοιχείο που καθήλωσε το κοινό όπως έγινε και με τους Πανθέους. Η σειρά, όπως έχουμε πει, προβλήθηκε μία και μοναδική φορά στην ΥΕΝΕΔ. Λίγο αργότερα την πρόβαλε το ΡΙΚ στην Κύπρο με μεγάλη επιτυχία και μετά εξαφανίστηκε...

Μία όμορφη σκηνή από τις λίγες που σώθηκαν...

 
Χε χε ... βλέποντας το παραπάνω βιντεάκι, καταλαβαίνω γιατί - όπως έχω γράψει σε προηγούμενο ποστ - η Τζομπανάκη μού προξενούσε ... πρωτόλεια παιδικά σκιρτήματα όποτε την έβλεπα σε αυτή τη σειρά εκείνα τα χρόνια :flower: :flower: :p #)

.... Δηλαδή από αυτή τη σειρά - κόσμημα της ελληνικής τηλεόρασης διεσώθησαν μόλις ... ολίγα λεπτά :eek: o_O ??? Τι να πεις :sealed: :sealed: ......
 
elephadas είπε:
Τελικά είχε πολύ σουξέ αυτό το όνομα. Υπήρχε αυτή η σειρά, χτες-προχτές κάποιος αναφέρθηκε σε μια ταινία "Λάουρα" και βέβαια υπήρχε και το ραδιοφωνικό σήριαλ "Λάουρα" με τη Βέρα Ζαβιτσιάνου, βασισμένο (πολύ, μα πάρα πολύ ελεύθερα) στη "Γυναίκα με τα άσπρα" του Collins. Και η φοβερή τραγουδίστρια Λάουρα. Μόνο θεατρικό σουξέ "Λάουρα" δεν φαίνεται να υπήρχε
Να αναφέρω και τη Laura Palmer στο Twin Peaks ...
 
bambinella δε νομιζω οτι χαθηκε.εκανε αρκετες δουλειες ολο αυτο το διαστημα!διαφορους ρολους σε λαμψη και καλημερα ζωη,στο σοι μας,στις αερινες σιωπες,φιλοδοξιες,μια αγαπη μια ζωη,ερωτας με επιδοτηση ογα,το σπιτι διπλα στη θαλασσα με την βανα μπαρμπα,ερωτας στο ρολο του αδελφου του γρηγορη βαλτινου,και πολλα θεατρικα !παντα μεσα στα δρωμενα!καλο απογευμα σε ολους!!!

Δυστυχως επεσες σε φανατικη του και καλως κακως γνωριζω τα παντα :)

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ:Η Ετυμηγορία 1978,Έρωτας και επανάσταση 1978-1979,Λάουρα του Ξενόπουλου 1980-1981,Λούνα Παρκ,Υποχρεωτική διάβαση στο ρόλο του γιατρού ΧΕΙΜΩΝΑΣ 1981,Ρομαντικές ιστορίες:Η Ανθούλα 1980,Ρομαντικές ιστορίες:Με τιμή και αγάπη 1981,Ρομαντικές ιστορίες:Ο θρίαμβος της αγάπης,Ιστορίες της ζωής 1981,Το ξενοδοχείο Ιούνιος 1981,Το σόι μας 1992,Λάμψη 1997-1998,Καλημέρα ζωή 1998-2000,Αέρινες σιωπές 2000-2003,Φιλοδοξίες 2003-2005,Μια αγάπη μια ζωή 2003,Το σπίτι δίπλα στη θάλασσα 2004,Έρωτας με επιδότηση ΟΓΑ 2005,Έρωτας 2006-2008,Με λένε Βαγγέλη guest 2011.

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ

:Αθάνατη Πολυαγαπημένη του Γ.Ρούσσου με Αλκαίου ,Διαμαντόπουλο ετών 12 στο θέατρο Όρβο σημερινό Παλλάς,Λαίδη Φθειροζόλ 1972 ΑΣΚΗΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ,Επέτειος του Τσέχωφ 1972 ΑΣΚΗΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ,Οιδίπους τύραννος 1972 με το εθνικό θέατρο,Αντιγόνη με το εθνικό θέατρο 1972,Βάτραχοι Εθνικό 1973,Ορέστεια 1973-1974,,Ηλέκτρα ΘΙΑΣΟΣ ΔΕΣΜΟΙ 1975,Γλυκιά μου Ίρμα 1979 ΘΕΑΤΡΟ ΜΙΝΩΑ,Τα δέντρα πεθαίνουν όρθια 1980 ΘΕΑΤΡΟ ΕΝΑ ΚΩΣΤΑ ΠΡΕΚΑ,Συμπόσιο Πλάτωνος ΔΕΛΦΟΙ 1980,Θα σε κάνω βουλευτή ΘΕΑΤΡΟ ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ 1981-1982,Ο αντρειωμένος του Ουίλλιαμ Σαρόγιαν 1984

ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΟΥΛΕΙΕΣ :Ποια είναι η Στέφανη; ,Σήμα κινδύνου ναρκωτικά,Βαθιές είναι οι ρίζες 1984-1985 μέσω του Υπουργείου Παιδείας.

 

Ποντικοπαγίδα της Αγκάθα Κρίστι στο Θέατρο Αμιράλ 1994-1995,Αγκα Σφι ΚΑΙ Φι στο Θέατρο Altera Pars 2003-2004,Ο Πρωτομάστορας του Καζαντζάκη 2005,Η Εκδίκηση της Ιοκάστης του Λ.Τσίπη στο Θέατρο Άλεκτον 2007,Μη γελάτε είναι σοβαρό στο Θέατρο Βρετάνια 2008-2009,Ιφιγένεια εν Ληξουρίω 2009 καλοκαίρι,Μονομαχία γυναικών στο Θέατρο Διάχρονο 2011,Βρυκόλακες του Ίψεν στο θέατρο Διάχρονο 2011-2012,Η κυρά της Θάλασσας του Ίψεν 2012,Σουλουμουντούχουμ Τσιτσιρί του Γ.Χαμπάκη στο Θέατρο Ελυζέ 2012,Επικήδειος του Ι.Καμπανέλλη στο Θέατρο Ελυζέ 2012.

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΒΙΝΤΕΟΤΑΙΝΙΕΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ 1986-1989:Μισή Μισή ,Επιχείρηση άσπρο παπούτσι ,Ένας ξένος στο κρεβάτι μου ,Έμπλεξα τα αγόρια μου ,Απαγωγή για δύο(Ερωτιάρης και Γόης)

ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΚΙΝΗΜ.ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ


:eek: Kαπιταλίστας και η Τραγουδίστρια 1982,Μπλου τζην και πέτσινα μπουφάν 1982,Εικόνα σου είμαι 2009.

Αυτή την περίοδο τον βρίσκουμε στο ΘΕΑΤΡΟ ΕΛΥΖΕ ΔΕΥΤΕΡΑ-ΤΡΙΤΗ 3ΜΟΝΟΠΡΑΚΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΣΕΧΩΦ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗ,ΤΕΤΑΡΤΗ-ΠΕΜΠΤΗ ΣΤΟ ΣΟΥΛΟΥΜΟΥΝΤΟΥΧΟΥΜ ΤΣΙΤΣΙΡΙ ΤΟΥ Γ.ΧΑΜΠΑΚΗ ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΧΡΟΝΟ ΘΕΑΤΡΟ ΜΑΙΡΗΣ ΒΙΔΑΛΗ ΠΑΡΑΣΚ/ΣΑΒ/ΚΥΡΙΑΚΗ Η ΚΥΡΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ ΤΟΥ ΙΨΕΝ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 16/12/2012




http://www.mytheatro.gr/vyron-kolasis/
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αμαζονα, οταν λεω πως ο Βυρων Κολασης ψιλοχαθηκε μετα τις αρχες της δεκαετιας του '80, μιλαω αποκλειστικα για τις τηλεοπτικες του εμφανισεις και νομιζω πως αυτο ειναι ξεκαθαρο. Δεν εξεταζω ουτε τι εκανε στο θεατρο, ουτε τι εκανε στις βιντεοταινιες.

Ελπιζω να μη σε πειραξε αυτο που εγραψα στο προηγουμενο σχολιο μου, αλλα υστερα απο την τελευταια τηλεοπτικη του δουλεια το 1981, εκανα 11 χρονια να τον ξαναδω στην τηλεοραση και αυτο οσο να' ναι, ε, δεν το λες και μικρο διαστημα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφού επαινέσω ξανά το πλήθος των πληροφοριών που παραθέτει η Αμαζόνα, θα ήθελα να παρακαλέσω να αναγράψει και την πηγή / τις πηγές των παραπάνω στοιχείων.

Καλό θα είναι να προσέχουμε τα τυπικά θέματα, για να είμαστε εντάξει! :)
 
Κι άλλο αγαπημένο βιβλίο του Ξενόπουλου. Είχα δει το σήριαλ αλλά όχι με πάθος. Ο Κιμούλης μου άρεσε στο ρόλο του Φρέντου αλλά η Τζομπανάκη δυστυχώς, δε μου άρεσε ποτέ ούτε σαν ηθοποιός, ούτε σα γυναίκα. Εν τω μεταξύ, το βιβλίο το διάβασα μετά το σήριαλ και μου άρεσε τόσο πολύ η περιγραφή του συγγραφέα για τη κοντεσίνα Λάουρα που ήταν ξανθή και γαλανομάτα στο έργο και έτσι από τότε αυτή την εικόνα κράτησα στο μυαλό μου.
 
TZELASO είπε:
Κι άλλο αγαπημένο βιβλίο του Ξενόπουλου. Είχα δει το σήριαλ αλλά όχι με πάθος. Ο Κιμούλης μου άρεσε στο ρόλο του Φρέντου αλλά η Τζομπανάκη δυστυχώς, δε μου άρεσε ποτέ ούτε σαν ηθοποιός, ούτε σα γυναίκα. Εν τω μεταξύ, το βιβλίο το διάβασα μετά το σήριαλ και μου άρεσε τόσο πολύ η περιγραφή του συγγραφέα για τη κοντεσίνα Λάουρα που ήταν ξανθή και γαλανομάτα στο έργο και έτσι από τότε αυτή την εικόνα κράτησα στο μυαλό μου.
Ηταν ομως εκτακτο ως σηριαλ και με μια μουσικη που σε ανατριχιαζε. Οι δε σκηνες στην καμπινα με τον Φρεντο και την Λαουρα λιγο πριν τους πιασει η μητερα της, ηταν σκηνοθετημενες με τετοια μαεστρια που αν και παρουσιαζαν μια απολυτα αμαρτωλη πραξη, περασαν τοσο γλυκά και ομορφα.
 
ChristosM είπε:
Ηταν ομως εκτακτο ως σηριαλ και με μια μουσικη που σε ανατριχιαζε. Οι δε σκηνες στην καμπινα με τον Φρεντο και την Λαουρα λιγο πριν τους πιασει η μητερα της, ηταν σκηνοθετημενες με τετοια μαεστρια που αν και παρουσιαζαν μια απολυτα αμαρτωλη πραξη, περασαν τοσο γλυκά και ομορφα.
Απ' όλο το έργο, η​ σκηνή της δολοφονίας είναι αυτή που μου έχει μείνει τόσο έντονα στο μυαλό. Θυμάμαι τον κρότο της πιστολιάς και την παγωμένη έκφραση της Λάουρας. Δε θυμάμαι εκεί έλεγε στον άντρα της Κλάρας "Ελάτε να πάρετε τη γυναίκα σας" ή μόνο στο έργο το έχω διαβάσει? Πάλι όντας πολύ μικρή, ήταν ακατανόητο για μένα, το να σκοτώσεις κάποιον που αγαπάς. Το μυαλουδάκι μου δεν το χώνευε. Επίσης, μου έχει μείνει πολύ έντονα η τελευταία σκηνή με την Λάουρα μαυρομαντιλούσα (θυμάμαι το μαύρο μαντήλι της καλόγριας πλέον να πλαισιώνει το πρόσωπο της Τζομπανάκη) όταν έλεγε "εγώ σκότωσα τρεις" εννοώντας εκτός από τον Φρέντο και τον πατέρα της και τον Γώγο, τον νεαρό που την είχε ερωτευτεί.
 
TZELASO είπε:
Απ' όλο το έργο, η​ σκηνή της δολοφονίας είναι αυτή που μου έχει μείνει τόσο έντονα στο μυαλό. Θυμάμαι τον κρότο της πιστολιάς και την παγωμένη έκφραση της Λάουρας. Δε θυμάμαι εκεί έλεγε στον άντρα της Κλάρας "Ελάτε να πάρετε τη γυναίκα σας" ή μόνο στο έργο το έχω διαβάσει? Πάλι όντας πολύ μικρή, ήταν ακατανόητο για μένα, το να σκοτώσεις κάποιον που αγαπάς. Το μυαλουδάκι μου δεν το χώνευε. Επίσης, μου έχει μείνει πολύ έντονα η τελευταία σκηνή με την Λάουρα μαυρομαντιλούσα (θυμάμαι το μαύρο μαντήλι της καλόγριας πλέον να πλαισιώνει το πρόσωπο της Τζομπανάκη) όταν έλεγε "εγώ σκότωσα τρεις" εννοώντας εκτός από τον Φρέντο και τον πατέρα της και τον Γώγο, τον νεαρό που την είχε ερωτευτεί.
Παρα πολυ σωστα τα θυμασαι ολα και μπραβο σου! Το τελος της Λαουρας ειναι ιδιαιτερα συγκινητικο ετσι οπως το απεδωσε ο σκηνοθετης...
 
ChristosM είπε:
Οχι, ειναι μια κανονικη εγχρωμη φωτογραφια που τραβηχτηκε σε καποιο διαλειμμα των γυρισματων. Η σειρα ηταν οντως Α/Μ. Ο μονος εγχρωμος Ξενοπουλος, απο τους 7 που προβληθηκαν στην σειρα, ηταν "Ο Κοσμος και ο Κοσμας".
​Αργότερα αλλά ίσως όχι από την ίδια σειρά προβλήθηκε έγχρωμο και το "Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες" . Αυτό το θυμάμαι γιατί ήμουν αρκετά μεγαλύτερη. Κώστας Πρέκας και οι τρεις γυναίκες του ήταν η Αθηνά Ζαφόλια (σύζυγος). Η ʼννα Ανδριανού έκανε την κοπέλα που ερωτεύεται ο πρωταγωνιστής - το μήλο, ας πούμε) και η Ασπασία Τζιτζικάκη έκανε τη Δώρα Φεγγάρη, τη φίλη της συζύγου του πρωταγωνιστή που είναι κρυφά ερωτευμένη μαζί του, παρασύρει την ανόητη νεαρή Ανδριανού (δε θυμάμαι το όνομά της) και γράφει τα ερωτικά γράμματα που θα ήθελε να στείλει στον πρωταγωνιστή, υπογράφοντας με το όνομα της άλλης κοπέλας.
 
249.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα