Λέσχη Μυστηρίου (1976 ΕΡΤ)

Οχι, ειναι διαφορετικες σειρες, αλλα εχουν καποια κοινα στοιχεια.
 
Οι τίτλοι αρχής του "Η Πολιτεία κατηγορεί":

http://www.youtube.com/watch?v=mR58hKEJEDU

Απο οτι βλέπω Wally στην retro db μάλλον εκεί ανήκει. Παρατηρώ οτι παίζουν οι ίδιοι ηθοποιοί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν λόγω λατρείας των αστυνομικών σειρών , κάθησα και έψαξα στις Ραδιοτηλεοράσεις που έχω και έχω να "καταθέσω" τα εξής!


Η σειρά πρέπει να ξεκίνησε την Τρίτη 20 Ιανουαρίου 1976 και όχι στις 4 Ιουλίου 1976 που αναφέρει ο φίλτατος john. Η φωτογραφία που έχει βάλει ο john είναι από το τεύχος 310 της Ραδιοτηλεόρασης (18-24 Ιανουαρίου 1976) Παρακάτω λοιπόν σας αναφέρω (από όποια τεύχη έχω και χωρίς αριθμό επεισοδίου γιατί δεν έγραφε) , ημερομηνίες και τίτλους επεισοδίων , μήπως βγάλουμε μια άκρη! Παρουσιάστρια σε όλα αναφέρεται η Χαριτίνη Καρόλου.


 


Τρίτη 20 Ιανουαρίου - "Πρώτος λαχνός ο θάνατος". (τεύχος 310)


Τρίτη 3 Φεβρουαρίου - "Αρσενικό για δύο" με τους Έλενα Ναθαναήλ , Ανδρέα Φιλιππίδη , Κλεό Σκουλούδη και Γιώργο Σίσκο. (τεύχος 312)


Κυριακή 7 Μαρτίου - "Η δολοφονία ενός καταδότη" με τους Γιώργο Σίσκο , Ανέστη Βλάχο , Κώστα Καραγιώργη , Ελένη Θεοφίλου κ.α. (τεύχος 317)


Κυριακή 14 Μαρτίου - "Η άδεια θέση" με τους Γιώργο Σίσκο , Μαρία Αλκαίου , Κώστα Καραγιώργη , Ελένη Ζαφειρίου , Μαίρη Κυβέλου , Πέτρο Ζαρκάδη κ.α. (τεύχος 318)


Κυριακή 21 Μαρτίου - "Ο θάνατος έχει δύο όψεις" με τους Γιώργο Σίσκο , Έλενα Ναθαναήλ , Τάκη Εμμανουήλ , Δημήτρη Ιωακειμίδη κ.α. (τεύχος 319)


Κυριακή 11 Απριλίου - "Τα αποτυπώματα ήταν από το υπερπέραν" με τους Γιώργο Σίσκο , Μπέττυ Αρβανίτη , Ελένη Θεοφίλου , Πάνο Τουλιάτο , Γιώργο Νέζο , Γιώργο Αρμαδώρο κ.α. (τεύχος 322)


Κυριακή 25 Απριλίου - "Μια παράξενη δολοφονία" με τους Γιώργο Σίσκο , Νίκο Βασταρδή , Μαίρη Κυβέλου , Κατερίνα Μαραγκού , Πάνο Τουλιάτο , Γιώργο Αρμαδώρο , Μαίρη Ιγγλέση κ.α. (τεύχος 324)


Κυριακή 2 Μαίου - "Νύχτες τρόμου" με τους Γιώργο Σίσκο , Όλγα Τουρνάκη , Μιχάλη Μπαλλή , Μάρα Κουταρέλη κ.α. (τεύχος 325)


Κυριακή 9 Μαίου - "Τα φώτα σβήσαν στις 8" με τους Γιώργο Σίσκο , Νίκο Βασταρδή , Γιάννη Ξανθογιώργη , Νίκο Βανδώρο κ.α. (τεύχος 326)


Κυριακή 16 Μαίου - "Ληστεία στον πύργο" με τους Γιώργο Σίσκο , Γιώργο Μούτσιο , Κώστα Καραγιώργη , Μαίρη Κυβέλου κ.α. (τεύχος 327)


Κυριακή 23 Μαίου - "Αυτοί που αψήφησαν το Συνδικάτο" με τους Γιώργο Σίσκο , Μάρα Κανταρέλλη , Νίκο Δενδρινό κ.α. (τεύχος 328)


Κυριακή 30 Μαίου - "Ένα τριαντάφυλλο για την Έλενα" με τους Γιώργο Σίσκο , Μαίρη Κυβέλου , Μάρα Κανταρέλλη , Νίκο Κάππιο , Πάνο Τουλιάτο , Νίκο Βανδώρο. Έκτακτη συμμετοχή του Τάκη Εμμανουήλ. (τεύχος 329)


Κυριακή 6 Ιουνίου - "Οι λογαριασμοί δεν βγήκαν σωστοί" με τους Γιώργο Σίσκο , Ελένη Θεοφίλου , Δημήτρη Ζαρκάδη , Άννυ Ραζή κ.α. (τεύχος 330)


Κυριακή 13 Ιουνίου - "Τυφλή δολοφονία" με τους Γιώργο Σίσκο , Έλενα Ναθαναήλ , Νίκο Βασταρδή , Κώστα Κλεφτόγιαννη κ.α. (τεύχος 331)


Κυριακή 20 Ιουνίου - "Η πολιτεία κατηγορεί" με τους Γιώργο Σίσκο , Όλγα Τουρνάκη , Μαίρη Δρακοπούλου , Νίκο Βανδώρο , Ελένη Ζαφειρίου , Καίτη Θεοχάρη κ.α. (τεύχος 332)


Κυριακή 27 Ιουνίου - "Το παιχνίδι της τύχης" με τους Γιώργο Σίσκο , Κώστα Κλεφτόγιαννη , Τάκη Εμμανουήλ , Έφη Οικονόμου κ.α. (τεύχος 333)


Κυριακή 4 Ιουλίου - "Έγκλημα σε ρυθμό ροκ" με τους Γιώργο Σίσκο , Βασίλη Τσιβιλίκα , Κώστα Καραγιώργη , Τάσο Κωστή κ.α. (τεύχος 334)


Συνεχίζεται...

H σειρά στη συνέχεια εξαφανίζεται από το πρόγραμμα (γιατί έχω συνεχόμενα τεύχη και δε τη βρήκα) και ξαναεμφανίζεται την Κυριακή 19 Δεκεμβρίου 1976 με επεισόδιο που χαρακτηρίζεται 2ο χωρίς να αναφέρονται συντελεστές και τίτλος! (τεύχος 358 - το 357 που λογικά θα ήταν το 1ο δεν το έχω)


Στο
τεύχος 359 η σειρά ΔΕΝ υπάρχει (26 Δεκεμβρίου - 1 Ιανουαρίου 1977).


Κυριακή 16 Ιανουαρίου - "Επικίνδυνη νύχτα" με τους Δημήτρη Μυράτ , Έλενα Ναθαναήλ , Νίκο Σκιαδά , Γιώργο Σίσκο , Νίκο Βανδώρο , Παύλο Λιάρο , Αλίκη Καμινέλλη κ.α. Σενάριο Γιάννης Μαρής (τεύχος 362)


Κυριακή 23 Ιανουαρίου το 2ο μέρος της προηγούμενης ιστορίας με τους ίδιους συντελεστές. (τεύχος 363)


Κυριακή 30 Ιανουαρίου το 3ο μέρος της προηγούμενης ιστορίας με τους ίδιους συντελεστές. (τεύχος 364)


Κυριακή 6 Φεβρουαρίου το 4ο μέρος της προηγούμενης ιστορίας με τους ίδιους συντελεστές. (τεύχος 365)


Κυριακή 20 Φεβρουαρίου - "Αυστηρώς προσωπικόν" με τους Χαριτίνη Καρόλου , Γιώργο Σίσκο , Παύλο Λιάρο ,Νάσο Κεδράκα , Μπέλλα Αδαμοπούλου , Μαρί Καραβία , Μαίρη Βιδάλη κ.α. Η ιστορία αυτή είναι η γνωστή όπου 5 άνθρωποι άγνωστοι μεταξύ τους , λαμβάνουν όλοι τον ίδιο φάκελο - πρόσκληση για να αποκτήσουν 20.000.000 και βρίσκονται όλοι στον ίδιο τόπο την ίδια ώρα σε αυτό το "ύποπτο" ραντεβού. (τεύχος 367)


Κυριακή 27 Φεβρουαρίου το 2ο μέρος (τεύχος 368)


Κυριακή 13 Μαρτίου το 4ο μέρος (τεύχος 370)


Κυριακή 20 Μαρτίου το 5ο και τελευταίο μέρος (τεύχος 371)


Τα τεύχη 372 - 376 δεν τα έχω για να σας δώσω πληροφορίες και στο τεύχος 377 (30 Απριλίου - 6 Μαίου 1977) η σειρά δεν υπάρχει πλέον στο πρόγραμμα...

 

 


Και μόλις συνειδητοποίησα πως τα παραπάνω στοιχεία (εκτός κάποιων ελαχίστων που δεν υπήρχαν και ευτυχώς τα βρήκα εγώ , υπήρχαν ήδη στη retrodb!!!
:eek:

Τι ανοησία μου που δεν κοίταξα πρώτα και "πονοκεφάλιασα" ώσπου να τα συλλέξω άδικα... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όπως και να χει το πράγμα, έκανες μια αξιέπαινη δουλειά και σε ευχαριστούμε.
 
Να σε ευχαριστήσω κι εγώ από τη μεριά μου, φίλε tonytony, για τον κόπο σου και τις πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας!

Τα στοιχεία ενημερώθηκαν στη RetroDB.
 
bambinella 100 είπε:
Καποια σιγουρα ηταν απο βιβλια του Μαρη. Πολλα απο αυτα ομως ηταν ιταλικα σεναρια δισκευασμενα.
Και μάλιστα από δύο, συγκεκριμένα, συγγραφείς. Τον Mario Casacci και τον Alberto Ciambricco!
 
Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙ (1985)

Μια αστυνομική ταινία σε σενάριο και σκηνοθεσία Σούλη Γεωργιάδη που προβλήθηκε το 1985.http://www.youtube.com/watch?v=Cc3pFcQuNGg&feature=g-all-u&context=G236944bFAAAAAtAAJAA

 
Και ένα απόσπασμα απο το επεισόδιο "Η Πολιτεία Κατηγορεί":

[video=youtube_share;_TpMjGCQcA8]

 
Νικο ευχαριστουμε πολυ για το αποσπασμα!! δεν ηξερα οτι ο Μυρατ και η Ναθαναηλ μετα την ταινια "ραντεβου με μια αγνωστη" ξανασυνεργαστηκαν σε σειρα(αυτη τη φορα) και μαλιστα παριστανοντας και παλι το ζευγαρι
 
jimijoop είπε:
Μια αστυνομική ταινία σε σενάριο και σκηνοθεσία Σούλη Γεωργιάδη που προβλήθηκε το 1985.http://www.youtube.com/watch?v=Cc3pFcQuNGg&feature=g-all-u&context=G236944bFAAAAAtAAJAA

Λοιπόν, αυτή την μουσική έψαχνα! Στο YouTube όμως δεν βλέπω κάτι που να βοηθά στον εντοπισμό του ηχητικού.. :(
 
ΕΡΤ 21 Μαρτίου 1976 (κυκλοφόρησε σε vhs to 1985)

Επεισόδιο: Ο Θάνατος έχει 2 όψεις:

Το εξώφυλλο της κασσέτας:

22.jpg

Οι τίτλοι αρχής:

[video=youtube_share;6zl_rfR5zE0]

 
jimijoop είπε:
Μια αστυνομική ταινία σε σενάριο και σκηνοθεσία Σούλη Γεωργιάδη που προβλήθηκε το 1985.http://www.youtube.com/watch?v=Cc3pFcQuNGg&feature=g-all-u&context=G236944bFAAAAAtAAJAA

Θυμάμαι τη μουσική αυτή στους τίτλους της σειράς, έχω όμως την εντύπωση ότι από κάποιο επεισόδιο και μετά χρησιμοποιήθηκε άλλο μουσικό κομμάτι, το θυμάται κανείς?
 
ΕΡΤ 16 ΜΑΙΟΥ 1976 (κυκλοφόρησε σε vhs to 1985)

Επεισόδιο: Ο Θάνατος έχει 2 όψεις:

Το εξώφυλλο της κασσέτας:


ΛΗΣΤΕΙΑ ΣΤΟΝ ΠΥΡΓ&#92.jpg

Οι τίτλοι αρχής:

[video=youtube_share;jFDliKvEEIU]

 
Ένα απόσπασμα απο το επεισόδιο "Ο Θάνατος έχει 2 όψεις" :

[video=youtube_share;k1vbDLjVHjU]

 
Λέσχη Μυστηρίου (ΕΡΤ 1976) - Ο Θάνατος έχει 2 όψεις (Τίλοι Αρχής)

[video=youtube_share;6zl_rfR5zE0]

Και ένα απόσπασμα απο το επεισόδιο:

[edit] Αφαίρεση url καθώς ο χρόνος του βίντεο είναι αρκετά μεγάλος [edit]

Το εξώφυλλο της κασέτας:

Προβολή συνημμένου 64494

22.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΛΕΣΧΗ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ (ΕΡΤ 1976) - Τα φώτα σβήσαν στις οκτώ (Τίτλοι Αρχής):

[video=youtube_share;a68JtEUgKJQ]

Και το εξώφυλλο της κασέτας που κυκλοφόρησε το 1985:

2002.jpg
 
ΛΕΣΧΗ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ (ΕΡΤ 1976) - Μια Μέρα Νωρίτερα (Τίτλοι Αρχής):


[video=youtube_share;ky3CFIXaU-Y]

Και το εξώφυλλο της κασέτας που κυκλοφόρησε το 1985:


2006.jpg
 
Παιδιά, είμαι ευτυχής που μόλις ανακάλυψα (thanks Frank213) την πηγή του Soundtrack! Και για όσους πίστευαν πως ήταν του Θεοδοσιάδη, μάλλον διαψεύστηκαν..

Resonance - OK Chicago

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα