Λαγουδένια Πολιτεία - Μαple Town Monogatari (1986)

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
525
Μαple Town Monogatari. Iαπωνική και Ταιβανέζικη συμπαραγωγή κιν. σχεδίων του 1986. Προβλήθηκε ΣΤΟ ελλάδα το 1989. Είχε και συνέχεια με τους ίδιους χαρακτήρες αλλά σε άλλη πόλη νομίζω...επίσης προβλήθηκε από ετ-1 το 1990.

http://youtube.com/watch?v=UwQqOzA-Pm8
 
Ένα απο τα αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια.Πολύ γλυκιές αναμνήσεις. :thumbup:
 
Καλά που το ξέθαψες bi-bi γιατί μου είχε διαφύγει...(Μπράβο και πάλι βρε Dominion).Και εγώ το έβλεπα,αν και πιο πολύ θυμάμαι το Patty Rabbit κουκλάκι που είχα κερδίσει μάλλον στα αυτοκόλλητα.Πολύ όμορφο,αλλά χάθηκε και αυτό μαζί με τα υπόλοιπα...:mad:
 
Εγώ, επειδή είμαστε συνονόματες, την είχα σε κουκλάκι, οπως και την μαμά του Μπομπ, και 2-3 ακόμα χαρακτήρες. Τα είχα κερδίσει από χαρτάκια που είχαν εκείνα τα διαφανα κορδονάκια που έχω βάλει στο "αξεσουάρ για κορίτσια" !
 
Dominion :

Είχε και συνέχεια με τους ίδιους χαρακτήρες αλλά σε άλλη πόλη νομίζω...
Ναι , σε κάποια φάση κάνανε μία ριζική αλλαγή και πλέον τα επισόδεια εξελίσονταν σε μία μεγαλούπολη αντί του μικρού χωριού που ήταν στα πρώτα επισόδια . Ακόμα θυμάμαι το συγκινιτικό τελευταίο επισόδειο όπου η πρωταγωνίστρια έφευγε από το χωριό για να πάει στην πόλη , Μέχρι και ο κακός ο λύκος είχε έρθει για να της ευχυθεί καλό ταξίδι ...

Πάντως βρε παιδί μου , όσο και αν έψαξα , δεν μπόρεσα να τα βρω αυτά τα επισόδεια . Είναι η μόνη σειρά που δεν μπόρεσα να βρω ...
 
Η λαγουδένια πολιτεία ήταν από τα αγαπημένα μου παιδικά!


Ξέρετε αν μπορούμε να το βρούμε πουθενά?



Μπήκα στο you tube στη διεύθυνση που γράφετε παραπάνω αλλά δεν μπορώ να το βρω!



Επίσης θυμάμαι ένα παιδικό με ένα λαγουδάκι με τεράστια αυτιά, που τα έκανε ελικοπτεράκι και πετούσε! Αυτό θυμάται κανείς πως το λένε?



Ακόμα θυμάμαι τη μουσική του!...
 
Κ'εγω τρελαινομουν για Λαγουδενια Πολιτεια :clap:

Το κοριτσακι-λαγουδακι με το βαχιολι στο αυτι ηταν τελειο :wub:
 
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=m741894Bv2g]YouTube - Marple Town Monogatari op (Juharfalva LakΓ³i)

Αν και δεν το παρακολουθούσα μανιωδώς ήταν γλυκύτατο

Αυτό που λες Akaliakoukou μου θυμίζει ένα πολωνικό anime που έμπαινε συμπληρωματικά σε ταινίες με μικρή διάρκεια. Υπήρχε και ένας λύκος που το κυνηγούσε;;;

Αν λέμε το ίδιο, η μουσική ήταν από το "Those were the days..."
 
H Μπάνι δεν ήταν?Η μήπως ήταν Πάτι??Πω είμαι του 83 και ήμουν αρκετά μικρός όταν το έπαιζε αλλά το έβλεπα φανατικά-έρωτας η Πάτι!! xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />

Ήμουν πολύ μικρός όταν τα έδειχνε η ΕΤ1.Το πρώτο ήταν σε ένα χωριουδάκι όπου η Μπάνι ήταν με την οικογένειά της και τους φίλους της από τους οποίους θυμάμαι ένα αρκουδάκι.Είχαν κυκλοφορήσει και μικρές χνουδωτές action figures και είχα τη Μπανι,το αρκουδάκι και τη σκυλίτσα που ήταν από τη συνέχεια του anime.

Η συνέχεια πρέπει να είχε προβληθεί 88-89 πάλι από την ΕΤ1 όπου η Μπάνι πήγαινε στους θείους της στην πόλη να μείνει ή κάτι παρόμοιο.
 
Juanita είπε:
Άχου αυτό είναι!!!!
Πώπω, πόσα χρόνια είχα να το δω!!!!.....



Ευχαριστώ!!!!



Το άλλο που λέω δε θυμάμαι να το κυνηγούσε λύκος. Ήμουν και πολύ μικρή τότε βέβαια! Θυμάμαι ότι διαρκούσε πολύ λίγο πάντως!



Ήταν ένα λαγουδάκι που κοιμόταν μέσα σε μια βαλίτσα. Είχε μεγάλα αυτιά και τα στριφογύριζε και τα έκανε ελικοπτεράκι και πετούσε. Ήταν αυτοτελείς περιπέτειες!



Θυμάμαι και τη μουσική. Για όσους ξέρουν νότες:



Σολ ντο σι ντο ρε λα ρε



ντο σι λα σι ντο...
 
zajaczek_info3.jpg


Δες κι εδώ όπου έχει αναφερθεί ;)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=722

EDIT:

Ορίστε και ένα βιντεάκι από youtube!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=hSNyX03VsZg]YouTube - A kockΓʽsfΓΌlΕ± nyΓΊl - Kriszta a jΓʽtszΓ³tΓ©ren
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Akaliakoukou, το ξερω αυτο το παιδικο. Το λαγουδακι ζουσε σε μια σοφιτα(κατι τετοιο), μιας πολυκατοικιας. Και καθε πρωι, εβγαζε ενα τηλεσκοπιο, και κοιταζε ποιος εχει προβληματα. Μετα κανοντας ελικοπτερακι τα αυτιά του, πετουσε, και πηγαινε να τους βοηθησει.

Το αλλο, "η λαγουδενια πολιτεια" εξισου αγαπημενο, ηταν με την Πατυ, ενα λαγουδακι που ζουσε σε ενα χωριο με τους γονεις της. Ειχε και εναν αδεφο νομιζω. Υπηρχε η πλουσια του χωριου (μια αλεπουδιτσα), ο κακος λυκος κτλ. Στο τελευταιο επεισοδιο του πρώτου κυκλου, ήρθαν οι θειοι της, και ζητησαν να την παρουν μαζι τους, για δικο τους παιδι(νομιζω). Μετά αρχιζουν τα επεισόδια στην πολη, που γινεται κολλητη με μια σκυλιτσα, αλλά δεν ξεκοβει τελειως με το χωριο. Σε ένα επεισόδιο επιστρεφει, και σε ένα άλλο την επισκεπτονται οι φίλοι της.

Ένα άλλο παιδικο, που ειχα ξεχάσει τελειως, μα τελειως, ήταν αυστραλεζικο, και περιπου ίδιο με την Πατυ.

Αλλά οι πρωταγωνιστές ήταν κοάλα. Το θυμαται κανεις; Υπαρχαν ζωάκια, κυριως μικρα κοάλα (μπορει και όλα να ήταν κοάλα), με τις οικογενειες τους. Ο βασικός πρωταγωνιστης ήταν ένα μικρο κοάλα, και μαλλον είχε και μια αδερφή. Σε μια μικρη πόλη, με πολλους ευκαλυπτους τριγυρω (το αγαπημενο τους δεντρο). Θυμαμαι σκορπια καποια επεισόδια, όπως κατι ειχε γινει με τους ευκαλυπτους, ξηρασία μαλλον, ένα άλλο που εμφανιστηκε ενα συννεφο γυρω απο το βουνο τους που εμοιαζε με τηγανιτα, και κάτι προέβλεπε κτλ
 
Ντρέπομαι που το λέω αλλά και εγώ το έβλεπα αυτό το anime με τα λαγουδάκια φανατικά :cool: Κάπου έχω κασέτες με μερικά επεισόδια από την ΕΡΤ, αλλά δυστυχώς το βίντεο μου έχει χαλάσει εδώ και πολύ καιρό..

Τα λούτρινα κουκλάκια της σειράς πάλι, είναι πολύ συλλεκτικά πλέον και αρκετά σπάνια να τα βρεις.

Λορένα το καρτούν με τα κοάλα λέγεται koala bear adventures. Παίζει να είσαι η μόνη που το θυμάσαι (μαζί με εμένα και την αδερφή μου)
 
Οι περιπέτειες του μικρού κοάλα!!!


Να ξέρατε τι μου θυμίσατε!!!!!


 


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=6x7x_76782g]YouTube - Adventures of the Little Koala - intro






Αυτές οι σειρές συνδέονται με πολύ όμορφα χρόνια της ζωής μου!!!


Λορένα αυτό είναι!!! Είσαι φοβερή!!! Πώς θυμάσαι τόσες λεπτομέρειες????


Εμένα η μνήμη μου έχει αρχίσει και εξασθενεί κατά πολύ...



Φαντάσου, τη μουσική που νόμιζα ότι τη θυμάμαι, δεν ήταν αυτή τελικά...





 


Grendizer ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :worship:


Άχου βρήκες και βιντεάκι!!!! :happyjump: :happyjump:


Πετάω από τη χαρά μου!!!!! :hurrah: :hurrah: :hurrah:


(θα βγάλω κι εγώ ελικοπτεράκι στο κεφάλι σε λίγο!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να'σαι καλά.Αλλά δεν αξίζω εγώ το credit.Στο thread που παρέθεσα ο φίλος supersonic το έχει βρει εδώ και καιρόοοο. :)

Αν ρίξεις μια ματιά στην υπογραφή του θα εκπλαγείς με το πόσα αγαπημένα παιδικά θα βρεις !! ;)

EDIT:

ΑΜΑΝ!!Τα κοάλα τώρα τα θυμήθηκα κι εγώ...Θεέ μου πόσο υπέροχο παιδικό.Αυτό και οι Μούμιν πολύ αργότερα μου δημιουργούσαν ένα αίσθημα ηρεμίας.Πωπω χάρηκα τώρα τόσο πολύ!!Να'στε καλά βρε παιδιά!! #)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπήκα στο blog και έπαθα πλάκα!


Έχει και το γύρο του κόσμου σε 80 μέρες και το Νηλ Χόγκελσον!!!



Αλλά βγάζει σε μία διεύθυνση που γράφει
rapidshare ή κάτι τέτοιο.


Πώς μπορούμε να τα δούμε από κει????
 
Βασικά από εκεί τα κατεβάζεις.Είτε δωρεάν αν πατήσεις στο free είτε αν έχεις πληρώσει για premium membership(7€ το μήνα μέσω paypal ή πιστωτικής)Η διαφορά έγκειται στο ότι αν έχεις free πρέπει να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα για να κατεβάσεις το επόμενο αρχείο κ.ο.κ.(υπάρχει και η λύση να συνδέεις και ξεσυνδεεις το modem αλλα εμένα με κουράζει)Αν είσαι premium κατεβάζεις όσο θες χωρίς περιορισμό,i think.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αλλά υπάρχει και το greek-movies,που έχει μία σελίδα με retro παιδικά που τα βλέπεις οnline

http://www.greek-movies.com/animation.php

Ψάξε και στο youtube για μερικά από αυτά όπως το starland trio,lensman κ.ά. που τα έχουν ανεβάσει παιδιά στα ελληνικά(να'ναι καλά!!)
 
Δεν ειναι καταλληλο το μερος, αλλά.... ενα άλλο γιαπωνεζικο, με μια κοπελιτσα, που ειχε δυο ρομποτακια, και ήταν ερωτευμενη με τον Μαριο, το θυμάστε;

Πρέπει να ήταν παιδι-θαυμα, ισως ετσι εξηγείτε που ήταν πολυ κοντη (μικροσκοπικη θα έλεγα) σε συγκριση με τους συμμαθητες της. θα είχε παει με την μια, σε μεγαλη ταξη.

Ο πατερας της ειχε εστιατόριο. Ποτέ δεν έμαθα πως τελειωσε αυτό το παιδικο. Τι απέγινε τελικά με τον Μαριο, που την αγνοουσε; Ξερει κανεις;

Η Τζουν! Έτσι πρέπει να την έλεγαν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Στεπ Τζουν πρέπει να λες ή αλλιώς Hai Step Jun. :)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Z6fBkLLz_VQ]YouTube - [Hai! Step Jun - Spanish] Los inventos de Eva (Los de Tele5)
 
Γιατί δεν παίζει αυτό το βίντεο??? :cry:
 
Πίσω
Μπλουζα