Λευκώματα

Το λεύκωμα ήταν από τα αγαπημένα μου χόμπι στο Γυμνάσιο! :biglaugh:

Είχα βαλθεί να φτιάξω το καλύτερο λεύκωμα που έγινε ποτέ και είχα καταναλώσει άπειρες ώρες.

Επίσης ήταν πολύ σημαντικό να γράψουν σε αυτό όσο περισσότερα άτομα γινόταν.

Τα αγόρια συνήθως δεν ήθελαν να γράψουν όταν όμως τα κατέφερνα και έπειθα μερικούς ήμουν πολύ χαρούμενη γιαυτό.

Τελικά είχα ένα στη Β Γυμνασίου και ένα στη Γ. Ήταν και τα δύο πολύ μεγάλα με χοντρά εξώφυλα, απ' έξω είχαν αφίσες και τους είχα βάλει και αυτοκόλλητο διαφανές ντύμα για να μη μου πάθουν τίποτα. Και επειδή δεν τα κατέφερνα ποτέ στις χειροτεχνίες έχωνα τη μαμά μου και μου τα έφτιαχνε έτσι! :biglaugh:

Μέχρι πριν μερικά χρόνια τα είχα και κυκλοφορούσαν κάπου. Ίσως και να τα έχω ακόμα αλλά θα πρέπει να ψάξω.

Αν τα βρω θα σας βάλω φωτογραφίες αλλά θα χαρώ κι εγώ πολύ να τα ξαναδώ μετά από τόσα χρόνια.
 
Πω πω τι μου θυμήσατε;;;;;

 


Κάθε χρόνο από την Τετάρτη μέχρι την Έκτη Δημοτικού



έφτιαχνα λεύκωμα. Συνήθως δύο φορές το χρόνο ανάλογα



με τα λευκώματα που κυκλοφορούσαν.



Κλασικά το κίτρινο με το κορίτσι με τη μαργαρίτα και η συνέχειά του



το ροζ με μιά μελαχροινή.



Οι ερωτήσεις ήταν προγραμμένες σε κάποια από αυτά.



Στο σχολείο κάναμε μεταξύ μας διαγωνισμό ποιά έχει το καλύτερο.



Κριτήριο ήταν η καλλιγραφία και τα αυτοκόλλητα.



Μεγάλη επιτυχία είχαν τα αυτοκόλλητα με την Κάντυ και τον Κλυν.



Τυχερή όποια εισέπρατε στο "Χάρισέ μου κάτι" την Κάντυ ολόκληρη



καθώς και φορεματάκια για να τη ντύσεις.



Μάλιστα, το ψιλικατζίδικο κάτω από τη Γκράβα είχε κάνει χρυσές δουλειές



αφού ο κυρ Νίκος (καλή του ώρα) είχε προνοήσει και είχε φέρει όλα τα



αυτοκόλλητα που κυκλοφορούσαν στην αγορά.



Το δεύτερό μου λεύκωμα στην Ε' Δημ. είχε ... τι άλλο...



εξώφυλλο τον Μαρκ ενώ το πρώτο στην ΣΤ' τον αγαπημένο



μου Τζέισον.



Ιδιαίτερα απαιτητική, στο "Χάρισέ μου κάτι" ήθελα εικονούλες από



τη BoTP.
 
Λοιπόν ,παρόλο που είμαι ο βενιαμίν του Forum, έχω και εγώ λεύκωμα (μάλιστα το είχα φτιαξεί στη Β και Γ λυκείου).

Το χρησιμοποιούσα και σαν πρόχειρο, αλλά μόλις γύριζες κάποιες λευκές σελίδες, τα ένοχα μυστικά κάποιων αποκαλύπτονταν! :diablotin:

Αν και πέρασαν 3,5 χρόνια από τότε που έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου στο 2ο Ενιαίό Λύκειο Ηρακλείου (ευτυχώς χωρίς να πετύχω κανένα καθηγητή ή να σπάσω κανένα τζάμι:biglaugh:), ώρες-ώρες σκέφτομαι τις στιγμές αυτές που πέρασα εκεί (αλλά και το λεύκωμα) .Αν το ανοίξω σίγουρα θα νοσταλήγσω!
 
Μια από τις εικόνες που είχα βάλει σε ένα λεύκωμα.


Τα Χριστούγεννα του '82 όποιος πέρναγε από



του Λαμπρόπουλου μπορούσε να θαυμάσει ένα αντίγραφο



του διαστημόπλοιου του Μαρκ από το Gatchaman ΙΙ.



Δυστυχώς η αναμνηστική φωτό (Polaroid) με τον Μαρκ αγκαλιά δε σώζεται



(Είχε μπει στο λεύκωμα με τον Τζέισον για να πουλήσω μούρη...:biglaugh:)





378og6.jpg
 
Juanita είπε:
Μια από τις εικόνες που είχα βάλει σε ένα λεύκωμα.
Τα Χριστούγεννα του '82 όποιος πέρναγε από



του Λαμπρόπουλου μπορούσε να θαυμάσει ένα αντίγραφο



του διαστημόπλοιου του Μαρκ από το Gatchaman ΙΙ.



Δυστυχώς η αναμνηστική φωτό (Polaroid) με τον Μαρκ αγκαλιά δε σώζεται



(Είχε μπει στο λεύκωμα με τον Τζέισον για να πουλήσω μούρη...:biglaugh:)





378og6.jpg
διάβαζα Μαρκ κι εγώ, νόμιζα αναφερόσουν στον παλικαράκι της Κάντης.. Εσύ μιλάς για τον Τζι Φόρς!!! χίλιοι κάστορες!! είχα να το δω 25 χρόνια αυτό το διαστημόπλοιο..! :animeek:

Άντε να δω και τον Ζόλταρ τώρα κι έχω στανιάρει..
 
Starbuck είπε:
διάβαζα Μαρκ κι εγώ, νόμιζα αναφερόσουν στον παλικαράκι της Κάντης.. Εσύ μιλάς για τον Τζι Φόρς!!! χίλιοι κάστορες!! είχα να το δω 25 χρόνια αυτό το διαστημόπλοιο..! :animeek:
Άντε να δω και τον Ζόλταρ τώρα κι έχω στανιάρει..
Αμφιβάλλω αν το είχες δει...

Το Gatchaman II δεν προβλήθηκε ποτέ στην Ελλάδα...

Αλλά για να μη μείνεις με τον καημό

katkenvg4.jpg


Ούτε Κάντυ πρέπει να έβλεπες, ε;;;;;;:biglaugh:
 
Juanita είπε:
Αμφιβάλλω αν το είχες δει...Το Gatchaman II δεν προβλήθηκε ποτέ στην Ελλάδα...

Αλλά για να μη μείνεις με τον καημό

katkenvg4.jpg
Θε μου!!! ο Ζόλταρ!!! ύστερα από τόσα χρόνια ξανά εμπρός μου..!!

( θυμάμαι σ’ ένα επεισόδιο πως τον κυνηγούσαν και πιάστηκε η μπέρτα του σε μια από αυτές τις αυτόματες πόρτες.. και εδώ στην δική σου εικόνα τον δέρνουνε.. χμ.. διαπιστώνω πως κι αυτός μου είναι συμπαθής.. τι είναι αυτό το πράγμα με μένα; )

Juanita είπε:
Ούτε Κάντυ πρέπει να έβλεπες, ε;;;;;;:biglaugh:
δυστυχώς όχι.. δηλαδή μπορεί να είχα δει κανα επεισόδιο αλλά δεν το θυμάμαι.. την είχαμε κάνει αυτή την συζήτηση στο Καντικό σας θρεντάκι πριν με βρίσουν και με διώξουν από εκεί..
 
Τι περίεργη τάση και αυτή να σου αρέσουν οι "λουζεράδες"...

Τι να πω;;;

Επιλογές...
 
Juanita είπε:
Τι περίεργη τάση και αυτή να σου αρέσουν οι "λουζεράδες"...Τι να πω;;;

Επιλογές...
χαχα.. κάποιος πρέπει να τους υπερασπιστεί κι αυτούς.. ίσως να μας τους παρουσίασαν λιγάκι πιο κακούς από ότι πραγματικά υπήρξαν κι εμείς αβασάνιστα το δεχτήκαμε.. ίσως κάτω από την μάσκα του Ζόλταρ να κρύβονται δυο πολύ ανθρώπινα μάτια..

σκέψου.. ο Μάρκος στριμώχνει τον Ζόλταρ στην γωνία και του ρίχνει μια γροθιά στο σαγόνι και μια στο στήθος.. ανεβαίνει στο διαστημόπλοιό του και πετάει περήφανος προς την βάση καθώς το πλήθος τον χειροκροτεί.. είναι ένας ήρωας.. κι ο Ζόλταρ βρίσκεται ακόμη στο πάτωμα χτυπημένος, προσπαθώντας να ανακτήσει την ανάσα του.. και ταπεινωμένος συγκρατεί δάκρυα θλίψης και οργής, και καταριέται που αυτός ο κόσμος ανήκει μόνο στους νικητές.. και που κανείς δεν ρώτησε ποτέ να μάθει κάτι για το παιδί που υπήρξε..
 
Κρατουσα κι εγω κατι σαν λευκωματα... στα οποια ομως εγραφα μονο εγω... :Ρ βασικα με ΤΡΙΑ πραγματα ειχα μεγαλωσει: κομικς, σατιρα (επιθεωρησεις, χαρρυ κλυνν κλπ) και καρτουν και τα δυο λευκωματα που κρατησα ηταν βασισμενα σε αυτα

Ενα λευκωμα που ειχα ηταν ενα τετραδιο με ιστορια-διαλογο που ειχα με τη γειτονοπουλα.. υποτιθεται παρουσιαζαμε μια εχμ.. εκπομπη μεσα απο το τετραδιο, και εγραφα μονος μου ολη την πορεια της εκπομπης. Επισης ειχα καποια αφιερωματα, οπως πχ ολες τις ικανοτητες του ΚΙΤ :D

Ενα αλλο που εκανα πιο μεγαλος, ηταν ενα με 'διαφημισεις' οπου παρουσιαζα κατι φανταστικα αντικειμενα και μεσα εγραφα ο,τι μπουρδες μπορει να φανταστει καποιος

Οχι να το παινευτω αλλα το δευτερο ειχε λιγο αφελες αλλα πολυ επιτυχημενο χιουμορ... το διαβαζα σε μια φιλη των γονιων μου και χτυπιοταν απο τα γελια :Ρ
 
Starbuck είπε:
Θε μου!!! ο Ζόλταρ!!! ύστερα από τόσα χρόνια ξανά εμπρός μου..!!.. διαπιστώνω πως κι αυτός μου είναι συμπαθής...
S2Z ? :animrolleyes: :biglaugh:

Starbuck είπε:
σκέψου.. ο Μάρκος στριμώχνει τον Ζόλταρ στην γωνία και του ρίχνει μια γροθιά στο σαγόνι και μια στο στήθος.. ανεβαίνει στο διαστημόπλοιό του και πετάει περήφανος προς την βάση καθώς το πλήθος τον χειροκροτεί.. είναι ένας ήρωας.. κι ο Ζόλταρ βρίσκεται ακόμη στο πάτωμα χτυπημένος, προσπαθώντας να ανακτήσει την ανάσα του.. και ταπεινωμένος συγκρατεί δάκρυα θλίψης και οργής, και καταριέται που αυτός ο κόσμος ανήκει μόνο στους νικητές.. και που κανείς δεν ρώτησε ποτέ να μάθει κάτι για το παιδί που υπήρξε..
Αυτό λες εσύ ;

Πόσες οικογένειες "ανώνυμων κακών" (henchmen) διαλύθηκαν

όταν πέθαναν οι πατεράδες από το δολοφονικό μένος της Ομάδας-Τζι ;

Άραγε όταν οι "ήρωες", τους σκότωναν με ακτινοπίστολα δέκα-δέκα ,

αναρωτήθηκαν ποτέ αν ο "ασήμαντος κακός" που σκοτώνουν έχει γυναίκα,

ή ανήλικα παιδιά ;

Αυτά πως θα μεγαλώσουν ;

Η μάνα τους, τι θα τους πει ;

"Παιδί μου μάθε ότι η -καλή- Ομάδα-Τζι σκότωσε ξερά τον -κακό- πατέρα σου" ;

Σκέφτηκαν άραγε οι ήρωες της Ομάδας-Τζι, ότι ίσως όλοι αυτοί που αδιακρίτως

και με ευχαρίστηση σκοτώναν έτσι εύκολα, δεν ήταν πράγματι "κακοί" αλλά αναγκάστηκαν

να δουλέψουν για τον Ζόλταρ, προκειμένου να ζήσουν τα παιδιά τους

και να αποφύγουν το φάσμα της πείνας ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Starbuck είπε:
χαχα.. κάποιος πρέπει να τους υπερασπιστεί κι αυτούς.. ίσως να μας τους παρουσίασαν λιγάκι πιο κακούς από ότι πραγματικά υπήρξαν κι εμείς αβασάνιστα το δεχτήκαμε.. ίσως κάτω από την μάσκα του Ζόλταρ να κρύβονται δυο πολύ ανθρώπινα μάτια..
Ναι βρε, αυτά τα μάτια τα απονήρευτα έκρυβαν μεγάλη ανθρωπιά.

Ή μάλλον εξωγηϊνιά. Αν δεν έχεις δει το τελευταίο επεισόδιο του Gatchaman

το You Tube θα σε διαφωτίσει.

....σκέψου.. ο Μάρκος στριμώχνει τον Ζόλταρ στην γωνία και του ρίχνει μια γροθιά στο σαγόνι και μια στο στήθος.. ανεβαίνει στο διαστημόπλοιό του και πετάει περήφανος προς την βάση καθώς το πλήθος τον χειροκροτεί.. είναι ένας ήρωας.. κι ο Ζόλταρ βρίσκεται ακόμη στο πάτωμα χτυπημένος, προσπαθώντας να ανακτήσει την ανάσα του.. και ταπεινωμένος συγκρατεί δάκρυα θλίψης και οργής, και καταριέται που αυτός ο κόσμος ανήκει μόνο στους νικητές.. και που κανείς δεν ρώτησε ποτέ να μάθει κάτι για το παιδί που υπήρξε..
...ούτε και αυτός φαντάζομαι θα ρώτησε όλους αυτούς που εξολόθρευσε

(έστω και εικονικά) αν το ήθελαν.

Δούναι και λαβείν είναι η ζωή Starbuck και όπως επιλέγεις να παίξεις

σε παίζουν... :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
exetlaios είπε:
:rofl: χμ.. μας βάζεις σε ιδέες; θα συμπληρώσω S&MS2Z.. :biglaugh:

exetlaios είπε:
Αυτό λες εσύ ;
Πόσες οικογένεις "ανώνυμων κακών" (henchmen) διαλύθηκαν

όταν πέθαναν οι πατεράδες από το δολοφονικό μένος της Ομάδας-Τζι ;

Άραγε όταν τους σκότωναν με ακτνοπίστολα δέκα-δέκα ,

αναρωτήθηκαν ποτέ αν ο "ασήμαντος κακός" που σκοτώνουν έχει γυναίκα,

ή ανήλικα παιδιά ;

Αυτά πως θα μεγαλώσουν ;

Η μάνα τους, τι θα τους πει ;

"Παιδί μου μάθε ότι η -καλή- Ομάδα-Τζι σκότωσε ξερά τον -κακό- πατέρα σου" ;

Σκέφτηκαν άραγε οι ήρωες τοης Ομάδας-Τζι, ότι ίσως όλοι αυτοί που αδιακρίτως

και με ευχαρίστηση σκοτώναν έτσι εύκολα, δεν ήταν πράγματι "κακοί" αλλά αναγκάστηκαν

να δουλέψουν για τον Ζόλταρ, προκειμένου να ζήσουν τα παιδιά τους

και να αποφύγουν το φάσμα της πείνας ;
ακριβώς έτσι.. και στις αστυνομικές και άλλες παρόμοιες ταινίες δράσης όπου ο καλός καθαρίζει τους κακούς σαν να ήταν κουνούπια.. κι εμείς χαιρόμαστε τρώγοντας τσιπς γιατί έχουμε μιαν ακαθόριστη εγγύηση πως ο ταλαίπωρος νταγλαράς που βρέθηκε εκεί στο πλευρό του αρχιμαφιόζου είναι κακός, πολύ κακός και του αξίζει να πεθάνει..

λοιπόν ας το ξαναδούμε.. από μικρός εύσωμος ήταν κάπως αργός στην σκέψη και στο σχολείο όλοι τον κορόιδευαν.. και παρά το μέγεθός του τού ρίχνανε κι από καμιά σφαλιάρα.. στο γυμνάσιο άρχισε να κάνει γυμναστική κι έγινε τερατώδης τόσο που δύσκολα τον πλησίαζαν οι γυναίκες.. δούλεψε ως πορτιέρης και σε άλλες ποταπές δουλειές της νύχτας.. κάποτε κατάφερε να βρει μια καλή γυναίκα και ξεκίνησε οικογένεια.. για να φύγει από την νύχτα ώστε να μπορεί να είναι κοντά στην οικογένειά του βρήκε δουλειά ως σωματοφύλακας.. του δώσανε κι ένα όπλο γι’ αυτοάμυνα.. η μέρα είναι ηλιόλουστη κι αυτός κάθεται λιγάκι αφηρημένος.. το μυαλό του είναι στις πρώτες λεξούλες που είπε εχθές βράδυ ο γιος του.. ξάφνου από την αυλή ακούγονται πυροβολισμοί.. σε λίγο θα βρίσκεται κάτω νεκρός με δυο σφαίρες στο στήθος.. είναι ο κακός σε έναν κόσμο που οι καλοί πάντα κερδίζουν..

Juanita είπε:
Ναι βρε, αυτά τα μάτια τα απονήρευτα έκρυβαν μεγάλη ανθρωπιά.Ή μάλλον εξωγηϊνιά. Αν δεν έχεις δει το τελευταίο επεισόδιο του Gatchaman

το You Tube θα σε διαφωτίσει.
ίσως ο αφηγητής να ήθελε να μας τον παρουσιάσει έτσι.. ίσως να είχε κάποια σκοπιμότητα που εμείς αγνοούμε.. απόλυτο κακό δεν υπάρχει.. ούτε απόλυτο καλό άλλωστε..
 
Starbuck είπε:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Παράπλευρες απώλειες δε λέγονται;;;;;

Ο καθένας επιλέγει το στρατόπαιδο στο οποίο θα πολεμήσει και γνωρίζει

εκ των προτέρων ποιές είναι οι συνέπειες...

Εκτός και αν πρόκειται για πτωχούς τω πνεύματι οπότε πρέπει να απευθυνθούν

οι συγγενείς τους αλλού...

...ίσως ο αφηγητής να ήθελε να μας τον παρουσιάσει έτσι.. ίσως να είχε κάποια σκοπιμότητα που εμείς αγνοούμε.. απόλυτο κακό δεν υπάρχει.. ούτε απόλυτο καλό άλλωστε..
Δεν ξέρω τι εννοείς... αλλά ειδικά για τους "G" δεν ενόχλησαν κανένα.

Ο Zoltar πάντα ξεκινούσε τις επιθέσεις. Και αν μπορούσες να δεις καλύτερα,

το να σκοτώσουν ήταν η τελευταία τους επιλογή. Άλλωστε... στο ξαναέγραψα:

... όπως παίζεις... παίζεσαι...

Και επειδή ξεφύγαμε από το Thread αν θες να το συνεχίσουμε άνοιξε ένα καινούριο

"Καλοί VS Κακών"
 
exetlaios είπε:
Πόσες οικογένειες "ανώνυμων κακών" (henchmen) διαλύθηκαν

όταν πέθαναν οι πατεράδες από το δολοφονικό μένος της Ομάδας-Τζι ;

Άραγε όταν οι "ήρωες", τους σκότωναν με ακτινοπίστολα δέκα-δέκα ,

αναρωτήθηκαν ποτέ αν ο "ασήμαντος κακός" που σκοτώνουν έχει γυναίκα,

ή ανήλικα παιδιά ;

Αυτά πως θα μεγαλώσουν ;

Η μάνα τους, τι θα τους πει ;

"Παιδί μου μάθε ότι η -καλή- Ομάδα-Τζι σκότωσε ξερά τον -κακό- πατέρα σου" ;

Σκέφτηκαν άραγε οι ήρωες της Ομάδας-Τζι, ότι ίσως όλοι αυτοί που αδιακρίτως

και με ευχαρίστηση σκοτώναν έτσι εύκολα, δεν ήταν πράγματι "κακοί" αλλά αναγκάστηκαν

να δουλέψουν για τον Ζόλταρ, προκειμένου να ζήσουν τα παιδιά τους

και να αποφύγουν το φάσμα της πείνας ;
Αυτο το υπαρξιακο προβληματισμο αναλυει ο Ωστιν Παουερς (το 1) :D
 
Για να ξαναγυρίσουμε στα αγαπημένα μας λευκώματα:

l3tz2.jpg
l4ur4.jpg
l6vr6.jpg


Τα δύο πρώτα αυτοκόλλητα ήταν από τα σπάνια οπότε

η πρώτη τυχερή που προλάβαινε τα αγόραζε και κοσμούσε το λεύκωμά

της.

Ακόμα πιό τυχερή ήταν αυτή που τα έπαιρνε σα δώρο στο "Χάρισέ μου κάτι"

Ήταν δείγμα μεγάλης φιλίας...
 
Starbuck είπε:
Πρόταση: να φτιάξουμε ένα και να το συμπληρώνουμε στις ρετροσυναντήσεις μας.. Είμαστε μέσα;
Τι έγινε ρε παιδιά αυτή η πρόταση;;;;

(άντε, οσονούπω παραλαμβάνω και αυτοκόλλητα της Κάντυ :D )
 
Λεύκωμα!

Εσείς είχατε?? Νομίζω ότι αυτό ήταν από τα κλασσικά!

Έχω κι ένα άλλο πράσινο!

αναμνήσεις.jpg
 
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση που δεν υπάρχει ήδη αυτό το θέμα... εκτός αν δεν το βρίσκω εγώ!

Ναι και βέβαια είχα, και είχαν γράψει πάρα πολλοί φίλοι και συμμαθητές από την Ε' Δημοτικού μέχρι την Γ' Γυμνασίου, οπότε και το έχασα σε μετακόμιση. :cry: Το λεύκωμα ήταν το forum των 80s, αφού είχες username κι εκτός από το να απαντάς στις ερωτήσεις έκανες και quote σε άλλους. :)

Το θυμάστε αυτό;

Λιμάνι

Ερωτικών

Υποσχέσεων

Και

Ωραίων

Μαθητικών

Αναμνήσεων
 
Υπαρχει και ευρεθη.

Ωραιος ο παραληλισμος σου Alkis21 με εβαλε σε σκεψεις. :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα