Λευκώματα

Είχα κι εγώ λεύκωμα,στην αρχή ένα εκατόφυλλο τετράδιο όπου είχα βάλει αυτοκόλλητα, αποκόμματα από περιοδικά με διάφορους ηθοποιούς και τραγουδιστές και γράφαμε τις ερωτήσεις...Αργότερα πήρα στο Γυμνάσιο ένα έτοιμο λεύκωμα με ερωτήσεις (ανάμεσά τους και μερικές πονηρές/ακατάλληλες), το οποίο είχε κάνει θραύση στις συμμαθήτριες!

Κλασικές οι ερωτήσεις ''τι εστί λεύκωμα, τι εστί άνδρας, τι εστί γυναίκα, τι εστί γάμος, τι εστί φιλί, τι εστί σχολείο...ποια η γνώμη σας για την κτήτορα...''
 
Δημήτρη ειναι πολύ όμορφο και μας πηγές πολλά χρονιά πίσω...
 
Lol, όποιος έκανε τη συγχώνευση στον "αέρα" με πέτυχε, την ώρα που ποστάριζα! :D

 


Αυτό είχε κι ερωτήσεις ή μόνο φωτός και ζωγραφιές?
 
Δεν είχε ερωτήσεις αυτό το λεύκωμα, μόνο αφιερώσεις. Και βέβαια φωτογραφίες, συγκροτήματα, ταινίες (το Grease είχε την τιμητική του στην περίπτωσή μου), αυτοκόλλητα και τόνους από καρδούλες, Love, Amore και τέτοια. Ξεκίναγε ένας και ακολουθούσαν όλοι με σκοπό να γίνουν πιο εντυπωσιακοί. Μιλάμε τώρα για ηλικίες που είναι ακόμα έντονος ο μιμητισμός. Όμορφη παιδική ανάμνηση παρ' όλα αυτά, που όντως, μας πάει πολλά χρόνια πίσω.

Ζητώ συγνώμη που ξεκίνησα thread ενώ υπήρχε, και πολύ παλιό μάλιστα (ωστόσο αγνοούσα την ύπαρξή του), όμως με την ευκαιρία θέλω να πω το εξής: Όταν επιχειρώ να κάνω εξελιγμένη αναζήτηση σε κάτι, σχεδόν πάντα δεν καταφέρνω να βρω τίποτα. Μερικές φορές καταφεύγω στο google, πληκτρολογώντας αυτό που θέλω να βρω κολλώντας την λέξη retromaniax στο φινάλε, και από εκεί τα αποτελέσματα είναι αρκετά καλύτερα.

Στην προκειμένη περίπτωση έψαξα εντός του φόρουμ όλα τα thread στην κατηγορία Σχολικές αναμνήσεις, όπου και το ενέταξα. Υπήρχαν αρκετές δεκάδες thread εκεί, όμως σχετικό δεν υπήρχε. Δεν είχα φανταστεί ότι θα μπορούσε να υπάρξει στην κατηγορία Έντυπα, γιατί είχα την εντύπωση ότι τέτοιου είδους λευκώματα έχουν να κάνουν περισσότερο με σχολικές αναμνήσεις.
 
Dimitrissss είπε:
Όταν επιχειρώ να κάνω εξελιγμένη αναζήτηση σε κάτι, σχεδόν πάντα δεν καταφέρνω να βρω τίποτα. Μερικές φορές καταφεύγω στο google, πληκτρολογώντας αυτό που θέλω να βρω κολλώντας την λέξη retromaniax στο φινάλε, και από εκεί τα αποτελέσματα είναι αρκετά καλύτερα.
Οταν διαλεγεις Εξελιγμενη Αναζητηση να τικ-αρεις το Posts ή αλλιως επιλεγεις εξ αρχης το tab που γραφει Search Single Content Type

Για το google (που εχει σαφως αποτελεσματικοτερες μεθοδους αναζητησης) γραφεις (αν θες να ψαξεις για 'λευκωματα')

site:retromaniax.gr λευκωματα
Οταν κυκλοφορησει η νεα εκδοση της MySQL (συντομα απο οτι διαβαζω) με full text indexes, θα αποδεσμευτουμε απο τους περιορισμους στις αναζητησεις που κουβαλανε οι φορουμικες μηχανες.
 
Δεν είναι ακριβώς λεύκωμα, αλλά ημερολόγιο το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ως λεύκωμα.

Είναι κι αυτό του '80, μου το είχε φέρει δώρο σε ένα πάρτυ, μια πολύ αγαπημένη μου φίλη.

DSC06599.jpg
 
Να κι άλλο ένα λεύκωμα της εποχής!

DSC06663.jpg
 
mytinyworld υπεροχα τα λευκωματα σου που τα στολιζουν τα πολυ ομορφα αυτοκολλητα!!

ευχαριστουμε που μοιραστηκες ολες αυτες τις σελιδες μαζι μας :)

ζουζου ειναι πολυ ομορφα τα λευκωματα σου!!ειδικα το τελευταιο ειναι πολυ γλυκο :)

συγχαρητηρια που τα κρατησες και σ ευχαριστουμε για τις φωτογραφιες!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρήκα ένα ακόμα, δώρο ενός συμμαθητή μου στο δημοτικό το 80 κάτι. Το συγκεκριμένο είναι άγραφο.

DSC06781.jpg
 
Dimitrissss είπε:
Δεν νομίζω να συνηθίζεται κάτι τέτοιο σήμερα, ωστόσο κάποια εποχή υπήρξαν κάτι σαν «μόδα» ανάμεσα στους μαθητές του δημοτικού, τα σχολικά λευκώματα. Κι επειδή σχεδόν όλη η τάξη είχε κι από ένα, έφτιαξα κι εγώ προκειμένου να μη με θεωρήσουν ντεμοντέ! Παραθέτω κάποιες χαρακτηριστικές αφιερώσεις - υπερπαραγωγές συμμαθητών και συμμαθητριών, τονίζοντας πως αγνοώ πλέον ακόμα και την ύπαρξη όλων εκείνων των παιδιών, πλην ενός, που ζει πάντως στο εξωτερικό.
attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
Εκπληκτικές φωτό φίλε!!! Μας διακτίνισες back to 80's με ταχύτητα του φωτός...

Εγώ ποτέ δεν έφτιαξα λεύκωμα απ' όσο θυμάμαι, αλλά είχα φιλική συμμετοχή σε κάποια (κοριτσίστικα συνήθως) με γνωστά και τετριμμένα θέματα όπως:

Ερώτηση: "Ti εστί φιλί";

Απάντηση: "Σε παρακαλώ μη...

Σε παρακαλώ μ...

Σε παρακαλώ...

Σε παρακαλ...

Σε παρακα...

Σε παρακ...

Σε παρα...

Σε παρ...

Σε πα...

Σε π...

Σε...

Σ...

...

Μμμμμμμμ, ξαναδοκιμάζουμε;;;;;;;;;; :D
 
Είπα να έρθω να συνεχίσω τον πόνο μου με τα λευκώματα. (πριβιουσλυ ον Κουΐν'ς λευκωμα πέιν)

Ψυχολογικό τραύμα αριθμός 3

 


​Λίγο καιρό αφού είχα διαβάσει την τριλογία του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών και αφού έπαθα το συνεπακόλουθο κόλλημα, μου έδωσε μια φίλη μου το λεύκωμά της. Είχα γράψει παντού ως χαρακτήρας του Τόλκιν με χιούμορ, τα γράμματα καλλιγραφικά, ζωγραφιές εδώ κι εκεί και υπέγραφα ως Galadriel με τον ρούνο του Gandalf. Η κοπέλα όταν της το έστειλα πίσω (έμενε Θεσσαλονίκη) είχε τρελαθεί απ'τη χαρά της και απ΄τα γέλια. Για να μην τα πολυλογώ, ήταν κάτι που είχα κάνει με αγάπη και μεράκι και είχε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Και τότε προέκυψε ο αχρείος (insert inappropriate language in Quenia) που έγινε πρώην της προς ανακούφιση όλων. Του το έδωσε ενώ ήταν νυν και αυτός το έχασε. ΈΤΣΙ ΑΠΛΑ! Αν τον βασανίζουν εφιάλτες, το φάντασμά μου θα είναι που τον κυνηγά ακόμα γι'αυτό το έγκλημα. Γι'αυτό το άτομο θα είμαι πάντα το Ghost of λεύκωμα Past.

Το σχετικό Happy End, για να τελειώσω την τριλογία του λευκώματος on a high note, όταν μετά από χρόνια βάφτισα το παιδί της φίλης μου μου έκανε δώρο κοσμήματα της Galadriel!!

Έχω την Nenya! Έχω την Nenya! Έχω την Nenya!! WOOHOO!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το συζητουσα χθες. Μπραβο και στους δυο που τα βρηκατε!! Επαθα πλακα!

Ειχα και γω δυο αλλα δεν τα βρισκω πια. :banghead:

Τα εχω ανεβασει στο θεμα με τα αυτοκολλητα αλλα αυτα ειναι μερικα που κολλουσαμε στα λευκωματα.

Εκει που ελεγε χαρισε μου κατι αλλα και σε πολλα διαφορετικα θεματα.

P1090255.jpg

P1090257.jpg
 
Το τελευταίο μου λεύκωμα ήταν υπερπαραγωγή. Πήγαινα έκτη δημοτικού. Ειδικά στο τμήμα "Χάρισέ μου κάτι" γινόταν χαμός, αφού μετά βίας έκλεινε το βιβλίο. Τι αυτοκόλλητα, τι βραχιολάκια, τι γόμες (!), μέχρι καλαμάκια σε περίτεχνα σχέδια από πλαστικό υπήρχαν. Ήταν το πιο δημοφιλές λεύκωμα. Μέχρι που μου ήρθε η φαεινή ιδέα να το περάσω από το φροντιστήριο Αγγλικών... Τι το ήθελα... Η πρώτη συμμαθήτρια που το πήρε, δεν το γύρισε ποτέ πίσω. Παρόλες τις παρακλήσεις μου... Το θυμάμαι ακόμα...
 
το μελος pardalotzatziki στο παραπανω post του, μου θυμισε τα αυτοκολλητα που ειχα κι εγω στο παρελθον, θυμαμαι καποια ειχα κολλησει σε βιντεοκασσετες...
 
Κοιτάζοντας το λεύκωμα, διαπιστώνω πόση επιτυχία ειχε και έγραφαν πολλά παιδια...
Από τα παιδιά που μου ειχαν γραψει τοτε, με λιγα εχω κρατησει επαφή...με κάποια άλλα (αχώνευτα παιδια όπως αποδείχτηκε αργοτερα) σταμάτησα την επικοινωνία. Όμως οι αναμνήσεις ειναι που μενουν...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα