Λευκώματα

Είχα κι εγώ ένα λεύκωμα κάπου στο Δημοτικό, είχα γράψει και σε κάποια συμμαθητριών μου...

Θέματα που θυμάμαι:

Ποια η γνώμη σας για τον Κτήτωρ;

Χαρίστε μου κάτι

Τι εστί έρως;

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας ηθοποιός / τραγουδιστής;

Τι εστί Λεύκωμα;

κλπ κλπ
 
Τα κορίτσια είχαν λευκώματα

Τα θέματα από τα οποία αποτελούνταν ήταν συνήθως τα εξής:

Τι είναι λεύκωμα

Τι είναι έρωτας

Τι είναι αγάπη

Τι είναι φιλία

Ποιος/α είναι ο/η αγαπημένος/η σου τραγουδιστής/ια

Ποιος/α είναι ο/η αγαπημένος/η σου ηθοποιός

Γράψε ένα ρεφρέν από ένα αγαπημένο σου τραγούδι

Ποιο είναι το αγαπημένο σου έργο

Ποιο είναι το αγαπημένο σου παιχνίδι (αργότερα στο γυμνάσιο hobby αντί για παιχνίδι)

Ζωγράφισε κάτι

Χάρισε κάτι (είχε κολλήσει φακελάκι και συνήθως χάριζες αυτοκόλλητα,κάρτες,ή έκανες σφραγίδα)

Τελευταίες σελίδες έγραφες όνομα,επώνυμο,ηλικία,διεύθυνση,τηλέφωνο και τι χάρισες
 
Ναι, είχαμε κι εμείς λευκώματα. Θα το θεωρούσα κοριτσίστικο αποκλειστικά σπορ στο Γυμνάσιο, στην τελευταία τάξη όμως είχαμε και τα αγόρια, ειδικά όσοι θα εφευγαν λόγω Λυκείου. Είχα κάνει ένα τετράδιο (από τα κοινά με το γαλάζιο εξώφυλλο) και βασικά το δισέλιδο εξώφυλλο και οπισθόφυλλό του σαν λεύκωμα. Εκεί είχα ζητήσει από τους συμμαθητές-τριες μου να μου γράψουν κάτι - μάλιστα και καθηγητές-τριες είχαν γράψει.

Και τι δεν έχει γραμμένα αυτό το δισέλιδο, λόγια του Μόρισον, στιχους του Ελύτη, αλλά και σκωπτικά.

Ένας λοιπόν συμμαθητής μου μου έγραψε: "Είσαι αρχιπλαζκανιστής /(θα σας γελάσω τι σήμαινε η λέξη!) / που την έχεις μεγάλη/τη νόηση στο κεφάλι!

Μια καθηγήτρια μου είχε γράψει : "Εύχομαι το φιλοπερίεργο και το πολύπλευρο να σε συντροφεύουν στα ταξίδια της ζωής...." (δε το θυμάμαι ακριβώς αλλά μπορώ να το βρω σε καμιά αποθήκη. μαζί με το λεύκωμα...)
 
Το λεύκωμά μου από το 1985

Ηταν αγαπημένη μας συνήθεια στις τελευταίες τάξεις του δημοτικού. Ενα τετράδιο που είχε διάφορες στάνταρ ερωτήσεις και οι συμμετέχοντες απαντούσαν με ψευδώνυμο και συνήθως με στερεότυπες απαντήσεις/στιχάκια. Στην τελευταία σελίδα αποκαλύπταμε την ταυτότητά μας.

Σας παρουσιάζω με μεγάλη συγκίνηση ένα από τα δύο λευκώματά μου! :)

picture.php
picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Μην αφήνετε τα μωρά να λερώνουν το περιβάλλον! Οικολογικότατο μήνυμα. :p
 
Απιθανο!!!!! Καλα τι γραφανε αυτα τα μικρα στο Τι ειναι ερως!!!! :D :D:D

Εχω και εγω το Λευκωμα μου, αλλα ειναι Ελλαδα...θα περιμενετε οποτε λιγο! :)

Τι ανεμελα χρονια!!!
 
Περιμένουμε Αναστασία μου, να δούμε τι γράφατε κι εσείς στο λεύκωμα! Η αλήθεια είναι ότι εκτός από το δικό μου και 2-3 άλλα που είχα γράψει τότε, δεν έχω δει άλλο λεύκωμα. Οπότε ένα λεύκωμα εκτός της παρέας μου (που πάνω κάτω τα ίδια γράφαμε, αφού οι ίδιοι ήμασταν) μου φαίνεται ότι θα είναι πολύ ενδιαφέρον!

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


:) ΤΕΛΟΣ :)
 
Ποσο γελασα εκει που λεει: Ποια η γνωμη σου για τους γονεις σου? :D

Και απαντα καποιος

Πολυ καλοι :diablotin: :diablotin: :diablotin: ανθρωποι.

 

 


Υπογραφη



"Διαβολακος" (και ολοι φανταζομαστε τι βασανα θα περασαν οι δολιοι αυτοι καλοι ανθρωποι απο εναν μικρο διαβολακο :D )
 
Θυμόσαστε τα λευκώματα που γράφαμε στο σχολείο;

Ο κάθε συμμαθητής ή φίλος μας, έγγραφε τη γνώμη του για ερωτικά,μουσικά,και διάφορα θέματα με ψευδώνυμο.Έχω φυλλάξει το δικό μου.
 
φαντάζομαι όλοι κάπου τα έχουμε φυλαγμένα ... το θέμα είναι αν αντέχουμε να τα ξαναδούμε. εγώ δεν το έχω τολμήσει ακόμα.
 
Να το τολμήσετε, να το τολμήσετε... ::)

Για να μαθαίνουν οι νέοι... :p
 
gia sas 8elw na kanw ena kainourgio leukwma 8elw n grapsoun oloi oi foiloi m kai n t exw gia anamnistiko alla to 8ema einai eimaste stn hlikia tn 16 kai dn kserw t erwthseis na valw plz as m peite merikes hdees...
 
πωπω παιδια! κι εγω ειχα λευκωμα.. συνη8ως εκανα καινουργιο οποτε μου αρεσε κ διαφορετικο αγορι γτ η8ελα ν του το παω σαν προφαση οτι τωρα το εφτια3α κ ψαχνω ατομα να μου γραψουν.. ;p φοβερες εποχες! κ πισω πισω στα τηλεφωνα αν ημασταν τυχερες βρισκαμε κ το κινητο αυτου π μας ενδιεφερε (λεω κινητο γτ τωρα ειμαι 20 χρονων και ειχαμε κινητα απ την εκτη δημοτικου!).. 8υμαμαι και κατι τελευταιο : αν συμφωνουσαμε με την απαντηση καποιου αλλου γραφαμε το κλασσικο ''+φωνω!'' hahahahahaha xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" /> ωραιες εποχες!
 
Είχα και εγώ βεβαίως και επίσης είχα γράψει σε χιλιάδες. Λοιπόν,πριν από χρόνια σε ανασκαφες στην ντουλάπα του πατρικού μου βρήκα το λευκωμα από τα παιδικά χρόνια της θείας μου η οποία είναι μολις 14 χρὀνια πιο μεγαλη από μένα. Το χάσμα που χώριζε τη γενιά της από την δικιά μας αβυσαλλέο. Εμεις είμασταν πιο κυνικά και με ελαφρώς κακόγουστο χιουμορ. Στο λευκωμα που λέω όλοι ήταν πολιτισμένοι,ρομαντικοί, ονειροπόλοι,εύχοταν ο ένας στον άλλον τα καλύτερα, κόλλαγαν ξερά τριαντάφυλλα και αρωματισμένες κάρτες και είχαν ψευδώνυμα όπως ᾽᾽Θλιμμενη ανεμώνα᾽᾽, ''Μαύρος πρίγκηπας᾽᾽, ᾽᾽Σιωπηλός καβαλάρης᾽᾽(μάλλον σινεφίλ φαν των πρώτων ταινιών του Κλιντ Ιστγουντ!!!) και ᾽Ἐυγενική καρδιά᾽᾽. Υπήρχαν αποσπάσματα από ποιήματα και φιλοσοφικά τσιτάτα. Δυστηχώς το ξανάβαλα στη θέση του και έκτοτε η τύχη του αγνοειται. Για να μην λέτε πως μόνο εμείς θεωρούμε τους νεώτερους άξεστους και πρόωρα ξεπεταγμένους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο Γυμνάσιο είχα για λεύκωμα ένα εκατόφυλλο μπλε τετράδιο και στην ετικέτα είχα γράψει ''Λεύκωμα''. Το είχα στολίσει με αυτοκόλλητα, σφραγίδες, αποκόμματα από περιοδικά με ηθοποιούς, τραγουδιστές...Πρώτη ερώτηση ήταν ''Τι εστί λεύκωμα?''(συστατικό του αυγού, για λεπτομέρειες ρωτήστε τις κότες!!!) και συνέχιζε με ''τι εστί ανήρ'', ''τι εστί γυνή'', ''τι εστί έρως'', ''τι εστί φιλί'', ''τι εστί γάμος'' (=ποδοσφαιρικός αγώνας με διαιτητή την πεθερά!!!). Παρακάτω έλεγε για αγαπημένους έλληνες και ξένους ηθοποιούς, τραγουδιστές, αγαπημένες τηλεοπτικές ελληνικές και ξένες σειρές (κατά προτίμηση Χτυποκάρδια στο Μπέβερλι Χιλλς), αγαπημένες ελληνικές και ξένες ταινίες, ''Τι εστί σχολείο?''(μια μεγάλη μηχανή του κιμά!!!), ποιο είναι το αγαπημένο σου μάθημα, τι θέλεις να γίνεις όταν μεγαλώσεις, πότε έχεις γενέθλια...Τελευταία ήταν ''Ποια η γνώμη σας για την κτήτορα'' και ''Χάρισέ μου κάτι''...Στο τέλος ''Βγάλτε τις μάσκες''(=ψευδώνυμο, όνομα και επώνυμο)...

Επίσης είχα αγοράσει και δεύτερο λεύκωμα με μερικές ''πονηρές'' ερωτήσεις...!!!Πλάκα είχε...!!!
 
reous είπε:
πωπω παιδια! κι εγω ειχα λευκωμα.. συνη8ως εκανα καινουργιο οποτε μου αρεσε κ διαφορετικο αγορι γτ η8ελα ν του το παω σαν προφαση οτι τωρα το εφτια3α κ ψαχνω ατομα να μου γραψουν.. ;p φοβερες εποχες! κ πισω πισω στα τηλεφωνα αν ημασταν τυχερες βρισκαμε κ το κινητο αυτου π μας ενδιεφερε (λεω κινητο γτ τωρα ειμαι 20 χρονων και ειχαμε κινητα απ την εκτη δημοτικου!).. 8υμαμαι και κατι τελευταιο : αν συμφωνουσαμε με την απαντηση καποιου αλλου γραφαμε το κλασσικο ''+φωνω!'' hahahahahaha xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" /> ωραιες εποχες!
όχι ότι δεν πιστεύω ότι το βρίσκεις ρετρό αλλά βρε παιδί μου, δεν μπορεί να είναι ρετρό αυτά )
 
Ρετρό μαθητικά λευκώματα

Δεν νομίζω να συνηθίζεται κάτι τέτοιο σήμερα, ωστόσο κάποια εποχή υπήρξαν κάτι σαν «μόδα» ανάμεσα στους μαθητές του δημοτικού, τα σχολικά λευκώματα. Κι επειδή σχεδόν όλη η τάξη είχε κι από ένα, έφτιαξα κι εγώ προκειμένου να μη με θεωρήσουν ντεμοντέ! Παραθέτω κάποιες χαρακτηριστικές αφιερώσεις - υπερπαραγωγές συμμαθητών και συμμαθητριών, τονίζοντας πως αγνοώ πλέον ακόμα και την ύπαρξη όλων εκείνων των παιδιών, πλην ενός, που ζει πάντως στο εξωτερικό.

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Πίσω
Μπλουζα