Λούνα Παρκ Σαλαμίνας - Θεσσαλονίκη

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Tribute to...ballarina, εξαιρετικά αφιερωμένο στην D@redevil που είμαι σίγουρος ότι θα πετάξει από τη χαρά της μόλις το δει...[...]
Τώρα αξιώθηκα! :D

Τι να σε πω, βρε Τάσο μου - μια χαρά που πήρααααα!!! :biglaugh:

Έναν ενθουσιασμό!... :biglaugh:

Δεν περιγράφεται με λόγια!.... Αν κάνουμε συνάντηση τελικά στο Λούνα Παρκ, να ξέρετε, θα είστε ο μόνος λόγος για να μπω στη μπαλαρίνα (σ.σ. δεν έχω μπει ποτέ στη ζωή μου! #) )...

Κατά τ' άλλα, ευτυχώς που έβαλες τα αεροπλανάκια και το 'σωσες! :flower:
 
Δυστυχώς (ευτυχώς για σένα D@re) η μπαλαρίνα δεν υπάρχει πια εδώ και χρόνια.
 
Kambia είπε:
Δυστυχώς (ευτυχώς για σένα D@re) η μπαλαρίνα δεν υπάρχει πια εδώ και χρόνια.
Μεγάλη στεναχώρια με πότισες! :biglaugh:

Κρίμα, κρίμα, κρίμα! :biglaugh:

Ερώτησις: Έχουμε καθόλου φωτογραφίες από το "ταψί" (Tacada)?

Επίσης με φόβιζε παιδάκι, αλλά από το τέλος του δημοτικού (Ε' τάξη) το τιμούσα δεόντως! :D
 
Τάσο το Tacada please :)
 
ηλικία 0-8 : σκεπαστό τρενάκι , ψάρεμα με τα μαύρα μολυβδένια ψάρια

ηλικία 8-11 : ηλεκτρονικά , montana , ταψί , μπαλαρίνα , ρόδα ... το δίλημμα ήταν 1000δρχ σε 5 παιχνίδια ή σε 20άρικα για ηλεκτρονικά;

ηλικία 12-15 : ταψί όρθιος πλέον διότι πάνω απ όλα η μαγκιά, καρτ διότι μεγαλώσαμε και υπόδρομος για χαβαλέ...α! και τρενάκι ξανά συνεχόμενες φορές με τα ματια ανοιχτά στις κατηφόρες

κάπως έτσι το θυμάμαι το κλασσικό μας λούνα παρκ
 
Kambia είπε:
Αμάν πια με το ταψί!!! Φαγωθήκατε όλοι (ή καλύτερα όλες) σας!!! Ε, ορίστε, πάρτε το!!! Όλο δικό σας!!!! Είναι η μοναδική φωτό που έχω εκεί κι αυτή όχι και τόσο καθαρή. Εγώ είμαι αριστερά με την κουκούλα και δίπλα τα ξαδέρφια μου...Χειμώνας 1982...

attachment.php
 
Μα είχε σασπένς! Πόσες μελανιές θα είχες μετά το τέλος στην πλάτη, αν θα κατάφερνες να μείνεις στη θέση σου και όχι αγκαλιά με τον απέναντι, αν αυτός που έπαιζε τον "μάγκα" κατάφερε τελικά να μείνει ορθιος στο κέντρο...
 
Μια φορά προσπάθησα να ανέβω στο ταψί, στην Σαλαμίνα και έγινα ρεζίλι. Ανακατεύτηκα και έκαναν νόημα στον τύπο, να το σταματήσει.:animeek: Κατέβηκα κατάχλωμος, με τον κόσμο από κάτω να γελάει... :tease: :rofl:
 
Να και το carting του Λούνα Παρκ (ένα μέρος του τουλάχιστον...) που ήτανε δίπλα από το "Τρένο-φάντασμα". Ο "σπόρος" με τα κόκκινα είναι η αφεντιά μου, βεβαίως-βεβαίως...Μάλλον χειμώνας '82.

attachment.php
 
Τι λες παλικάρι μου! Έχω κερδίσει άπειρες μελανιές, μπόλικο ρεζιλίκι κι έναν μεγάλο έρωτα! :[

Εννοείται ότι το ταψί θα μας νοιάζει - τι να συζητάμε, για τη μπαλαρίνα?! :biglaugh:

Τα κάρτινγκ νομίζω ότι τα πρόλαβα οριακά..... Ή ήμουν πολύ μικρή για να μπω, ή δε μ' άφηνε η μαμά μου - δε θυμάμαι! :(
 
"Hey pussy cat"!!! Τουίτι και Σιλβέστρος με αναβάτη εμένα, αλλά...ακέφαλο!!! Αυτή ήταν η γωνιά των πολύ πιτσιρικάδων στο Λούνα Παρκ, όπως έμπαινες αριστερά και δίπλα από την κούνια με τις αλυσίδες.

attachment.php
 
[edit] 6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα. [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτή η μάγισσα!!! Τι τρόμος ήταν αυτός!

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Συνεχίζω την παράθεση φωτογραφιών από το αγαπημένο θεσσαλονικιώτικο λούνα παρκ των παιδικών χρόνων μας, με τις φιγούρες από το "Τρένο φάντασμα" που όλοι -φαντάζομαι- φοβόμασταν όταν τις βλέπαμε. Είναι τραβηγμένες το χειμώνα του 1982. Ξεκίνημα με τον "γορίλα" (αριστερά βλέπετε κι ένα από τα "τρενάκια"):
attachment.php


Συνεχίζω με τη "μάγισσα" που ανοιγόκλεινε το παράθυρο (χρόνια αργότερα της αφαίρεσαν το καπέλο και την ξανθιά περούκα):

attachment.php


Και τελειώνω με τον "παππού" που μάλλον είχε...ακράτεια!!!!:

attachment.php
 
Μπράβο στο φόρουμ και στην Candy τότε... :)
 
Το λούνα παρκ της σαλαμίνας δεν έχει καμμία σχέση με αυτό που έγινε μετά στο μέγαρο μουσικής.

Εκεί μεταφέρθηκε τέλος '70 αρχές του '80 και δεν λεγόταν έτσι.

Το πραγματικό, ήταν μπότσαρη με όλγας, εκεί που τώρα έχει κάτι σχολεία.
 
Τις πλάτες της ... μπαλαρίνας πάντα τις θεωρούσα ... "αντρικές" για γυναίκα ... πόσο μάλλον για μπαλαρίνα! :p
 
[Εdit greeklish]

[Εdit Από greeklish σε ελληνικά] Γειά σας παιδιά... Εγώ είμαι αυτός που ανακαίνισε το Φάντασμα αλλά πλέον στο MagicPark.

Tην Μάγισσα της άλλαξα τα ρούχα γιατί εκεί της είχανε βάλει κάτι μουσαμάδες και ένα τρίγωνο καπέλο στο κεφάλι. Ούτε που έμοιαζε με μάγισσα... Της έβαλα και ένα καπέλο από μάγισσα... [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς ήρθες Ορέστη στην παρέα μας. Έχεις καθόλου φωτογραφίες από το πριν και το μετά να δούμε?

Υγ. Επειδή τα greeklish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ γράφε σε παρακαλώ Ελληνικά. Σου έκανα την μετατροπή παραπάνω.
 
Πίσω
Μπλουζα