Λούνα Παρκ (1974 ΕΙΡΤ)

το μουσικο κομματι που ακουγοταν στην αρχη,και αργοτερα κοσμησε και τους τιτλους της εκπομπης ΤΟ ΣΗΡΙΛ ΤΩΝ ΣΗΡΙΑΛ.ειναι το truck 7,απο το δισκο οι θαλασσιες οι χαντρες και λεγονταν[η βολτα των ερωτευμενων]
 
Η Μίλλη Κάραλη τραγουδά στο Λούνα Παρκ...

 
12.jpg
 
Και μια φωτογραφία από το αποκριάτικο επεισόδιο του "Λούνα Παρκ"!


attachment.php
 
Νομίζω το πιο όμορφο αλλά και θλιβερό απόκομμα για τη σειρά...


25.jpg
 
ChristosM είπε:
Μόλις ανέβασε η ΕΡΤ στο επίσημο site της το τελευταίο επεισόδιο του λατρεμένου μας "Λούνα Παρκ".
http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=89782&tsz=0&act=mMainView
επιτελους θα δω κι εγω για πρωτη φορα το ενα και μοναδικο επεισοδιο της σειρας για την οποια βλεπω συχνες αναφορες :)
 
Είναι πραγματικά απίστευτο το ότι έγινε αυτό...και πάλι μπράβο στα 2 παιδιά μας Christo και bernard που πίεσαν την ΕΡΤ!
 
Πράγματι αξίζουν στα παιδιά πολλά μπράβο. Μόλις είδα και εγώ το επεισόδια από μια σειρά την οποία δυστυχώς δεν έχω δεί ποτέ μου και πραγματικά ήταν θαυμάσιο. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω.
 
Στην εφημερίδα "ΛΟΙΠΟΝ" που κυκλοφόρησε χθες, ο Κώστας Παναγιωτόπουλος (ο γνωστός BAR-BAR) στο αφιέρωμα για τον ένα χρόνο χωρίς τον Γιάννη Δαλιανίδη δημοσιεύει μία καταπληκτική ανέκδοτη φωτογραφία των συντελεστών του Λούνα Παρκ!
 
Έχω πάντως και μια απορία...δεν σώζεται από το Λούνα Παρκ και το επεισόδιο του 78 που τραγουδά και ο Πάριος? Άρα είναι συνολικά δύο τα επεισόδια που πρέπει να έχει η ΕΡΤ
 
thanos75 είπε:
Έχω πάντως και μια απορία...δεν σώζεται από το Λούνα Παρκ και το επεισόδιο του 78 που τραγουδά και ο Πάριος? Άρα είναι συνολικά δύο τα επεισόδια που πρέπει να έχει η ΕΡΤ
Δυστυχώς όχι και αυτό ήταν και για εμάς μεγάλη (δυσάρεστη) έκπληξη. Το επεισόδιο από το καλοκαίρι του 1978 απ' όσο έχουμε καταλάβει δώθηκε από τον παραγωγό Ντένη Πετρόπουλο (που ζούσε τότε) για την εκπομπή "Το σήριαλ των σήριαλ". Προφανώς μετά την χρησιμοποίηση του για την εκπομπή επεστράφη στον παραγωγό. Τώρα γιατί δεν κράτησαν αντίγραφο τότε (το 1991) είναι μεγάλο θέμα. Σίγουρα αποδεικνύεται για άλλη μια φορά η μεγάλη διαφορά του τότε με το τώρα στην ΕΡΤ.
 
Με λιγα λογια, οι εγκληματικες ανοησιες συνεχιζονταν ακομα και το 1991, που υποτιθεται οτι μεχρι τοτε πρεπει να ειχαν καταλαβει τα σφαλματα τους.
 
Κρίμα πάντως, τουλάχιστον ας επικεντρωθούμε στο πιο αισιόδοξο τώρα. Εννοείται Χρήστο & bernard πολλά μπράβο και από εμένα :)
 
bambinella 100 είπε:
Με λιγα λογια, οι εγκληματικες ανοησιες συνεχιζονταν ακομα και το 1991, που υποτιθεται οτι μεχρι τοτε πρεπει να ειχαν καταλαβει τα σφαλματα τους.
Ναι. Ειναι αδιανόητο αλλά δυστυχώς πέρα για πέρα αληθινό. Ευτυχώς που όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν.
 
Αναρωτιεμαι ποιοι να ηταν οι φανατικοι... πολεμιοι της σειρας που μνημονευει η φωτογραφια που ανβασε ο tony(x2). Επισης, βλεποντας το τελευταιο επεισοδιο της σειρας συνειδητοποιησα (οσο υπερβολικο κι αν ακουστει) οτι αυτοι οι (απ)ανθρωποι που εσβησαν τις κασετες, εσβησαν μαζι και ενα κομματι της ιστοριας μας.
 
το φιναλε της συγκεκριμενης θρυλικης σειρας δεν ηταν αναλογο της δημοφιλιας του,της αγαπης που ειχε το κοινο γι αυτη αλλα και των πολλων ετων που "παιζοταν" στον αερα..περιμενα την ατμοσφαιρα περισσοτερο συγκινησιακα φορτισμενη,ο Δαλιανιδης στο τελος μας ειπε δυο λογια και αυτα μου φανηκαν λιγο τυπικα σα να παρουσιαζε το τελος μιας οποιασδηποτε "τυχαιας" σειρας..προσωπικα περιμενα να δω κατι πιο ευαισθητο..

επισης,μου προκαλεσε εντυπωση οτι ο Δαλιανιδης ανεφερε την σειρα ως "εκπομπη"..το ιδιο συνεβαινε στους τιτλους αρχης-τελους και αλλων σειρων της δεκαετιας του 70 οπως και σε καποιες του 80 (πχ Τρεις και ο Κουκος) οπου οι τιτλοι εγραφαν "η ΕΡΤ παρουσιαζει την εκπομπη" λες και επροκειτο για τα "Ανοικτα Χαρτια" η το "Εδω και Σημερα"..
 
MrRetromemories είπε:
το φιναλε της συγκεκριμενης θρυλικης σειρας δεν ηταν αναλογο της δημοφιλιας του,της αγαπης που ειχε το κοινο γι αυτη αλλα και των πολλων ετων που "παιζοταν" στον αερα..περιμενα την ατμοσφαιρα περισσοτερο συγκινησιακα φορτισμενη,ο Δαλιανιδης στο τελος μας ειπε δυο λογια και αυτα μου φανηκαν λιγο τυπικα σα να παρουσιαζε το τελος μιας οποιασδηποτε "τυχαιας" σειρας..προσωπικα περιμενα να δω κατι πιο ευαισθητο..
Δυστυχώς, ο Γιάννης Δαλιανίδης δεν συνήθιζε να δίνει ένα "τέλος" στις κωμικές (και αυτοτελείς) τηλεοπτικές του σειρές. Και αν αυτό το γεγονός "προσπερνάται" πιο "εύκολα" σε σειρές όπως τα Καθημερινά, τα Λιονταράκια και το Ρετιρέ που κράτησαν 1-2 σεζόν το κάθε ένα, στην περίπτωση του Λούνα Παρκ, με τα 7 (!!) χρόνια τηλεοπτικήες ιστορίας, αυτό είναι ακόμαι πιο "χτυπητό" (και στενάχωρο για εμάς, τους τηλεθεατές). Ωραίο θα ήταν στο τελευταίο επεισόδιο να συγκεντρωνόντουσαν όλοι οι βασικοί χαρακτήρες που είχαν περάσει από τη σειρά αυτά τα 7 χρόνια και να δινόταν ένα "κλείσιμο"! Θα ήταν και πολύ πιο συγκινησιακά "φορτισμένη" η ατμόσφαιρα κατ'αυτόν τον τρόπο...
 
Πίσω
Μπλουζα