Λούνα Παρκ (1974 ΕΙΡΤ)

tsalk είπε:
Μια μέρα σαν την σημερινή πριν από 29 χρόνια προβλήθηκε το 333ο και τελευταίο επεισόδιο της σειράς. Το θυμάμαι πολύ καλά σαν να ήταν χτες.
Το παρήγορο της υπόθεσης (για μένα) είναι ότι υπάρχει ακόμα το μέσο με το οποίο έβλεπα τα επεισόδια τότε.

http://www.youtube.com/watch?v=5uAuEMC4Lb0

Ζητώ συγνώμη για τον όχι και τόσο καλό ήχο (βλέπεται είναι και 38 ετών η τηλέοραση)
Φίλε Τσαλκ εἶσαι ὁ μάγος τῆς ρετρὸ τηλεόρασης! Μὲ μεγάλη μου χαρὰ διαπιστώνω ὅτι εἴχαμε τὸ ἴδιο μοντέλο τηλεοπτικοῦ δέκτη! Αὐτὴν τὴν ἀθάνατη SABA μὲ τὰ ἑφτὰ κανάλια… Ἂν καὶ παροπλισμένη, τὴν ἔχουμε ἀκόμα! Μὲ αὐτὴν τὴν συσκευὴ βλέπαμε -μωρὰ τότε, ὅπως καὶ ἡ ΕΡΤ ἄλλωστε!- τὴν κρατικὴ τηλεόραση νὰ κάνει τὰ πρῶτα της βήματα, τὰ ὁποῖα μὅλη τὴν ἔλλειψη προηγμένων τεχνικῶν μέσων ἦταν στὴν σωστὴ κατεύθυνση, σὲ ὅ,τι ἀφορᾶ τὸ σεβασμὸ στὸν τηλεθεατὴ καὶ τὸ ἐπίπεδο τῆς ψυχαγωγίας.

Ὅσο γιὰ τὸ Λούνα-Πὰρκ, λόγῳ ἡλικίας (75άρης) ἔζησα τὰ τελευταῖα του χρόνια. Χωρὶς νὰ θυμᾶμαι λεπτομερῶς τὰ σκετσάκια, στὴν μνήμη μου ἔχει χαραχτεῖ ἡ ἐμβληματικὴ παρουσία τοῦ μέγα Διονύση Παπαγιαννόπουλου καὶ ὁρισμένων ἄλλων ἠθοποιῶν καὶ βέβαια ἡ μουσικὴ τῶν τίτλων τοῦ Μίμη Πλέσσα τὴν ὁποία ἀκούω συχνὰ-πυκνά (εὐτυχῶς αὐτὴ κυκλοφόρησε σὲ cd καὶ δὲν καταστράφηκε). Δυστυχῶς, ὁ κρεττινισμὸς ὁρισμένων στὴν ΕΡΤ ἰσοπέδωσε πολλὰ πολύτιμα ἀρχεῖα ἱστορικῆς σημασίας γιὰ τὴν γέννηση καὶ τὴν ἐξέλιξη τῆς ἑλληνικῆς τηλεόρασης. Ἀνάμεσα στὰ θύματα ἦταν καὶ αὐτὴ ἡ σειρά ποὺ τὴν ἀγκάλιασε ὅλο τὸ πανελλήνιο… Νὰ ἐκφράσω μεταξὺ ἄλλων τὴν ἀηδία μου γιὰ τὴν ἀλητεία τῶν ἰδιωτικῶν καναλιῶν ποὺ μνημονεύουνε μὲ ξένα κόλυβα (ἀναφέρομαι στὰ φιλμάκια σου στὸ youtube ποὺ κάποιοι ἀχρεῖοι πῆγαν νὰ οἰκειοποιηθοῦν μὲ ματσαράγκες).

Θέλω νὰ κλείσω θετικὰ αὐτὸ τὸ μήνυμα. Εὖγε καὶ ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ φίλε γιὰ τὴν μερακλήδικη δουλειὰ ποὺ ἔχεις κάνει ἕως τώρα. Θὰ σὲ παρακολουθῶ συστηματικά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Joy-toy είπε:
Φίλε Τσαλκ εἶσαι ὁ μάγος τῆς ρετρὸ τηλεόρασης! Μὲ μεγάλη μου χαρὰ διαπιστώνω ὅτι εἴχαμε τὸ ἴδιο μοντέλο τηλεοπτικοῦ δέκτη! Αὐτὴν τὴν ἀθάνατη SABA μὲ τὰ ἑφτὰ κανάλια… Ἂν καὶ παροπλισμένη, τὴν ἔχουμε ἀκόμα! Μὲ αὐτὴν τὴν συσκευὴ βλέπαμε -μωρὰ τότε, ὅπως καὶ ἡ ΕΡΤ ἄλλωστε!- τὴν κρατικὴ τηλεόραση νὰ κάνει τὰ πρῶτα της βήματα, τὰ ὁποῖα μὅλη τὴν ἔλλειψη προηγμένων τεχνικῶν μέσων ἦταν στὴν σωστὴ κατεύθυνση, σὲ ὅ,τι ἀφορᾶ τὸ σεβασμὸ στὸν τηλεθεατὴ καὶ τὸ ἐπίπεδο τῆς ψυχαγωγίας. Ὅσο γιὰ τὸ Λούνα-Πὰρκ, λόγῳ ἡλικίας (75άρης) ἔζησα τὰ τελευταῖα του χρόνια. Χωρὶς νὰ θυμᾶμαι λεπτομερῶς τὰ σκετσάκια, στὴν μνήμη μου ἔχει χαραχτεῖ ἡ ἐμβληματικὴ παρουσία τοῦ μέγα Διονύση Παπαγιαννόπουλου καὶ ὁρισμένων ἄλλων ἠθοποιῶν καὶ βέβαια ἡ μουσικὴ τῶν τίτλων τοῦ Μίμη Πλέσσα τὴν ὁποία ἀκούω συχνὰ-πυκνά (εὐτυχῶς αὐτὴ κυκλοφόρησε σὲ cd καὶ δὲν καταστράφηκε). Δυστυχῶς, ὁ κρεττινισμὸς ὁρισμένων στὴν ΕΡΤ ἰσοπέδωσε πολλὰ πολύτιμα ἀρχεῖα ἱστορικῆς σημασίας γιὰ τὴν γέννηση καὶ τὴν ἐξέλιξη τῆς ἑλληνικῆς τηλεόρασης. Ἀνάμεσα στὰ θύματα ἦταν καὶ αὐτὴ ἡ σειρά ποὺ τὴν ἀγκάλιασε ὅλο τὸ πανελλήνιο… Νὰ ἐκφράσω μεταξὺ ἄλλων τὴν ἀηδία μου γιὰ τὴν ἀλητεία τῶν ἰδιωτικῶν καναλιῶν ποὺ μνημονεύουνε μὲ ξένα κόλυβα (ἀναφέρομαι στὰ φιλμάκια σου στὸ youtube ποὺ κάποιοι ἀχρεῖοι πῆγαν νὰ οἰκειοποιηθοῦν μὲ ματσαράγκες).

Θέλω νὰ κλείσω θετικὰ αὐτὸ τὸ μήνυμα. Εὖγε καὶ ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ φίλε γιὰ τὴν μερακλήδικη δουλειὰ ποὺ ἔχεις κάνει ἕως τώρα. Θὰ σὲ παρακολουθῶ συστηματικά!
Τι ομορφη που ηταν η ελληνικη γλωσσα στον γραπτο της λογο. Δυσκολη, αλλα ωραια. Βλεποντας το μηνυμα σας με πηγατε πολλα χρονια πισω. (Εγω παλι απο τεμπελια εχω καταργησει και την οξεια οταν γραφω στο κομπιουτερ!)
 
Μοναδικη η γλωσσα μας και στον γραπτο και στον προφορικο της λογο.

Μοναδικος και ο tsalk που μας χαριζει τοσες ωραιες στιγμες.

Νομιζω πως η μουσικη τιτλων της σειρας ειναι διασκευη του τραγουδιου Μαυρη ειν' η Νυχτα Παραπονο μου. Το τραγουδουσαν ντουετο Γιαννης Πουλοπουλος - Φαιδων Γεωργιτσης στην ταινια Οι Θαλασσιες οι Χαντρες του 1966. Αμφιβαλλω ομως εαν η φωνη ανηκε οντως στον Γεωργιτση.
 
Joy-toy είπε:
Νὰ ἐκφράσω μεταξὺ ἄλλων τὴν ἀηδία μου γιὰ τὴν ἀλητεία τῶν ἰδιωτικῶν καναλιῶν ποὺ μνημονεύουνε μὲ ξένα κόλυβα (ἀναφέρομαι στὰ φιλμάκια σου στὸ youtube ποὺ κάποιοι ἀχρεῖοι πῆγαν νὰ οἰκειοποιηθοῦν μὲ ματσαράγκες). Εὖγε καὶ ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ φίλε γιὰ τὴν μερακλήδικη δουλειὰ ποὺ ἔχεις κάνει ἕως τώρα. Θὰ σὲ παρακολουθῶ συστηματικά!

Mα τι λες τώρα κάνουν τέτοια πράγματα τα ιδιωτικά κανάλια???

picture.php


picture.php


picture.php


bambinella 100 είπε:
Μοναδικος και ο tsalk που μας χαριζει τοσες ωραιες στιγμες.
Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τα καλά σας λόγια
 
Η Παλαιτσάκη βλέπει το όνομα "Tsalk" και συγκλονίζεται!!!! :p :p:p

picture.php


Αστειεύομαι βεβαίως! Άλκη σε ευχαριστούμε πολύ-πολύ για όλες τις όμορφες τηλεοπτικές στιγμές που μας χαρίζεις! Εδώ κολλάει το "Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι". Go on! ;) :D
 
durion είπε:
Εγώ ήμουνα πολύ μικρός,αλλά θυμάμαι αμυδρά την σειρά.Μου έχει μείνει μια ατάκα του αξέχαστου κυρ-Γιώργη (όπου κάποιος δικός του ήθελε να πάρει HI-FI): "πέντε μήνες να μην φάει,για να πάρει HI-FI"!!!
Κλασικος Δαλιανιδης. Την ιδια ατακα εχει επαναλαβει ο φαρμακοτριφτης Νικος Κουρος στο "Ρετιρε" οταν η αδερφη του η "ξινη" τον πιεζει να δωσει λεφτα στην ανηψια του για να παρει Hi-Fi.
 
drspiros είπε:
Κλασικος Δαλιανιδης. Την ιδια ατακα εχει επαναλαβει ο φαρμακοτριφτης Νικος Κουρος στο "Ρετιρε" οταν η αδερφη του η "ξινη" τον πιεζει να δωσει λεφτα στην ανηψια του για να παρει Hi-Fi.
Οντως. Σκεφτειτε βεβαια την διαφορα οταν το ελεγε ενας Παπαγιαννοπουλος...
 
ChristosM είπε:
Οντως. Σκεφτειτε βεβαια την διαφορα οταν το ελεγε ενας Παπαγιαννοπουλος...
Δεν μιλάμε για διαφορά, μιλαμε για χάος αλλά τέλος πάντων.
 
Μέχρι να βρούμε κάποιο επεισόδιο του Λούνα Πάρκ (αν βρούμε ποτέ δηλαδή), πάρτε μια όμορφη φωτογραφία.

picture.php
 
Πολύ ωράια η φωτογραφία. Γνωρίζεις μήπως χρονολογία?
 
Πολύ ωραία φωτογραφία. Μήπως γνωρίζεις χρονολογία?
 
Και μία ακόμη φωτογραφία αφιερωμένοι σε όλες και σε όλους που πρόλαβαν τη σειρά αλλά και σε όσους την αγάπησαν ακόμα κι αν δεν την πρόλαβαν. Δεν γνωρίζω χρονολογία, είναι από αφιέρωμα στο έτος 1977 πάντως σε Τηλέραμα.
 
stakovios είπε:
Και μία ακόμη φωτογραφία αφιερωμένοι σε όλες και σε όλους που πρόλαβαν τη σειρά αλλά και σε όσους την αγάπησαν ακόμα κι αν δεν την πρόλαβαν. Δεν γνωρίζω χρονολογία, είναι από αφιέρωμα στο έτος 1977 πάντως σε Τηλέραμα.
Σε ευχαριστουμε stakovios. Οντως ειναι απο το 1977 διοτι τοτε (και για πολυ λιγο) τον καφετζη τον εκανε ο Σταματης Φασουλης.
 
Πολύ καλή η φωτογραφία stakovie. Ευτυχώς βέβαια που έχουμε και τις φωτογραφίες απο αυτές τις ωραίες σειρές αλλιώς .... Κρίμα πάντως να υπάρχει μονο ένα επεισόδιο επίσημα στην ΕΡΤ.
 
Σήμερα στην Ραδιοτηλεόραση αφιέρωμα στο λατρεμένο μας Λούνα Παρκ!
 
Πωςςςςςς???? Τι???????? Άργησα πάλι να ξυπνήσω

picture.php


picture.php
 
Οι φωτογραφίες του αφιερώματος ωραίες!

Όσον αφορά το κείμενο; Για άλλη μια φορά, ας είναι καλά οι πηγές του κ. Ιωάννη Παπουτσάκη (βλ. RetroDB - http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Λούνα_Παρκ).

Τι περίεργο όμως... Πάλι ξέχασε να μας αναφέρει... :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνένευξη στο βίντεο που ακολουθεί του μεγάλου μας ηθοποιού Διονύση Παπαγιανόπουλου για την εκπομπή Παρασκήνιο της ΕΡΤ στην οποία προβάλονται και πλάνα από το θρυλικό Λούνα Πάρκ (τα οποία έχω ανεβάσει ήδη). Το ενδιαφέρον είναι στην αρχή του βίντεο όπου η κάμερα της εκπομπής Παρασκήνιο βρίσκεται στα γυρίσματα του Λούνα Πάρκ και έτσι βλέπουμε το ντεκόρ της εκπομπής, και κάποιος από τους συντελεστές - ηθοποιούς να ετοιμάζονται για το γύρισμα.

http://www.youtube.com/watch?v=S9Wj1ZsRxZ0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tsalk είπε:
Συνένευξη στο βίντεο που ακολουθεί του μεγάλου μας ηθοποιού Διονύση Παπαγιανόπουλου για την εκπομπή Παρασκήνιο της ΕΡΤ στην οποία προβάλονται και πλάνα από το θρυλικό Λούνα Πάρκ (τα οποία έχω ανεβάσει ήδη). Το ενδιαφέρον είναι στην αρχή του βίντεο όπου η κάμερα της εκπομπής Παρασκήνιο βρίσκεται στα γυρίσματα του Λούνα Πάρκ και έτσι βλέπουμε το ντεκόρ της εκπομπής, και κάποιος από τους συντελεστές - ηθοποιούς να ετοιμάζονται για το γύρισμα.
Όντως πολύ ενδιαφέρον το βιντεάκι φίλε tsalk. Σε ευχαριστούμε που το ανάρτησες εδώ.
 
Πίσω
Μπλουζα