Λούφα και Παραλλαγή (1984)

whatohh είπε:
Με αφορμή την σημερινή της προβολή από το Στάρ, γνωρίζει κανείς σε ποιόν εξωτερικό χώρο γυρίστηκαν τα πλάνα της αυλής του κτιρίου της ΤΕΔ/στρατοπέδου?
Στο παλιό κτήριο της ΕΡΤ στην Κατεχάκη με Μεσογείων.
 
Εδω λουφα και παραλλαγη η σειρα ο πρωτος κυκλος https://www.ertflix.gr/category/archeio/loyfa-kai-parallagi/loufa-kai-parallagi/
ο δευτερος κυκλος https://www.ertflix.gr/category/archeio/loyfa-kai-parallagi/loufa-kai-parallagi/
η σειρα αναφερεται στην εποχη της λουφας και παραλλαγης του 1984 και ο περακης ηθελε να την γυρισει παραλληλα με την πρωτη ταινια του 1984 περισσοτερες πληροφοριες εδω http://www.nikosperakis.gr/tv-loufa.php#/intro
στην συγχρονη εποχη γυριστηκαν αλλες 3 ταινιες την πρωτη και τριτη τις εγραψε ο περακης.
χρονολογικα η σειρα ειναι:λουφα και παραλλαγη σειρηνες στο αιγαιο το 2005-2006(εκοψε 1.400.000 εισιτηρια) η 3η πιο εμπορικη ελληνικη ελληνικη ταινια,λουφα και απαλλαγη αϊ φορ(Ι-4) το 2007-2008(εκοψε 750.000 εισιτηρια) η 8η πιο εμπορικη ελληνικη ταινια και το 2011-2012 λουφα και παραλλαγη σειρηνες στη στερια
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενταξει ρε παιδια, κομωδιουλες που βλεπονται ευχαριστα και σε κανουν να γελας. Εγω γελασα και με τις 3.
Εδω βαλαμε τα γελια, (για αλλους λογους) με καποιες, υποτιθεται παλαιοτερες δραματικες υπρπαραγωγες ( λεγε με Μιτσο Παρις)
 
εγώ έχω δει την δεύτερη μόνο σειρήνες στο Αιγαίο είχα πάρει και το soundtrack se cd αλλά καμία σχέση με τη πραγματικότητα του στρατού δεν έχω υπηρετήσει σε βραχονησίδα αλλά πάντως τελείως φεύγα και είχα διαβάσει ότι οι ηθοποιοί δεν είχαν υπηρετήσει και ένας από αυτούς είχε πει ότι αν είναι η θητεία έτσι (όπως στην ταινία) θα ήθελε να κάτσει 3 χρόνια!
 
Ο πρωτος κυκλος της σειρας Λ&Π στηριζεται στην αυθεντικη ταινια και ειναι αρκετα αξιολογος.
Το καστ επισης ειναι πολυ καλα επιλεγμενο, με φυσιογνωμιες που προσομοιαζουν πετυχημενα τους παλιους ηθοποιους.

Δυστυχως ο δευτερος κυκλος που υποτιθεται οτι προχωραει την ιστορια, δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο και δεν προσφερει τιποτα...
 
Η σκηνη που φορτωνουν τον "Λενιν" και τα "σφυροδρεπανα" στο τζιπ,και τα πανε στην κλειστη τοτε Βουλη,στην οποια γυριζεται ταινια,βασιζεται σε πραγματικο γεγονος.Η ταινια ¨Στα συνορα της προδοσιας" του 1969 με τον Κ.Πρεκα ειναι αυτη που σκηνες της (οι σκηνες του "Κρεμλινου") γυριστηκαν σε διαδρομους και δωματια της Βουλης,μεταμορφωμενα στο σοβιετικο Κρεμλινο με καδρα του Λενιν και σοβιετικα συμβολα.Και ηταν και συμπαραγωγη του Γενικου Επιτελειου Στρατου!
Και μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να μου πει:που εχει γυριστει η σκηνη που ο Παπαδοπουλος περπαταει στο δρομο προς το στρατοπεδο κι ακουει τις ερπυστριες,γυριζει πισω αλλα δεν βλεπει τιποτα;
 
Η σκηνη που φορτωνουν τον "Λενιν" και τα "σφυροδρεπανα" στο τζιπ,και τα πανε στην κλειστη τοτε Βουλη,στην οποια γυριζεται ταινια,βασιζεται σε πραγματικο γεγονος.Η ταινια ¨Στα συνορα της προδοσιας" του 1969 με τον Κ.Πρεκα ειναι αυτη που σκηνες της (οι σκηνες του "Κρεμλινου") γυριστηκαν σε διαδρομους και δωματια της Βουλης,μεταμορφωμενα στο σοβιετικο Κρεμλινο με καδρα του Λενιν και σοβιετικα συμβολα.Και ηταν και συμπαραγωγη του Γενικου Επιτελειου Στρατου!
Και μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να μου πει:που εχει γυριστει η σκηνη που ο Παπαδοπουλος περπαταει στο δρομο προς το στρατοπεδο κι ακουει τις ερπυστριες,γυριζει πισω αλλα δεν βλεπει τιποτα;
Επειδή έτυχε και ξαναείδα την ταινία χθες στον ALPHA που την έπαιξε και μιας και μου δημιουργήθηκε προς στιγμήν κι εμένα η ίδια απορία, αν προσέξεις σε έναν δρόμο από αυτούς που διασχίζει φαίνεται ευκρινώς η πινακίδα της οδού που γράφει "Παραμυθιάς". Η οδός Παραμυθιάς είναι στα σύνορα του Μεταξουργείου με τον Κεραμεικό
 
Επειδή έτυχε και ξαναείδα την ταινία χθες στον ALPHA που την έπαιξε ...

Ερώτηση πιθανώς χαζή: παίχτηκε επεξεργασμένη έκδοση της ταινίας σε HD? Και αν υπάρχει τέτοιο πράγμα γνωρίζει κάποιος αν έχει κυκλοφορήσει κάπου επίσημα? Γιατί μου φάνηκε πολύ διαφορετική απ' ό,τι την είχα συνηθίσει και μπορώ να πω πως μου άρεσε το αποτέλεσμα.
 
Είναι ίσως εντυπωσιακό αλλά είναι η πιο αντιπροσωπευτική ταινία που αναφέρεται σε τόσο ανώμαλες χρονικές περιόδους του έθνους και φυσιογνωμίες ιστορικές που προκαλούν το λιγότερο αποστροφή, που βλέπεται τόσο ευχάριστα από τον θεατή. Οι ατάκες άπειρες, οι ηθοποιοί ένας και ένας, το δίδυμο των φαντάρων Καλογερόπουλου-Κιμούλη κεντάει, αλλά και οι αξιωματικοί τους δίνουν ρέστα. Ο Περάκης έπιασε τέλεια τον σφυγμό της εποχής και πήρε από τους ηθοποιούς το μέγιστο των υποκριτικών τους δυνατοτήτων.
Επική η σκηνή με τα ζώα του αγρότη Μπαλούρδου αλλά κατά την γνώμη εξίσου κλέβει τις εντυπώσεις η τελευταία σκηνή που ο Καλογερόπουλος καίει την φωτογραφία που του στείλαν από την Αθήνα οι συνάδελφοι του, θέλοντας με αυτόν το τρόπο να δείξει πως διαγράφει απόλυτα την μάλλον ατυχή περίοδο της θητείας του στην ΤΕΔ όπως αποδείχτηκε. Πιστεύω πως ο καθένας μας ταυτίζεται με τον ήρωα στην συγκεκριμένη σκηνή, αφού όλοι μας έχουμε μπεί στην διαδικασία απόλυτης διαγραφής από την μνήμη μας κάποιας ατυχούς περιόδου της ζωής μας. Είτε επαγγελματικά, είτε κυρίως συναισθηματικά είτε φυσικά οτιδήποτε άλλο.
 
Η σκηνη που φορτωνουν τον "Λενιν" και τα "σφυροδρεπανα" στο τζιπ,και τα πανε στην κλειστη τοτε Βουλη,στην οποια γυριζεται ταινια,βασιζεται σε πραγματικο γεγονος.Η ταινια ¨Στα συνορα της προδοσιας" του 1969 με τον Κ.Πρεκα ειναι αυτη που σκηνες της (οι σκηνες του "Κρεμλινου") γυριστηκαν σε διαδρομους και δωματια της Βουλης,μεταμορφωμενα στο σοβιετικο Κρεμλινο με καδρα του Λενιν και σοβιετικα συμβολα.Και ηταν και συμπαραγωγη του Γενικου Επιτελειου Στρατου!
Και μια ερωτηση αν γνωριζει καποιος να μου πει:που εχει γυριστει η σκηνη που ο Παπαδοπουλος περπαταει στο δρομο προς το στρατοπεδο κι ακουει τις ερπυστριες,γυριζει πισω αλλα δεν βλεπει τιποτα;
 

Καταπληκτικό website!

 
Κάποια «αισθησιακά» πλάνα του film έδειχναν την Τάνια Καψάλη topless ενώ βρισκόταν μέσα στο αυτοκίνητό της.
 
Πίσω
Μπλουζα