Λωξάντρα (1980 ΕΡΤ)

Pinco

RetroN00b
Joined
28 Ιουλ 2006
Μηνύματα
6
Αντιδράσεις
5
Λωξάντρα (1980), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Σάββατο 19/1/1980



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Λωξάντρα

Φίλοι μου ας μην ξεχνάμε αυτήν την υπέροχη, ατμοσφαιρική, πολίτικη σειρά....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Που να την ξεχάσουμε, αφού μας τα έδωσε η Ράδιοτηλεόραση τα επεισόδια της σε DVD...

Αλήθεια, παίρνει κανείς την Ραδιοτηλεόραση, ή όλο μιλάμε για retro και τα αφήνουμε και πάνε έτσι? (Εγώ ομολογώ ότι δεν την παίρνω). Βάζει και τον Συμβολαιογράφο όπως γράψαμε σε άλλο thread.
 
Αν και τώρα που το αναφερεις είχα δει στο παρελθον την προσφορά της ΡΤ, δεν την παίρνω...τωρα βέβαια θα το κυνηγήσω !!

Πριν τη Λωξάντρα έχει δώσει σε ντιβιντι τίποτα αλλο ;
 
ambu_dare έχω αναθέσει το έργο συλλογής των DVD της Ραδιοτηλεόρασης στον αδελφό μου, ο οποίος δεν έχει χάσει ούτε ένα τεύχος από την αρχή! ;)
 
Πριν από την Λωξάνδρα είχε το Χριστός ξανασταυρώνεται. Τυχαίνει να την έχω εκείνη τη σειρά..
 
Μουσική
Μήπως κανένας σας έχει την μουσική των τίτλων της σειράς;
Σας είμαι υπόχρεη!
 
Μια και μιλαμε για Retro, Η ΛΩΞΑΝΤΡΑ καθως και αλλες ολοκληρομενες σειρες (η οτι σωζεται απο αυτες) υπαρχουν στο site της ΕΡΤ (Οπτικοακουστικο Υλικο) και συνεχως προστιθενται και αλλες.Επισκεφτητετο δεν θα χασεται.

"Σβηνοντας ενα κομματι απο το παρελθον ειναι σαν να σβηνεις κι ενα αντιστοιχο κομματι απο το μελλον'' Γ.Σεφερης (Δανεισμενο απο το δυαδικτιακο τοπο της..ΕΡΤ!!
 
Τα έχω μαζέψει όλα και είναι αξιόλογη κίνηση. Έδωσε τα: Χριστός ξανασταυρώνεται, Λωξάντρα, Γαλήνη, Μεθυσμένη Πολιτεία, Βεγγαλικά, Μινόρε της αυγής, Μαντάμ Σουσού, Αστροφεγγιά και τώρα το Χατζημανουήλ. Και μην ξεχνάμε τη σειρά-ντοκιμαντέρ με την Ιστορία του 20ού αιώνα από τα ελάχιστα ζουρνάλ (=επίκαιρα δημοσιογραφικά πλάνα της εποχής).
 
ΛΩΞΑΝΤΡΑ

Τη βλέπατε τη σειρά?? Αν θυμάμαι καλά την έδειχνε τις Κυριακές γιά 2 + χρόνια. Πολύ μου άρεσε.
 
CAT2008 είπε:
Τη βλέπατε τη σειρά?? Αν θυμάμαι καλά την έδειχνε τις Κυριακές γιά 2 + χρόνια. Πολύ μου άρεσε.
αυτη η σειρα και η ηρωιδα αυτης μου θυμιζει εντονα την γιαγια μου κλασσικη αρχοντογυναικα της πολης(κωνσταντινουπολης) με το καλογουστο πολιτικο φαγητο , με τουρκικες λεξεις στις ομιλια της και με την μοναδικη πολιτικη υπερηφανια, φανταστικη σειρα (θυμαστε τον υπηρετη τον τουρκο που ειχε? τον λεγαν Ταρνανα :) )
 
Ταρνανάς ναι!!! Είναι καταπληκτικό και το βιβλίο. Το έχω διαβάσει άπειρες φορές
 
Aρμένης ήταν ο Ταρνανάς (θα ήταν τουλάχιστον οξύμωρο οι Έλληνες της υπόδουλης Πόλης να είχαν για υπηρέτη έναν Τούρκο...). Το βιβλίο ήταν της Μαρίας Ιορδανίδου.

Επίσης το thread προυπήρχε και συγχωνεύεται. Παρακαλώ να ελέγχετε πάντα πρώτα αν υπάρχει ήδη ένα θέμα προτού δημοσιεύσετε γι' αυτό.
 
AEON είπε:
Aρμένης ήταν ο Ταρνανάς (θα ήταν τουλάχιστον οξύμωρο οι Έλληνες της υπόδουλης Πόλης να είχαν για υπηρέτη έναν Τούρκο...). Το βιβλίο ήταν της Μαρίας Ιορδανίδου.
Επίσης το thread προυπήρχε και συγχωνεύεται. Παρακαλώ να ελέγχετε πάντα πρώτα αν υπάρχει ήδη ένα θέμα προτού δημοσιεύσετε γι' αυτό.
καθολου οξημωρο ΑΕΟΝ παρα πολλα σπτια πλουσιων Ελληνων της πολης ειχαν υπηρετες φτωχους και αστεγους καμια φορα Τουρκους ,το λεω απο προσωπικη πειρα διοτι η οικογενεια μου εζησε εκει.
 
Παιδια η σειρα ποσα επεισοδια ειχε?

Γιατι την βρηκα σε site στο internet και νομιζο ειναι περιπου 24-25 επεισοδια!
 
30 επεισόδια σίγουρα τα εχει μοιρασει η Ραδιοτηλεοραση και τα ανεβαζουν απο κει μαλλον
 
οκ γιατι αυτα εχω και εγω...αλλα δεν τα εχω δει ολα.

Οποτε βλεπω βουρκωνω βρε παιδια!!!!! γιατι?
 
Για τις περασμένες εποχές, για την αλήθεια της ζωής με τα στραβά και τα καλά της, για την αμεσότητα της Λωξάντρας, γιατί ζούμε σε εναν διαφορετικό κοσμο. Με τη συντροφο μου κατσαμε και τα ειδαμε ολα σε ενα Σ/Κ. Πια με λεει Ταρνανα λογω υψους κι εγω τη λεω σοκακου λογω συχνων εξοδων της. Τι να πω. Ο τεμπορα ο μορες.
 
το τραγουδακι σε μια οικογενιακή τους συγκεντρωση το θυμαστε;

Μαργιολα, τα ποτηρια , σπαστα. Μαργιολα, τσακισε τα πιαταααααααααα.

Αν θυμαμαι καλα ειχε γινει γιορτη στο σπιτι λογω της επιστροφης του ναυτικου αρραβωνιαστικου, της μικροτερης κορης της Λωξαντρας

σσ. η ηθοποιος αυτη ( η μικροτερη κορη) ενσαρκωσε τον ρολο της Ανθουλας Λεβεντογιαννη στο <<Της αγαπης μαχαιρια>>
 
ΧΡΙΣΤΙΝΑ είπε:
το τραγουδακι σε μια οικογενιακή τους συγκεντρωση το θυμαστε;
Μαργιολα, τα ποτηρια , σπαστα. Μαργιολα, τσακισε τα πιαταααααααααα.

Αν θυμαμαι καλα ειχε γινει γιορτη στο σπιτι λογω της επιστροφης του ναυτικου αρραβωνιαστικου, της μικροτερης κορης της Λωξαντρας
Καλησπέρα.

Επειδή τυχαινει να ξαναβλέπω τη σειρα και αυτό το επεισόδιο που αναφερεις Χριστίνα το ειδα χθες, να διορθωσω οτι αυτός που ηρθε ηταν ο ναυτικος γιος της Λωξάντρας, ο Επαμεινώντας, και με τη μικρη κόρη της Λωξάντρας ειναι αδερφια απο τον ίδιο πατερα, το Δημητρό.

Υ-ΠΕ-ΡΟ-ΧΗ ΣΕΙΡΑ.

Και η Βαλάση λες και εχει γεννηθει γι 'αυτόν το ρόλο.

Όσο για το τραγουδάκι, το ακουγα και γελουσα γιατί δεν μ'αρεσε καθολου και σκεφτομουν..μα πόσο βαρετό τραγούδι μπορεί να ειναι??? χαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα