Λωξάντρα (1980 ΕΡΤ)

Πολύ όμορφη σειρά, καλογυρισμένη και με καλούς ηθοποιούς.
 
Από τις σειρές που πραγματικά έγραψαν ιστορία στην ελληνική TV
 
Όντως έγραψε ιστορία....
 
Αυθεντική φωτογραφία από τη σειρά

 


244.jpg
244.jpg
 
Μπραβο, Κατερινα! Εχεις εμπλουτισει με το παραπανω τις ελληνικες σειρες με την....Κατερινα. :)
 
Πολύ ωραίο το εξώφυλλο που ανέβασες mhmerotategiatipinο. Η Λωξάντρα μοιάζει με την Caroline απο το μικρό σπίτι στο Λειβάδι.
 
νομιζω οτι πραγματι ενα μεγαλο μερος της επιτυχιας της σειρας οφειλεται στην τηλεοπτικη διασκευη και στους διαλογους του χρηστου
 
σίγουρα το έχω αναφέρει ξανά σε κάποιο άλλο θέμα,αλλά θυμάμαι έντονα τα κυριακάτικα μεσημέρια της τηλεοπτικής σεζόν 1986/1987 που έβαλε σε επανάληψη σερί,τρείς κορυφαίες σειρές απ' τα παλιά: την Λωξάντρα,την Αστροφεγγιά και τον Συμβολαιογράφο.Νομίζω τις πρόβαλλε λίγο πρίν την καθιερωμένη ελληνική ταινία της Κυριακής.Κορυφαία σειρά η Λωξάντρα,έρμηνεία ζωής της Μπέττυς Βαλάση και καταπληκτική σκηνοθεσία του Γρηγόρη Γρηγορίου.
 
Τα αληθινά πρόσωπα


Η αληθινή Λωξάντρα,
η γιαγιά της Μαρίας Ιορδανίδου.
20220313_130810.jpg
Το πραγματικό της όνομα ήταν Ρωξάνη. Το "Λωξάντρα" ήταν παραφθορά του ονόματος.
Αναφέρεται μέσα στο βιβλίο: "Ρωξάνη την έλεγαν τη Λωξάντρα κι οι Ρωξάνες γιορτάζουν της Ορθοδοξίας".
Στο βιβλίο (κι στη σειρά) παρουσιάζεται ως Λωξάντρα συζ.Δημητρίου Κοντέλη. Στην πραγματικότητα, το επίθετο του συζύγου της ήταν Μάγκος.
Η τηλεοπτική Λωξάντρα, Μπέτυ Βαλάση
31109.jpg




Ευφροσύνη Μάγκου ("Κλειώ")
210822.jpg

Η κόρη της Λωξάντρας κι μητέρα της Μαρίας Ιορδανίδου. Στο βιβλίο (κι στη σειρά) παρουσιάζεται ως "Κλειώ Κοντέλη".
Την υποδύθηκε η Ανθή Ανδρεοπούλου.
05151.jpg



Νικόλαος Κριεζής ("Γιωργάκης")
211436.jpg

Ο πατέρας της Μαρίας Ιορδανίδου, μηχανικός του εμπορικού ναυτικού, Υδραίος στην καταγωγή. Στο βιβλίο (κι στη σειρά) παρουσιάζεται ως "Γιωργάκης Κριεζής".
Τον υποδύθηκε ο Αλμπέρτο Εσκενάζυ.
205133.jpg


Αλέξανδρος Μάγκος ("Αλεκάκης")
211914.jpg

Ο γιος της Λωξάντρας κι θείος της Μαρίας Ιορδανίδου. Στο βιβλίο (κι στη σειρά) παρουσιάζεται ως "Αλεκάκης Κοντέλης".
Τον υποδύθηκε ο Πάνος Χατζηκουτσέλης.
51529.jpg



Η συγγραφέας Μαρία Ιορδανίδου την εποχή που φοιτούσε στο Αμερικάνικο Κολλέγιο Κωνσταντινούπολης (Σκούταρι).
151447.jpg
Κριεζή ήταν το πατρικό της επίθετο. Ιορδανίδου ήταν το επίθετο που πήρε από το συζύγο της Ιορδάνη Ιορδανίδη.
Στο βιβλίο (κι στη σειρά) παρουσιάζεται ως "Αννα Κριεζή".
Την υποδύθηκε σε αυτήν την ηλικία η Νικαίτη Κοντούρη στο τελευταίο επεισόδιο.
51519.jpg


Οι φωτογραφίες είναι από την εκπομπή της ΕΡΤ "Μονόγραμμα", αφιέρωμα στην Μαρία Ιορδανίδου, όπου η ίδια η συγγραφέας μιλάει για την οικογένεια της.
 
Βλέποντας τη φωτογραφία της πραγματικής Λωξάντρας νομίζω ότι πολύ καταλληλότερος για το ρόλο από τη Βαλάση θα ήταν ο Νίκος Σταυρίδης.
1647183538628.png
 
Βλέποντας τις αυθεντικές φωτό, δε σκέφτηκα τον Σταυρίδη, αλλά η πρώτη μου σκέψη ήταν "ε, δεν τους λες και ομορφόσογο". Εντάξει, το ξέρω, λειτουργούν στο μυαλό μου οι εικόνες που έχω από τους ηθοποιούς που ενσάρκωσαν τους ρόλους.
 
Ε! Δεν έκαναν μακιγιάζ τότε.:cool:
Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, εκείνος που μου έκανε εντύπωση ήταν ο θείος ο Αλεκάκης. Οσο μαλλί του έλειπε απο το κεφάλι, το αναπλήρωσε σε φαβορίτες.
Για την ιστορία, να πούμε, οτι η Ευφροσύνη (Κλειώ) κι ο Αλέκος ήταν τα 2 βιολογικά παιδιά της Λωξάντρας. Τα μεγαλύτερα παιδιά (των οποίων τα αληθινά ονόματα η Μ.Ιορδανίδου δεν αναφέρει στο "Μονόγραμμα") ήταν προγόνια της Λωξάντρας, δλδ παιδιά του άντρα της από τον Α γάμο του.
Ο θείος λοιπόν εγκαταστάθηκε στο Βατούμ (το είδαμε κι στη σειρά).
Το καλοκαίρι του 1914 προσκάλεσε την ανιψιά του για διακοπές. Όμως ξέσπασε ο Α Παγκόσμιος Πόλεμος κι εν συνεχεία η Οκτωβριανή Επανάσταση κι η Ιορδανίδου εγκλωβίζεται στη Ρωσία για 5 χρόνια. Όλα αυτά τα γεγονότα περιγράφονται στο επόμενο βιβλίο της μετά τη "Λωξάντρα", το "Διακοπές στον Καύκασο".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα