[ΜΒ] Ghost Castle

Panayiotis

Retro Member
Joined
31 Δεκ 2009
Μηνύματα
164
Αντιδράσεις
12
Εταιρεία: MB

Παιχνίδι: Ghost Castle

Ark: http://retrodb.gr/ark/?q=node/1211

Γεια σας παιδιά !

Δεν βρήκα καμιά αναφορά στο forum για το παλιό επιτραπέζιο παιχνίδι της MB GHOST CASTLE (ή μήπως δεν έψαξα αρκετά...) !

Πάντα μου άρεζε το γραφικό στο κουτί και τα texture μέσα αλλά ποτέ δεν το έπαιξα :)

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος περισσότερες πληροφορίες και φυσικά αν σας άρεζε (όποιοι το είχατε) :)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραιο παιχνιδι και για την ηλικια μου η ολη φαση και το παιξιμο του παιχνιδιου φανταζε.... μυστηριο!
 
πάνω που θα έκανα θέμα σχετικά με αυτό! καταπληκτικό παιχνίδι (μου το είχε χαρίσει ένας ξάδελφός μου,εγώ είμαι σχετικά μικρός και δεν το πρόλαβα στα καταστήματα),μου άρεσε να παίζω και μόνος μου (βασικά να ρίχνω τους παίκτες στις παγίδες επίτηδες!).

δυστυχώς κατέλειξε στα σκουπίδια πριν λίγα χρόνια (από τη μάνα μου εννοείται,ποιόν άλλο?)....
 
krem13 είπε:
πάνω που θα έκανα θέμα σχετικά με αυτό! καταπληκτικό παιχνίδι (μου το είχε χαρίσει ένας ξάδελφός μου,εγώ είμαι σχετικά μικρός και δεν το πρόλαβα στα καταστήματα),μου άρεσε να παίζω και μόνος μου (βασικά να ρίχνω τους παίκτες στις παγίδες επίτηδες!).δυστυχώς κατέλειξε στα σκουπίδια πριν λίγα χρόνια (από τη μάνα μου εννοείται,ποιόν άλλο?)....
χεχε σε πρόλαβα :) Κρίμα που πετάχτηκε :( Θα ψάξω περισσότερες πληροφορίες για το πως παιζόταν και αν μου αρέσει βουρ για ψάξιμο !! :cool:
 
άμα θυμάμαι καλά ο σκοπός του παιχνιδιού ήταν να φτάσεις πρώτος στη κορυφή του πύργου όπου ήταν και το κρανίο,όσο για τις παγίδες νομίζω ότι κάποιες ενεργοποιούνταν μόνες τους όταν πάταγες στο λάθος σημείο αλλά κάποιες ενεργοποιούνταν από τους αντιπάλους σου,δεν είμαι σίγουρος όμως.

ορίστε και μία ολλάνδική διαφήμιση που βρήκα

[video=youtube;fcC90P-dzBM]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απ'τα αγαπημένα μου επιτραπέζια!! Παρόλο που το περίμενα περισσότερο τρομακτικό, ήταν πολύ διασκεδαστικό! Η νεκροκεφαλή που φωσφόριζε ήταν όλα τα λεφτά! "Σκοτώσαμε" πολλές ώρες με τον αδερφό μου σε αυτό! Δυστυχώς έχει πεταχτεί στα σκουπίδια απο τους retroφονιάδες γονείς και γιαγιάδες! :p
 
Έχει αφήσει εποχή η νεκροκεφαλή...
 
χεχε το εχουμε ακομα καπου αλλα μαλλον σε κακη κατασταση μιας και ηταν του αδερφου μου (μεγας παιχνιδοφαγος)
 
Το εχω ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D

Οι παγιδες λειτουργουν οταν ριξεις τη νεκροκεφαλη. Τη νεκροκεφαλη τη ριχνεις οταν σου πει το "ροδακι"

Δε μου αρεσε πολυ δυστυχως, γιατι μου φανηκε πολυ παιδικο.

Το παιζω ακομα συχνα με τον ανηψιο παντως (ναι, αυτουνου που του χαρισα το Θησαυρ του Ναου :cry: )
 
Rakeesh είπε:
Το εχω ακομα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D
Οι παγιδες λειτουργουν οταν ριξεις τη νεκροκεφαλη. Τη νεκροκεφαλη τη ριχνεις οταν σου πει το "ροδακι"

Δε μου αρεσε πολυ δυστυχως, γιατι μου φανηκε πολυ παιδικο.

Το παιζω ακομα συχνα με τον ανηψιο παντως (ναι, αυτουνου που του χαρισα το Θησαυρ του Ναου :cry: )


Φωτος πλιζζζζζζζζζζ :D
 
Το είχα και εγώ αυτό! Μόνο τη νεκροκεφαλή και το ζάρι κατάφερα να διασώσω...
 
krem13 είπε:
άμα θυμάμαι καλά ο σκοπός του παιχνιδιού ήταν να φτάσεις πρώτος στη κορυφή του πύργου όπου ήταν και το κρανίο,όσο για τις παγίδες νομίζω ότι κάποιες ενεργοποιούνταν μόνες τους όταν πάταγες στο λάθος σημείο αλλά κάποιες ενεργοποιούνταν από τους αντιπάλους σου,δεν είμαι σίγουρος όμως.
ορίστε και μία ολλάνδική διαφήμιση που βρήκα

Πολύ ωραία video krem !!!

Τα γραφικά φαίνονται φανταστικά από κοντά !

Μου φαίνεται οτι ψήθηκα να το ξαναβρώ :) :)
 
Καλούτσικο σαν κατασκευή αλλά απλοικό σε κανόνες.
 
Θυμάμαι τη διαφήμιση στην τηλεόραση. Έτσι που το έβλεπα μαρεσε πολύ, αλλά ποτέ δεν το έπαιξα. Τελικά αγόρασα το "Θυσαυρό του Ναού"...
 
Τι μου θυμήσατε παιδιά έψαξα και το βρήκα ...το έχω κρατήσει σε πάρα πολύ καλή κατάσταση.Έχω περάσει πάρα πολλές ώρες παίζοντας αυτο το παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gogeta είπε:
Το είχα και εγώ αυτό! Μόνο τη νεκροκεφαλή και το ζάρι κατάφερα να διασώσω...
ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΝΕΚΡΟΚΕΦΑΛΗ? ΤΗ ΘΕΣ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ
 
BATIZISOS καταρχήν καλώς όρισες.

Κατά δεύτερον κάνε μια βόλτα από τους κανονισμούς και μη γράφεις κεφαλαία σε παρακαλώ
 
BATIZISOS είπε:
ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΝΕΚΡΟΚΕΦΑΛΗ? ΤΗ ΘΕΣ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ
Θα ρίξω μια ματιά και αν δεν είναι σε καμιά αποθήκη θα σου στείλω ΠΜ. ;)
 
Kαι εγω το εχω σε πολυ καλη κατασταση!Το περιεργο ειναι οτι νομιζαμε πως το ειχαν πεταξει οι retroφονιαδες ενω το βρηκα τυχαια μετα απο 15 χρονια στο παταρι καταχωνιασμενο οπως καθαριζα μια μερα!!!Καταλαβαινετε χαρα κ ειναι πολυ τελειο ειδικα οταν βαζεις τη μασκα τρομου.......!!!!!!!!Ειχαν αλλη μαγεια τα παιχνιδια τοτε!!Οχι σαν τα σημερινα dora η εξερευνιτρια κ βλακειες!!!

Εγω ψαχνω ενα που λεγεται ghost train απο την denys fisher ειχε βγει τη δεκαετια του 70' αλλα ειναι σπανιο γιατι μαλλον δεν ειχε ερθει στην Ελλαδα

Ghost+Train+box.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα