[ΜΙΚΑ] Επιτραπέζιο Μονοκράτορας

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.410
DINO είπε:
Λύσαξες!!! :D Τον έφαγες τον άνθρωπο... :animlaugh:

Μην τάξεις σε μικρό παιδί και σε Άγιο... Δεν ξέρω τι από τα δύο είσαι! :D

Παρδαλέ, βάλε φωτο να ησυχάσουμε...
Ε,μα.....Αδικο εχω? :D

Ποσταρει μια ξερη φωτο και μας αφηνει με την γλυκα.....μικρα παιδια!!!! :precry:

Βαλε ρε ανθρωπε και τα παρελκομενα.....Η' κανουμε δουλεια Η' δεν κανουμε!!! :D

Τα μερεμετια ειναι για την οικοδομη!!!! :D :p

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
132
Θα φταιω αν δε βαλω καθολου; :supergrin: :supergrin:

Ελα, η αγωνια ελαβε τελος. Θα σου παρω και κουλουρι απο το φουρνο...εκτος αν θες πιροσκι :cool:

P1160490.jpg

P1160493.jpg

P1160494.jpg

P1160496.jpg

P1160497.jpg

P1160500.jpg

P1160502.jpg

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
132
DINO είπε:
Λύσαξες!!! :D Τον έφαγες τον άνθρωπο... :animlaugh:

Μην τάξεις σε μικρό παιδί και σε Άγιο... Δεν ξέρω τι από τα δύο είσαι! :D

Παρδαλέ, βάλε φωτο να ησυχάσουμε...
Και ουτε καν πηρε χαμπαρι.... :animangry:

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.410
pardalotzatziki είπε:
Και ουτε καν πηρε χαμπαρι.... :animangry:
Το οτι δεν απαντω σε καποια θεματα φιλτατε Κωστα, δεν σημαινει οτι δεν τα βλεπω. :)

ΟΛΑ παρακολουθουνται.... ;) ....μην νομιζεις οτι "κοιμαμαι".... :sleep:

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
132
Μπααααα...δεν τσιμπαω. Τοση φασαρια πριν και μετα τιποτα;; Τον πιασαμε στον υπνο.... :tease:

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.410
Λοιπον,δεν θα το ποσταρα δημοσια,επειδη ομως δεν διαβαζουμε μονο εμεις οι τρεις το θεμα

- και καπου πρεπει να σταματησει και η πλακιτσα -

αλλα το βλεπουν και αλλα ματια (περα απο αυτα των διαχειριστων),καλο ειναι να ξερουν τι βλεπουν.... ;)

Ενα μηνα πριν...ΕΔΩ

Και κατα διαβολικη συμπτωση...ΕΔΩ

Οποτε,μαλλον καποιος αλλος πιαστηκε στο υπνο. ::)

Ξερω οτι το ποστ μπορει να διαγραφτει απο την διαχειριση,αλλα οσοι προλαβουν να το δουν,θα καταλαβουν τι παιζεται. :)

boomer

RetroActive
Αντιδράσεις
42
Επιτέλους στα χέρια μου μετά από σχεδόν 21 χρόνια!! Εχω κάνει και κάποιο εκσυγχρονισμό για να παίζετε πιο εύκολα! Στις κάρτες έχουν τοποθετηθεί προστατευτικές ζελατίνες (sleeves) που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια για την προστασία τους απ' το χρόνο! Για το λόγο αυτό έχω κατασκευάσει και τρίτη θήκη ώστε να χωράνε στο κουτί. Επίσης άλλη μια θήκη για τα πλακίδια καθώς και ένα πάνινο σακούλι για το τράβηγμα τους την ώρα του παιχνιδιού.

Μερικές φώτο κι από μένα!

DINO

Expert
Αντιδράσεις
789
Μόλις είδα ποστ από boomer, στο thread, κατάλαβα ότι θα ήταν κάτι πολύ ευχάριστο!!! :thumbup:

Μεγειές μεγειές!!!!

Juohmaru

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
Πωωωω ρε παιδιά τι μου θυμίσατε τώρα με τον Μονοκράτορα!!! Ώρες ατελείωτες με τα αδέλφια μου να το παίζουμε ξανά και ξανά. Σε σκότωνε η απληστία σε αυτό το παιχνίδι. Είχες θησαυρούς αλλά δεν το έκανες να βγεις έξω, και κατά συνέπεια, πολύ λίγες φορές έβγαινε νικητής. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάπου; boomer το πήρες καινούριο;

boomer

RetroActive
Αντιδράσεις
42
χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ φίλε DINO. Ε μετά από 1 χρόνο ψάξιμο το δικαιούμουν κι εγώ!

Johmaru είναι δύσκολο να βρεθεί αλλά ποτέ μη λες ποτέ! Πολλά που τα είχα σχεδόν ξεχασμένα τα βρήκα μπροστά μου απ' το πουθενά! Το Μονοκράτορα τον βρήκε ένας φίλος απ' το Βόλο καινούριο και με ειδοποίησε, μιας και ήξερε ο,τι το ψάχνω!

pardalotzatziki

RetroNuts!
Αντιδράσεις
132
Ωραιες οι προσθηκες....βαλε και καμια φωτο απο κατω να δουμε πως το κανες...

boomer

RetroActive
Αντιδράσεις
42
Απο κάτω παρέμεινε ως έχει!! Μόνο μια μικρή βελτίωση ήθελα!! Οχι και να γίνει αλλοίωση της εμφάνισης!! χαχαχα

provato

RetroN00b
Αντιδράσεις
1
Το έχω κι εγώ το παιχνίδι παιδιά, και μπορώ να πω ότι είναι ακριβές αντίγραφο της 1ης έκδοσης (με το sun-dial) του dungeonquest που είναι πολύ γνωστό παιχνίδι σε Γερμανία και Αγγλία. Βέβαια η ελληνική μετάφραση είναι cult (όπως μας αρέσει συνήθως!) και αυτό σε συνδυασμό με τον ρετρό τίτλο και την εκπληκτική καλλιτεχνική δουλειά του Καραβία, δημιουργεί ένα σχεδόν άλλο παιχνίδι.

Γενικά έχω πλέον στην κατοχή μου τα περισσότερα παιχνίδια ΜΙΚΑ με 3ψήφιο κωδικό (τα πρώτα δηλαδή) και νιώθω δέος προς τη δουλειά και το μεράκι της εταιρίας ΜΙΚΑ, που ήταν ουσιαστικά οι πρώτοι Έλληνες που μετέφρασαν βραβευμένα ευρωπαϊκά επιτραπέζια.

Δυστυχώς από τη δική μου κόπια "Μονοκράτορα" λείπουν δύο πλακίδια, αυτά εδώ:

pic1763985.jpg

[edit] Εκτός κανονισμών [edit]

EDIT: Έλεος παιδιά... Τώρα είναι φορουμιακό αμάρτημα να ανταλλάζονται ή να αγοράζονται ή και να χαρίζονται δυό-τρία κομμάτια ώστε να συμπληρώνουμε τα επιτραπέζια παιχνίδια μας?

Μάλλον έχουμε παραγίνει Ευρώπη και χρειάζεται να θυμηθούμε και εμείς αλλά και να διδάξουμε και στους άλλους λαούς τη λέξη "φιλότιμο".

pic1763983.jpg

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

boomer

RetroActive
Αντιδράσεις
42
Μια προτεινόμενη λύση είναι να τυπώσεις τα δύο πλακίδια στις κανονικές τους διαστάσεις και να τα κολλήσεις σε χαρτόνι του ίδιου πάχους με τα υπόλοιπα. Κατά το παίξιμο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πάνινο σακούλι και να τα τραβάς από κει. Με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται να τα βάλεις σε στοίβα πριν το παιχνίδι αλλά και ούτε θα βλέπεις τι τραβάς!!

GladiatorGr

RetroN00b
Αντιδράσεις
0
[edit] Αγγελια.Εκτος κανονισμων! [edit]

Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.410
GladiatorGr οι αγγελιες απαγορευονται απο τους κανονισμους,κανε ενα κοπο και ξαναδιαβασε τους σε παρακαλω!!!

vateo

RetroNoob
Αντιδράσεις
0
Εταιρεία: ΜΙΚΑ

Παιχνίδι: Μονοκράτορας

Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/1234

Είδος: Επιτραπέζιο

Έτος: 1992

Αριθμός παικτών:2-4

Ο "Μονοκράτορας" είναι δημιουργία του Δ. Καραβία, ο οποίος μαζί με τον Κ. Μισαϊλίδη είχαν ιδρύσει την εταιρία ΜΙΚΑ (από τα αρχικά των επωνύμων τους), το 1978.

Το παιχνίδι φαίνεται πως είναι κατά 99% παρόμοιο με το παιχνίδι DungeonQuest που είχε κυκλοφορήσει το 1985.

Επίσης ο Δ. Καραβίας έχει επιμεληθεί και το artwork της συσκευασίας...

Για περισσότερες πληροφορίες τσεκάρετε το BoardGameGeek...
καλή χρονιά σε όλους ρε παιδιά έχω τον μονοκρατορα και ψάχνω τις οδηγίες μπορεί να ρίξει κάποιος καμία ιδέα που μπορώ να τις βρω ?

Μπλουζα