[ΜΙΚΑ] Επιτραπέζιο Μονοκράτορας

DINO είπε:
Λύσαξες!!! :D Τον έφαγες τον άνθρωπο... :animlaugh:

Μην τάξεις σε μικρό παιδί και σε Άγιο... Δεν ξέρω τι από τα δύο είσαι! :D

Παρδαλέ, βάλε φωτο να ησυχάσουμε...
Ε,μα.....Αδικο εχω? :D

Ποσταρει μια ξερη φωτο και μας αφηνει με την γλυκα.....μικρα παιδια!!!! :precry:

Βαλε ρε ανθρωπε και τα παρελκομενα.....Η' κανουμε δουλεια Η' δεν κανουμε!!! :D

Τα μερεμετια ειναι για την οικοδομη!!!! :D :p
 
Θα φταιω αν δε βαλω καθολου; :supergrin: :supergrin:

Ελα, η αγωνια ελαβε τελος. Θα σου παρω και κουλουρι απο το φουρνο...εκτος αν θες πιροσκι :cool:

P1160490.jpg

P1160493.jpg

P1160494.jpg

P1160496.jpg

P1160497.jpg

P1160500.jpg

P1160502.jpg
 
DINO είπε:
Λύσαξες!!! :D Τον έφαγες τον άνθρωπο... :animlaugh:

Μην τάξεις σε μικρό παιδί και σε Άγιο... Δεν ξέρω τι από τα δύο είσαι! :D

Παρδαλέ, βάλε φωτο να ησυχάσουμε...
Και ουτε καν πηρε χαμπαρι.... :animangry:
 
pardalotzatziki είπε:
Και ουτε καν πηρε χαμπαρι.... :animangry:
Το οτι δεν απαντω σε καποια θεματα φιλτατε Κωστα, δεν σημαινει οτι δεν τα βλεπω. :)

ΟΛΑ παρακολουθουνται.... ;) ....μην νομιζεις οτι "κοιμαμαι".... :sleep:
 
stayros είπε:
ΟΛΑ παρακολουθουνται.... ;) ....μην νομιζεις οτι "κοιμαμαι".... :sleep:
Αυτό είναι αλήθεια... Τα παρακολουθεί όλα...

Μα ΟΛΑ λέμε!!! :nervous:
 
Μπααααα...δεν τσιμπαω. Τοση φασαρια πριν και μετα τιποτα;; Τον πιασαμε στον υπνο.... :tease:
 
Επιτέλους στα χέρια μου μετά από σχεδόν 21 χρόνια!! Εχω κάνει και κάποιο εκσυγχρονισμό για να παίζετε πιο εύκολα! Στις κάρτες έχουν τοποθετηθεί προστατευτικές ζελατίνες (sleeves) που κυκλοφορούν τα τελευταία χρόνια για την προστασία τους απ' το χρόνο! Για το λόγο αυτό έχω κατασκευάσει και τρίτη θήκη ώστε να χωράνε στο κουτί. Επίσης άλλη μια θήκη για τα πλακίδια καθώς και ένα πάνινο σακούλι για το τράβηγμα τους την ώρα του παιχνιδιού.

Μερικές φώτο κι από μένα!

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Μόλις είδα ποστ από boomer, στο thread, κατάλαβα ότι θα ήταν κάτι πολύ ευχάριστο!!! :thumbup:

Μεγειές μεγειές!!!!
 
Πωωωω ρε παιδιά τι μου θυμίσατε τώρα με τον Μονοκράτορα!!! Ώρες ατελείωτες με τα αδέλφια μου να το παίζουμε ξανά και ξανά. Σε σκότωνε η απληστία σε αυτό το παιχνίδι. Είχες θησαυρούς αλλά δεν το έκανες να βγεις έξω, και κατά συνέπεια, πολύ λίγες φορές έβγαινε νικητής. Υπάρχει περίπτωση να βρω κάπου; boomer το πήρες καινούριο;
 
χαχαχα σε ευχαριστώ πολύ φίλε DINO. Ε μετά από 1 χρόνο ψάξιμο το δικαιούμουν κι εγώ!

Johmaru είναι δύσκολο να βρεθεί αλλά ποτέ μη λες ποτέ! Πολλά που τα είχα σχεδόν ξεχασμένα τα βρήκα μπροστά μου απ' το πουθενά! Το Μονοκράτορα τον βρήκε ένας φίλος απ' το Βόλο καινούριο και με ειδοποίησε, μιας και ήξερε ο,τι το ψάχνω!
 
Ωραιες οι προσθηκες....βαλε και καμια φωτο απο κατω να δουμε πως το κανες...
 
Απο κάτω παρέμεινε ως έχει!! Μόνο μια μικρή βελτίωση ήθελα!! Οχι και να γίνει αλλοίωση της εμφάνισης!! χαχαχα
 
Το έχω κι εγώ το παιχνίδι παιδιά, και μπορώ να πω ότι είναι ακριβές αντίγραφο της 1ης έκδοσης (με το sun-dial) του dungeonquest που είναι πολύ γνωστό παιχνίδι σε Γερμανία και Αγγλία. Βέβαια η ελληνική μετάφραση είναι cult (όπως μας αρέσει συνήθως!) και αυτό σε συνδυασμό με τον ρετρό τίτλο και την εκπληκτική καλλιτεχνική δουλειά του Καραβία, δημιουργεί ένα σχεδόν άλλο παιχνίδι.

Γενικά έχω πλέον στην κατοχή μου τα περισσότερα παιχνίδια ΜΙΚΑ με 3ψήφιο κωδικό (τα πρώτα δηλαδή) και νιώθω δέος προς τη δουλειά και το μεράκι της εταιρίας ΜΙΚΑ, που ήταν ουσιαστικά οι πρώτοι Έλληνες που μετέφρασαν βραβευμένα ευρωπαϊκά επιτραπέζια.

Δυστυχώς από τη δική μου κόπια "Μονοκράτορα" λείπουν δύο πλακίδια, αυτά εδώ:

pic1763985.jpg

[edit] Εκτός κανονισμών [edit]

EDIT: Έλεος παιδιά... Τώρα είναι φορουμιακό αμάρτημα να ανταλλάζονται ή να αγοράζονται ή και να χαρίζονται δυό-τρία κομμάτια ώστε να συμπληρώνουμε τα επιτραπέζια παιχνίδια μας?

Μάλλον έχουμε παραγίνει Ευρώπη και χρειάζεται να θυμηθούμε και εμείς αλλά και να διδάξουμε και στους άλλους λαούς τη λέξη "φιλότιμο".

pic1763983.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια προτεινόμενη λύση είναι να τυπώσεις τα δύο πλακίδια στις κανονικές τους διαστάσεις και να τα κολλήσεις σε χαρτόνι του ίδιου πάχους με τα υπόλοιπα. Κατά το παίξιμο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πάνινο σακούλι και να τα τραβάς από κει. Με αυτό τον τρόπο δεν χρειάζεται να τα βάλεις σε στοίβα πριν το παιχνίδι αλλά και ούτε θα βλέπεις τι τραβάς!!
 
Εταιρεία: ΜΙΚΑ


Παιχνίδι: Μονοκράτορας


Ark:
http://retrodb.gr/ark/?q=node/1234


Είδος: Επιτραπέζιο


Έτος: 1992


Αριθμός παικτών:2-4


attachment.php


Ο "Μονοκράτορας" είναι δημιουργία του Δ. Καραβία, ο οποίος μαζί με τον Κ. Μισαϊλίδη είχαν ιδρύσει την εταιρία ΜΙΚΑ (από τα αρχικά των επωνύμων τους), το 1978.

Το παιχνίδι φαίνεται πως είναι κατά 99% παρόμοιο με το παιχνίδι DungeonQuest που είχε κυκλοφορήσει το 1985.

Επίσης ο Δ. Καραβίας έχει επιμεληθεί και το artwork της συσκευασίας...

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


Για περισσότερες πληροφορίες τσεκάρετε το BoardGameGeek...
καλή χρονιά σε όλους ρε παιδιά έχω τον μονοκρατορα και ψάχνω τις οδηγίες μπορεί να ρίξει κάποιος καμία ιδέα που μπορώ να τις βρω ?
 
Πίσω
Μπλουζα