ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

Ωραίο σουβενίρ Arrandus!
 
Ο Κλαουδάτος κάηκε το 1981 αλλά δεν σταμάτησε τότε η λειτουργία του, όπως και το Μινιόν που κράτησε μέχρι τέλη 1998. Θυμάμαι τουλάχιστον μέχρι αρχές '90 να αγοράζω παιχνίδια από εκεί (Κλαουδάτο).

Στη βιντεοταινία «Σωτήρης ο Κροκοδειλάκιας» του 1987, υπάρχουν πολλά πλάνα από το κατάστημα στην Αθήνα με ενδιαφέροντα πλάνα από το τμήμα παιχνιδιών.

Θυμάται κανείς που ακριβώς ήταν ο Κλαουδάτος να βρούμε το κτίριο στο google street view; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr. SLUMP είπε:
Θυμάται κανείς που ακριβώς ήταν ο Κλαουδάτος να βρούμε το κτίριο στο google street view; :)
Συμφωνα με αυτο εδω το αρθρο - που μας αναφερει κιολας.... :D - ο Κλαουδατος βρισκοταν στην Πλ. Δημαρχειου (Κοτζια). ;)

attachment.php
 
Το άρθρο πάντως δεν είναι πλήρες. Εγώ γεννήθηκα το 1985 και τα παιδικά μου χρόνια ήταν γεμάτα Μινιόν, Κατράτζο, Κλαουδάτο και Λαμπρόπουλο, τουλάχιστον μέχρι μέσα δεκαετίας '90.

Ο Κλαουδάτος που εμφανίζεται στην ταινία που προανέφερα, είναι το ίδιο κτίριο στην πλατεία Κοτζιά;
 
Dr. SLUMP είπε:
Ο Κλαουδάτος κάηκε το 1981 αλλά δεν σταμάτησε τότε η λειτουργία του, όπως και το Μινιόν που κράτησε μέχρι τέλη 1998. Θυμάμαι τουλάχιστον μέχρι αρχές '90 να αγοράζω παιχνίδια από εκεί (Κλαουδάτο).
Στη βιντεοταινία «Σωτήρης ο Κροκοδειλάκιας» του 1987, υπάρχουν πολλά πλάνα από το κατάστημα στην Αθήνα με ενδιαφέροντα πλάνα από το τμήμα παιχνιδιών.

Θυμάται κανείς που ακριβώς ήταν ο Κλαουδάτος να βρούμε το κτίριο στο google street view; :)

αν δεν κάνω λάθος η ταινία γυρίστηκε στη Θεσσαλονίκη;
 
Αγαπημένο πολυκατάστημα το ΜΙΝΙΟΝ!!!
 
Juanita είπε:
Η μόνη φωτό μου από τις γιορτές του ΜΙΝΙΟΝ που επιβίωσε.
picture.php


Χριστούγεννα '88...
Α!!! Θυμάμαι αυτόν τον Αγιο-Βασίλη!!! Toν θαμπώσατε με την ομορφιά σας!!!

Κοι οι δικές μου...

ΜΙΝΙΟΝ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν το γνωρίζατε ότι υπάρχει και ομάδα στο facebook:

https://www.facebook.com/pages/%CE%9C%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CF%8C%CE%BD-%CE%A4%CE%BF-%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CF%85%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1%CF%82/465076846955975?fref=ts

Ήταν παραμονές Χριστουγέννων του 1980, όταν ένας εμπρησμός θα αποτελέσει το εφαλτήριο για την πτώση του ιστορικού ονόματος. 3 ώρες μετά τα μεσάνυχτα, εκείνης της Παρασκευής, ακούγονται εκρήξεις και τα πολυκαταστήματα τυλίγονται στις φλόγες, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα, όπως περιέγραψαν αυτόπτες μάρτυρες.
Η πυρκαγιά ξεκινά από τους υψηλότερους ορόφους, όπου βρίσκονται τα πλέον εύφλεκτα υλικά, γεγονός που βεβαιώνει ότι πρόκειται για εμπρησμό.

Η ηλεκτροδότηση στην περιοχή της Ομόνοιας διακόπτεται, καθώς κατέρρευσαν οι κολώνες της ΔΕΗ μπροστά στα δύο καταστήματα. 42 οχήματα με 135 άνδρες της πυροσβεστικής και όλοι οι μαθητές της Πυροσβεστικής σχολής καταφθάνουν στο σημείο, όμως η καταστροφή είναι εκτεταμένη.


Από το «Μινιόν» έχει απομείνει μόνο ο σκελετός του κτιρίου ενώ το «Πολυκατάστημα Κατράντζος» καταρρέει. Η πυροσβεστική υπολογίζει ότι οι ζημίες ανέρχονται στα 2.000.000.000 Δίς Δραχμές (
5.869.403?)

Ο Ανδρέας Παπανδρέου από την αξιωματική αντιπολίτευση κατηγορεί την κυβέρνηση ότι «επιτρέπει σε παρακρατικά και εγκληματικά στοιχεία να επιδίδονται σε καταστροφές που θίγουν επαγγελματίες και εργαζόμενους, καθώς και τη γαλήνη του κόσμου ενώ το ΚΚΕ μιλά για «σκοτεινή υπόθεση». Ο πρωθυπουργός, Γεώργιος Ράλλης, που λίγες ώρες πριν από την πυρκαγιά υπερασπιζόταν στη Βουλή τον πρώτο και τελευταίο προϋπολογισμό της πρωθυπουργικής του θητείας, απαντά στον Ανδρέα Παπανδρέου μιλώντας για «εκμετάλλευση του τραγικού γεγονότος» ενώ ενημερώνει σχετικά τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Κωνσταντίνο Καραμανλή.

Με προκήρυξη που έφτασε μέσω ταχυδρομείου στις εφημερίδες, στις 22 Δεκεμβρίου, η οργάνωση-φάντασμα «Επαναστατική Οργάνωση Οκτώβρης 80» ανέλαβε την ευθύνη του εμπρησμού. Μεταξύ άλλων, στην προκήρυξη αναφερόταν ότι «κάθε επιχείρηση, έτσι και αυτές στηρίζονται στην εκμετάλλευση των προλετάριων. Τα αφεντικά εκμεταλλεύονται της ανάγκη των προλετάριων να έχουν ένα εισόδημα για να ζήσουν και τους στριμώχνουν στο μεροκάματο, την αλλοτρίωση και τη μιζέρια».


Η καταστροφή είναι ολοσχερής, πάνω από
2.000.000.000 Δίς Δραχμές (5.869.403?) υπολογίστηκαν οι ζημιές, όμως ο Ιωάννης Γεωργακάς αρνείται να κηρύξει πτώχευση και ξαναφτιάχνει το «παιδί του» με τη βοήθεια των υπαλλήλων του και την αμέριστη αγάπη του κόσμου.
και από άλλο site

Στις 22 Δεκεμβρίου ήλθε και η επιβεβαίωση της τρομοκρατικής ενέργειας. Την ευθύνη για τους εμπρησμούς ανέλαβε η νεοεμφανιζόμενη «Επαναστατική Οργάνωση Οκτώβρης 80», που ήταν παρακλάδι του ΕΛΑ. Στην προκήρυξή της, που ταχυδρομήθηκε στις εφημερίδες, δικαιολόγησε την επίθεση στα πολυκαταστήματα υποστηρίζοντας ότι «κάθε επιχείρηση, έτσι και αυτές στηρίζονται στην εκμετάλλευση των προλετάριων. Τα αφεντικά εκμεταλλεύονται την ανάγκη των προλετάριων να έχουν ένα εισόδημα για να ζήσουν και τους στριμώχνουν στο μεροκάματο, την αλλοτρίωση και τη μιζέρια».Η Αστυνομία από την πρώτη στιγμή προχώρησε στη σύλληψη ενός υπόπτου, αλλά αφέθηκε ελεύθερος, καθώς δεν προέκυψαν σε βάρος του επιβαρυντικά στοιχεία. Αργότερα, συνέλαβε δύο αδελφές, την Αικατερίνη και την Ευαγγελία Τσαγκαράκη, 23 και 20 ετών αντίστοιχα, επειδή η μία σχετιζόταν με άτομα του αντιεξουσιαστικού χώρου. Τα στοιχεία της Ασφάλειας δεν άντεξαν στη δικαστική βάσανο και ο ανακριτής της υπόθεσης Μιχάλης Μαργαρίτης (ο δικαστής της 17Ν) τις άφησε ελεύθερες.

Οι εμπρησμοί στα πολυκαταστήματα «Κατράντζος» και «Μινιόν» ήταν μόνο η αρχή. Το εφιαλτικό σκηνικό επαναλήφθηκε στις 3 Ιουνίου 1981 με την ταυτόχρονη πυρπόληση των πολυκαταστημάτων «Κλαουδάτος» και «Ατενέ» και σε μικρότερη έκταση στις 4 Ιουλίου στον «Δραγώνα» και τρεις μέρες αργότερα στο πολυκατάστημα «Λαμπρόπουλος» στον Πειραιά. Το μπαράζ αυτό των εμπρηστικών επιθέσεων έβαλε την «ταφόπλακα» στο ελληνικό λιανεμπόριο και οδήγησε στην εισβολή των ξένων πολυκαταστημάτων στη χώρα μας.

Θέση για τη διπλή εμπρηστική επίθεση της 19ης Δεκεμβρίου πήρε και ο ΕΛΑ, που κατήγγειλε όσους είχαν αποχωρήσει από τις τάξεις του. Μάλιστα, αποκάλυψε στο περιοδικό «Αντιπληροφόρηση» ότι η εμπρηστική ουσία έχει εισαχθεί από την Ολλανδία και χρησιμοποιείται για την επιτάχυνση της φωτιάς σε πετρελαιοπηγές. Κριτική στο διπλό τρομοκρατικό χτύπημα άσκησε και η 17Ν. Με προκήρυξή της, που δημοσιοποιήθηκε στις 24 Ιουλίου 1981, υποστήριξε ότι ήταν «επιχειρησιακά ασυντόνιστες, όχι κατάλληλα προετοιμασμένες και πολιτικά επιβλαβείς».

Μέχρι σήμερα, οι δύο υποθέσεις εμπρησμών στα πολυκαταστήματα «Κατράντζος» και «Μινιόν», όπως και οι άλλες τέσσερις που ακολούθησαν, παραμένουν ανεξιχνίαστες και έχουν παραγραφεί δικαστικά.

 


ΠΗΓΗ: http://www.sansimera.gr/articles/366#ixzz3TyQY3NIE
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικές από τις καλύτερες αναμνήσεις των παιδικών και εφηβικών μου χρόνων είναι στο Μινιόν. Δυστυχώς δε μπορώ να βρω την κλασσική φωτό με τον Άϊ Βασίλη, αλλά έχω φυλάξει μια σακούλα δεκαετίας '80 και μια κονκάρδα από το 1995. Αξέχαστες εποχές...

IMG_20151106_204108.jpg
 
Πωπωω η σακούλα κειμήλιο! Φύλαξε την! Από το Μινιόν έχω άπειρες αναμνήσεις από το '80 μέχρι και τα τέλη του '90.

Μου κόστισε πολύ η απώλειά του.
 
Καθηλωτικο το video φιλε!

Το 80-81 καηκαν Μινιον, Λαμπροπουλοι, Δραγωνας, Κατραντζος, Ατενε, Κλαουδατος και ουδεις πιαστηκε.

Τα κουραφεξαλα περι "ιστορικων του μελλοντος" επιβεβαιωθηκαν και στις παραπανω περιπτωσεις
 
Stam80s είπε:
Το βιντεο ειναι πολυ ωραιο και συγκινητικο, αλλα τα πρωτα πλανα του καταστηματος που ειναι τραβηγμενα σε φιλμ ( ;) , δε νομιζω πως ανηκουν στο 1980.

Ντυσιμο, χτενισματα και αισθητικη γενικοτερα, παραπεμπουν ολα ξεκαθαρα σε αρχες δεκαετιας του '90.
 
bambinella 100 στη σελίδα του facebook που έχει αναρτηθεί το βίντεο, γράφει τα εξής:

Tην Εποχη του 1980 ακομα δεν υπηρχαν τα βιντεος και οι Εγχρωμες λήψεις. Ολα αποτυπωνονταν σε Φίλμ.Λιγα χρονια μετεπειτα εξελιχθηκε η Τεχνολογια και όλα ξεκιναγαν να βιντεοσκοπουνται εγχρωμα.


Ετσι λοιπόν εμείς απο την αρχη στοχεύαμε στο Συναίσθημα. Στο πως θα ηταν να ειμασταν εκεί στο Μινιόν λίγες ωρες πριν ξεκινησει το μεγαλο κακό.


Γι'αυτο λοιπον σημειωνουμε στο 02:00 του Clip:


"Aς Θεωρησουμε οτι ειναι λίγες Ημέρες πριν την Ολοκληρωτική Καταστροφή απ'την Πυρκαγιά"



Για να νιώσουμε σαν θεατές πως είναι να βρισκεσαι εκεί σε εναν από τους Ορόφους του Μινιόν, οπου θα βλέπεις για τελευταια φορά στην ζωη σου το περιβάλλον του Μινιόν, και σε λιγες ωρες τα παντα θα Καταστραφουν.



Γνωριζουμε οτι οι Εγχρωμες λήψεις είναι ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΝΙΟΝ. ΜΕΤΑ ΤΟ 1981!



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Stam80s είπε:
bambinella 100 στη σελίδα του facebook που έχει αναρτηθεί το βίντεο, γράφει τα εξής:
Tην Εποχη του 1980 ακομα δεν υπηρχαν τα βιντεος και οι Εγχρωμες λήψεις. Ολα αποτυπωνονταν σε Φίλμ.Λιγα χρονια μετεπειτα εξελιχθηκε η Τεχνολογια και όλα ξεκιναγαν να βιντεοσκοπουνται εγχρωμα.


Ετσι λοιπόν εμείς απο την αρχη στοχεύαμε στο Συναίσθημα. Στο πως θα ηταν να ειμασταν εκεί στο Μινιόν λίγες ωρες πριν ξεκινησει το μεγαλο κακό.


Γι'αυτο λοιπον σημειωνουμε στο 02:00 του Clip:


"Aς Θεωρησουμε οτι ειναι λίγες Ημέρες πριν την Ολοκληρωτική Καταστροφή απ'την Πυρκαγιά"



Για να νιώσουμε σαν θεατές πως είναι να βρισκεσαι εκεί σε εναν από τους Ορόφους του Μινιόν, οπου θα βλέπεις για τελευταια φορά στην ζωη σου το περιβάλλον του Μινιόν, και σε λιγες ωρες τα παντα θα Καταστραφουν.



Γνωριζουμε οτι οι Εγχρωμες λήψεις είναι ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΙΝΙΟΝ. ΜΕΤΑ ΤΟ 1981!



Τοτε ζητω συγγνωμη για την παρανοηση. Προκειται για ληψη με βιντεο λοιπον, και οχι με εγχρωμο φιλμ, και μιλαμε για τουλαχιστον δεκα χρονια μετα το 1980, δηλαδη ακριβως ετσι οπως το ειδα κι εγω.

Καλο θα ηταν βεβαια, η λεζαντα του βιντεο να ηταν λιγοτερο συμβολικη και περισσοτερο σαφης, για να αποφευγονται τετοιου ειδους παρανοησεις.

Θα μπορουσε απλως να εγραφε "Ληψη με βιντεο καπου στις αρχες της δεκαετιας του '90".

Σοφον το σαφες.
 
Όπως και να΄χει, οι αναμνήσεις είναι έντονες από εμάς που το ζήσαμε, ακόμα και στα τελευταία του χρόνια. Ο τελευταίος όροφος, που άνοιγε τις γιορτές, ήταν ένας παράδεισος για τα παιδιά! Θυμάται κανείς το τραινάκι του Donkey Kong;;; Δεν ήθελα να φύγω από εκεί...
 
Stam80s είπε:
Όπως και να΄χει, οι αναμνήσεις είναι έντονες από εμάς που το ζήσαμε, ακόμα και στα τελευταία του χρόνια. Ο τελευταίος όροφος, που άνοιγε τις γιορτές, ήταν ένας παράδεισος για τα παιδιά! Θυμάται κανείς το τραινάκι του Donkey Kong;;; Δεν ήθελα να φύγω από εκεί...
Ηταν το πιο ομορφο ελληνικο πολυκαταστημα και ειμαι πολυ χαρουμενη που το προλαβα. Συνυφανθηκε με τις παιδικες μου αναμνησεις και θα το εχω για παντα μεσα στην καρδια μου.

Υπηρχαν αρκετα πολυκαταστηματα τοτε (και τα περισσοτερα ειχαν την ιδια ασχημη μοιρα) αλλα μονο το Μινιον ηταν τοσο μπροστα απο την εποχη του.

Θα παραμεινει ενα, μοναδικο και αξεπεραστο!
 
Υπήρχε και ο Λαμπρόπουλος (τώρα Notos Galleries) εδώ στον Πειραιά που είχε και τα Metropolis στο ισόγειο. Πέρασα ατελείωτες ώρες και εκεί στις πρώτες μου μουσικές αναζητήσεις!
 
Πίσω
Μπλουζα