ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

Εκεινη ηταν η πρώτη και μοναδική φορά που την είχα δει, οπότε ούτε καν λόγος για τον όρο demo(δεν ήξερα τι ήταν). Μετά ό,τι άκουγα από συμμαθητές που την είχαν ή ό,τι διάβαζα (και έβλεπα) στο πιξελ. Το φωνάζω ανελλιπώς ότι κάθε ρετρόβιος που σέβεται τον εαυτό του και το ρετροπαρελθόν του, πρέπει να διαθέτει μια Α500.
 
supacoopa είπε:
Θυμαμαι στο Μινιον εναν (μηχανικο φυσικα) ελεφαντα που κουναγε τα αυτια του και φωτογραφιζοσουν διπλα του (με καποιο φοβο βεβαια για 4 ετων)!
Ειχα στεναχωρηθει οταν πηρε φωτια το Μινιον, ρωταγα τους γονεις αν ειχε προλαβει να φυγει ο ελεφαντας...
picture.php


Νομιζω οτι αυτος ειναι ο ελαφαντας!!!

Εδω ειμαι εγω (αριστερα) και ο αδερφος μου.

Νο comments για την retro-ενδυση!!!! :)

Ωραιος ο ελεφαντας αλλα πιο μεγαλη εντυπωση μου εκανε τοτε το οτι η φωτογραφια βγηκε αμεσως!!!Αυτοματα!!!!

Nομιζω οτι αυτη η σακουλα ειναι απο τοτε...εκτος και αν ειναι απο αλλο Μινιον!!(την ειχα ανεβασει και παλιοτερα απλα τωρα τη σκαναρα!!)

picture.php


Eγω θυμαμαι πηγαιναμε για να βρουμε ομαδες κτλ για subbuteo και για να ανεβοκατεβουμε τις κυλιομενες σκαλες!!!! :)
 
dim :bow:

H σακουλα παντως ειναι μεταγενεστερη, ισως απο την εποχη που εκλεισε οριστικα.
 
@Dim, είσαι όλα τα λεφτά... :worship: :worship: :worship: :worship: και τα λόγια περιττά :cool:
 
Χαιρετίζω την παρέα σας καθώς αυτό είναι το πρώτο post μου.

Μήπως ψάχνετε αυτή τη σακούλα?

Ίσως να μην φαίνεται καλά καθώς τη φωτογράφισα με το κινητό μου...

Όπως διάβαζα το θέμα για το ΜΙΝΙΟΝ θυμήθηκα ότι την είδα σε μια ντουλάπα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ θυμάμαι το ΜΙΝΙΟΝ από τις αρχές της δεκαετίας του '80.Η αδελφή μου είχε μια κουκλα Πιπη Φακιδομυτη απο το καμμένο ΜΙΝΙΟΝ.Οταν ήμουν μικρός πηγαινα με τον πατερα μου και μερικες φορες καθομασταν στο καφε στον τελευταιο όροφο.Αργότερα πηγαινα με τον κολλητο μου και χαζευα στον οροφο με τους υπολογιστες (θυμαμαι μαλιστα και ενα dragon 32 που ειχε ξεμεινει γυρω στο ΄88).Το 89-αν θυμαμαι καλα-ειχα συμμετασχει και στον διαγωνισμό με έπαθλο υπολογιστές και games.Σε amstrad pc's απαντουσες διαφορες ερωτησεις multiple choice.Toτε είχα παρει το 5ο βραβειο που ήταν το Hero Quest της Sierra για Amiga (το 1ο βραβειο ηταν ενα pc-xt)....Yποψιν οτι το κρεββατι που κοιμαμαι (ακομα...) το ειχαμε αγορασει απο το ΜΙΝΙΟΝ.
 
Φιλε polo03 επεσες διανα!!!!
 
dim είπε:
picture.php
Νομιζω οτι αυτος ειναι ο ελαφαντας!!!

Εδω ειμαι εγω (αριστερα) και ο αδερφος μου.

Νο comments για την retro-ενδυση!!!! :)

Ωραιος ο ελεφαντας αλλα πιο μεγαλη εντυπωση μου εκανε τοτε το οτι η φωτογραφια βγηκε αμεσως!!!Αυτοματα!!!!!!!! :)
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Τέλος εποχής..............
 
polo03 είπε:
Χαιρετίζω την παρέα σας καθώς αυτό είναι το πρώτο post μου.Μήπως ψάχνετε αυτή τη σακούλα?

Ίσως να μην φαίνεται καλά καθώς τη φωτογράφισα με το κινητό μου...

Όπως διάβαζα το θέμα για το ΜΙΝΙΟΝ θυμίθηκα ότι την είδα σε μια ντουλάπα!
Οι σακούλες του Μινιόν ήταν τότε όπως του JUMBO σήμερα. Κάθε σπίτι είχε απόθεμα για κάθε δυνατή περίπτωση :D
 
Από τις εκδηλώσεις στο Μινιόν δεν έλειψαν αυτές για την Κάντυ και για την Ποκαχόντας.

picture.php
(απόσπασμα από το 85ο τεύχος του περιοδικού "Κάντυ" )

Τα τελευταία χρόνια λειτουργίας του, τα Χριστούγεννα σε περίμενε ο αγαπημένος ήρωας του Disney (ανάλογα με το ποιά ταινία παιζόταν... ). Όλος ο όροφος ήταν διακοσμημένος ανάλογα με το στόρυ της ταινίας.
picture.php
 
οπως ειπε και η candy , ο Κλαουδατος ηταν κατι αντιστοιχο με το MINION ... θυμαμαι οτι τοτε μου φαινοταν τεραστιο και γεματο χρωματα... :D
 
dim είπε:
picture.php
Νομιζω οτι αυτος ειναι ο ελαφαντας!!!

Εδω ειμαι εγω (αριστερα) και ο αδερφος μου.

Νο comments για την retro-ενδυση!!!! :)

Ωραιος ο ελεφαντας αλλα πιο μεγαλη εντυπωση μου εκανε τοτε το οτι η φωτογραφια βγηκε αμεσως!!!Αυτοματα!!!!
Eχτες εδειξα τη φωτο στον αδερφο μου και μου ειπε οτι δεν ειναι ελαφαντας αλλα μαμουθ!!!!!

Εχω μενει ακομα με την απορια...ελεφαντας ή μαμουθ??? :D
 
Ελεφαντας .....Τα Μαμουθ ειναι τριχωτα. :xm:
 
Ορίστε τι ανακάλυψα τελευταίως. Χριστουγενιάτικη διαφήμηση του ΜΙΝΙΟΝ (από το 1976)

picture.php
 
Τσαλκ :bow: :bow: :bow:

Το παραπάνω τείνει να γίνει το μόνιμό μου μήνυμα κάθε φορά που ανεβάζεις κάτι!!!
 
μινιον !!!λοιπον θυμαμαι τα εξης ,τον οροφο παιχνιδιων με τα τραπεζια με τα τηλεκατευθηνομενα αμαξακια και αεροπλανακια, τα στημενα playmobil!!οπως και επισης και το τμημα με τους υπολογιστες οπου και εκανα ονειρα για τον amstrad 6128 που θα αγοραζα!!θυμαμαι επισης οταν ημουν μωρο που με εβαζαν στην παιχνιδουπολη οπου ειχε μ μια ας πουμε πισινα με εγχρωμα μπαλακια οπου εμπαινες μεσα και επαιζες..α!!!!θυμηκα και τα stands με τα gameboy!!

πραγματικα πολυκαταστημα αλλα μαλλον με παραπανω υπαλληλους αποτι χρειαζοταν μια και στα ασανσερ ειχε κατι γριες για να πατανε τα κουμπια των οροφων!!!!!
 
Δυστηχώς δεν το βλέπω και τόσο εφικτό το Μινιόν να ανοίξει πάλι μέσα στο '09... Πέρασα απο έξω προχτές, δεν παρατήρησα καμμία αλλαγή στη κατάσταση του κτιριού. Ακόμη με τις λαμαρίνες και τις σκαλωσιές είναι απο εξώ, και δεν είδα και καμμία δραστηριότητα απο εργάτες η οτιδήποτε.

Πάντως πιστεύω οτι μία μέρα θα ξανανοίξει. Εκεί που βρίσκεται είναι περίεργο που μένει ανεκμετάλευτος ο χώρος τόσα χρόνια. Και είδικα ένα μαγαζί με τέτοια ιστορία και τόσο γνωστό ονόμα...
 
Παντως ενα βραδυ που ειχα περασει απο κει, μεσα απο τις λαμαρινες εβλεπα να βγαινει φως απο τιποτα λαμπες και προβολεις

Το θεωρησα παραξενο και αξιον αναφορας γιατι δεν εχω ακουσει πουθενα οτι αναβουν φωτα σε αδειες οικοδομες 8)
 
η αλήθεια είναι πως προχωρούσαν οι εργασίες , για ανοίξει εως τα τέλη του 2009, εξαιτίας όμως της οικονομικής κρίσης, έχουν σταματήσει.

τώρα, το πότε θα ανοίξει, εξαρτάται ( κατα ενα μεγάλο ποσοστό )απο τον τζίρο των αττικα και golden hall.

είδωμεν.......
 
Θυμάμαι 4,5 ετών δεν ήθελα καθόλου να πάω στο νηπιαγωγείο και έλεγα να πάμε με την μαμά στο ΜΙΝΙΟΝ και με πήγε και βλέπαμε τα παιχνίδια.

Θυμάμαι επίσης Χριστούγεννα του 1997 με την οικογένεια μου στο ΜΙΝΙΟΝ, εγώ να παίζω Super Mario Nintendo Game Boy και να βλέπω τα Playmobil (που τότε είχα τρέλλα) και η μαμά μου για να μη με αφήσει με το παράπονο με 4000 δρχ μου αγόραζε κουζινικά.

Τι δάκρυ έριξα όταν έκλεισε το ΜΙΝΙΟΝ θυμάμαι 8 χρόνων είχα μπει τότε.

Και η μαμά μου μου έλεγε ότι το 1992 με είχε πάει μαζί με τα άλλα αδέλφια σε μια συναυλία με τον Πασχάλη (Στιγμιαίο Λάθος) και με την κόρη του την Ζήνα (ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ) και μου έλεγε η μαμά ότι ο Πασχάλης έλεγε σε εκείνη τι ωραίο μωράκι που έχει. Μετά από χρόνια έκλεισε το ΜΙΝΙΟΝ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα