ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

Μεχρι ζωολογικο κηπο και χασαπικο ειχε μεσα. :eek:

picture.php
 
tsalk είπε:
Ορίστε τι ανακάλυψα τελευταίως. Χριστουγενιάτικη διαφήμηση του ΜΙΝΙΟΝ (από το 1976)
picture.php
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: Εκπληκτικό. Με συγκίνησες... είμαι '76ρης, κι ένα απ' το πιο αγαπημένα μου παιχνίδια ήταν ένας αυτοκινητόδρομος, όπως της αφίσας! Πραγματικά συλλεκτική!!! Όλα τα καλά κάποτε τελειώνουν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ας βάλουμε τη φωτογραφία κι εδώ
picture.php
 
Στις αρχές του 80 το ΜΙΝΙΟΝ ήταν το πιο in κατάστημα.Έχω μια μικρή συλλογούλα από φωτογραφίες εορταστικές στο ΜΙΝΙΟΝ με διάφορες φιγούρες που έφερναν τότε να φωτογραφίζονται τα παιδιά(Ήταν πολύ προχώ και ειχαν περάσει σε άλλη διάσταση από τον κλασικό Άγιο Βασίλη!) Η Φωτογραφία που θα σας ποστάρω σε λιγάκι είναι με τον Kermit και την Miss Piggy:D λίγο υπομονή να σκανάρω :cool:

Η φωτογραφία που σας υποσχέθηκα.Χριστούγεννα 1981 εγω και ο αδελφός μου 8)

συγνώμη για την κακή ποιότητα της εικόνας.Με τα χρόνια έχει χαλάσει η φωτογραφία(αυτόματες ήταν)

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλες εποχές και άλλες συνήθειες.

Απίστευτες αναμνήσεις από το εν λόγω κατάστημα. Must την περίοδο των γιορτών.
 
1 έτους εγώ και η μάνα μου με όλα τα αδέλφια μου, 1992 ήταν πήγαμε ΜΙΝΙΟΝ που είχαν έρθει live ο Πασχάλης με την κορούλα του.

Τι μου εξιστόρισε η μάνα μου ότι ο Πασχάλης είπε εμένα ότι είμαι ωραίο μωράκι. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπλητικες φωτογραφιες! Το Μινιον ειναι κομματι απο την ιστορια αυτης της πολης! Τελευταια φορα ειχα παει (για καφε) χειμωνα 1996! Ωραιες εποχες.
 
Η μόνη φωτό μου από τις γιορτές του ΜΙΝΙΟΝ που επιβίωσε.

picture.php


Χριστούγεννα '88...
 
Μήπως κανένα καλό παιδί έχει σακούλα του Μινιόν να μας βάλει καμιά φωτογράφία; (την πορτοκαλί με τα μαύρα πλάγια γράμματα σε όλοκληρη τη σακούλα με την παρακάτω γραμματοσειρά)

picture.php
 
krios είπε:
Μήπως κανένα καλό παιδί έχει σακούλα του Μινιόν να μας βάλει καμιά φωτογράφία; (την πορτοκαλί με τα μαύρα πλάγια γράμματα σε όλοκληρη τη σακούλα με την παρακάτω γραμματοσειρά)
picture.php
Αν θες το πιστεύεις, φέτος το Δεκέμβρη πέταξα μία, που βρήκα τυχαία μέσα στα χριστουγεννιάτικα! Την είχαμε καταχωνιασμένη από το 95 και την ξέθαψα. :p :(
 
Αυτές οι photos λογικά ήταν από τις επαγγελματικές που κόστιζαν 1000 δρχ η μία και εμφανίζονταν αμέσως!

Από το μινιόν είχα πάρει πολλά playmobil,ένα από τα πιο ακριβά ήταν η καντίνα.Τα περισσότερα βέβαια τα πήρα από άλλα καταστήματα,πιο σύγχρονα (Jumbo,Μουστάκας κλπ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Αυτές οι photos λογικά ήταν από τις επαγγελματικές που κόστιζαν 1000 δρχ η μία και εμφανίζονταν αμέσως!
Η δική μου είναι επαγγελματική, Χριστούγεννα 1981, αλλά πολύ κακής ποιότητας όπως βλέπεις, γιατί χάλασε με τα χρόνια και "κοκκίνισε"
 
Ανεπιβαιβέωτη πληρπφορία από ανεπίσιμη πηγή μου είπε ότι το Μινιόν πρόκειται να ανοίξει μέσα στο 2010 και ότι απλά αυτή τη στιγμή η διεύθυνση περιμένει να δει εάν θα περάσει τελικά τον Απρίλιο η Ελληνική Οικονομία την δοκιμή της κομισιον...

Έχει κανείς καμιά άλλη πληροφορία περί αυτού;
 
Μακάρι να ανοίξει ξανά,αλλά με αυτή την οικονομική κρίση δεν νομίζω να πάει και πολύ καλά
 
Ερείπιο είναι ακόμη απ΄έξω...

Ακόμη και αν υπάρχει η πρόθεση να το ανοίξουν, προλαβαίνουν να ολοκληρώσουν τις εργασίες μέσα στο '10;;;; :xm:
 
Εγώ είχα ακούσει ότι το κτήριο είχε πάθει καθίζηση εκτός των ζημιών από τη φωτιά.για αυτό ξέρει κανείς να μας πει αν αληθεύει;
 
Έχω μια μικρή αμφιβολία αν θα προλάβει να ανοίξει μέσα στο 2010 το νέο MINION. Το κτήριο είναι ακόμα γιαπί εσωτερικά μετά από τόσα χρόνια αναπαλαίωσης (?).

Μην ξεχνάτε πως δεν είναι η πρώτη φορά που ακούγεται ανάλογη φήμη για υποτιθέμενο re-opening του μαγαζιού.
 
Ρε παιδια, ακομη και να ανοιγε τι σχεση θα ειχε με το παλιο Μινιον? Πιθανοτατα μονο το ονομα. Θα ηταν μερος καποιας διεθνους αλυσιδας και θα λειτουργουσε με ''σημερινη'' φιλοσοφια και τιμες κεφαλαιοποιοντας πανω στο εδραιωμενο brand.
 
Γιατίιιιιιιιιιιι;

sunset89 είπε:
Αν θες το πιστεύεις, φέτος το Δεκέμβρη πέταξα μία, που βρήκα τυχαία μέσα στα χριστουγεννιάτικα! Την είχαμε καταχωνιασμένη από το 95 και την ξέθαψα. :p :(
Η τιμωρία σου θα είναι να σου αφαιρεθεί ο τίτλος retromaniac (και θα μείνει το maniac μόνο. Για να μάθεις! :( )
 
Πάντως εγώ θα ήθελα να το δώ να ξανανοίγει. Οχι τίποτα άλλο, και η εικόνα του κτίριου έτσι όπως είναι, είναι καταθλιπτική...

Εστώ αν δεν υπάρχει πρόθεση να ανοίξει πάλι, να το κατεδαφίσουν, και άς γίνει κάτι άλλο ποίο χρήσιμο απο όσο χρήσιμο είναι ένα ... ερείπιο. Το παλιό Μινιόν άλλωστε όπως το ξέραμε είναι ιστορία, και αυτό που θα ανοίξει στη θέση του - άν ανοίξει - δε θα είναι τίποτα άλλο παρα ένα όνομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα