ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

Πολυ σημαντικη αποφαση στα πλαισια του "Rethink Athens", της οποιας κινησης ειναι θερμη οπαδος. Θα υπαρχει κινητικότητα στην συγκεκριμενη ζωνη, θα αναβαθμιστει ουσιαστικα η περιοχή, μαζι με διαφορες άλλες αναπλασεις που πρόκειται να επέλθουν και γενικώς θα υπάρξουν ανθρώπινες παρεμβάσεις σε χρόνια προβλήματα. Επιτελους, καιρος ηταν να παρθει μια τετοια πρωτοβουλια.
 
Ας αφήσουν τουλάχιστον τον τελευταίο (ή ισόγειο) όροφο να γίνει παιχνιδάδικο... :(
 
dr_slump είπε:
Ας αφήσουν τουλάχιστον τον τελευταίο (ή ισόγειο) όροφο να γίνει παιχνιδάδικο... :(
Μα το κτίριο θα δοθεί ολάκερο για τα γραφεία του Υπουργείου, φαντάζεσαι να υπάρχει και ένα παιχνιδάδικο ανάμεσά τους; Η κλασική πασιέντζα θα αντικατασταθεί από τη μονόπολη; :D

Πέρα από την πλάκα, καλύτερα έτσι, δεν υπάρχει κίνδυνος εμπορικής αποτυχίας με άμεση συνέπεια την επιστροφή στην τωρινή κτιριακή εγκατάλειψη και εκτός των άλλων, θα γλιτώσει το δημόσιο πολλά λεφτά!
 
sunset89 είπε:
Μα το κτίριο θα δοθεί ολάκερο για τα γραφεία του Υπουργείου, φαντάζεσαι να υπάρχει και ένα παιχνιδάδικο ανάμεσά τους; Η κλασική πασιέντζα θα αντικατασταθεί από τη μονόπολη; :D Πέρα από την πλάκα, καλύτερα έτσι, δεν υπάρχει κίνδυνος εμπορικής αποτυχίας με άμεση συνέπεια την επιστροφή στην τωρινή κτιριακή εγκατάλειψη και εκτός των άλλων, θα γλιτώσει το δημόσιο πολλά λεφτά!
Χαχαχα ποιο υπουργείο είπαμε?
 
Στο Μινιόν ο όροφος με τα παχνίδια ήταν ο κόσμος κάθε παιδιού...!
 
Κι εγω ακουσα προσφατα στις ειδησεις οτι το... κουφάρι του Μινιον θα γινει υπουργείο. Φυσικα και μπορει να ειναι μια καλη κίνηση, αλλα για να είμαι ειλικρινής, μεσα στην αφελεια μου διατηρουσα μια μικρη πιθανοτητα οτι καποτε, σε καποια χρονια, θα μπορουσε να ξαναϋπάρξει το Μινιόν. Με την καινουργια προοπτικη η πιθανοτητα αυτη εξανεμιζεται για παντα και αμετακλητα.

Δυστυχως η εννοια του πολυκαταστηματος, οπως ηταν αυτη του Μινιον, πλεον ειναι ξενη για τη σημερινη εποχη, στην οποια ταιριαζουν ειτε πιο εξειδικευμενα καταστηματα, ειτε εμπορικά κέντρα (οταν δεν μιλαμε για λουκετα, ετσι; )
 
Τις παρακατω δυο φωτο τις βρηκα σε μια

Κυριακατικη εφημεριδα.

Scan 423.jpg

Scan 422.jpg
 
BETTY BOOP είπε:
Στο Μινιόν ο όροφος με τα παχνίδια ήταν ο κόσμος κάθε παιδιού...!
Προσωπικά με το ζόρι προσπαθώ να σκεφτώ πως το ΜΙΝΙΟΝ δεν ήταν ένα τεράστιο παιχνιδάδικο. Έτσι έχει εντυπωθεί μέσα μου.
 
Θα γίνει ότι γίνει και μετά θα έχουμε εδώ τις περισσότερες πληροφορίες για το ΜΙΝΙΟΝ που όλοι αγαπήσαμε. Πιο ρετρό από ποτέ λοιπόν. Πολύτιμο στις αναμνήσεις μας, ένα κτίριο φτιαγμένο από τσιμέντο που μέσα του φιλοξένησε μόνο αγνότητα. Αυτή των παιδιών, αυτή των παιχνιδιών και αυτή της αγάπης των γονιών.
 
Τελικα οντως θα στεγασει υπηρεσιες του Υπουργειου Περιβαλλοντος :(

Στις αρχές του επόμενου χρόνου αναμένεται να μετεγκατασταθούν όλες οι υπηρεσίες του υπουργείου Περιβάλλοντος στο κτίριο του πρώην Μινιόν στο κέντρο της Αθήνας.
Τη μεταφορά όλων των υπηρεσιών που σήμερα στεγάζονται σε 28 κτίρια ανακοίνωσε ο υπουργός Περιβάλλοντος, Ευάγγελος Λιβιεράτος.
 
Ρε παιδιά... τί λέει η διαφήμιση πιο πάνω;;; Διαβάζω καλά;;; 40 όροφοι;;; Μάλλον τυπογραφικό λάθος θα είναι!

Το ΜΙΝΙΟΝ και εμένα μου έχει αποτυπωθεί στο μυαλό σαν παιχνιδάδικο... Θυμάμαι ήταν Χριστούγεννα όταν είχαμε πάει εκεί με τη μητέρα μου... θυμάμαι την γιορτινή ατμόσφαιρα, τους τύπους στο πεζοδρόμιο που ήταν ντυμένοι Αγ.Βασίληδες, και θυμάμαι και τα παιχνίδια που παίζαμε με σκοπό να κερδίσουμε δώρα! Είχε να παίξεις σκοποβολή, ή και να πετάξεις ένα πάνινο μπαλάκι, για να γκρεμίσεις μία στίβα από κάτι κονσέρβες... εγώ ήμουν πολύ μικρός για να τα καταφέρω... από εκεί όμως είχα αγοράσει το πρώτο μου ΤΕΝΤΕ καραβάκι...

Δεν μπορώ να το φανταστώ να στεγάζει υπουργείο... με τίποτα όμως!
 
δυστυχως το να το δουμε να επαναλειτουργει εκει που ηταν θα μεινει ενα ανεκπληρωτο ονειρο....
 
Ελπίζω κάποτε, όταν ανακάμψει η οικονομία, να δούμε το brand του ΜΙΝΙΟΝ σε υλοποίηση αντάξια του παρελθόντος του.

Δηλαδή με μεγάλη βάση στο αυθεντικό, επώνυμο παιδικό παιχνίδι το οποίο στην Ελλάδα έχει εξαφανιστεί λόγω των Jumbo.
 
dr_slump είπε:
Δηλαδή με μεγάλη βάση στο αυθεντικό, επώνυμο παιδικό παιχνίδι το οποίο στην Ελλάδα έχει εξαφανιστεί λόγω των Jumbo.
Για την ιστορία ο ιδιοκτήτης των Jumbo είναι ο γιος του ιδιοκτήτη της el greco http://xespao.blogspot.gr/2011/09/jumbo.html

Και κάτι ενδιαφέρον για τα παιχνίδια: http://www.lifo.gr/mag/features/1904
 
Kαι τι να πει κανείς για το minigrill την ταράτσα ! Θέα από τις καλύτερες της πόλης, και τρομερά ποιοτικό φαγητό για self-service της εποχής... Θυμάμαι εκείνες τις βιτρίνες με τις σαλάτες, τα γλυκά, τα παγωτά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Για την ιστορία ο ιδιοκτήτης των Jumbo είναι ο γιος του ιδιοκτήτη της el greco http://xespao.blogspot.gr/2011/09/jumbo.html
Και κάτι ενδιαφέρον για τα παιχνίδια: http://www.lifo.gr/mag/features/1904
Το γνωρίζω από πρώτο χέρι ...συγγράφω βιβλίο για την ιστορία των Ελληνικών παιχνιδιών! ;)
 
dr_slump θα μας παραχωρησεις την πρωτη παρουσιαση του βιβλιου, ε? ;)
 
dr_slump είπε:
Το γνωρίζω από πρώτο χέρι ...συγγράφω βιβλίο για την ιστορία των Ελληνικών παιχνιδιών! ;)
Μεγάλο θέμα, και συγχαρητήρια για τον κόπο που κάνεις... Βέβαια, για κάποια ειδική κατηγορία παιχνιδιών, έχει γραφτεί και αυτό.
 
Πίσω
Μπλουζα