ΜΙΝΙΟΝ και άλλα ρετρό πολυκαταστήματα

συμπαγες και στο εστιατοριο που ειχε στον τελευταιο οροφο ειχε φυτα...
 
don dokken είπε:
καρα-κολεκτιμπολ!!!γουαου!!!
Σε μεγαλύτερη ανάλυση. ;-)

Άντε Καλά Χριστούγεννα και Καλές Αγορές. :eek:



..



..



397z.jpg

xikp.jpg

git4.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πω πω αναμνήσεις που μου ξύπνησε αυτήν η σακούλα.!!! deja vous....1986 Χριστούγεννα αν θυμάμαι καλα και έχω ανέβει παο το Ηράκλειο με τους γονείς μου για να παμε στους θειους μου.για να μην τα πολυλογό 5 ωρες στο Μινιον φαγαμε....
 
attachment.php
πηγηMinion_1950_Hellads_p54.jpg
 
Ενημερωτικά: Τα Mc Arthur αποτέλεσαν τη βάση των σημερινών μας Rayban Aviator:

a-brief-history-of-the-ray-ban-aviator-3.jpg

πηγή

RayBanAviator.jpg

πηγή

Γνώρισαν μεγάλες δόξες στα '80s σαν pilot glasses από τον Tom Cruise στο Top Gun φυσικά!

Top-Gun.jpg

πηγή

Άλλος ένας που τα φόρεσε ήταν και ο ....Κόμπρα φυσικά!

Ακόμα και σήμερα, έχουν υψηλό ποσοστό πωλήσεων (μόνο εγώ είμαι κάτοχος 2 ζευγαριών! ;) )
 
Το Μινιόν το θυμάμαι πολύ αμυδρά καθώς ήμουν 4-5 όταν πήγαινα (τότε μέναμε Αθήνα). Θυμάμαι μια τσουλήθρα που κατέληγες σε μια "πισίνα" με χρωματιστά μπαλάκια όπως επίσης και καθρέφτες που σε παραμορφώνουν. Έκτοτε το Μινιόν μόνο από διαφημίσεις το θυμάμαι και ειδικά εκείνη όπου είχαν φτιάξει το παιχνίδι Donkey Kong πρέπει να ήταν όλα τα λεφτά!
 
Και μια που αρχίζουν και τα σχολεία...

10357135_770671062979164_35084448655236997_n.jpg
 




(από το κανάλι του χρήστη freez887)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποτηράκια ΜΙΝΙΟΝ, απόλυτα συλλεκτικά (για τα δεδομένα της ρετρό συλλογής μου :) ).

Απ' ό,τι γράφει επάνω βγήκαν στα πλαίσια της έκθεσης "Γνωρίστε την Ελλάδα". Γράφει και ημερομηνία, αν δεν κάνω λάθος 1966;; Θα πάω στο εξοχικό και θα το ξαναδω.

DSC09626.jpg
 
Δεν φαίνεται η φωτογραφία όμως...

leykh είπε:
Στις αρχές του 80 το ΜΙΝΙΟΝ ήταν το πιο in κατάστημα.Έχω μια μικρή συλλογούλα από φωτογραφίες εορταστικές στο ΜΙΝΙΟΝ με διάφορες φιγούρες που έφερναν τότε να φωτογραφίζονται τα παιδιά(Ήταν πολύ προχώ και ειχαν περάσει σε άλλη διάσταση από τον κλασικό Άγιο Βασίλη!) Η Φωτογραφία που θα σας ποστάρω σε λιγάκι είναι με τον Kermit και την Miss Piggy:D λίγο υπομονή να σκανάρω :cool:

Η φωτογραφία που σας υποσχέθηκα.Χριστούγεννα 1981 εγω και ο αδελφός μου 8)συγνώμη για την κακή ποιότητα της εικόνας.Με τα χρόνια έχει χαλάσει η φωτογραφία(αυτόματες ήταν)
 
Δεν φαίνεται η φωτογραφία όμως...
 
Και δυστυχώς δεν μπορεί να ανακτηθεί γιατί ήταν στο imageshake και όχι σε αλμπουμ ή attached στον server του retromaniax (γι αυτό λέμε συνέχεια για συνημμένες εικόνες στα post σας και οχι εξωτερικά links !)

Εκτός και αν η Λευκή κάνει ένα come back μετά από 2 χρόνια, δει το ποστ και ανεβάζει πάλι την εικόνα.
 
Δεκατρια νοσταλγικα και υπεροχα βιντεακια του Εθνικου Οπτικοακουστικου Αρχειου για το ΜΙΝΙΟΝ.

Στιγμιοτυπα απο διαφορες εκδηλωσεις και επιδειξεις μοδας που ελαβαν χωρα απο το 1968 μεχρι το 1977:

http://mam.avarchive.gr/portal/digitalsearch.jsp
 
τυχαια εμαθα οτι ο γενικος δυεθυντης του μινιον Ν.Ρ ειναι απο το διπλανο χωριο κ για το λογο αυτο περιπου δεκα ατομα ειναι απο αυτο το χωριο που δουλευαν εκει...ο κυριος ειναι πλεον 70 ετων κ οι κυριες που δουλεψαν εκει μεχρι κ την πτωχευρη οπως λενε δουλευαν εκει..κυριες 60 ετων καποια στιγμη θα τον ρωτησω καποια πραγματα...οταν το ακουσα δεν πιστευα στα αυτια μου κ το εμαθα εντελωσ τυχαια..
 
attachment.php


Από το Μίκυ Μάους #208
 
IMG_0236.JPGΚαλο μεσημερι σε ολους.

Σημερα ψάχνοντας τα ντουλάπια, βρηκα αυτές τις δυο κουπες , αναμνηστικα του παλιου καλου ΜΙΝΙΟΝ

Γιορταζουν τα 55 χρονια του.

IMG_0237.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα