Μάρκες - φίρμες που δεν υπάρχουν πια?

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
θυμάται κανείς τί απέγινε η ''Αλλατίνη''? 'Η γιατί η ''mulinex'' μετονομάστηκε σε ''Izzy''? δε θα είχε ενδιαφέρον να τα μαζεύαμε κάπου όλα αυτά και όποιος γνωρίζει ή μαθαίνει κάτι να το γράφει εδώ?
 
Θυμαμαι την ΙΤΤ που εφτιαχνε τηλεορασεις (αν θυμαμαι καλα) και κατι μου ειχαν πει οτι δεν εκλεισε απλα αλλαξε ονομα.
 
H Zita Hellas με τα αθλητικά παπούτσια.
 
H Zita Hellas δεν έβγαζε και τα Strike?

Επίσης δεν ήξερα ότι η Mulinex έγινε Izzy. :)

Δε ξέρω αλλά από τηλεοράσεις η Star δε νομίζω να υπάρχει, ξέρεις κανείς για τις Telefunken ή Nordmende?
 
Η Tefal (με τα κουζινικα, τηγανια, κατσαρολες κτλ) νομιζω συγχωνευτηκε με καποια αλλη.

(πιθανον να ειναι αλλη πασιγνωστη φιρμα, παντως συγχωνευτηκε)
 
Πίτσος! Η γιαγιά μου έχει ένα ψυγείο για ντουλάπα στην αυλή.

Φίξ! Καμιά σχέση με τη Fix που κυκλοφορεί τώρα.
 
H Nordmente εξαγοραστηκε απο μια κινεζικη εταιρια και βγάζει ακομα τηλεορασεις, τι εχει ο κορασιδης.

Και ο πιτσος υπαρχει ακομα, μονο που λεγεται pitsos και ανηκει στην B/S/H, μαzι με Bosh kai siemens
 
Phantom είπε:
Δε ξέρω αλλά από τηλεοράσεις η Star δε νομίζω να υπάρχει, ξέρεις κανείς για τις Telefunken ή Nordmende?
Η Nordmende υπάρχει ακόμα, το έψαχνα και γω τις προάλλες...

http://www.nordmende.ie/contentv3/

Phantom είπε:
Πίτσος! Η γιαγιά μου έχει ένα ψυγείο για ντουλάπα στην αυλή.
Ζει και βασιλεύει η Πίτσος. Βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι ελληνικών συμφερόντων πλέον...

EDIT : Με πρόλαβε στο νήμα ο Saulot
 
vagosgta3 είπε:
Θυμαμαι την ΙΤΤ που εφτιαχνε τηλεορασεις (αν θυμαμαι καλα) και κατι μου ειχαν πει οτι δεν εκλεισε απλα αλλαξε ονομα.
Είχε και μια διαφήμιση με μια θείτσα που έβλεπε έναν μπάρμπα να έχει μείνει έκπληκτος

και του λέει "Τί; Τί;"

και απαντάει "Άι-Τι-Τι! Ζωντανά και ξάστερα!"

Επίσης, η National με τις ηλεκτρικές συσκευές που την πέτυχα λίγο (είχα ένα βίντεο National) έγινε μετά η τρανή Panasonic!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Eskimo που κατασκεύαζε ψυγεία, ξέρετε αν υπάρχει ακόμα?

Αν θυμάμαι καλά η μετοχή της εταιρίας πρέπει να ήταν στο χρηματιστήριο.
 
Ήταν καλά θυμάσε, έχει όμως εξαγοραστεί και έχει αλλάξει και όνομα κανά 2 φορές πλέον.

Δεν θυμάμε το όνομα της νέας τώρα εταιρίας
 
Η Φιξ που υπάρχει τώρα (και βγαίνει κάθε τόσο) δεν έχει καμμία σχέση με την παλαιά του Φιξ. Πλέον είναι απλά ένα brand name που αγοράζεται και πωλείται από διάφορους (τελευταία φορά που την κοίταξα παραγόταν στην Αμερική ώς Ελληνική μπύρα).

Λίγη ιστορία: ο Φιξ πήρε, επί Όθωνα, το κρατικό δικαίωμα μονοπωλίου μπύρας, κι έτσι γιγαντώθηκε (κι ένας από τους λόγους που δεν υπάρχουν μυριάδες ζυθοποιίες στη χώρα μας, όπως υπάρχουν οινοποιοί). Όταν άρθηκε το μονοπώλιο ιδρύθηκε η Άμστελ Ελλάδος η οποία άρχισε στην κυριολεξία να πουλάει κιβώτιο-κιβώτιο από πόρτα σε πόρτα. Επειδή ο Φιξ είχε επαναπαυθεί/αποκοιμηθεί, γρήγορα του πήραν τα σώβρακα και πλέον το μονοπώλίο είναι αλλουνού :D
 
απο αθλητικα εταιριες:rocanor,strike(φοραει strike και καρφωνει),αλυσιδα ηλεκτρονικα:salora,uranya,luxor,brandt
 
Η brandt υπαρχει ακομα στο εξωτερικο, αλλα ο κορασιδης εχασε την αποκλειστικότητα οταν εγινε το κραχ του, και παρεπιτοντως την εκανε ονομα στην ελλαδα
 
Μπαταρίες "Berec" οι μπλε και πλέον αγαπημένες μου. Τις προτιμούσα στα παιχνίδια.

Επίσης οι "sunlight" . Θυμάμαι τη διαφήμιση την τηλεόραση με την ατάκα:

"Λύθηκε το ενεργειακό πρόβλημα!!!! "
 
Ουτε οι UCAR υπαρχουν πλεον νομιζω
 
Γεια σας...

Παίζει επίσης η ΙΖΟΛΑ που ήταν η πρώτη ελληνική τέτοιου τύπου.

Εταιρία που τη θυμάμαι πιο δραστήρια στα 80's είναι η GRUDIG, που πάντως υπάρχει ακόμα. Όπως και η LA GEAR στα 90's με τα παπούτσια της.

Υποθέτω ότι η ΑΣΤΥ έχει κλείσει.

Τέλος πάντων. Μια λέξη ανταποκρίνεται πλήρως στον τίτλο: COMMODORE :cry:
 
Wally είπε:
Ουτε οι UCAR υπαρχουν πλεον νομιζω
Νομίζω πως κυκλοφορούν ακόμα τέτοιες μπαταρίες, αλλά μόνο οι μεγάλες των 9v (αυτές που είναι για τους φακούς).
 
theoritikos είπε:
Νομίζω πως κυκλοφορούν ακόμα τέτοιες μπαταρίες, αλλά μόνο οι μεγάλες των 9v (αυτές που είναι για τους φακούς).
Πριν από λίγο καιρό έβρισκα, αλλά μάλλον τις έφαγαν οι κινέζικες....... :(
 
Kelvinator, το ψυγειο που χρησιμοποιω ακομα και τωρα, το ειχε η μανα μου πριν γεννηθω!

H UCAR (Union CARbide), αν υπαρχει αλλαξε ονομα μετα το τρομερο ατυχημα σε μοναδα της στο Μποπαλ της Ινδιας το 84
 
Πίσω
Μπλουζα