Μάρκες - φίρμες που δεν υπάρχουν πια?

circleag είπε:
Πειραικη Πατραικη.....
Την έκλεισε η Σαπουτζάκη ;) ;)

Ειχε μεγάλο εργοστάσιο στη Χαλκιδα 300μ απο το σπιτι της γιαγιάς μου η οποία μεχρι το 80 δούλευε εκεί μαζί με τις 2 θειάδες μου. Εγινε χαμός όταν φαλήρισε...

Haros είπε:
Και η ΑΛΛΑΤΙΝΗ υπάρχει ακόμα.
Σαφώς! Και μαλιστα όσοι έρχεστε στην Ανάβαση της Ριτσώνας, τη μυρίζετε καθε φορά... :D
 
Η αδερφη οταν ηταν μικρη καθοτανε και χαζευε την Ζωζω και την ειχε ειδωλο :D :D:D

Και η μανα μου της ελεγε, τι την κοιτας μωρηηηη;!!! αυτη εκλεισε την Πειραικη Πατραικη!!!

Και εσκαγε η αδερφουλα μου απο την πικρα!!!! :D :D:D

Η Ελ Γκρεκο ρε παιδια, την ξεχασατε!!! Εκλεισε το 90 οταν την αγορασε η Ηasbro! Και παει η ΒΙΒΙΒΟ και τα Πονυ, κτλ κτλ :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Επισης η Palco η Osram δεν υπαρχουν πια.
 
Αναστασια είπε:
Η αδερφη οταν ηταν μικρη καθοτανε και χαζευε την Ζωζω και την ειχε ειδωλο :D :D:D Και η μανα μου της ελεγε, τι την κοιτας μωρηηηη;!!! αυτη εκλεισε την Πειραικη Πατραικη!!!

Και εσκαγε η αδερφουλα μου απο την πικρα!!!! :D :D:D

Η Ελ Γκρεκο ρε παιδια, την ξεχασατε!!! Εκλεισε το 90 οταν την αγορασε η Ηasbro! Και παει η ΒΙΒΙΒΟ και τα Πονυ, κτλ κτλ :cry: :cry: :cry: :cry:
Και το σλόγκαν της: Ελ Γκρέκο - Η ποιότητα στο παιχνίδι.

circleag είπε:
Επισης η Palco η Osram δεν υπαρχουν πια.
Ναι, και το τραγουδάκι για τους λαμπτήρες στη διαφήμιση:

Κάνε οικονομία/ βάλε λουμιλούξ (δις)

Λουμιλούξ της Όσραμ/ βάλε λουμιλούξ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Και το σλόγκαν της: Ελ Γκρέκο - Η ποιότητα στο παιχνίδι.
και το σημα της Ελ Γκρεκο - το κοριτσακι να καθεται σε ενα τραπεζι και να βαζουν μπροστα του δυο πλακες γυαλινες με το σημα της εταιριας

(καπως ετσι εαν δεν με απατα η μνημη μου)
 
Και η ΒΙΟΦΑΡΜ έχει κλείσει.

Η γνωστή φαρμακοβιομηχανία πού είχε την έδρα της στον Ασπρόπυργο και έφτιαχνε βρεφικές πάνες έβαλε λουκέτο το 1992, παραδίδοντας την "σκυτάλη" στην ΜΕΓΑ Disposables. #)

Δεν είδα κανένα σποτ της ΒΙΟΦΑΡΜ στο YouTube με τις φωνές του Αποστόλη Αποστολόπουλου και του Γιώργου Παπαστεφάνου.

Σήμερα ο γνωστός άνκορμαν των βραδινών δελτίων της ΕΡΤ εργάζεται ως αρθρογράφος στον "Ελεύθερο" και εκφωνεί το βραδινό δελτίο ειδήσεων του "Καναλιού 10" του Γιώργου Τράγκα.

6384.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης δεν υπαρχει η NAMCO που εφτιαχνε τα PONY (τα θυμαστε υποθετω!)
 
Eιλικρινα δε το ηξερα πως υπηρχε αυτο το site! Βεβαια δεν λεει κ τιποτα εκει μεσα ουτε καταλαβα αν οντως δραστηριοποιηται σαν εταιρια κανονικα! Παντως παλια εβλεπες ενα Pony σε καθε γωνια.....τωρα ουσιαστικα σαν προιον (με παρουσια στην αγορα) δυστυχως δεν υπαρχει! :(
 
Για αρκετά χρόνια είχα μία τηλεόραση μάρκας ΙΤV, άραγε υπάρχει ακόμα?
 
εγω ηξερα την ITT.

Την sherwood

την National (panasonic)

sanyo.
 
Ελληνικές:

Από παιχνίδια επίσης η Lyra και η Ψιλικοκό, καθώς και η εταιρεία του Μουστάκα που είχε καεί.

Από παπούτσια η Sportex, που έγινε συνώνυμο του αθλητικού παπουτσιού.

Διεθνείς:

Παιχνίδια Primo (αν δεν ήταν Ελληνικός μεσάζοντας), Tiger (εξαγοράστηκε από τη Hasbro), LJN.
 
Το αποσμητικό χώρου σε σπρέι AEROBEL το θυμάμαι κυρίως στη δεκαετία του 70 αλλά κυκλοφορούσε και στις αρχές του 80. Ήταν προϊόν της ΤΡΥΛΕΤ και είχε σήμα μια χρωματιστή πεταλούδα πάνω στο λευκό μπουκάλι. Αντικαταστάθηκε από το Glade.
 
δεν ξέρω αν τις έχει αναφέρει κάποιος προηγουμένως,οι τηλεοράσεις salora και η ferguson που έκανε vhs players νομίζω...
 
Κολόνια "Μυρτώ"

Ηλεκτρικές συσκευές Seb

Καλλύντικά Clochard

Αθλητικά L.A Gear

Αιωνία τους η μνήμη!
 
Υπήρχαν επίσης οι βρεφικές πάνες Dampi της οποίες κατασκεύαζε η Αυλών δέκα χρόνια πριν περάσει στα χέρια της σουηδικής πολυεθνικής SCA.

Λίγα χρόνια πρωτού η ΒΙΟΦΑΡΜ παραδώσει την σκυτάλη στη ΜΕΓΑ Disposables, είχε κυκλοφορήσει τις πάνες HEARTS στα μέσα των 1980s ( circa 1987-1988 ). Μάλιστα υπήρχε μια διαφήμιση που έλεγε "φουσκωμένο μωρό δεν σημαίνει και στεγνό" και η οποία έδειχνε ένα μωρό να φορά μια πάνα φουσκωμένη από τα ούρα και την υγρασία.

Οι πάνες HEARTS ήταν οι μακρινοί πρόγονοι των σημερινών πανών BABYLINO που κατασκευάζει η ΜΕΓΑ στο υπερσύγχρονο εργοστάσιό της στις Αχαρνές.
 
sparklingeagle είπε:
Οι πάνες HEARTS ήταν οι μακρινοί πρόγονοι των σημερινών πανών BABYLINO που κατασκευάζει η ΜΕΓΑ στο υπερσύγχρονο εργοστάσιό της στις Αχαρνές.
πάντως τα babylino όπως και τα pampers υπήρχαν απ΄τη δεκαετία του '80 (φήμες ήθελαν τα 10χίλιαρα μίζες να έβρισκαν το δρόμο για τα υπουργικά και πρωθυπουργικά γραφεία μέσα σε κούτες τους :D )
 
Αλλαντικά "KARNA"...

Το 2002, εξαγοράστηκαν οι εγκαταστάσεις της στον Αγ. Στέφανο, από την Creta Farm...

Έχω κάπου καταχωνιασμένο ένα διαφημιστικό της... Αν βρεθεί μπροστά μου, θα το σκανάρω...
 
Πίσω
Μπλουζα